♦✿♦بسیار مهم: شما در سفر با مقوله نماز چطور برخورد می کنید؟ ♦✿♦

entezar

داره دوست میشه
"منجی دوازدهمی"
آخرین سفری که بودیم خارچ نشده از شهر ماشین خراب شد واسه همین تا نزدیک اذان صبح ماشین تعمیر شدو رفتیم تو راه بودیم و هوا داشت روشن میشد دلا شروع به آشفتگی کرد بیچاره راننده تا یه جا جور شد ده سال بزرگتر شد از دست مسافراش .نماز حقیه که فردا بابتش حساب میشیم کاش به یکی دیگه از مسافرین میگفتین که واسه نماز بایسته.موفق باشید...

مسافر

کاربر ویژه
"بازنشسته"
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ندا66

فاطمه پ

خودمونی
"منجی دوازدهمی"

سلام به همگی.
ان شاءالله قصد داریم در این تاپیک، در مورد نماز در سفر صحبت کنیم.
همه ما به هرحال در طول زندگی خودمون به سفر میریم، بعضی بیشترف بعضی کمتر...
موضوعی که الان می خوایم مطرح کنیم اینه که ما در طول سفر چقدر به نمازمون اهمیت میدیم؟
مواردی رو به عنوان مثال براتون ذکر می کنم، لطفا نظرتون رو بفرمایید:

صحبتهای عده ای از مردم د مورد ادای فریضه نماز:

در سفر با وسیله شخصی:
وسط بحر بیابون کجا وایسم نماز؟ صبر میکنم برسم به مقصد بعد سر فرصت قضاش رو می خونم...

در سفر با اتوبوس:
بین راه دلم نمیاد تو این ایستگاههای بین راهی وضو بگیرم، حس می کنم وضوم باطله، بی خیال بابا!

در سفر با قطار:
نماز هول هولکی به دلم نمی چسبه! تا بخوام از قطار پیاده بشم و نماز بخونم قطار ولم می کنه میره، همه حواسم هم به اینه که جا نمونم، آخه این چه جور نمازیه، نماز رو باید با طمانینه خوند.

در سفر با هواپیما:
که چی بشه تو فرودگاه با عجله نماز بخونم، میذارم میرسم مقصد یه نماز درست و حسابی می خونم.

در تابستان:
اووووووووف، تو این گرما خدا راضی نیست از وسیله پیاده بشم برم نماز بخونم، خدا سختی بنده اش رو که نمی خواد.

در زمستان:
تو این سرما کی می تونه وضو بگیره؟ خدا که منتظر نماز من نمونده، بعدا می خونم.

در حالت رودربایستی:
من که روم نمیشه به راننده بگم برا نماز صبح نگه داره، همه می گن عجب آدم املیه، می خواد تو این گیر و دار نماز بخونه! اصلا این همه آدم، چرا من خودم رو ضایع کنم! اگر خودش نگه داشت که می خونم اگر هم نگه نداشت خدا ببخشه دیگه.

و...

نظر شما چیه؟

شما در سفر با مقوله نماز چطور برخورد می کنید؟

:gol::gol::gol:

فاطمه پ

خودمونی
"منجی دوازدهمی"
سلام من تو سفرایی که بااتوبوس میرم اگه راننده اتوبوس برا نماز نگه داره من نمازمو میخوندم حتی اگه تو پمپ بنزین باشه!ولی تاحالا نشده برای اینکه راننده ای نگه نداره اعتراض کنم،که البته اینو یه نقطه ضعف برا خودم می دونم.

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
سلام به همگی.
خب اول میریم سراغ سفر با اتوبوس:

ضمن تشکر از کسانی که در بحث شرکت کردن، کسی می تونه به سوالات زیر جواب بده؟

1. گاهی (مخصوصا برا نماز صبح) احتمال اینکه نماز قضا بشه هست، به نظرتون چی باعث می شه بعضیا روشون نشه به راننده بگن برا نماز نگه داره؟
2. مثلا فرض کنید تو یه سفر چند ساعته، به نظرتون اگر راننده برا شام نگه نداره، کسی اعتراض نمی کنه؟
3. اگر برای صرف شام، عده ای چندین بار سراغ راننده میرن تا نگه داره، چرا نباید برا ادای فریضه الهی کسی از راننده درخواست کنه؟ مگه نماز خوندن کار خلافیه که خجالت داشته باشه؟

32080344235947849341.gif

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
سلام به همگی.

