*♥*•*♥* احادیث امام رضا(علیه السلام) *♥*•*♥*

• نویسنده موضوع 818
  • تاریخ شروع

818

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
50- از حسن بن محمّد نوفلىّ «1» هاشمىّ چنين نقل شده است:
زمانى كه علىّ بن موسى الرّضا عليهما السّلام بر مأمون وارد شدند، مأمون به فضل بن سهل دستور داد تا علماى أديان و متكلّمين مثل جاثليق (عالم بزرگ نصارى)، رأس الجالوت (عالم بزرگ يهود)، رؤساى صابئين (منكرين دين و شريعت و خدا و پيامبر)، هربذ بزرگ (عالم بزرگ زردشتيان) و زردشتى‏ها، عالم روميان و علماء علم كلام را گرد هم آورده تا گفتار و عقائد حضرت رضا و نيز اقوال آنان را بشنود. فضل بن سهل نيز آنان را فراخواند و مأمون را از حضور آنان مطّلع نمود.
مأمون دستور داد، ايشان را نزد او ببرند، سپس بعد از خوش آمد گويى به آنان چنين گفت: شما را براى امر خيرى فرا خوانده‏ام، مايلم با پسر عمويم كه از مدينه به اينجا آمده مناظره كنيد، فردا أوّل وقت به اينجا بياييد و كسى از اين دستور سرپيچى نكند، آنها نيز اطاعت كرده و گفتند: إن شاء اللَّه فردا اوّل وقت در اينجا حاضر خواهيم بود.
نوفلىّ گويد: ما در نزد امام رضا عليه السّلام مشغول صحبت بوديم كه ناگاه «ياسر»، خادم حضرت رضا عليه السّلام وارد شده گفت: مولاى من! امير المؤمنين به شما سلام رسانده و گفت: برادرت فدايت باد! علماى اديان مختلف، و علماى علم كلام همگى نزد من حضور دارند، آيا تمايل داريد نزد ما بيائيد و با آنان بحث و گفتگو كنيد؟ و اگر تمايل نداريد خود را به زحمت نيندازيد، و اگر دوست داشته باشيد ما به خدمت شما بيائيم، براى ما مشكل نيست،

حضرت فرمودند: به او سلام برسان و بگو متوجّه منظور شما شدم، و إن شاء اللَّه خودم فردا صبح خواهم آمد.
نوفلىّ ادامه داد: وقتى ياسر رفت،
حضرت رو به ما كرده فرمودند: نوفليّ! تو عراقىّ هستى و عراقىّ‏ها طبع ظريف و نكته‏سنجى دارند، نظرت در باره اين گردهمائى از علماى اديان و اهل شرك توسّط مأمون چيست؟
عرض كردم: ميخواهد شما را بيازمايد، و كار نامطمئنّ و خطرناكى كرده است،
حضرت فرمودند: چطور؟!
عرض كردم: متكلّمين و اهل بدعت، مثل علماء نيستند، چون عالم، مطالب درست و صحيح را انكار نمى‏كند، ولى آنها همه، اهل إنكار و مغالطه‏اند، اگر بر اساس وحدانيّت خدا با آنان بحث كنيد، خواهند گفت: وحدانيّتش را ثابت كن، و اگر بگوئيد: محمّد صلى اللَّه عليه و آله رسول خداست، مى‏گويند: رسالتش را ثابت كن، سپس مغالطه مى‏كنند و باعث مى‏شوند خود شخص، دليل خود را باطل كند و دست از حرف خويش بردارد، قربانت گردم، از آنان بر حذر باشيد، مواظب خودتان باشيد!
حضرت تبسّمى فرمودند: اى نوفلىّ! آيا مى‏ترسى آنان ادلّه مرا باطل كنند و مجابم كنند؟!
گفتم: نه بخدا، در باره شما چنين ترسى ندارم و اميدوارم خداوند شما را بر آنان پيروز كند.
حضرت فرمودند: اى نوفلىّ! مى‏خواهى بدانى چه زمان مأمون پشيمان مى‏شود؟ گفتم: بله، فرمودند: زمانى كه ببيند با اهل تورات با توراتشان و با اهل انجيل با انجيلشان و با اهل زبور با زبورشان و با صابئين به عبرى و با زردشتيان به فارسى و با روميان به رومى و با هر فرقه‏اى از علماء به زبان خودشان بحث ميكنم، و آنگاه كه همه را مجاب كردم و در بحث بر همگى پيروز شدم و همه آنان سخنان مرا پذيرفتند، مأمون خواهد دانست آنچه كه در صددش مى‏باشد، شايسته او نيست، در اين موقع است كه مأمون پشيمان خواهد شد. و لا حول و لا قوّة إلّا باللَّه العليّ العظيم (هر نيرو و قدرتى، از جانب خداوند است).
بامدادان، فضل بن سهل نزد ما آمد و گفت: قربانت گردم، پسر عمويت منتظر شماست و همه علماء و مدعوّين آمده‏اند، كى تشريف مى‏آوريد؟
حضرت فرمودند: شما زودتر برويد، من هم- بخواست خدا- خواهم آمد.
سپس وضوء گرفته، مقدارى سويق (نوشيدنى يا آش و يا حليم) ميل فرمودند، و قدرى نيز به ما دادند، آنگاه همگى خارج شده نزد مأمون رفتيم، مجلس مملوّ از جمعيّت بود، محمّد بن جعفر (عموى حضرت رضا عليه السّلام) به همراه گروهى از سادات و نيز فرماندهان لشكر در آن مجلس حضور داشتند.
زمانى كه امام رضا عليه السّلام وارد شدند، مأمون، محمّد بن جعفر و تمام سادات حاضر در مجلس به احترام آن حضرت برخاستند، حضرت و مأمون نشستند ولى بقيّه همان طور ايستاده بودند تا اينكه مأمون دستور داد بنشينند، و مأمون مدّتى با حضرت گرم صحبت بود، سپس رو به جاثليق كرده، گفت: اى جاثليق! ايشان، علىّ بن موسى بن جعفر و پسر عموى من و از فرزندان فاطمه‏ - دختر پيامبرمان- و علىّ بن ابى طالب- صلوات اللَّه عليهم- هستند، دوست دارم با ايشان صحبت كنى و بحث نمايى و حجّت آورى و انصاف بدهى.
جاثليق گفت: اى امير مؤمنين! چگونه با كسى بحث كنم كه به كتابى استدلال مى‏كند كه من آن را قبول ندارم، و به گفتار پيامبرى احتجاج مى‏كند كه من به او ايمان ندارم؟

حضرت فرمودند: اى مرد مسيحى؟ اگر از انجيل براى تو دليل بياورم، آيا مى‏پذيرى؟
جاثليق گفت: آيا مى‏توانم آنچه را انجيل فرموده، ردّ كنم؟ به خدا سوگند على رغم ميل باطنى‏ام، خواهم پذيرفت،
حضرت فرمودند: حال، هر چه مى‏خواهى بپرس و جوابت را دريافت كن.
جاثليق پرسيد: در باره نبوّت عيسى و كتابش چه عقيده‏اى دارى؟ آيا منكر آن دو هستى؟
حضرت فرمودند: من به نبوّت عيسى و كتابش و به آنچه امّتش را بدان بشارت داده و حواريّون نيز آن را پذيرفته‏اند ايمان دارم و به هر «عيسى» اى كه به نبوّت محمّد صلى اللَّه عليه و آله و كتابش ايمان نداشته و امّت خود را به او بشارت نداده، كافرم،
جاثليق گفت: مگر هر حكمى نياز به دو شاهد عادل ندارد؟
حضرت فرمودند: چرا؟!
او گفت: پس دو شاهد عادل از غير همكيشان خود كه‏ مسيحيّت نيز آنان را قبول داشته باشد، معرّفى كن، و از ما هم، از غير همكيشانمان دو شاهد عادل بخواه،
حضرت فرمودند: حالا سخن به انصاف گفتى، آيا شخص عادلى را كه نزد حضرت مسيح مقام و منزلتى داشت قبول دارى؟
جاثليق گفت: اين شخص عادل كيست؟ اسم او را بگو،
حضرت فرمودند: در باره يوحنّا ديلميّ چه ميگوئى؟
گفت: به به! محبوب‏ترين شخص نزد مسيح را نام بردى،
حضرت فرمودند: تو را قسم مى‏دهم آيا در انجيل چنين نيامده كه يوحنّا گفت: مسيح مرا به دين محمّد عربى آگاه كرد و مژده داد كه بعد از او خواهد آمد و من نيز به حواريّون مژده دادم و آنها به او ايمان آوردند،
جاثليق گفت: بله، يوحنّا از قول حضرت مسيح چنين مطلبى را نقل كرده است و نبوّت مردى را مژده داده و نيز به اهل بيت و وصىّ او بشارت داده است و معيّن نكرده كه اين موضوع چه زمانى اتّفاق خواهد افتاد و آنان را نيز بر ايمان معرّفى نكرده است تا آنها را بشناسيم،
حضرت فرمودند: اگر كسى كه بتواند انجيل را بخواند در اينجا حاضر كنيم و مطالب مربوط به محمّد و اهل بيت و امّتش را برايت تلاوت كند، آيا ايمان مى‏آورى؟
گفت: حرف خوبى است،
حضرت به نسطاس رومى فرمودند: سفر ثالث انجيل را تا چه حدّى از حفظ هستى؟
گفت: به تمام و كمال آن را حفظ هستم.
