♦✿♦بسیار مهم: شما در مهمانی و جشن ها با مقوله نماز چطور برخورد می کنید؟ ♦✿♦

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

پارتی.gif

سلام به همگی.
ان شاءالله قصد داریم در این تاپیک، در مورد نماز در مهمانی و جشن ها، مثل جشن تولد، جشن عروسی و...صحبت کنیم.
همه ما طول زندگی خودمون به مهمانی، دید و بازدید و جشن می ریم، بعضی بیشتر بعضی کمتر...
موضوعی که الان می خوایم مطرح کنیم اینه که ما در این جور گردهمایی ها چقدر به نمازمون اهمیت می دیم؟

بعضیا هستن که همیشه نمازشون رو می خونن، اما در اینجور مواقع نسبت به نمازشون بی اعتنا می شن.

مثلا می گن:

- این همه روز نماز خوندیم، حالا یه نوبت نخونیم چی می شه؟ خدا که به نماز ما نیاز نداره.
- بر می گردیم خونه قضاش رو می خونیم.
- بخوایم تو مهمونی نماز بخونیم بقیه فکر می کنن می خوایم ریا کنیم.
- وسط عروسی کی نماز می خونه! اومدیم عروسی، مسجد که نیومدیم!
- من روم نمی شه جلو بقیه نماز بخونم.
- تو اون محافلی که من می رم هیچ کسی اهل نماز نیست، چطور من یکی پا بشم نماز بخونم؟ خیلی ضایعس!

و...

کسی می تونه به کسانی که مثل این افراد فکر می کنن، جواب قانع کننده بده؟

نظر شما چیه؟

شما در مهمانی ها و جشن ها با مقوله نماز چطور برخورد می کنید؟

:gol::gol::gol:

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
سلام
اول از همه بستگی داره آدم چقدر نمازش براش مهم باشه
اگه نماز و خدا براش از همه مهم تر بود مطمئنا حرف و نگاه بقیه یک ذره هم براش مهم نیست
ولی اگه براش مهمه دیگران چی قضاوت میکنند و یا جشن دیر میشه
کافیه به این فکر کنه که آیا دیگران میخوان پاسخگوی اعمالش باشن؟
حالا نه از جنبه ی وجوبش به جنبه ی عاشقانه و زیبای قضیه نگاه کنه
اینکه هیچ کس بالاتر از خدا ما رو دوست نداره و مواظبمون نیست و عاشقانه به حرفامون گوش نمیده
حاضریم نگاهشو با حرف بقیه عوض کنیم؟
و تازه برا تک تک اینها راه حل های زیبا هست که دیگران هم بدون شک تحسینتون میکنن
اگه نیاز بود راه حل ها با دوستان بیان میکنیم ...

راز

داره دوست میشه
"منجی دوازدهمی"
من فکر میکنم سن فرد مهمه چون نوجوونها در سن خاصی هستن یه کم کاتالیزور نیاز دارن که این وظیفه پدر و مادره.
مثلا نمیشه یه فرد چهل ساله را با یه دختر خانوم 12 ساله مقایسه کرد .درسته هردو مکلفند ولی شرایط روحی هم موثره .
ماخانوادگی اگه قراره مراسمی بریم و اذان گفته باشه نماز را میخونیم ومیریم اگه نه ،وضو میگیرم و بعد آماده میشیم ومیرم که بعد اذان نماز را بخونیم البته اگه مراسمی هست که در منزل برگزار میشه حتما تو موقعیت مناسب یه جایی گیر میاریم و میخونیم ولی اگه تالار باشه بعد برگشتن میخونیم که متاسفانه یا اخر وقته یا قضا شده

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
من فکر میکنم سن فرد مهمه چون نوجوونها در سن خاصی هستن یه کم کاتالیزور نیاز دارن که این وظیفه پدر و مادره.
مثلا نمیشه یه فرد چهل ساله را با یه دختر خانوم 12 ساله مقایسه کرد .درسته هردو مکلفند ولی شرایط روحی هم موثره .
ماخانوادگی اگه قراره مراسمی بریم و اذان گفته باشه نماز را میخونیم ومیریم اگه نه ،وضو میگیرم و بعد آماده میشیم ومیرم که بعد اذان نماز را بخونیم البته اگه مراسمی هست که در منزل برگزار میشه حتما تو موقعیت مناسب یه جایی گیر میاریم و میخونیم ولی اگه تالار باشه بعد برگشتن میخونیم که متاسفانه یا اخر وقته یا قضا شده
سلام بر راز عزیز
تشکر از صحبتهاتون
تو قشر نوجوان و جوان اتفاقا اشتیاق به نماز اول وقت بیشتره
عروس خانم 19 ساله داشتیم که تنها فکرش این بوده اول وقت برا نماز مغربش پای سجاده باشه ...و هر چی بقیه طعنه زدن براش مهم نبوده
و البته خدا ثبات قدم میده و همه به مرور این عقیده رو تحسین کردند حتی افرادی که تقیدی به نماز نداشتن
در تالارها هم اتفاقا نمازخانه وجود داره چرا باید نماز به این مهمی رو به خاطر جشن بذاریم قضا بشه؟
اگه هم مکان نماز نداره باید برنامه رو تنظیم کنیم خودمون
و اما به نظرم کودکان مکلف و نوجوان رو باید با تشویق و راهنمایی تو سفر به نماز اول وقت ترغیب کرد ...وظیفه ی والدینه این

