♦✿♦بسیار مهم: شما در سفر با مقوله نماز چطور برخورد می کنید؟ ♦✿♦

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
چمدان.jpg

سلام به همگی.
ان شاءالله قصد داریم در این تاپیک، در مورد نماز در سفر صحبت کنیم.
همه ما به هرحال در طول زندگی خودمون به سفر میریم، بعضی بیشتر، بعضی کمتر...
موضوعی که الان می خوایم مطرح کنیم اینه که ما در طول سفر چقدر به نمازمون اهمیت میدیم؟
مواردی رو به عنوان مثال براتون ذکر می کنم، لطفا نظرتون رو بفرمایید:

صحبتهای عده ای از مردم د مورد ادای فریضه نماز:

در سفر با وسیله شخصی:
وسط بحر بیابون کجا وایسم نماز؟ صبر میکنم برسم به مقصد بعد سر فرصت قضاش رو می خونم...

در سفر با اتوبوس:
بین راه دلم نمیاد تو این ایستگاههای بین راهی وضو بگیرم، حس می کنم وضوم باطله، بی خیال بابا!

در سفر با قطار:
نماز هول هولکی به دلم نمی چسبه! تا بخوام از قطار پیاده بشم و نماز بخونم قطار ولم می کنه میره، همه حواسم هم به اینه که جا نمونم، آخه این چه جور نمازیه، نماز رو باید با طمانینه خوند.

در سفر با هواپیما:
که چی بشه تو فرودگاه با عجله نماز بخونم، میذارم میرسم مقصد یه نماز درست و حسابی می خونم.

در تابستان:
اووووووووف، تو این گرما خدا راضی نیست از وسیله پیاده بشم برم نماز بخونم، خدا سختی بنده اش رو که نمی خواد.

در زمستان:
تو این سرما کی می تونه وضو بگیره؟ خدا که منتظر نماز من نمونده، بعدا می خونم.

در حالت رودربایستی:
من که روم نمیشه به راننده بگم برا نماز صبح نگه داره، همه می گن عجب آدم املیه، می خواد تو این گیر و دار نماز بخونه! اصلا این همه آدم، چرا من خودم رو ضایع کنم! اگر خودش نگه داشت که می خونم اگر هم نگه نداشت خدا ببخشه دیگه.

و...

نظر شما چیه؟

شما در سفر با مقوله نماز چطور برخورد می کنید؟

:gol::gol::gol:

شیخ رجبعلی

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
با سلام موضوع مهمی
به شخصه توی سفر معمولا میگذارم تا به محل یا مقصد برسم بعد به جا میارم البته استثنا مگر مواقعی که مطمئن بودم ممکنه از وقت بگذره و هنوز به مقصد نرسیده باشم پس اگر جایی را مناسب پیدا کنم فریضه را بجا میارم.

ایرانی اسلامی

کاربر حرفه ای
"کاربر *ویژه*"
بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیک یاصاحب الزمان(ع)
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
مسلما نماز در سفر هم مثل وطن انسانه هیچ تغییری پیدا نمیکنه و به همون اندازه مهمه اما خوب یک عده ممکنه همچین بهونه هایی بیارند که البته خوب نیست به هر صورت فکر می کنم که به همون اندازه مهمه و باید بهش عمل بشه. باتشکر

آسمانی

کاربر تازه وارد
"منجی دوازدهمی"
همیشه وقتی با ماشین سفر میکنیم سعی میکنیم موقع نماز اولین شهر برای پیدا کردن مسجد نگه داریم
اتفاقا در پاسخ به اون بحث های بالا که وضو تو سرما سخته یا وسط چله تابستون نماز خوندن خیلی دشواره
باید بگم نماز خوندن در اون شرایط ثوابش از نمازایی که تو خونمون جلو کولر وسط تابستون یا کنار بخاری تو زمستون میخونیم خیلی خیلی بیشتره

entezar

داره دوست میشه
"منجی دوازدهمی"
سلام.توی سفرها معمولا خود راننده موقع نماز اولین جای ممکن توقف میکنه واسه ادای فریضه.بکسی که هونه های بالا فرو داره فردا تو موقع حساب اینا دلیل نیست آن واسه خدا آدم باید فکر آخرتش باشه،بهونه های گفته شده فقط القائات و وسوسه های شیطانی هستش برای فرار از تکلیف.توی اسلام حکم داریم که اگه توی بیابون بودین یا کشتی که قبله مشخص نیست به چهار جهت باید نمار خوند چه برسه به اینکه طبق گفته های موجود تمام شرایط نماز رو فراهم شده.

