✿ ✿ بحث پیرامون قمه زنی و شکل های عزاداری ✿ ✿

زهرا

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
پاسخ : ✿ ✿ بحث پیرامون قمه زنی و شکل های عزاداری ✿ ✿

اگر فردا سینه زنی هم مورد تمسخر دشمن باشه باید ترک بشه ؟؟؟ همچنین گریه کردن و نمار خواندن ؟؟؟

اقاعرفان بزرگوار مثل همیشه حرفاشون منطقی و کامل بود
در نظر امام خمینی(ره) هم اینکار (قمه زنی)فی نفسه اشکال نداره و مستحب هست......و حتی خیلی از مراجع عظام دیگه......اما بحثی در اینجا پیش میاد اینکه خب این عمل مستحب هست...اما عمل مستحبی که باعث بشه مذهب و دین و عقیده رو زیر زیر سوال ببره تکلیفش چیه؟
اینجا مراجع نظرشون ترک بر این مستحب هست...چرا حفظ دین و مذهب به همه واجب و کارهایی که باعث خدشه بر دین میشه رو نباید کرد..مگه اینکه واجب باشه......
اما زمانی هست که دشمان اصل دین رو تمسخر میکنن...اونجا اصلا مهم نیست نظرشون چیه!!! مثلا بگن مسلمانان جهاد میکنن......مثل عصر حجر که آدما حمله ور میشدن..مسلمانان هم اینطورین.....خب بذار بگن...چون جهاد در راه خدا اصل دینه.....بذار نماز رو تمسخر کنن....نماز اصل دینه.....
اینجا ما ادامه میدیم...اما زمانی که قمه زنی مستحبه و با تبلیغات وسیع و کینه جویی دنبال تخریب چهره تشیع هستن.....لازم هست که از انجام کار مستحب برای حفظ واجب جلوگیری بشه............

nazanin

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

دوستان ما الگوی واقعی خود را از معصومین سلام الله علیهم میگیریم اگر زحمتی نیست یک مطالعه و مروری بر اعمال آنان انجام دهیم
امام حسین علیه السلام نزدیکترین فرد به حضرت سجاد علیه السلام بود
یک سوال از محضر شما خوبان
آیا نحوه ی عزاداری ایشون بر مصیبت پدر بزرگوارشان اینگونه بود که بین افراد مرسوم است ؟؟؟

BarOoN

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

دوستان ما الگوی واقعی خود را از معصومین سلام الله علیهم میگیریم اگر زحمتی نیست یک مطالعه و مروری بر اعمال آنان انجام دهیم
امام حسین علیه السلام نزدیکترین فرد به حضرت سجاد علیه السلام بود
یک سوال از محضر شما خوبان
آیا نحوه ی عزاداری ایشون بر مصیبت پدر بزرگوارشان اینگونه بود که بین افراد مرسوم است ؟؟؟

سلام بر بانو نازنین بزرگوار

روز و روزگارتون خوش و خرم

البته صحیح می فرمائید و برخی عزاداری ها گاهی درش چیزهایی دیده می شه که در ساحت مقدس اهل بیت نمی گنجه

اما خب باید این رو هم مد نظر قرار بدیم که در هر فرهنگ و هر سرزمینی به سبک و شیوه ی خودشون عزاداری می کنن و

فرهنگ کسی رو نمی شه ازش گرفت ... مثلاً اعراب هروله می کنند و صورت می خراشند و ...

در اروپا فقط چهره شون رو ناراحت نشون می دند و گاهی اشک می ریزند ...

در ایران هم که خدا رو شکر همه نوعش هست و خب چون ثبایل زیادی داریم

ترک ها و لر ها و کردها و عربها و حتی شیرازی و یزدی و مشهدی و شمالی و ...