سپس رو به رأس الجالوت نموده، فرمودند: آيا انجيل خوانده‏اى؟
گفت: بله، حضرت فرمودند: من سفر ثالث را مى‏خوانم، اگر در آنجا مطلبى در باره محمّد و اهل بيت او- سلام اللَّه عليهم- و نيز امّتش بود، شهادت دهيد و اگر مطلبى در اين باره نبود، شهادت ندهيد، آنگاه حضرت شروع به خواندن سفر ثالث كردند و وقتى به مطلب مربوط به پيامبر صلى اللَّه عليه و آله رسيدند، وقف كرده فرمودند: تو را به حقّ مسيح و مادرش قسم مى‏دهم، آيا دانستى كه من عالم به انجيل هستم؟ گفت: بله، سپس مطلب مربوط به محمّد و اهل بيت و امّتش را تلاوت فرمود، گفت: حال چه ميگوئى؟ اين عين گفتار حضرت مسيح عليه السّلام است، اگر مطالب انجيل را تكذيب كنى، موسى و عيسى عليهما السّلام را تكذيب كرده‏اى و اگر اين مطلب را منكر شوى، قتلت‏ واجب است، زيرا به خدا و پيامبر و كتابت كافرشده‏اى،
جاثليق گفت: مطلبى را كه از انجيل برايم روشن شود انكار نمى‏كنم، بلكه بدان اذعان دارم،
حضرت فرمودند: شاهد بر اقرار او باشيد.
حضرت ادامه دادند: آنچه مى‏خواهى بپرس،

جاثليق پرسيد: حواريّون حضرت مسيح و نيز علماء انجيل چند نفر بودند؟
حضرت فرمودند: از خوب كسى سؤال كردى، حواريّون دوازده نفر بودند كه عالمترين و فاضلترين آنان، ألوقا بود. و علماى مسيحى‏ها سه نفر بودند، «يوحنّا» ى اكبر در «أج»، «يوحنّا» در «قرقيسيا» و «يوحنّا» ديلمىّ در رجّاز و مطالب مربوط به پيامبر اكرم صلى اللَّه عليه و آله و سلّم و اهل بيت و امّتش نزد او بوده و هم او بود كه امّت عيسى و بنى اسرائيل را به نبوّت حضرت محمّد و اهل بيت و امّتش، مژده داد. آنگاه فرمود: اى مسيحى! به خدا سوگند ما به «عيسى» اى كه به محمّد صلى اللَّه عليه و آله ايمان داشت، ايمان داريم، و نسبت به «عيسى» ى شما ايرادى نداريم‏ بجز ضعف و ناتوانى و كمى نماز و روزه‏اش،
جاثليق گفت: بخدا قسم، علم خود را فاسد نمودى و خود را تضعيف كردى، گمان مى‏كردم تو عالمترين فرد در بين مسلمانان هستى،
حضرت فرمودند: مگر چطور شده است؟
او گفت: مى‏گويى: عيسى ضعيف بود و كم روزه مى‏گرفت و كم نماز مى‏خواند، و حال آنكه عيسى، حتّى يك روز را بدون روزه نگذراند و حتّى يك شب نخوابيد، هميشه روزها روزه بود و شبها شب زنده‏دار!
حضرت فرمودند: براى تقرّب به چه كسى روزه مى‏گرفت و نماز مى خواند؟!
جاثليق از كلام افتاد و ساكت شد.
حضرت فرمودند: مى‏خواهم مطلبى از تو بپرسم؟
جاثليق گفت: بپرس، اگر جوابش را بدانم، پاسخ مى‏دهم،
حضرت پرسيدند: چرا منكر هستى كه عيسى، باجازه خدا مرده‏ها را زنده مى‏كرد؟
جاثليق گفت: زيرا كسى كه مرده‏ها را زنده كند و نابينا و شخص مبتلا به پيسى را شفا دهد خداست، و شايسته پرستش،
حضرت فرمود: يسع نيز كارهايى نظير كارهاى عيسى انجام مى‏داد، بر روى آب راه مى‏رفت، مرده زنده مى‏كرد، نابينا و مبتلاى به پيسى را شفا ميداد، ولى امّتش او را خدا ندانسته و كسى او را نپرستيد، «حزقيل» پيامبر نيز مثل عيسى بن مريم مرده زنده كرد، سى و پنج هزار نفر را بعد از گذشت شصت سال از مرگشان، زنده نمود.
آنگاه رو به رأس الجالوت نموده، فرمود: آيا مطالب مربوط به اين عدّه از جوانان بنى اسرائيل را در تورات ديده‏اى؟ «بخت‏نصّر» آنها را از بين اسراى بنى اسرائيل كه در هنگام حمله به بيت المقدس اسير شده بودند، انتخاب كرده، به بابل برد، خداوند نيز وى را به سوى آنها فرستاد و او آنها را زنده نمود، اين مطلب در تورات هست و هر كس از شما آن را انكار كند، كافر است،

رأس الجالوت گفت: اين مطلب را شنيده‏ايم، و از آن مطّلع هستيم،
حضرت فرمود: درست است، حال دقّت كن و ببين آيا اين سفر از تورات را درست مى‏خوانم؟ سپس آياتى از تورات را بر ما تلاوت فرمود، يهودى با شنيدن تلاوت و صوت آن حضرت، با تعجّب، بدن خود را به راست و چپ حركت‏ مى‏داد، سپس رو به جاثليق كرده، پرسيدند: آيا اينها قبل از عيسى بوده‏اند يا عيسى قبل از آنها؟
گفت: آنها قبل از عيسى بوده‏اند،
حضرت فرمودند: قريش همگى نزد رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله آمدند و درخواست كردند كه حضرت مرده‏هايشان را زنده كند، آن حضرت، عليّ بن ابى طالب عليهما السّلام را همراه آنان به صحرا (يا گورستان) فرستادند و فرمودند: «به صحرا (يا گورستان) برو و با صداى بلند افرادى را كه اينها درخواست زنده شدن آنان را دارند، صدا بزن و تك تك نام آنان را ببر و بگو: محمّد، رسول خدا مى‏گويد: به اذن خدا برخيزيد! (امير مؤمنان نيز آنان را ندا كرد) همه برخاسته، خاك‏هاى سر خود را مى‏تكاندند». قرشيان نيز از آنان در باره امورشان سؤال مى‏كردند و در ضمن گفتند: محمّد پيامبر شده است، مردگان از خاك برخاسته گفتند: اى كاش، ما او را درك كرده، به او ايمان مى‏آورديم ، و پيغمبر نيز افراد نابينا يا مبتلا به بيمارى پيسى و نيز ديوانگان را شفا داده است، با حيوانات، پرندگان، جنّ و شياطين صحبت كرده است، ولى ما آن حضرت را خدا نمى‏دانيم، و در عين حال منكر فضائل اين دسته از پيامبران (عيسى، يسع، حزقيل و محمّد- صلى اللَّه عليه و آله و عليهم اجمعين-) نيستيم، شما كه عيسى را خدا مى‏دانيد، بايد يسع و حزقيل را نيز خدا بدانيد، چون آنان نيز مثل عيسى مرده زنده مى‏كرده‏اند، و نيز معجزات ديگر حضرت عيسى را نيز انجام ميدادند.
و نيز عدّه‏اى از بنى اسرائيل كه تعدادشان به هزاران نفر مى‏رسيد، از ترس طاعون از شهر خود خارج شدند ولى خداوند جان آنان را در يك لحظه گرفت، اهل آن شهر، اطراف آنان حصارى كشيدند و آن مردگان را به همان حال رها كردند تا استخوانهايشان پوسيد، پيامبرى از پيامبران بنى اسرائيل از آنجا گذر مى‏كرد، از كثرت استخوانهاى پوسيده تعجّب كرد، خداوند عزّ و جلّ به او وحى نمود كه: آيا دوست دارى آنان را برايت زنده كنم تا آنان را انذار كرده و دين خود را تبليغ كنى؟ گفت: بله، خداوند وحى فرمود كه: آنان را صدا بزن! آن پيغمبر نيز چنين ندا كرد: اى استخوانهاى پوسيده! به اذن خدا برخيزيد! همگى زنده شدند و در حالى كه خاك‏ها را از سر خود مى‏زدودند، برخاستند. و همچنين ابراهيم خليل الرّحمن عليه السّلام آن زمان كه پرندگان را گرفت و تكّه تكّه نمود، و هر تكّه را بر كوهى نهاد و سپس آنها را فراخواند و آنها زنده شدند و به سوى او حركت كردند. و نيز موسى بن عمران عليه السّلام و هفتاد نفر همراهش كه از بين بنى اسرائيل انتخاب كرده بود و همراه او به كوه رفتند و گفتند: تو خدا را ديده‏اى، او را به ما نيز نشان بده، حضرت گفتند: من او را نديده‏ام، ولى آنان اصرار كرده گفتند:
«لَنْ نُؤْمِنَ لَكَ حَتَّى نَرَى اللَّهَ جَهْرَةً» (ما سخنان تو را تصديق نمى‏كنيم مگر اينكه بالعيان و آشكار خدا را ببينيم- سوره بقره آيه 55) در نتيجه صاعقه‏اى آنان را سوزاند و نابود ساخت. و موسى تنها ماند و به خدا عرضه داشت: خدايا! من هفتاد نفر از بنى اسرائيل را انتخاب كردم و بهمراه خود آوردم، و حال تنها برميگردم، چگونه ممكن است قومم سخنان مرا در مورد اين واقعه بپذيرند؟ اگر مى‏خواستى، هم من و هم آنان را قبلا از بين مى‏بردى، آيا ما را بخاطر كار نابخردان هلاك ميسازى؟ (مضمون آيه 155 سوره اعراف)، خداوند نيز آنان را پس از مرگشان زنده نمود.
