♦♦♦♦♦♦♦♦چگونه وجود خدا را برای کودکان اثبات میکنید!؟♦♦♦♦♦♦♦♦

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
:god5:

سلام دوستان عزیزم

میخوام در مورد چگونگی اثبات وجود خداوند برای کودکان نظراتتونو بدونم که هر کدوم از شما در پاسخ به سوال

کودکی که از شما میپرسد خدا چگونه است؟و یا چه شکلی است؟ وچرا ما خدا رو نمیبینیم چی پاسخ میدهید؟

به نظر شما برای استواری دین از کودکی چه باید کرد؟

منظورم این که دین برای ماو فرزندانمون جنبه ارثی وتقلیدی نداشته باشه؟

چه بسا اینکه ما در خانواده ای به دنیا اومده بودیم که مسیحی ویا یهودی بودند یقینا ما هم الان مسلمان نبودیم

ولی یه استثنا وجود داره که در مرحله خود سازی انسان اسلام رو انتخاب میکرد!

منتظر جوابهای شما دوستانم هستم!
:53:

ali04

داره دوست میشه
"منجی دوازدهمی"
سلام
والا خب مهمه که اون کودک چند ساله باشه...
اما اولین چیزی که به نظرم رسید همون برهان نظم بود ببینید خیلی راحت میشه به هر کودکی نشون داد که مثلا یه ساعت که خیلی دقیق کار میکنه تشکیل شده از یه مجموعه ابزار میشه یه ساعت رو باز کرد و جزئیاتشم نشونش داد حتی کوچکترین ابزار رو مثلا اون فلز کوچکی که رو باطری قرار میگیره و خیلیا فک میکنن فقط کارش گرفتن باطریه در صورتی که اون اتصال رو بر قرار میکنه و اگه بشکنه عوض کردن باطری بدرد نمیخوره... و وقتی پیچیدگی های این مجموعه رو با چشم دید و همینطور کار دقیق ساعت رو باید گفته بشه که این مجموعه حتما سازنده ای داشته والا این جزئیات هیچ وقت به این دقت خود بخود کنار هم چیده نمیشه و .... که بقیش رو حتما همه میدونن!!!

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
سلام و تشکر از سوال زیباتون
تاپیک درباره تربیت دینی کودکان داشتیم قبلا ولی بحث روی موضوع رو نه

خب کودک از همون ابتدایی که اسم خدا رو میشنوه اززبان دیگران سوالاتش شروع میکنه
ذهن کودک نمیتونه مثل بزرگترها از راه کلمات به جواب برسه
بهترین راه توضیح راه عملی هست و اون هم از طریق بازی و گردش
گاهی البته نقاشی و قصه گویی
رفتن به پارک و نشون دادن مناظر طبیعی به کودک وپاسخ دادن به سوالاتشون
گاهی از نزدیک دیدم که بچه پرسیده: خورشید خیلی نور داره اون نور خداست؟
خب میشه از همینها برا جواب های زیبا استفاده کرد

Star.Sky

کاربر تازه وارد
"منجی دوازدهمی"
این سوالات میتونه سوالات یک فرد بالغ هم باشه . البته کمی پیچیده تر

به نظرم برای کودک باید خیلی آسون جواب داد ( کودکانه ) به قول ناجی دلها نشون دادن مناظر ، آسمون ، کودک خیلی راحت جواب های با حوصله رو میپذیره . در جوال اینکه بپرسه چرا خدا دیده نمیشه میشه گفت خدا اون بالابالا ها تو آسموناست اما خدا خیلی قوی هستش و ما رو هم خیلی دوست داره پس همیشه و همه جا حواسش به ما هست تا مواظبمون باشه . کودک وقتی رشد میکنه ذهنش به خودی خود باز میشه و مسائل رو بهتر و دقیقتر درک میکنه حتی خودش میتونه تحقیق کنه و ....

به نظرم سوالاتی که برای یک فرد بالغ گاها پیش میاد جوابش گاهی خیلی خیلی سخت هستش و من در چندین جا دیدم که اونهایی که ادعای آگاهی و تفکر اندیشه اسلامی داشتن زیر جواب سوالات موندن و جالب اینجاست بجای اینکه براحتی بگند ما هم نمیدونیم اینقدر مسئله رو میپیچونند و علیم تخیلی میکنند که طرف خندش میگیره و بیشتر پاپیچ میشه تا مچ بگیره و بخاطر همین هی دلش تاریکتر میشه و تاریکتر میشه تا جایی که ممکن به وجود خدا شک کنه ...

مثلا چرا اینجا که ما این همه عبادت میکنیم خشکسالی شده اما کشوری مثل آمریکا وفور نعمت برف و بارندگی و ... ، اروپا بهترین آب و هوای دنیا رو داره . ( البته این قبیل سوالات پیش پا افتاده ترین سوالات هستند ) ولی خوب به هر حال سوال هستند .