هر کدوم به یک نحوی عزاداری می کنند که طبعاً در زمان اهل بیت نبوده و خب

این عزاداری به سبک وشیوه ی رسوم محلی و طایفه ای هست که نمی شه

بهش ایراد گرفت ...

nazanin

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

سلام بر بانو نازنین بزرگوار

روز و روزگارتون خوش و خرم

البته صحیح می فرمائید و برخی عزاداری ها گاهی درش چیزهایی دیده می شه که در ساحت مقدس اهل بیت نمی گنجه

اما خب باید این رو هم مد نظر قرار بدیم که در هر فرهنگ و هر سرزمینی به سبک و شیوه ی خودشون عزاداری می کنن و

فرهنگ کسی رو نمی شه ازش گرفت ... مثلاً اعراب هروله می کنند و صورت می خراشند و ...

در اروپا فقط چهره شون رو ناراحت نشون می دند و گاهی اشک می ریزند ...

در ایران هم که خدا رو شکر همه نوعش هست و خب چون ثبایل زیادی داریم

ترک ها و لر ها و کردها و عربها و حتی شیرازی و یزدی و مشهدی و شمالی و ...

هر کدوم به یک نحوی عزاداری می کنند که طبعاً در زمان اهل بیت نبوده و خب

این عزاداری به سبک وشیوه ی رسوم محلی و طایفه ای هست که نمی شه

بهش ایراد گرفت ...

البته در موضوعاتی که در اجتماع رواج هست قبول دارم هر جامعه ای فرهنگ و آداب خودش رو داره ولی چیزهایی که رابطه با اعتقاد ما داره نمیشه سلیقه ای عمل کنیم پس اونوقت اتحاد مسلمین چی ؟ نمیشه گفت دوست داشتن اهل بیت فقط منوط به دهه ی اول محرم و اربیعین باشه و بس

حالا اگر بر فرض من قمه رو هم قبول داشته باشم آیا قمه زنی صرف به درد اسلام میخوره ؟؟؟اگر من شیعه واقعی باشم این درک رو پیدا خواهم کرد در درجه اول بخواهم الگو بپذیرم از معصومین و اگر پذیرفتم که مثل آنها باشم مسلما مابقی کارهایم تحت شعاع این اعتقادم قرارخواهد گرفت
تا بوده گریه کردن بر مصیبت تو صیه شده آیا برای قمه زدن و آسیب زدن بر بدن در مصیبتها ی بزرگانمان سفارشی شده ؟؟ اگر هست دوستان مطلع هستن دوست دارم من هم در جریان کار قرار بگیرم

BarOoN

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

البته در موضوعاتی که در اجتماع رواج هست قبول دارم هر جامعه ای فرهنگ و آداب خودش رو داره ولی چیزهایی که رابطه با اعتقاد ما داره نمیشه سلیقه ای عمل کنیم پس اونوقت اتحاد مسلمین چی ؟ نمیشه گفت دوست داشتن اهل بیت فقط منوط به دهه ی اول محرم و اربیعین باشه و بس

حالا اگر بر فرض من قمه رو هم قبول داشته باشم آیا قمه زنی صرف به درد اسلام میخوره ؟؟؟اگر من شیعه واقعی باشم این درک رو پیدا خواهم کرد در درجه اول بخواهم الگو بپذیرم از معصومین و اگر پذیرفتم که مثل آنها باشم مسلما مابقی کارهایم تحت شعاع این اعتقادم قرارخواهد گرفت
تا بوده گریه کردن بر مصیبت تو صیه شده آیا برای قمه زدن و آسیب زدن بر بدن در مصیبتها ی بزرگانمان سفارشی شده ؟؟ اگر هست دوستان مطلع هستن دوست دارم من هم در جریان کار قرار بگیرم

سلام و درود بیکران بر بانو نازنین بزرگوار

خب در خصوص قمه زنی بحث شده در مباحث پیشین و خب

در رابطه با لطمه زدن بر بدن هم باید گفت در عزای حضرت

اباعبدالله الحسین علیه السلام لطمه زدن بر بدن جایزه بلکه

ماجور هست ... اما در خصوص قمه زدن هم باید گفت

در حال حاضر به علت فتوای عام حضرت آقا خب ممنوع هست

اما لطمه زنی همچنان برش خدشه ای وارد نیست

چرا که ضرر بر بدن نمی رسه (باعث ضعف و از پا افتادن بدن نمی شه )