سپس حضرت ادامه دادند: هيچ يك از مواردى را كه برايت ذكر كردم نمى‏توانى ردّ كنى، زيرا همگى، مضمون آياتى از تورات، انجيل، زبور و قرآن است، اگر هر كس كه مرده زنده مى‏كند و نابينايان و مبتلايان به پيسى و ديوانگان را شفا مى‏دهد، خدا باشد، پس اينها را هم خدا بدان، حال، چه مى‏گوئى؟ جاثليق گفت: بله، حرف، حرف شماست و معبودى نيست جز اللَّه.
سپس رو به رأس الجالوت نموده فرمودند: تو را به ده آيه‏اى كه بر موسى بن عمران نازل شد، قسم ميدهم كه آيا خبر محمّد و امّتش در تورات، موجود هست؟ (و آن خبر چنين است:1: «آن زمان كه امّت آخر، پيروان آن شتر سوار، بيايند، و خداوند را بسيار بسيار تسبيح گويند، تسبيحى جديد در معبدهائى نو، در آن زمان، بنى اسرائيل بايد به سوى آنان و به سوى پادشاهشان روان شوند تا قلوبشان آرامش يابد، زيرا آنان شمشيرهائى بدست دارند كه به وسيله آن شمشيرها از كفّار (محارب) در گوشه و كنار زمين انتقام مى‏گيرند» آيا اين مطلب، همين گونه در تورات مكتوب نيست؟

رأس الجالوت گفت: آرى، ما نيز آن را همين گونه در تورات يافته‏ايم.
سپس به جاثليق فرمودند: با كتاب «شعيا» در چه حدى آشنا هستى؟
گفت: آن را حرف به حرف مى‏دانم و بلد هستم، سپس به آن دو فرمودند:
آيا قبول داريد كه اين مطلب از گفته‏هاى اوست: «اى مردم! من تصوير آن شخص سوار بر درازگوش را ديدم در حالى كه لباسهائى از نور بر تن داشت و آن شتر سوار را ديدم كه نورش همچون نور ماه بوده»؟
آن دو پاسخ دادند: بله، شعيا چنين چيزى گفته است،
حضرت فرمودند: آيا با اين گفته عيسى عليه السّلام در انجيل آشنا هستى: «من به سوى خداى شما و خداى خودم خواهم رفت، و فارقليطا خواهد آمد».
(مرحوم استاد شعرانىّ در كتاب «اثبات نبوّت» صفحه 241 چنين ميفرمايند: «بايد دانست كه حضرت مسيح عليه السّلام بشارت به آمدن «فارقليط» داد و اين لغت يونانى و در اصل «پركليتوس» است (به كسر پاء فارسى و راء) كه چون معرّبش كردند «فارقليط» شد، و پركليتوس كسى است كه نام او بر سر زبانها باشد و همه كس او را ستايش كند و معنى «احمد» همين است، و نزد اين بنده مؤلّف، كتاب لغت يونانىّ به انگليسى هست، آن را به آشنايان زبان انگليسى نشان دادم، گفتند: «پركليتوس» را به همين معنى ترجمه كرده است، حتّى معنى تفضيلى كه در «احمد» است (يعنى ستوده‏تر) و در محمّد نيست از كلمه «پركليتوس» يونانى نيز فهميده مى‏شود، و اين كتاب لغت طبع انگلستان‏ است، و نصاراى امروز به جاى اين كلمه در ترجمه‏هاى انجيل «تسلّى دهنده» مى‏آورند، و خوانندگان هر جا كه اين كلمه را ديدند بدانند در اصل انجيل، بجاى آن كلمه «فارقليط» است و به عقيده مسيحيان كلمه «پركليتوس» به فتح پاء و راء است، و گويند اگر به كسر اين دو حرف بوده به معنى «احمد» بود، چون به فتح است به معنى «تسلّى دهنده» است و به عقيده ما ترجمه اوّل صحيح است، و در قرآن (سوره صفّ آيه 6) فرمود: «وَ مُبَشِّراً بِرَسُولٍ يَأْتِي مِنْ بَعْدِي اسْمُهُ أَحْمَدُ». سپس استاد، در ادامه مطلب، ادلّه صدق مدّعاى خود را بيان فرموده‏اند».)
و اوست كه به نفع من و به حقّ شهادت خواهد داد همان طور كه من براى او شهادت دادم، و اوست كه همه چيز را براى شما تفسير خواهد كرد، و اوست كه رسوائى‏هاى امّت‏ها را آشكار خواهد كرد، و اوست كه ستون خيمه كفر را خواهد شكست،

818

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
51- از حسن بن محمّد نوفلىّ چنين نقل شده است كه:
سليمان مروزىّ متكلّم خراسان بر مأمون وارد شد، مأمون او را احترام بسيار نمود و به او هدايايى داد و گفت: پسر عمويم علىّ بن موسى الرّضا از حجاز نزد من آمده است و علم كلام و متكلّمين را دوست دارد، لذا مانعى ندارد كه روز ترويه براى مناظره با او نزد ما بيايى، سليمان گفت: يا امير المؤمنين! دوست ندارم در مجلس شما، و در حضور بنى هاشم از چنين كسى سؤالاتى كنم، چرا كه در مقابل ديگران در بحث با من شكست مى‏خورد، و نيز صحيح نيست كه با او زياد بحث و جدل‏ كنم، مأمون گفت: من فقطّ به اين دليل كه قدرت تو را در بحث و مناظره مى‏دانستم به دنبالت فرستادم و تنها خواسته من اين است كه او را فقطّ در يك مورد مجاب كنى و ادلّه او را ردّ نمائى، سليمان گفت: بسيار خوب، من و او را با هم روبرو كن و ما را به هم واگذار و خود شاهد باش.
مأمون كسى را نزد حضرت فرستاد و گفت: شخصى از اهل مرو- كه در مباحث كلامى در خراسان تك است و برابر ندارد- نزد ما آمده است، اگر براى شما مانعى ندارد، نزد ما بيائيد، حضرت براى وضوء برخاستند و به ما فرمودند: شما زودتر برويد، عمران صابى هم با ما بود، حركت كرديم و به در اطاق مأمون رسيديم، ياسر و خالد دستم را گرفتند و مرا وارد كردند، وقتى سلام كردم مأمون گفت: برادرم ابو الحسن كجاست؟ خداوند متعال او را حفظ فرمايد، گفتم: وقتى ما مى‏آمديم مشغول پوشيدن لباس بودند، دستور دادند ما زودتر بياييم، سپس گفتم: يا امير المؤمنين! عمران، ارادتمند شما نيز در بيرون خانه است، گفت: عمران كيست؟ گفتم: صابى، كه توسّط شما مسلمان شد، گفت: داخل شود، عمران داخل شد و مأمون به او خوش آمد گفته او را در محلّ مناسب جاى داد، سپس گفت: اى عمران! نمردى تا بالأخره از بنى هاشم شدى! عمران گفت: سپاس خداوندى را كه مرا توسّط شما تشرّف عنايت فرمود، اى امير، مأمون گفت: اى عمران! اين سليمان مروزى متكلّم خراسان است، عمران گفت: اى امير المؤمنين! او گمان مى‏كند در خراسان از نظر بحث و مناظره تك است و «بداء» را نيز منكر است، مأمون گفت: چرا با او مناظره نمى‏كنى؟ عمران گفت: اين امر بستگى به خود او دارد، در اين هنگام امام رضا عليه السّلام وارد شدند و فرمودند: در باره چه صحبت مى‏كرديد؟ عمران گفت: يا ابن رسول اللَّه! اين شخص سليمان مروزى است، سليمان (به عمران) گفت: آيا گفته ابو الحسن را در باره بداء قبول دارى؟ عمران گفت: بله، به شرط اينكه دليلى ارائه بدهند تا بتوانم بر امثال خودم در بحث پيروز شوم.