1. گاهی (مخصوصا برا نماز صبح) احتمال اینکه نماز قضا بشه هست، به نظرتون چی باعث می شه بعضیا روشون نشه به راننده بگن برا نماز نگه داره؟

غفلت,عدم اعتماد بنفس,سبک شمردن نماز,احتمالا حرف وحدیثی که بعدش به راه میافته!...
2. مثلا فرض کنید تو یه سفر چند ساعته، به نظرتون اگر راننده برا شام نگه نداره، کسی اعتراض نمی کنه؟
صد در صد همه اعتراض میکنند..
3. اگر برای صرف شام، عده ای چندین بار سراغ راننده میرن تا نگه داره، چرا نباید برا ادای فریضه الهی کسی از راننده درخواست کنه؟ مگه نماز خوندن کار خلافیه که خجالت داشته باشه؟

:-?خیلی سخته فک میکنم بعدا جواب میدم...

32080344235947849341.gif

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
سلام به همگی.

32080344235947849341.gif

سلام و تشکر از موضوع قشنگتون
سفرهای ما معمولا با وسیله شخصی هست ولی قرارمون همیشه همینه که وقت نماز باید برا نماز خودمون رو از قبل به جایی برسونیم به خاطر همین تو این مورد مشکلی نیست ...
اما در مورد وسایل نقلیه عمومی گاها پیش اومده و اونم سعی میکنیم سر وقت تا جاییکه امکان داره بخونیم
برا اتوبوس معمولا مسافرها مشکل دارن که راننده ها موظف هستند طبق وظایفشون برا نماز مسافرها رو به نمازخانه های بین راه یا مساجد برسونن و خوشبختانه بین راه مسافران مجتمع های رفاهی زیادی زده شده
و اما اون مقوله که معمولا دچار رو دربایستی میشن
به نظر من اگه به این دقت بشه که نمار مهم ترین رکن دینمون هست برامون مهم نیست که چطور باهامون برخورد میشه
مهم اینه نمازمون رو در وقتش به جا بیاریم مگر اینکه در اول وقت امکانش نباشه یا باعث اذیت دیگران بشه که میتونیم بذاریم وقتی که جای مناسبی برا همه پیدا بشه
مثلا در اتوبوس از همه سن افراد هستند باید به مکان مناسب برسه وسیله
ولی نه به این صورت که نماز بخواد از وقتش خیلی بگذره ...
اتفاقا ساعت حرکت وسایل نقلیه و مسیرهاشون برا توقف از قبل مشخصه و از وقت نمازها خیلی نمیگذره مگر مورد خاص و عمدی باشه که باید برخورد بشه باهاشون

najva

خودمونی
"منجی دوازدهمی"
سلام
ممنون از تاپیک
ما هم با قطار که خب میخونیم
با ماشین هم میخونیم ولی اول وقت خوندنش زیاد مد نظر بقیه نیست
ما در کل هر جا باشیم نمیذاریم قضا بشه ولی کسی به اول وقت خوندنش اهمیت نمیده متاسفانه

Ali

مدیریت کل
پرسنل مدیریت
"مدیر کل"
سلام
بنده سعی میکنم در سفرها ساعت های خارج از اذان را انتخاب کنم. در سفرهای شخصی هم اول وقت در صورتی که وضو داشته باشم و نزدیکترین مسجد یا مکان توقف.
همونطور که واسه رسیدن به سفر اهمیت قایلیم واسه نماز هم باید قایل باشیم. در مورد اتوبوس، اگر راننده در استراحتگاه یا مسجد ایست نکرد، شما به پلیس گزارش بدید. حتما سفت و سخت پیگیری میشه، چون موضوع پر اهمیتی هست و به این کار شما ارزش میدن.

بالا