اصحاب اهل بیت علیه السلام

nazanin

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
پاسخ : اصحاب اهل بیت علیه السلام

جُندُب بن حُجر (حجیر) کِندی خُولانی
img.tebyan.net_big_1386_10_1221551453712492106229251961067551321139.jpg

«جندب» پسر «حُجر بن عدی کندی خولانی» است.(1) شیخ طوسی وی را از اصحاب امام حسین علیهالسلام دانسته است.(2) «حُجر» پدر «جُندب» از یاران و اصحاب امام علی علیه السلام بود که معاویه او را به سبب حمایت بی دریغش از مولا علی علیه السلام کشت و در محلی به نام «مرج عذرا» در شام مدفون است.(3) جناب «جندب» خود از بزرگان شیعه بوده است.(4) به نقل از «ابن عساکر» او نیز امیر دو قبیله بزرگ «بین کنده» و «ازد» بوده است. (5)
جندب قبل از این که حرّ به سپاه امام حسین علیه السلام برخورد کند به سپاه حضرت ملحق شده بود و تا کربلا امام را همراهی کرد و سرانجام در روز عاشورا به شهادت رسید. (6)
پینوشتها:
1- منتهی الآمال، ج1، ص 654 .
2- رجال شیخ طوسی، ص 72.
3- منتهی الآمال، ج1، ص 654 .
4- ابصار العین، ص 174.
5- منتهی الآمال، ج1، ص 654 .
6- ابصار العین، ص 147/ تنفیح المقال، ج1، ص236.
منبع:
یاران شیدای حسین بن علی علیهماالسلام، استاد مرتضی آقا تهرانی .

nazanin

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

جِبِلَّة بن عَلی شَیبانی
img.tebyan.net_big_1386_10_22791421211225127946264323104145106199.jpg

«جبله» پسر «علی» است. او از شجاعان اهل کوفه بوده است. بیشتر وقایع نگاران نگاشته اند که جبله با حضرت مسلم در کوفه در بدو امر قیام کرد و ایشان را همراهی نمود. سپس به سوی امام حسین علیه السلام حرکت کرد.(1)
شهادت جِبله
صاحب حدائق گفته است که جبله همراه امام حسین علیه السلام در کربلا شهید شده است.(2) اما درباره هنگام شهادت او، ابن شهر آشوب گفته او در حمله نخستین به فوز شهادت نائل آمده است.(3)پینوشتها:
1- ابصار العین، ص 215.
2- الحدائق الوردیة، ج 1، ص 211.
3- مناقب آل ابی طالب، ج4، ص 113.
منبع:

nazanin

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

بُشر بن عَمرو خَضرَمّی
img.tebyan.net_big_1386_10_212503175169162110139795825213422420077183.jpg

«بشر» پسر «عمرو» پسر احدوث و از مردم «حضرموت» و از قبیله کنده بوده است. او از نیکان و یاران حضرت امام علی علیه السلام است. دلاوری فرزندان او در نبردها زبانزد است. بُشر در ایامی که هنوز امام حسین علیهالسلام با یاران یزید در حال گفت و گو بودند، به امام حسین علیه السلام پیوست. (1)
امتحانی دیگر
«سید داودی» نقل کرده: روز عاشورا فرا رسید و جنگ آغاز شد. در همان حال به بُشر خبر رسید که پسرت عمر در مرز ری به اسارت گرفته شد. او در پاسخ گفت: به حساب خداوند میگذارم. من دوست ندارم که او اسیر شود و من بعد از او زنده باشم. خبر این جریان به امام حسین علیه السلام رسید. حضرت به او فرمودند: «رحمك الله فی حلّ من بیعتی، فاذهَب واعمل فی فكاكِ ابنك؛ خدای تعالی تو را رحمت کند، تو از بیعت با من آزادی، پس برو و در آزادی پسرت کوشش کن.» بُشر عرض کرد: ای اباعبدالله! درندگان مرا زنده زنده بخورند، اگر از شما جدا شوم. پس امام فرمود: «اینها را به پسرت محمد بده (محمد نیز پدر را در کربلا همراهی میکرد) این لباسهای بُردی است که میتواند در آزادی برادرش از آن کمک گیرد.» امام به او پنج لباس دادند که قیمت آنها هزار دینار میشد.(2) درسی که میتوان گرفت: معرفت ویژه بُشر در کربلا به امام و هدف او باعث شد تحت تاثیر عواطف پدری قرار نگیرد.
شهادت بُشر
بُشر در کربلا پیش از ظهر عاشورا به مقام رفیع شهادت نائل آمده است.(3) در زیارت ناحیه مقدسه آمده، «السلام علی عمرو الحضرمی؛ درود بر بشر پسر عمرو حضرمی.» سروی نیز شهادت او را در حمله نخستین دانسته است.(4) پینوشتها:
1- ابصار العین، مقصد 7، ص 173.
2- تنقیح المقال، ج1، ص173.
3- منتهی الامال، ج1، ص 654.
4- مناقب آل ابی طالب، ج4 ، ص 113.
منبع:

nazanin

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

" رحلت حضرت عبدالعظیم حسنی"

img.tebyan.net_big_1381_09_142104195199191201731120218682186191164112189.jpg

عبدالعظیم بن عبدالله بن علی بن حسن بن زید بن حسن بن علی بن ابی طالب :S (31):، صاحب کتاب " خطب امیرالمؤمنین" و " الیوم و الیلة" ، مشهور به حضرت عبدالعظیم و شاه عبدالعظیم ، از سادات حسنی ، از بزرگان این خاندان ، مورد احترام امامان عصر خود و از راویان موثق است .
مؤلف " الذریعه " چنین می نویسد: وی عصر امام رضا و امام جواد علیهما السلام را درک نمود و ایمان خود را بر امام هادی
علیه اسلام عرضه کرد.
متأسفانه با همه جلالت قدر وی ، زندگانی و حتی تاریخ ولادت و رحلت او به درستی روشن نیست و در آنها اختلاف نظر است ، ودربرخی کتابها تاریخ رحلت وی ، نیمه شوال سال 252 هجری ذکرشده است . (1)
آنچه مسلم است ، سید عبدالعظیم حسنی مورد احترام امامان زمان خود بوده و عالمان انساب و تذکره نویسان، در طول زمان، او را به جلالت قدر ستوده اند. و روایات بسیاری به نقل ایشان در کتب علمای شیعه آمده است .
فرموده امام هادی علیه السلام درباره وی

ابوتراب رویانی از ابوحماد رازی نقل می کند که بر علی بن محمد علیهما السلام در" سِرِّمَن رَای" درآمدم، و او را از مسائل حلال و حرام پرسیدم ، مرا پاسخ گفت ؛ چون او را وداع گفتم فرمود:
" حماد ! اگر برای تومشکلی در دین پیش آمد، از عبدالعظیم بن عبدالله حسنی بپرس و سلام مرا به اوبرسان"(2)
سپس این امام بزرگواربرای او دعا کرد و دین او را درست خواند . صدوق به اسناد خود از وی می نویسد:
بر امام خویش علی بن محمد بن علی بن موسی بن جعفربن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب :S (31): درآمدم. چون مرا دید فرمود:" مرحبا بر تو ای ابوالقاسم! تو به حق دوست ما هستی." گفتم:
" پسر سول خدا! می خواهم دین خود را بر شما عرضه کنم تا اگر پسندیده است بر آن ثابت بمانم تا خدا را دیدار کنم. " ، فرمود:
" بگو" . و چون عقیده خویش را عرضه کردم ، امام فرمود:" ابوالقاسم ، به خدا این دین خداست که آن را برای بندگانش پسندیده
است ؛ بر آن پایدار باش . خدا تو را در دنیا و آخرت بر آن پایدار بدارد." (3)
نظر دانشمندان شیعه درباره او

1-صدوق ، محمد بن علی بن حسین بن موسی بن بابویه، کتابی درباره این بزرگوار به نام " اخبار عبدالعظیم" دارد که در آن خبرهای منقول او را آورده ، او درباره عبدالعظیم چنین می نویسد:عابد ، پارسا و مرضی بود .
2-سید مرتضی، وی را با صفتهای" سید پارسا، عالم، زاهد، بلند مرتبت و بزرگ منزلت، ستوده و می نویسد:" از امامان ، امام جواد، امام هادی و امام عسکری علیهم السلام را درک کرد و شیعه از احادیث و روایات
او تا کنون بهره برده است."(4)
3-دانشمند رجالی مشهور، " نجاشی " در کتاب رجال خود ، داستان آمدن این سید بزگواربه ری ، به عبادت پرداختن و مخفی زیستن او را آورده ، سپس سلسله روایت خود را از وی از طریق احمد بن علی تا ابوتراب رویانی
ذکر می کند و می نویسد: " عبدالعظیم بن عبدالله، همه روایتهای خود را برای ما نقل می کرد." (5)
4-حسن بن یوسف بن علی بن مطهر معروف به علامه حلی در کتاب خلاصه درباره او چنین می گوید: " عالم ، عابد و پارسا بود"
بار الها! ما را نیز از مقربان درگاهت قرار ده.
منابع:

1-الذریعه، آقا بزرگ تهرانی، ذیل عنوان خطب امیرالمومنین علیه السلام.
2-رساله صاحب بن عباد به نقل ری باستان، حسین کریمان ، ج1، ص 356 .
3-توحید، شیخ صدوق ، صص 82-81 .
4-جنة النعیم ، ص 479.
5-رجال نجاشی ، چاپ سنگی تهران 1317.

شیخ رجبعلی

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
هزارن تشکر از این مطلب کامل ..ممنون

img.tebyan.net_big_1386_10_1591361064258043691572252502555316092195.jpg

بالا