مأمون گفت: يا ابا الحسن! در باره آنچه اينان در آن بحث و مشاجره مى‏كنند چه نظرى داريد؟ حضرت فرمودند: اى سليمان! چطور «بداء» را قبول‏ ندارى؟ و حال آنكه خداوند مى‏فرمايد: «أَ وَ لا يَذْكُرُ الْإِنْسانُ أَنَّا خَلَقْناهُ مِنْ قَبْلُ وَ لَمْ يَكُ شَيْئاً» (آيا انسان نمى‏بيند كه ما او را در گذشته آفريديم و او هيچ نبود- [آيه لفظش در قرآن سوره مريم آيه 67 بدين صورت است «أَ وَ لا يَذْكُرُ الْإِنْسانُ أَنَّا خَلَقْناهُ- الآية»]) و نيز مى‏فرمايد: «وَ هُوَ الَّذِي يَبْدَؤُا الْخَلْقَ ثُمَّ يُعِيدُهُ» (و او همان كسى است كه خلقت را آغاز مى‏كند (يا خلقت مخلوقات را آغاز مى‏كند) سپس آن را (يا آنان را) باز مى‏گرداند- روم 27) و نيز فرموده است: «بَدِيعُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ» (پديد آورنده آسمانها و زمين [از هيچ‏]- بقره 117) و نيز: «يَزِيدُ فِي الْخَلْقِ ما يَشاءُ» (هر آنچه بخواهد در خلقت مى‏افزايد- فاطر 1) و مى‏فرمايد: «بَدَأَ خَلْقَ الْإِنْسانِ مِنْ طِينٍ» (خلقت انسان را از گل آغاز نمود- سجده 7) و مى‏فرمايد: «وَ آخَرُونَ مُرْجَوْنَ لِأَمْرِ اللَّهِ إِمَّا يُعَذِّبُهُمْ وَ إِمَّا يَتُوبُ عَلَيْهِمْ» (و ديگران به انتظار امر خدا گذارده شده‏اند، يا آنان را عذاب مى‏كند يا بر آنان لطف مى‏كند و توبه‏شان را مى‏پذيرد- توبه 106) و نيز فرموده است: «وَ ما يُعَمَّرُ مِنْ مُعَمَّرٍ وَ لا يُنْقَصُ مِنْ عُمُرِهِ إِلَّا فِي كِتابٍ» (هيچ كس پير و سالخورده نمى‏شود و نيز عمر هيچ كس كم نمى‏گردد مگر اينكه در كتابى ثبت و ضبط است- فاطر 11).
و اينكه پاره‏اى گفته‏اند: «مراد از «بداء» آنست كه خداوند حكمى كرده و ميدانسته كه در صورت پيدايش سببى آن را تغيير خواهد داد، اين معنى با نسخ سازگار است نه با «بداء» و نيز اينكه گفته‏اند: «دو حكم در باره يك موضوع با دو شرط مختلف جايز است، و تناقض ندارد، مثلا خداوند حكم كرده كه عمر شخصى كوتاه باشد، و اگر صدقه داد، يا صله رحم كرد عمرش طولانى باشد، اين اشكالى ندارد» اين درست نيست، زيرا اراده و مشيّت و تقدير و قضاء جايى بكار ميرود كه شرطش حاصل مى‏شود، نه در آنجا كه خداوند ميداند كه آن نخواهد شد، و آنچه در اخبار آمده كه «بدا للَّه كذا» معنيش اين نيست كه رأى خداوند تغيير كرد و از مشيّت و يا تقديرش برگشت، بلكه مانند غصب و رضا و اسف كه بخدا نسبت مى‏دهيم است مثل آيه «فَلَمَّا آسَفُونا انْتَقَمْنا» و آيه «نَسُوا اللَّهَ فَنَسِيَهُمْ»، و آيه «كَذلِكَ الْيَوْمَ تُنْسى‏» و امثال اين آيات كه معنى آن معامله كردن خدا است با آنان معامله ناراضى و معامله كسى كه فراموششان كرده، يا معامله اندوهگين، يا معامله پشيمان، نه آنكه العياذ باللَّه خداوند در واقع اين صفات را پيدا كرده باشد مثل «وَ مَكَرُوا مَكْراً وَ مَكَرْنا» كه نتيجه دادن مكر آنهاست نه فعل مكر كه نسبتش بر خداوند قبيح است، و علّامه مجلسى نيز لفظ «بداء» را چون در روايات آمده است تأدّبا حفظ كرده ولى معنى را بنظير آنچه تحرير شد تأويل مى‏نمايد». (اقتباس از پاورقيهاى مرحوم شعرانىّ بر شرح كافى ملّا صالح مازندرانىّ). بارى سليمان گفت: آيا در اين باره، از پدران خود، روايت به شما رسيده است؟ فرمودند: بله، از حضرت صادق اين روايت برايم نقل شده است كه ايشان فرمودند: «خداوند دو علم دارد، علمى مخزون و مكنون و پنهان، كه كسى بجز خودش از آن علم آگاهى ندارد، و بداء از آن علم نشأت مى‏گيرد، و علمى كه به ملائكه و پيامبرانش تعليم فرموده است و علماء اهل بيت پيامبر ما نيز از آن آگاهند». سليمان گفت: دوست دارم اين مطلب را از كتاب خداوند برايم ارائه دهى، فرمود: خداوند به پيامبرش مى‏فرمايد: «فَتَوَلَّ عَنْهُمْ فَما أَنْتَ بِمَلُومٍ» (از آنان اعراض كن، مورد ملامت واقع نخواهى شد- ذاريات 54) خداوند در ابتدا
مى‏خواست آنان را هلاك كند، سپس تصميمش عوض شد و فرمود: «وَ ذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرى‏ تَنْفَعُ الْمُؤْمِنِينَ» (تذكّر بده، زيرا تذكّر دادن براى مؤمنين نافع است- ذاريات 55) سليمان گفت: باز هم بفرمائيد فدايت شوم! حضرت فرمودند: پدرم از پدرانشان عليهم السّلام از رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله روايت كرده‏اند كه: خداوند عزّ و جلّ به يكى از پيامبرانش وحى فرمود كه به فلان پادشاه خبر بده كه در فلان موقع او را قبض روح خواهم كرد! آن پيامبر نزد پادشاه رفت و او را از آن موضوع مطّلع كرد، پادشاه بعد از شنيدن اين خبر به دعا و تضرّع پرداخت به نحوى كه از روى تخت خود به زمين افتاد، او از خداوند چنين درخواست كرد: خداوند! به من مهلت بده تا فرزندم جوان شود و كارم را انجام دهد، خداوند به آن پيامبر وحى فرمود كه: نزد پادشاه برو و به او اطّلاع بده كه مرگ او را به تأخير انداختم و پانزده سال به عمر او اضافه كردم، آن پيامبر عرض كرد: خدايا! تو خود مى‏دانى كه من تا بحال دروغ نگفته‏ام، خداوند عزّ و جلّ به او وحى فرمود كه: تو بنده‏اى هستى مأمور، اين مطلب را به او ابلاغ كن، خداوند در باره كارهايش مورد سؤال واقع نمى‏شود.
آنگاه حضرت رو به سليمان نموده، فرمودند: گمان مى‏كنم در اين موضوع، همانند يهوديان فكر ميكنى!؟ سليمان گفت: از چنين چيزى به خدا پناه مى‏برم، مگر يهوديان چه مى‏گويند؟ حضرت فرمودند: يهوديان مى‏گويند: «يَدُ اللَّهِ مَغْلُولَةٌ» (دست خدا بسته است) منظورشان اين است كه خداوند از كار خود فارغ شده و دست كشيده است و ديگر چيزى ايجاد نمى‏كند، خداوند هم در جواب مى‏فرمايد: «غُلَّتْ أَيْدِيهِمْ وَ لُعِنُوا بِما قالُوا» (دست آنان بسته باد، و لعنت شدند به خاطر گفته‏هايشان- مائده 64). و نيز عدّه‏اى از پدرم موسى بن جعفر عليهما السّلام در باره بداء سؤال كردند، پدرم فرمودند: چطور مردم بداء را منكرند، و همچنين اينكه خداوند امر عدّه‏اى را براى تصميم در مورد آنان به تأخير بيندازد، منكر هستند؟ سليمان گفت: آيه: «إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ» (ما قرآن را در شب قدر نازل كرديم- قدر: 1) در رابطه با چه موضوعى نازل شده است؟ حضرت فرمودند: اى سليمان! در شب قدر، خداوند مقدّرات امسال تا سال آينده را، از مرگ و زندگى، خير و شر و رزق و روزى، همه را مقدّر مى‏فرمايد، آنچه را در آن شب مقدّر نمايد، محتوم و قطعى است. سليمان گفت: حال فهميدم، قربانت گردم، باز هم بفرمائيد. حضرت فرمودند: اى سليمان! بعضى از امور، در نزد خدا است و منوط و موكول به اراده اوست، آنچه را بخواهد جلو مى‏اندازد و آنچه را بخواهد بتأخير مى‏اندازد، و آنچه را بخواهد محو مى‏كند، اى سليمان! علىّ عليه السّلام مى‏فرمود: علم (خدا) دو نوع است، علمى كه خداوند به ملائكه و پيامبرانش آموخته است، كه آنچه را كه به ملائكه و پيامبرانش آموخته باشد، انجام خواهد شد و به خود و ملائكه و پيامبرانش خلاف نمى‏كند، و علمى ديگر كه در نزد خود اوست و مخزون مى‏باشد و احدى از خلق را بر آن آگاه نساخته است، از ناحيه آن علم است كه آنچه را بخواهد جلو مى‏اندازد و هر چه را بخواهد بتأخير مى‏اندازد، و آنچه را بخواهد محو ميكند و آنچه را بخواهد ثبت مى‏نمايد.