راز

داره دوست میشه
"منجی دوازدهمی"
واقعیتش من بعضی وقتها که خیلی بامعرفت میشم اگه با ماشین شخصی باشیم حتما اول وقت و هرکجا که باشه پیاده میشم میخونم ولی بعضی وقتها که متاسفانه بی معرفت و تنبل میشم میزارم تا به یه مسجد یا مقصد برسیم و بعد میخونم البته به شرط اینکه زمان برا ادائ فریضه داشته باشیم.
ولی موقعیتی هم داشتم که ماموریت میرفتم با اتوبوس تا حد بحث شدید با راننده ومسافرها که نماز داشت قضا میشد . ایشونم ازلجبازی لطف کردن وسط جاده که نه آبی بود و نه جایی نگه داشت.وضو با ابمعدنی ، نماز روی خاک وشنیدن انواع متلک ها بعد از برگشت به ماشین !
الهی! نمازهای دست وپا شکسته وناقص من را به کرمت بپذیر و هدایتم فرما.

~(neda)~

کاربر فعال
"بازنشسته"
قبلا بخاطر وسواسی که داشتم سعی میکردم حتما به مقصد برسم و بعد نماز رو بخونم
اما چند وقته فقط به اول وقت بودن نماز فکر میکنم :oops:

مسافر

کاربر ویژه
"بازنشسته"
سلام.

با وسیله شخصی باشه معمولا میخونم

ولی وقتی با اتوبوس بوده خیلی جا ها هم نتونستم بگم موقع نمازه و نگه داره

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
سلام.

با وسیله شخصی باشه معمولا میخونم

ولی وقتی با اتوبوس بوده خیلی جا ها هم نتونستم بگم موقع نمازه و نگه داره
عدم اعتماد بنفس باعث میشه که شما نتونید بگین که نگه داره خانم مسافر:|

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"

سلام به همگی.
ان شاءالله قصد داریم در این تاپیک، در مورد نماز در سفر صحبت کنیم.
همه ما به هرحال در طول زندگی خودمون به سفر میریم، بعضی بیشترف بعضی کمتر...
موضوعی که الان می خوایم مطرح کنیم اینه که ما در طول سفر چقدر به نمازمون اهمیت میدیم؟
مواردی رو به عنوان مثال براتون ذکر می کنم، لطفا نظرتون رو بفرمایید:

صحبتهای عده ای از مردم د مورد ادای فریضه نماز:

در سفر با وسیله شخصی:
وسط بحر بیابون کجا وایسم نماز؟ صبر میکنم برسم به مقصد بعد سر فرصت قضاش رو می خونم...

در سفر با اتوبوس:
بین راه دلم نمیاد تو این ایستگاههای بین راهی وضو بگیرم، حس می کنم وضوم باطله، بی خیال بابا!

در سفر با قطار:
نماز هول هولکی به دلم نمی چسبه! تا بخوام از قطار پیاده بشم و نماز بخونم قطار ولم می کنه میره، همه حواسم هم به اینه که جا نمونم، آخه این چه جور نمازیه، نماز رو باید با طمانینه خوند.

در این مورد نمیشه بیخیال شد ممکنه تا قطار برسه از وقت نماز گذشته باشه بنابر این همون نماز دستو پا شکسته بهتر از نخوندن وقضا شدن نمازه

در سفر با هواپیما:
که چی بشه تو فرودگاه با عجله نماز بخونم، میذارم میرسم مقصد یه نماز درست و حسابی می خونم.

بمقصد میرسم ومیخونم که با عجله نباشه!

در تابستان:
اووووووووف، تو این گرما خدا راضی نیست از وسیله پیاده بشم برم نماز بخونم، خدا سختی بنده اش رو که نمی خواد.

فریضه رو باید بجا آورد گرماوسرما بهانه هست!

در زمستان:
تو این سرما کی می تونه وضو بگیره؟ خدا که منتظر نماز من نمونده، بعدا می خونم.

در حالت رودربایستی:
من که روم نمیشه به راننده بگم برا نماز صبح نگه داره، همه می گن عجب آدم املیه، می خواد تو این گیر و دار نماز بخونه! اصلا این همه آدم، چرا من خودم رو ضایع کنم! اگر خودش نگه داشت که می خونم اگر هم نگه نداشت خدا ببخشه دیگه.

شده دعوا کنم نمازمو به وقتش میخونم حرف دیگران مهم نیست هر چند تو یه سفر این اتفاق افتاد ومتلک زیاد شنیدیم تازه همه ادما کسایی بودن که فکرشم نمیکردی از اونایی که سنگ مومن بودنو به سینه میزنن...

و...

نظر شما چیه؟

شما در سفر با مقوله نماز چطور برخورد می کنید؟

:gol::gol::gol:

بالا