و خب اگر همراه با اخلاص و در راستای درک واقعی حوادث عاشورا اگر باشه

خیلی هم ماجور هست ... اما اگر همین نماز خواندن که از واجبات هست هم

بر حسب ریا و خودنمایی باشه خب تکلیفش مشخصه ...

nazanin

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

سلام و درود بیکران بر بانو نازنین بزرگوار

خب در خصوص قمه زنی بحث شده در مباحث پیشین و خب

در رابطه با لطمه زدن بر بدن هم باید گفت در عزای حضرت

اباعبدالله الحسین علیه السلام لطمه زدن بر بدن جایزه بلکه

ماجور هست ... اما در خصوص قمه زدن هم باید گفت

در حال حاضر به علت فتوای عام حضرت آقا خب ممنوع هست

اما لطمه زنی همچنان برش خدشه ای وارد نیست

چرا که ضرر بر بدن نمی رسه (باعث ضعف و از پا افتادن بدن نمی شه )

و خب اگر همراه با اخلاص و در راستای درک واقعی حوادث عاشورا اگر باشه

خیلی هم ماجور هست ... اما اگر همین نماز خواندن که از واجبات هست هم

بر حسب ریا و خودنمایی باشه خب تکلیفش مشخصه ...
خوب چه لطمه ای میتوان بر بدن زد که باعث جنایت بر بدن نباشه ؟ پس لطمه ای که باعث زجر جسمی نباشه توصیه شده

nazanin

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

دوستان فراموش نکنیم شیعه بودنمان رو خلاصه در ظواهر نکنیم که فقط چند روزی رو محبش باشیم و اسمی از شیعه رو یدک بکشیم
مطالعه ای به درون خود داشته باشیم و بازنگری روی اعمالمان
چقدر اخلاق و رفتار حسینی داریم -طی روز چقدر به فکر اصلاح امور بندگان هستیم دروغ چقدر میگوییم؟ چقدر مراعات حال دیگران را داریم برخوردهایمان چگونه است ؟ وقتی نفع شخصی خودمان در خطر است چقدر گذشت داریم در سختیها چقدر صبر داریم چند بار گفتیم خدایا از اینم که این گرفتاری را دارم شکرت و برای تحملش از تو صبر مسئلت دارم چقدر مشکلات رو امتحان الهی دانسته ایم و یا ببینیم چقدر دل شیطان را شاد کرده ایم ؟
اگر اینگونه در اعمالمان محاسبه کردیم و شب هنگام آسوده خاطر بودیم از اعمال روزی که گذراندیم میشود گفت شیعه واقعی هستیم یعنی اعمال و رفتارمان رو شبیه بزرگانمان کردیم مسلما دیگر اعمال جنبی ما هم الگوی درستی را گرفته و دیگر به اشتباه نمی رویم:53:

BarOoN

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

خوب چه لطمه ای میتوان بر بدن زد که باعث جنایت بر بدن نباشه ؟ پس لطمه ای که باعث زجر جسمی نباشه توصیه شده

البته انسان اختیار بدن خود رو داره و خب اینکه بیائیم و آسیب رساندن به بدن رو (خودآزاری ٰ استفاده از مخدرها و ...)

رو هم پایه ی لطمه زنی در عزای امام حسین عزیز بدونیم یک بی مهری بزرگه ...