سليمان به مأمون گفت: يا امير المؤمنين! از امروز به بعد به خواست خدا، بداء را انكار نخواهم كرد، و آن را دروغ نخواهم پنداشت.
مأمون گفت: هر چه مى‏خواهى از ابو الحسن سؤال كن، ولى به اين شرط كه خوب گوش بدهى و انصاف را رعايت كنى! سليمان (خطاب بحضرت عليه السّلام‏ كرد) گفت: اى آقا! اجازه ميدهيد سؤال كنم؟ امام فرمودند: هر چه ميخواهى سؤال كن، او گفت: نظر شما در باره كسى كه اراده را همچون «حىّ»، «سميع»، «بصير» و «قدير» اسم و صفت بداند چيست؟ حضرت فرمودند: شما مى‏گوئيد: اشياء پديد آمده‏اند و با يك ديگر تفاوت دارند، چون او خواسته و اراده كرده است ولى نمى‏گوئيد: آنها پديد آمده‏اند و با يك ديگر تفاوت دارند چون او سميع و بصير است، اين دليلى است بر اينكه آنها مثل «سميع» و «بصير» و «قدير» نيستند، سليمان گفت: او از اوّل و ازل مريد بوده است (يعنى) متّصف به صفت اراده بوده است). حضرت فرمودند: اى سليمان! آيا اراده‏اش چيزى است غير از او؟ گفت: بله، حضرت فرمودند: پس در اين صورت چيزى غير از خود او را از ازل با او همراه دانسته‏اى! سليمان گفت: نه، چيزى را با او همراه نمى‏دانم، امام فرمودند: آيا اراده حادث است؟ سليمان گفت: نه، حادث هم نيست، در اينجا مأمون بر او بانگ زد و گفت: آيا با چنين كسى مكابره مى‏كنى و جواب «سربالا» مى‏دهى؟ انصاف را از دست نده، آيا نمى‏بينى كه در اطرافت از اهل نظر و بحث، نشسته‏اند؟ سپس گفت: يا ابا الحسن! بحث كلام را با او ادامه بده، او عالم خراسان است! حضرت مجدّدا سؤال خود را از او پرسيده فرمودند: اراده حادث است اى سليمان! چون چيزى كه ازلى نبود قطعا حادث است، و اگر حادث نبود، ازلى است، سليمان گفت: اراده‏اش از خود اوست كما اينكه سمع و بصر و علم او از خود اوست، حضرت فرمودند: آيا خود را اراده كرده است؟ گفت: نه، حضرت فرمودند: پس «مريد» (اراده‏كننده) مثل سميع و بصير نيست، سليمان گفت: خود را اراده كرده، همان طور كه صداى خود را مى‏شنود و خود را مى‏بيند و به خود آگاه است، حضرت فرمودند: «خود را اراده كرده» يعنى چه؟ آيا يعنى خواسته كه چيزى باشد؟ خواسته كه زنده يا سميع يا بصير يا قدير باشد؟ گفت: بله، حضرت فرمودند: آيا با اراده خود اين گونه شده است؟ سليمان گفت: نه، حضرت فرمودند: پس اين كه مى‏گويى: اراده كرده تا حىّ، سميع و بصير باشد معنايى ندارد، چون حيات، سمع و بصر او به اراده او نبوده است، سليمان گفت: چرا، با اراده خودش بوده است، در اينجا، مأمون و اطرافيان خنديدند، و حضرت رضا عليه السّلام نيز خنديدند و فرمودند: بر متكلّم‏ خراسان سخت نگيريد و او را اذيت نكنيد، سپس فرمودند: اى سليمان! بنا بر اعتقاد شما: خداوند از حالتى به حالت ديگر تغيير كرده است و اين هم از جمله چيزهايى است كه خداوند را نمى‏توان به آن وصف كرد، سليمان ساكت در جاى خود باقى ماند.
سپس حضرت رضا عليه السّلام به او فرمودند: اى سليمان! سؤالى از تو دارم، سليمان گفت: بفرماييد قربانت گردم، حضرت فرمودند: بگو ببينم، آيا تو و دوستانت بر اساس آنچه مى‏دانيد و مى‏فهميد با مردم بحث كلامى مى‏كنيد يا بر اساس آنچه نمى‏دانيد و نمى‏فهميد؟ گفت: البتّه بر اساس آنچه مى‏دانيم و مى‏فهميم، حضرت فرمودند: آنچه مردم مى‏دانند و قبول دارند اين است كه: اراده‏كننده، غير از خود اراده است، و نيز اراده‏كننده قبل از اراده موجود بوده است، و فاعل غير از مفعول است، و اين مطالب گفته شما را كه مى‏گوئيد: اراده و اراده‏كننده يك چيز هستند، باطل مى‏كند، سليمان گفت: قربانت گردم، اين مطلب بر اساس فهم و دانسته‏هاى مردم نيست، امام فرمودند: پس بدون اينكه معرفت و اطّلاعى داشته باشيد، ادّعاى علم مى‏كنيد و مى‏گوئيد: اراده نيز مانند سمع و بصر است، و لذا اين اعتقاد شما بر اساس عقل و علم‏ نيست، سليمان جوابى نداشت كه مطرح كند. سپس حضرت فرمودند: اى سليمان! آيا خداوند به تمام آنچه را كه در بهشت و دوزخ است، علم دارد؟ سليمان گفت: بله، حضرت فرمودند: آيا آنچه را كه خداوند مى‏داند كه در آينده ايجاد خواهد شد، ايجاد خواهد شد؟
گفت: بله، حضرت فرمودند: حال، اگر موجود شد بگونه‏اى كه ديگر چيزى باقى نماند، آيا باز هم خداوند مى‏تواند چيزهاى ديگرى به آنها بيفزايد يا صرف نظر مى‏كند؟ سليمان گفت: اضافه مى‏كند، حضرت فرمود: بنا بر گفته تو- كه خداوند اضافه مى‏كند-، چيزى به آنها اضافه كرده است كه خود نمى‏دانسته ايجاد خواهد شد (چون فرض بر اين بود كه تمام آنچه را خدا به وجود آنان در آينده علم داشته، موجود شده است و ديگر چيزى باقى نيست).
