*✿* پیوندی عمیق بین قرآن ناطق و قرآن صامت *✿*

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

7 - وفاداری:
«ان الذین یبایعونک انما یبایعون الله یدالله فوق ایدیهم فمن نکث فانما ینکث علی نفسه و من او فی بما عاهد علیه الله فسیؤتیه اجرا عظیما (31) ; در حقیقت کسانی که با تو بیعت می کنند، جز این نیست که با خدا بیعت می کنند . دست خدا بالای دستهای آنان است، پس هر

که پیمان شکنی کند، تنها به زیان خود پیمان می شکند و هر که بر آنچه با خدا عهد بسته است، وفادار بماند، به زودی خدا پاداشی بزرگ به او می بخشد» .

وفاداری نسبت به پیمانی که انسان با خدا و امت با امام می بندد، از مهمترین عوامل پیروزی انسان و جامعه است، چه بسیارند افرادی که در رفاه و آسایش داد عهد و وفا سر می دهد، اما هنگامی که در کوره ی آزمایش جای می گیرند پیمان می شکنند . امام حسین علیه السلام هنگام ورود به کربلا این حقیقت را چنین بیان کرد:

«الناس عبیدالدنیا والدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرت معایشهم فاذا محصوا بالبلاء قل الدیانون (32) ; مردم بندگان دنیایند و دین لقلقه ی زبانشان است . تا هنگامی که معیشتشان فراهم باشد، گرد دین می چرخند . اما آن گاه که کوره ی آزمایش به میان آید، دینداران کم هستند .»

اما عاشوراییان وفادار، مصداق واقعی «ان الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا» شدند .

روز نخست چون دم رندی زدیم وعشق

شرط آن بود که جز ره این شیوه نسپریم (33)

و شب عاشورا هنگامه ی اظهار وفاداری بود . در آن حلقه ی عاشقانه، امام علیه السلام هر آنچه را که فردا رخ می داد، با زلالی تمام به یارانش فرمود، و پیمان خویش را برداشت و از آنان خواست تا او را تنها بگذارند، اما همه ی رادمردان اعلان وفاداری کردند . که امام مدال پرافتخار وفاداری را زینت بخش سینه هایشان کرد و فرمود: «اما بعد فانی لااعلم اصحابا او فی و لاخیرا من اصحابی و لااهل بیت ابر و لااوصل من اهل بیتی جزاکم الله عنی خیرا (34) ; اما بعد; به درستی من یارانی باوفاتر و بهتر از اصحابم نمی شناسم و اهل بیتی نیکو و نزدیکتر از اهل بیتم سراغ ندارم . خدا از طرف من جزای خیر به شما دهد!»

دامن دولت به صد خون دل افتاد به دست

به فسونی که کند خصم، رها نتوان کرد (35)

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

8 - اقامه ی نماز:
«الذین ان مکناهم فی الارض اقاموا الصلاة » (36) ; همان کسانی که چون در زمین به آنان توانایی دهیم، نماز را برپا می دارند .

نماز ستون خیمه ی دین و پرچم خداجویان است و برترین و شیرین ترین لحظه برای بندگان مؤمن است که در کربلا به زیباترین صورت تجسم یافت . در شب به یادماندنی عاشورا هم خیمه گاه امام حسین علیه السلام صحنه ی عبادت و بندگی بود و همه یاران، در هر نقطه ای گویا مسجدی بنا کرده و به نماز و راز و نیاز مشغول بودند .

«لهم دوی کدوی النحل بین قائم و راکع و ساجد (37) ; زمزمه آنان چون صدای زنبوران عسل بود، در حال نماز و رکوع و سجده بودند .»

اما زیباترین صحنه ی اقامه ی نماز را باید در عاشورا و گرما گرم جهاد و مبارزه دید . آن هنگام که ابوثمامه به امام علیه السلام عرض کرد: دوست دارم نمازی را که وقتش نزدیک است، بخوانم سپس به لقاء پروردگار برسم . امام سر به سوی آسمان برافراشت و فرمود:

«ذکرت الصلاة جعلک الله من المصلین الذاکرین! نعم هذا اول وقتها . ثم قال: سلوهم ان یکفوا عنا حتی نصلی (38) ; یاد از نماز کردی، خدا تو را از نمازگزاران ذاکر قرار دهد! آری اول وقت نماز است! سپس فرمود از دشمن بخواهید دست نگهدارند تا نماز بخوانیم ».

--------

1) نهج البلاغه، خ 125 .

2) فرهنگ عاشورا، جواد محدثی .

3) الحیاة، ج 2، ص 178 .

4) بقره/185 .

5) بقره/2 .

6) بحارالانوار، ج 36، ص 205 .

7) جاثیه/20 .

8) انعام/19 .

9) الحیاة، ج 2، ص 147 .

10) مستدرک الوسائل، ج 2، ص 217 .

11) ممتحنه/6 .