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
یه خاطره قشنگ دارم از مهمانهای بزرگواری از اقواممون که همین یک ماه پیش مهمان ما بودند
دختر کوچک خانواده هشت ساله هستند و یک سال دیگه مکلف میشن
ولی خب تربیت خانوادگی به صورتی هست که تقید به نماز اول وقت دارند
دختر خانم کلاس زبان داشته بیرون و نماز مغرب رو خونده بود
مادرشون در حین مهمانی یادشون اومد که نماز عشاء رو نخونده و دختر خانم هم با اشتیاق رفتن وضو بگیرن
در حال نماز عشاء بود این دختر گل که دیدم مادرش بشقاب میوه به همراه شیرینی مورد علاقه دخترشون رو گذاشتند تو اتاقی که با بچه ها همراه هم بودند و داشت نماز میخوند
ازشون سوال کردم چرا شیرینی رو الان گذاشتین براشون وقبلا ندیدم بدین؟
گفتند این شیرینی رو دوست داره گفتم قبل غذا نخوره و الان براش جایزه نماز سر وقتش گذاشتم
خب تمام اینها الگو هستند ... معلومه همچین فرزندانی تشویق میشن به نماز اول وقت
این والدین چه تربیت نیکویی در نظر گرفتند

ایرانی اسلامی

کاربر حرفه ای
"کاربر *ویژه*"
بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیک یا صاحب الزمان(ع)
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

سلام ... به نظر جاش فرقی نمی کنه خیلی ها هستند که توی محیط عروسی و جشن هم نمازشون ترک نمیشه و بعضی ها هم هستند که همون شب رو میگن همین یه شبه ... به نظر به دیدگاه شخص نسبت به نماز بستگی داره که چقدر به نماز اهمیت میده در این مواقع گرچه میتونه زمانش رو طوری تنظیم کنه که قبل از ورود به مهمانی نمازش رو بخونه

فدایی رهبر

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام به بانوگمنام عزیز و بقیه دوستان.
خب در این موارد هم سعی میکنیم زمان نماز رو با جشن هماهنگ کنیم.
اگه مثلا توی بدترین شرایط مثلا توی عروسی با اهنگ های بلند هم باشیم
ترجیحا نماز رو میخونیم,حتی شده باشه فقط,نماز مغرب روبخونیم.
اما معمولا اقوامی هستن ک در کنار ما برای نماز بیان.
اینکه تنها نباشیم هم خودش نقطه قوتیه.
ممنون از موضوع​

یاس پرپر

کاربر تازه وارد
"منجی دوازدهمی"
سلام.
اهمیت نماز اول وقت خیلی سفارش شده ولی خب بعضیها در بعضی شرایط نمیتونن سروقت نمازشونو بخونن. من شخصا توی مهمونیها حتما نمازمو سروقت میخونم ولی خب توی مراسم عروسی توی تالار اگه زمستون باشه نمازو میخونم میریم ولی اگه تابستون باشه اذانو دیر میگن باوضو میریم عروسی اگه موقعیتش فراهم بود میخونم اگه نه وقتی رسیدم خونه میخونم...

Ali

مدیریت کل
پرسنل مدیریت
"مدیر کل"
سلام بر دوستان،
خداروشکر خانواده ی ما مقّید به نماز اول وقت هستند و در هر کجا، هر شرایطی اگر اوضاع نماز خواندن (وضو و مکان نمازگزار) مهیا بود، نماز را می خوانند. حالا که در میهمانی دیگه کلا رسممونه (من و پدر و برادرام) جوراب ها رو درمیاریم و صاحب خونه متوجه میشه وقت نمازه. حالا هر کجا میخواد باشه. سعی میکنیم در مهمانی یا قبل از نماز یا بعد از نماز حضور پیدا کنیم و اکثر عروسی ها که بنده شرکت کردم همه به احترام نماز هم که شده جلسه مهمانی رو لحظاتی قطع میکنند.

بالا