سليمان گفت: قربانت گردم، اضافه‏ها غايت و نهايت ندارند، حضرت فرمودند: پس، از نظر شما علم خداوند به آنچه در آنها (يعنى بهشت و دوزخ) قرار خواهد گرفت، احاطه ندارد، چون نهايتى براى آن قابل تصوّر نيست و اگر علم او به آنچه در آنها خواهد بود احاطه نداشته باشد، آنچه را كه در آنها خواهد بود، قبل از وجودشان، نخواهد دانست، خداوند از چنين گفته‏ها و عقائدى منزّه و بالاتر است. سليمان گفت: من كه گفتم خداوند به آنها علم ندارد از اين رو بود كه آنها نهايتى ندارند و خود خداوند آنها را به جاودانگى وصف فرموده است و لذا ما نخواستيم پايانى براى آنها قرار دهيم، حضرت فرمودند: علم خداوند به آنها باعث نمى‏شود آنها متناهى باشند، زيرا چه بسا خداوند به آنها علم دارد سپس بر آنها مى‏افزايد و افزوده‏ها را از آنها قطع نمى‏نمايد، و خداوند نيز خود چنين فرموده است: «كُلَّما نَضِجَتْ جُلُودُهُمْ بَدَّلْناهُمْ جُلُوداً غَيْرَها لِيَذُوقُوا الْعَذابَ» (هر وقت كه پوستهاى آنها مى‏پخت، پوستهاى جديدى غير از پوستهاى قديم، جايگزين آنها مى‏كرديم تا عذاب را بچشند.- نساء: 56)، و نيز در مورد بهشتيان فرموده است: «عَطاءً غَيْرَ مَجْذُوذٍ» (عطائى بى‏پايان- هود: 108) و نيز: «وَ فاكِهَةٍ كَثِيرَةٍ لا مَقْطُوعَةٍ وَ لا مَمْنُوعَةٍ» (و ميوه‏هاى فراوان، لا ينقطع و هميشگى، بدون اينكه كسى از خوردن آنها مانع شود- واقعه: 33). پس خداوند عزّ و جلّ اين زيادى‏ها را مى‏داند و آن را از آنان دريغ نمى‏نمايد، آيا آنچه اهل بهشت مى‏خورند و مى‏آشامند خداوند چيزى‏ جايگزين آن نمى‏كند؟ گفت: چرا، حضرت فرمود: آيا حال كه بجاى آن خوردنى‏ها و نوشيدنى‏ها كه مصرف شده، چيز جديدى جايگزين فرموده، آيا عطاء خود را قطع كرده است؟ سليمان گفت: نه، حضرت فرمودند: پس همچنين است هر آنچه در بهشت باشد و مصرف شود و چيز ديگرى را جاى آن قرار دهد، اين جايگزين‏شده‏ها از اهل بهشت منقطع نشده است و نخواهد شد. سليمان گفت: خوب، اضافات را از آنها دريغ مى‏كند و چيز اضافى به آنان نمى‏دهد، حضرت فرمودند: در اين صورت آنچه در بهشت و جهنّم است از بين خواهد رفت و تمام خواهد شد، و اين مطلب- اى سليمان- بر خلاف كتاب خدا و ضدّ خلود و جاودانگى است، زيرا خداوند مى‏فرمايد: «لَهُمْ ما يَشاؤُنَ فِيها وَ لَدَيْنا مَزِيدٌ» (براى آنان هر آنچه بخواهند در آن (بهشت) موجود است و نزد ما نيز زيادى و اضافى هست- ق: 35) و نيز مى‏فرمايد: «عَطاءً غَيْرَ مَجْذُوذٍ» و نيز فرموده است: «وَ ما هُمْ مِنْها بِمُخْرَجِينَ» (آنان از آنجا، بيرون رانده نمى‏شوند- حجر: 48) و مى‏فرمايد: «خالِدِينَ فِيها أَبَداً» (براى هميشه در آن مكان جاودانه هستند- بيّنه: 8) و نيز فرموده است: «وَ فاكِهَةٍ كَثِيرَةٍ لا مَقْطُوعَةٍ وَ لا مَمْنُوعَةٍ»، سليمان جوابى نداشت.
سپس حضرت فرمودند: اى سليمان! بگو آيا اراده فعل است يا غير فعل؟ گفت: بله فعل است، امام فرمودند: پس محدث (حادث) است زيرا افعال محدث هستند، سليمان گفت: فعل نيست، حضرت فرمودند: پس چيز ديگرى از ازل با خدا بوده است، سليمان گفت: اراده همان انشاء و ايجاد است، حضرت فرمودند: اى سليمان! اين سخن، همان چيزى است كه بر ضرار و هم مسلكانش عيب گرفته‏ايد كه مى‏گويند: آنچه خداوند در آسمان و زمين، يا دريا و خشكى خلق كرده، از سگ و خوك و ميمون و انسان و چهارپا و غيره، جمله اراده خدا هستند و اراده خدا زنده مى‏شود و مى‏ميرد، راه ميرود و مى‏خورد، مى‏آشامد، ازدواج مى‏كند، توليد مثل مى‏كند، ظلم مى‏كند، كارهاى زشت انجام مى‏دهد، كافر مى‏شود و مشرك مى‏گردد، و ما از اين گفته‏ها برى‏ء هستيم و با آن دشمنى مى‏كنيم و اين حدّ آن است.
سليمان گفت: «اراده» مثل سمع و بصر و علم است، حضرت فرمودند: دوباره به حرف اوّل خود بازگشتى! بگو بدانم آيا سمع و بصر و علم، مصنوع‏اند؟ سليمان گفت: نه، امام فرمودند: پس چطور اراده را نفى مى‏كنيد و مى‏گوئيد: اراده نكرده است و گاهى مى‏گوئيد: اراده كرده است؟ و حال آنكه خود مى‏گوئيد: «اراده»، ساخته و مفعول خداوند نيست، سليمان گفت: اين مثل اين است كه مى‏گوئيم: گاهى مى‏داند و گاهى نمى‏داند، حضرت فرمودند: اين دو يكسان نيستند، زيرا نفى معلوم، نفى علم نيست و حال آنكه نفى مراد (اراده شده)، نفى وجود «اراده» است، زيرا اگر چيزى اراده نشود در واقع اراده‏اى وجود نداشته است، ولى گاه مى‏شود كه علم وجود دارد ولى معلوم وجود ندارد مثل بصر (بينايى) چه بسا انسان بينا است ولى شي‏ء ديدنى وجود ندارد و علم وجود دارد ولى معلوم وجود ندارد.
سليمان گفت: خوب، اراده مصنوع است، حضرت فرمودند: پس محدث است و مانند سمع و بصر نيست، زيرا سمع و بصر مصنوع نيستند و اين يكى مصنوع است، سليمان گفت: اراده صفتى از صفات خداوند است كه از ازل بوده است، امام فرمودند: پس انسان هم بايد ازلى باشد چون صفت او ازلى سليمان گفت: نه، زيرا او آن صفت را نساخته است، حضرت فرمودند: اى خراسانى! چقدر اشتباه مى‏كنى! آيا با اراده و گفته او، اشياء ايجاد نمى‏شود؟ سليمان گفت: نه، حضرت فرمود: پس اگر نه با اراده و مشيّت و دستور خدا است و نه مستقيما اشياء را خلق مى‏كند، پس اين موجودات چگونه ايجاد شده‏اند؟ خداوند برتر و والاتر از اينها است. سليمان جوابى نداد.
حضرت فرمودند: در مورد اين آيه شريفه: «وَ إِذا أَرَدْنا أَنْ نُهْلِكَ قَرْيَةً أَمَرْنا مُتْرَفِيها فَفَسَقُوا فِيها» (هر گاه اراده كنيم كه شهر و سرزمينى را نابود سازيم به مترفين آن ديار دستورى ميدهيم و آنان در آنجا به فسق و فجور مى‏پردازند- اسراء: 16) آيا منظور از اراده كردن خداوند در اين آيه، اين است كه خداوند اراده را ايجاد مى‏كند؟ گفت: بله، حضرت فرمودند: پس اگر اراده را ايجاد مى‏كند، اين گفته تو كه مى‏گوئى: اراده همان خداست و يا جزئى از اوست، باطل خواهد بود، زيرا خدا، خود را ايجاد نمى‏كند، و از حالت فعلى خود تغيير نمى‏نمايد، خداوند والاتر از اين است، سليمان گفت: منظور خداوند اين نيست كه اراده‏اى ايجاد مى‏كند، حضرت فرمودند: پس منظورش چيست؟ گفت، منظورش اين است كه كارى انجام مى‏دهد، حضرت فرمودند: واى بر تو! چقدر اين مطلب را تكرار مى‏كنى؟ من كه گفتم اراده محدث است، زيرا فعل و ايجاد شى‏ء محدّث است، سليمان گفت: پس اصلا معنايى ندارد، حضرت فرمودند: پس از نظر شما، خدا خود را وصف كرده، و اراده را وصف خود قرار داده، اراده‏اى كه معنى ندارد، پس اگر اراده نه معناى ازلى داشته باشد و نه معناى حادث، اين حرف شما كه مى‏گوئيد: «خداوند از ازل اراده مى‏كرده است» باطل خواهد بود، سليمان گفت: منظورم اين است كه اراده يكى از افعال ازلى خداوند است، حضرت فرمودند: آيا نمى‏دانى چيزى كه ازلى است نمى‏تواند در آن واحد هم مصنوع باشد هم محدّث و هم قديم و ازلى؟ سليمان جوابى نداد.
سپس امام رضا عليه السّلام فرمودند: عيبى ندارد، سؤالت را تمام كن، سليمان گفت: آيا اراده صفتى از صفات خداست؟ حضرت فرمودند: چقدر اين مطلب را براى من تكرار مى‏كنى؟ صفتش محدث است يا ازلى؟ سليمان گفت: محدث است، حضرت فرمودند: پس اراده محدث است، اگر چه از صفات‏ ازلى و ذاتى خداوند باشد؟ پس خداوند چيزى اراده نكرده است، حضرت عليه السّلام فرمودند: چيزى كه ازلى باشد مفعول و مصنوع نخواهد بود. سليمان گفت: اشياء عين اراده نيستند، (همان طور كه ضرار مى‏گويد) و خداوند چيزى اراده نكرده است، حضرت فرمودند: وسوسه مى‏كنى، آيا چيزى را كه آفرينش و ساخت آن را اراده نكرده، آفريده است؟ اين حالت، حالت كسى است كه نمى‏داند چه مى‏كند، خداوند از اين سخن منزّه و برتر است. سليمان گفت: آقا! من كه عرض كردم اراده مثل سمع و بصر و علم است.