تاپیک رو با بحث جدید به انحراف نمیکشونم . مرسی از تاپیک خوبتون

kyana

کاربر ویژه
"بازنشسته"
سلام
مریم جون
ممنون از بحث زیبا و مهمت
ماشالله هر سؤالت خودش یه بحث وسیعه:D

به نظر من
اولین کاری رو که باید یاد بگیریم نحوه و فنون آموزش صحیحه
جواب دادن به سوالات بچها یه برنامه ریزی درست و حساب شده میخواد
جوابایی که ما به سوالات بچها میدیم پایه دینی اونا رو رقم میزنه
پس باید قبل از هرگونه جوابی قبلش درست درموردش فکر کنیم

نیازی نیست به همه سوالات بچها آنی و فی البداهه جواب بدیم به نظر من وقتی که یه خورده دیرتر جواب سوالشو بدیم
تفکر کردن رو هم یاد میگیره
یه نکته دیگه که هست وقتی کودک سوالی میپرسه مخصوصا دراین زمینه
هیچوقت نباید جوری جواب بدیم که کودک فکرکنه این جواب تنها جوب سوالشه
بایدجوری جواب بدیم که کودک بفهمه واسه هر سوالی جواب کاملی وجود داره که باید دنبالش باشه و این جوابیه که مابلدیم
یعنی یه جورایی باید اونو تشنه یادگیری کنیم تا سوالاتشو ادامه بده و پیگیری کنه

اما گاهی پیش میاد که جواب یه سوالی رو خودمونم نمیدونیم هیچ اشکالی نداره میتونیم جواب سوالشو بزاریم واسه
وقتی بزرگتر شد تا خودش با دیدن دنیای اطرافش و در ارتباطاتش جواب سوالشو بگیره
پس هیچوقت نباید دنبال این باشیم که حتما باید جواب بدیم حالا هر جوابی که بود فقط به صرف باز کردنش از سر خودمون

نکته آخر که مهمه اینه که همیشه آموزش ما باید ازسه جهت باشه هم عملی هم حرفی و هم تعمق در دنیای اطراف
یعنی همه اینا باهم میتونه بهترین روش واسه تثبیت عقاید دینی در کودکان باشه

ببخشید زیاد شد:53:

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
ممنون از جواباتون ولی منو قانع نکرد مثلا خود شماها الان برای سوال این جواب تا این سن به چه نتیجه ای رسیدین؟ خواهش میکنم همه دوستان تو بحث شرکت کنند! فک کنم ادامه بدیم بحث جالبی از آب در بیاد! کاربر عزیزی که گفتند بگیم خدا تو آسمونها واون بالا بالاهاست به نظر من اشتباهه چون بچه عقایدش از همون اوایلی که خوبو از بد تشخیص میده شکل میگیره خود من همیشه بچگیم برای یافتن خدا تو آسمونهانگاه میکردم واین اشتباه بوددرسته خداجایگاه عظیمی داره ولی ما باید یاد میگرفتیم که خدا همه جا هست ودر هر حال ناظرو حاضر!

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
دوستانی که نظر نمیدن خواهشا انقد شهامت داشته باشیم که اگر برای سوال جوابی نداریم بتونیم مطرح کنیم وبه نتیجه درست برسیم! برای بچه میشه مثال وجود خدا رو تو خوراکیها مثال زد! پاسخ من به سوال دخترم اینگونه بود ما وقتی چای رو شیرین میکنیم شکر داخلش هست ولی ما شکر رو نمیبینیم ولی فقط شیرینی اونو حس میکنیم واون شیرینی که در چای حس میشه ولی وجودش مشخص نیست ، یا بوی عطر که ما اونو میشنویم ولی وجود خارجیش مشخص نیست اینطور مثال زدم دوستان اگه راهکار بهتری دارین اارائه بدین خواهش میکنم ونظرتون راجع به این پست رو مشخص کنید!

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
کیانا به نظرت من باید جواب سوال بچه رو بذارم تا خودش به نتیجه برسه؟! تو به این نتیجه رسیدی تا این سن! جواب خودت برای اثبات چیه فک کنم بچه ای در کار نبود دوستان نظرات بیشتری داشتن چون حداقل خودشون به نتیجه ای که رسیدند بیان میکردند !

Star.Sky

کاربر تازه وارد
"منجی دوازدهمی"
والا مریم خانم برای من یکی سوالاتم بیشتر از جواب هاست

حقیقتا کلی متن نوشتم اما جرات ارسال پیدا نکردم . از اینکه به عقایدم شک کرده بودم و به قلم آوردم ترسیدم .....

ببخشید من برای خودم هنوز سوال زیاده بعید میدونم بتونم کس دیگه ای رو ( بچه ) در این زمینه راهنمایی کنم .

بالا