وقتی کسی در عزای اباعبدالله و از شدت ناراحتی لطمه ای بر خودش بزنه این اسمش چیه ؟؟؟

جز عشق ؟

آیا در عشق می شه عقلاً نظر داد ؟؟؟

آیا وقتی مادری خودش شب بدون غذا می خوابه تا فرزندش سیر سر بر بالین بگذاره مصداق آزار رسوندن به بدن هست ؟؟؟

یا مصداق عشقه ؟؟؟

در کدام کتاب عالم این موارد بهش اشاره شده ؟؟؟

گاهی هم می توان گفت اصلاً عزاداری چون برای اما معصوم هست و به امامت بر می گرده تقلید درش جایز نیست ...
(البته برخی بر این عقیده اند ها ... نه من )

و اینکه خلاصه ی کلام ... اون ضرر رساندن بر بدن رو اون کسانی که استناد کردند بهش در کتاب هاشون

همین ضرر رسوندن به بدن رو علم کردند برای حمله به روزه ... برای حمله بر حجاب در تابستان و ...

BarOoN

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

دوستان فراموش نکنیم شیعه بودنمان رو خلاصه در ظواهر نکنیم که فقط چند روزی رو محبش باشیم و اسمی از شیعه رو یدک بکشیم
مطالعه ای به درون خود داشته باشیم و بازنگری روی اعمالمان
چقدر اخلاق و رفتار حسینی داریم -طی روز چقدر به فکر اصلاح امور بندگان هستیم دروغ چقدر میگوییم؟ چقدر مراعات حال دیگران را داریم برخوردهایمان چگونه است ؟ وقتی نفع شخصی خودمان در خطر است چقدر گذشت داریم در سختیها چقدر صبر داریم چند بار گفتیم خدایا از اینم که این گرفتاری را دارم شکرت و برای تحملش از تو صبر مسئلت دارم چقدر مشکلات رو امتحان الهی دانسته ایم و یا ببینیم چقدر دل شیطان را شاد کرده ایم ؟
اگر اینگونه در اعمالمان محاسبه کردیم و شب هنگام آسوده خاطر بودیم از اعمال روزی که گذراندیم میشود گفت شیعه واقعی هستیم یعنی اعمال و رفتارمان رو شبیه بزرگانمان کردیم مسلما دیگر اعمال جنبی ما هم الگوی درستی را گرفته و دیگر به اشتباه نمی رویم:53:

سلام

نازنین بانو شما البته استاد بزرگوار من هستید

و اینجا برای اینکه تبادل افکارمون رو بکنیم بنده

پاسخ می دم به نوشته هاتون از این بابت عذر می خوام

باید اضافه کنم

اینکه کسی لطمه بزنه در عزاداری هیچ منافاتی نداره با اینکه محاسبه ی اعمالش رو بکنه

یعنی کسی که لطمه بزنه در عزاداری از محاسبه ی اعمالش غافل می شه ؟؟؟؟

یعنی کسی که لطمه بزنه در عزاداری بعد از عاشورا یادش می ره امام حسین رو ؟؟؟؟

یعنی کسی که لطمه بزنه در عزاداری رفتار و اخلاق حسینی نمی تونه داشته باشه ؟؟؟؟

چرا این ها رو در منافات با هم می بینید ؟؟؟

شاید در گوشه و کنار باشند کسانی که اینگونه باشند اما آیا همه اینطورند ؟؟؟

آیا اگر یک پیشنماز و یک به ظاهر روحانی فسادی کرد باید بگیم دیگر هیچ کس حق نداره

روحانی بشه ؟؟؟

آیا با ید اینطور حکم داد ؟؟؟

nazanin

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

سلام محضر شما بزرگوار
ولی جناب باروون ما ساکن مدینه ی فاضله نیستیم یک حقیقتی است خدا کنه این عزاداریها برای تظاهر و ریا نباشه
که حتما نیست ولی افراد با نیت خالصانه کم نیستند
البته خداوند از نیت دلها آگاه
است
بالاخره ما در اجتماع هستیم و با افراد سرو کار داریم چند نفر هستند که بر مشکلات صبر و تحمل دارند چند نفر شاکی هستن و قضاوت یکطرفه دارند؟ چند نفر فکر سود مالی خود هست ؟ چند نفر فکر سود نیست؟ چند نفر ؟؟چقدر همهی ما واقعا به دستورات عمل میکنیم ؟ آیا همه؟؟؟؟

بالا