مأمون گفت: واى بر تو اى سليمان! چقدر اين حرف غلط را تكرار مى‏كنى؟! اين سخن را قطع كن و به سراغ مطلب ديگرى برو چون نمى‏توانى جواب ديگرى بدهى، حضرت فرمودند: رهايش كن اى امير مؤمنين! صحبتش را قطع نكن، چون آن را دليل حقّانيّت خود قلمداد مى‏كند، ادامه بده سليمان، گفت: عرض كردم كه اراده مثل سمع و بصر و علم است، حضرت فرمودند: عيبى ندارد، بگو ببينم آيا اراده يك معنى دارد يا داراى معانى مختلف است؟ سليمان گفت: يك معنى دارد، حضرت فرمودند: پس آيا معناى تمام اراده‏ها يك چيز است؟ سليمان گفت: بله، حضرت فرمودند: پس اگر معناى تمام اراده‏ها يك چيز باشد، بايد اراده قيام، همان اراده قعود باشد، و اراده زندگى نيز همان اراده مرگ، اگر اراده خداوند يك چيز باشد، هيچ كدام از مرادهاى خدا بر ديگرى تقدّم نخواهد داشت و هيچ يك با آن ديگرى تفاوت نخواهد كرد، و همگى يك چيز خواهند بود، سليمان گفت: معناها با هم متفاوتند، حضرت فرمودند: خوب، حالا بگو، آيا مريد همان اراده است يا چيز ديگرى است؟ سليمان گفت: او، همان اراده است، حضرت فرمودند: پس از نظر شما، مريد بايد مختلف باشد، چون او همان اراده است، سليمان گفت: سرورم! اراده همان مريد نيست، حضرت فرمودند: پس اراده حادث است و گر نه لازم مى‏آيد كه چيز ديگرى همراه خداوند باشد، اين مطلب را خوب بفهم، و باز سؤالت را ادامه بده. سليمان (در حالى كه گوئى سخن خود را پس گرفته بود ) گفت: نه، بلكه اسمى است از اسماء خدا، حضرت فرمودند: آيا خود
چنين نامى بر خويش نهاده است؟ سليمان گفت: نه او چنين نامى بر خود نگذاشته است، حضرت فرمودند: پس تو حقّ ندارى نامى بر او بگذارى كه او خود با چنين نامى خود را نخوانده است، سليمان گفت: ولى او خودش، خويش را مريد وصف كرده است، حضرت فرمودند: او كه خود را مريد وصف نموده است معنايش اين نيست كه خواسته بگويد: او اراده است، و يا اينكه اراده نامى از نامهاى اوست، سليمان گفت: چون اراده‏اش عين علم اوست، حضرت فرمودند: اى نادان! اگر خداوند به چيزى عالم است آيا معنايش اين است كه آن را اراده كرده است؟! سليمان گفت: بله البتّه، حضرت فرمودند: حال، اگر آن را اراده نكند آيا بدين معنى است كه بدان علم و آگاهى ندارد؟! سليمان گفت: بله البتّه، حضرت فرمودند: از كجا چنين سخنى مى‏گويى؟ و چه دليلى دارى بر اينكه اراده خدا عين علم اوست؟ و حال آنكه گاه مى‏شود خدا چيزى را مى‏داند ولى ابدا آن را اراده نمى‏كند، از جمله اين آيه شريفه: «وَ لَئِنْ شِئْنا لَنَذْهَبَنَّ بِالَّذِي أَوْحَيْنا إِلَيْكَ» (اگر بخواهيم، آنچه را بر تو وحى نموده‏ايم خواهيم برد- اسراء: 86) و خداوند مى‏داند چگونه آن را ببرد، ولى هرگز اين كار را نخواهد كرد، سليمان گفت: زيرا خدا از كار فارغ شده و دست‏
از كار كشيده و بر آنچه مقدّر فرموده چيزى نخواهد افزود، حضرت فرمودند: اين سخن يهود است، اگر حرف شما درست باشد پس چگونه خداوند مى‏فرمايد: «ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ» (مرا بخوانيد تا خواسته‏هاى شما را اجابت كنم- مؤمن: 60) سليمان گفت: منظورش اين است كه او بر اين كار تواناست، حضرت فرمودند: آيا وعده‏اى مى‏دهد كه به آن وفا نخواهد كرد؟! پس چطور فرموده است: «يَزِيدُ فِي الْخَلْقِ ما يَشاءُ» (هر آنچه بخواهد در خلقت اضافه مى‏نمايد- فاطر: 1) و نيز فرموده است: «يَمْحُوا اللَّهُ ما يَشاءُ وَ يُثْبِتُ وَ عِنْدَهُ أُمُّ الْكِتابِ» (خداوند هر آنچه را بخواهد محو مى‏كند و هر آنچه را بخواهد ثابت مى‏نمايد، و امّ الكتاب در نزد اوست- رعد: 39) حال، از كارها فارغ شده است؟! سليمان جوابى نداشت.
حضرت فرمودند: آيا خداوند مى‏داند كه انسانى موجود خواهد شد و حال آنكه اراده نكرده است كه ابدا انسانى خلق كند؟ و آيا خداوند مى‏داند كه انسانى امروز مى‏ميرد و حال آنكه اراده نكرده است كه امروز بميرد؟ سليمان گفت: بله، حضرت فرمودند: پس آيا آنچه را كه اراده كرده مى‏داند كه موجود خواهد شد؟ يا آنچه را كه اراده نكرده؟ سليمان گفت: ميداند كه هر دو موجود خواهند شد، حضرت فرمودند: در اين صورت او مى‏داند كه يك انسان در آن واحد هم زنده است هم مرده، هم ايستاده است هم نشسته، هم نابينا است و هم بينا، و اين محال است.
سليمان گفت: قربانت گردم، او مى‏داند كه يكى از آن دو موجود خواهد شد، حضرت فرمودند: عيبى ندارد، حال كداميك موجود مى‏شوند، آنچه را اراده كرده يا آنچه را اراده نكرده است؟! سليمان گفت: آنچه را اراده كرده است، حضرت رضا عليه السّلام و مأمون و علماى حاضر در مجلس خنديدند، حضرت فرمودند: اشتباه كردى و گفته اوّل خودت را رها كردى، در اوّل گفته بودى كه: «او مى‏داند كه انسانى امروز خواهد مرد و حال آنكه او اراده نكرده است كه امروز بميرد و مخلوقاتى را خلق مى‏كند و حال آنكه خودش نمى‏خواهد آنان را خلق كند» پس وقتى كه از نظر شما جايز نيست كه علم به آنچه كه اراده نكرده تعلّق گيرد پس فقطّ آنچه را اراده كرده مى‏داند. سليمان گفت: حرف من اين است كه: اراده نه خداست و نه غير خدا، حضرت فرمودند: اى جاهل! وقتى مى‏گويى: خدا نيست در واقع قبول كرده‏اى‏ كه غير خداست، و وقتى ميگويى: اراده خدا نيست، در واقع قبول كرده‏اى كه آن خداست، سليمان پرسيد: آيا خداوند ميداند چگونه چيزى را خلق كند؟ حضرت فرمودند: بله، سليمان گفت: معنى اين حرف اين است كه [از ازل‏] آن چيز وجود داشته است . حضرت فرمودند: حرف محالى مى‏زنى، زيرا چه بسا كسى بنّائى بلد است ولى خانه‏اى نمى‏سازد، يا خيّاطى بلد است ولى خيّاطى نمى‏كند، يا ساختن چيزى را بلد است ولى هرگز آن را نمى‏سازد، سپس حضرت فرمودند: آيا خدا خودش مى‏داند كه واحد است و چيزى بهمراهش نيست؟ گفت: بله، حضرت فرمودند: آيا اين مطلب، چيزى را بهمراه خدا ثابت مى‏كند «2»؟ سليمان گفت: نمى‏داند كه واحد است و چيزى با او نيست، حضرت فرمودند: آيا تو اين را مى‏دانى؟ گفت: بله، حضرت فرمودند: پس تو از خداوند داناترى! سليمان گفت: اصلا، اين موضوع محال است، حضرت فرمودند: از نظر تو محال است كه خداوند واحد باشد و چيزى با او نباشد و سميع و بصير و حكيم و عليم و قادر باشد؟ گفت: بله، حضرت فرمودند: پس خداوند چگونه خود خبر داده است كه واحد است، زنده است، سميع و بصير است، حكيم، قادر، عليم و خبير است؟ در حالى كه (طبق گفته تو) خودش اين مطالب را نمى‏داند؟ سخن تو ردّ سخن خود و تكذيب آن است، خداوند از اين سخن منزّه است. سپس حضرت ادامه دادند: پس چگونه مى‏خواهد چيزى را كه نمى‏شناسد و ساختنش را بلد نيست، بسازد؟ صانعى كه قبل از ساختن يك چيز، نمى‏داند كه چگونه بايد آن را بسازد، در واقع حيران است و سرگردان، و خداوند از اين موضوع منزّه است و والاتر. سليمان گفت: اراده همان قدرت است، حضرت فرمودند: خداوند عزّ و جلّ بر آنچه اراده نكند هم قادر است، و اين مطلب قطعى است چون خداوند فرموده: «وَ لَئِنْ شِئْنا لَنَذْهَبَنَّ بِالَّذِي أَوْحَيْنا إِلَيْكَ» (اگر بخواهيم، آنچه را بر تو وحى كرده‏ايم، خواهيم برد- إسراء: 86) و اگر اراده همان قدرت مى‏بود، خداوند اراده كرده بود كه آن را ببرد، چرا كه قدرت بر اين كار را داشت، سليمان در جواب درماند.
مأمون گفت: اى سليمان! او عالمترين هاشمى است‏ و سپس حاضرين مجلس را ترك كردند.

(عيون الأخبار-ج1-باب13-ص361-ح1)​

818

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
52- ابو الصّلت هروى گويد:
آنگاه كه مأمون علماى فرق مختلف اسلامى و نيز علماى يهود، نصارى، مجوس، صابئين و ساير اهل علم و كلام را نزد حضرت‏ رضا عليه السّلام گرد آورد، و هر كس از جاى برخاسته و سخنى گفت جواب قاطع گرفت و ساكت ماند كه گوئى سنگ در دهانش گذارده‏اند،
(در آخر كار) علىّ بن- محمّد بن جهم برخاست و گفت: يا ابن رسول اللَّه! آيا شما قائل به عصمت انبياء هستيد؟. حضرت فرمودند: بله قائلم،
وى گفت: پس در مورد اين آيات چه مى‏كنيد (چه مى‏گوئيد): «وَ عَصى‏ آدَمُ رَبَّهُ فَغَوى‏» (آدم پروردگار خود را نافرمانى كرد و به بيراهه رفت- طه: 121) «وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَيْهِ» (و يونس كه با خشم قوم خود را ترك كرد و مطمئن بود كه ما بر او سخت نخواهيم گرفت- انبياء: 87)، و در باره حضرت يوسف: «وَ لَقَدْ هَمَّتْ بِهِ وَ هَمَّ بِها» (زليخا قصد يوسف كرد و يوسف نيز قصد او- سوره يوسف آيه 24) و در باره حضرت داود: «وَ ظَنَّ داوُدُ أَنَّما فَتَنَّاهُ» (داود فهميد كه ما او را آزمايش كرده‏ايم «1» ص: 24) و نيز در باره حضرت محمّد صلى اللَّه عليه و آله «وَ تُخْفِي فِي نَفْسِكَ مَا اللَّهُ مُبْدِيهِ» (در خود چيزى پنهان مى‏كنى كه خدا آن را آشكار خواهد كرد- احزاب: 37)
امام فرمودند: اى واى! بيچاره علىّ (بن جهم)! از خدا بترس و زشتى‏ها را به انبياء خدا نسبت نده! و كتاب خدا را با رأى خودت تأويل و تفسير نكن، خداوند فرموده است: «وَ ما يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَ الرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ» (تأويل آن را، جز خدا و راسخون در علم نمى‏دانند- آل عمران: 7).
و امّا آيه شريفه «وَ عَصى‏ آدَمُ رَبَّهُ فَغَوى‏» در مورد آدم: خداوند عزّ و جل حضرت آدم را بعنوان حجّت خود بر روى زمين و جانشين در شهرها آفريد و او را براى بهشت نيافريده بود، و اين عمل آدم در بهشت واقع شد نه در روى زمين، و عصمت در زمين لازم است تا اندازه‏ها و ميزان‏هاى امر خدا (يا تقديرات امر خدا) به اتمام برسد، و آنگاه كه به زمين آورده شد و حجّت و خليفه گرديد معصوم شد، طبق اين آيه: «إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى‏ آدَمَ وَ نُوحاً وَ آلَ إِبْراهِيمَ وَ آلَ عِمْرانَ عَلَى الْعالَمِينَ» (خداوند، آدم، نوح، آلَ إِبْراهِيمَ وَ آلَ عِمْرانَ را بر عالميان برگزيد- آل عمران: 33).
و امّا آيه: «وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ- الخ» «ظنّ» در اينجا به معنى «يقين» است، نه صرف گمان، أى «لَنْ نَقْدِرَ عَلَيْهِ» يعنى (روزى‏اش را بر او تنگ نمى‏كنيم) [نه به معنى بر او توانا نيستيم‏] آيا اين آيه را نشنيده‏اى: «وَ أَمَّا إِذا مَا ابْتَلاهُ فَقَدَرَ عَلَيْهِ رِزْقَهُ» (وقتى خدا انسان را بيازمايد پس روزى‏اش را تنگ كند- فجر: 16) «فَقَدَرَ عَلَيْهِ رِزْقَهُ» يعنى روزى‏اش را بر او تنگ كند، و اگر يونس گمان كرده بود كه خدا بر او توانايى ندارد، قطعا كافر شده بود.
و اما آيه در باره حضرت يوسف: «لَقَدْ هَمَّتْ بِهِ وَ هَمَّ بِها» زليخا قصد گناه كرد، و يوسف از ناراحتى تصميمى گرفت كه اگر زليخا او را مجبور كند، او را بكشد، اين بود كه خداوند او را از ارتكاب قتل و عمل منافى عفّت دور كرد، و اين آيه: «كَذلِكَ لِنَصْرِفَ عَنْهُ السُّوءَ وَ الْفَحْشاءَ» (اين چنين عمل كرديم تا سوء و فحشاء را از او دور كنيم- يوسف: 24) اشاره به همين مطلب دارد و سوء يعنى‏ قتل و فحشاء يعنى زنا.
و امّا در مورد داود عليه السّلام، كسانى كه طرف شما هستند، در اين باره چه مى‏گويند؟ علىّ بن جهم گفت: مى‏گويند: داود عليه السّلام در محرابش مشغول نماز بود كه ابليس به شكل پرنده‏اى بسيار زيبا در مقابلش ظاهر شد، داود نماز خود را شكست و برخاست تا پرنده را بگيرد، پرنده به حياط رفت، داود هم به دنبالش از اطاق خارج شد، پرنده به پشت بام پريد داود هم در طلب پرنده به پشت بام رفت، پرنده از آنجا به داخل حياط اوريا بن حنّان پريد، داود با نگاه خود پرنده را دنبال كرد و در اين حال چشمش به همسر اوريا كه مشغول غسل بود افتاد و به او علاقمند شد، از طرفى، قبلا اوريا را به جنگ فرستاده بود. داود به فرمانده لشكر نامه‏اى نوشت كه اوريا را جلوتر از تابوت عهد بفرست، فرمانده نيز چنين كرد، اوريا بر مشركين پيروز شد و اين مطلب بر داود خيلى گران آمد، لذا مجدّدا نامه‏اى نوشت و دستور داد تا اوريا را جلوتر از تابوت بفرستند، فرمانده نيز اين بار اوريا را جلوتر فرستاد و اوريا كشته شد و داود با همسر او ازدواج كرد. راوى گويد: حضرت با دست بر پيشانى خود زدند و فرمودند: «إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ»! شما پيامبرى از پيامبران خدا را به تهاون و سبك شمردن در باره نماز نسبت داديد به گونه‏اى كه مى‏گوئيد: نماز را رها كرده به دنبال پرنده‏اى رفت، سپس او را به فاحشه (عمل منافى عفّت) و قتل نسبت داديد، او گفت: يا ابن رسول اللَّه پس خطاى داود چه بوده است [كه به جهت آن استغفار كرد]؟ امام عليه السّلام فرمود: اى بينوا!! داود گمان كرد كه خداوند كسى را داناتر از او خلق نكرده است، لذا خداوند دو فرشته را به سوى او فرستاد و آنان از ديوار محراب بالا رفته و در مقابل داود حاضر گشتند و گفتند: «خَصْمانِ بَغى‏ بَعْضُنا عَلى‏ بَعْضٍ فَاحْكُمْ بَيْنَنا بِالْحَقِّ وَ لا تُشْطِطْ وَ اهْدِنا إِلى‏ سَواءِ الصِّراطِ* إِنَّ هذا أَخِي لَهُ تِسْعٌ وَ تِسْعُونَ نَعْجَةً وَ لِيَ نَعْجَةٌ واحِدَةٌ فَقالَ أَكْفِلْنِيها وَ عَزَّنِي فِي الْخِطابِ» (ما دو نفر با هم اختلاف داريم و يكى از ما بر ديگرى ظلم كرده است، به حقّ بين ما حكم كن و خلاف حقّ نگو و ما را به راه درست راهنمائى كن، اين برادر من است، نود و نه گوسفند دارد و من فقطّ يك گوسفند دارم، و با اين حال به من گفته است: آن يكى را هم به من بسپار و در اين بحث و گفتگو من حريف او نشدم- ص: 23 و 22) داود عليه السّلام عجله كرد و بر عليه «مدّعى عليه» حكم داده، چنين گفت: «لَقَدْ ظَلَمَكَ بِسُؤالِ نَعْجَتِكَ إِلى‏ نِعاجِهِ» (با اين درخواست به تو ظلم كرده است- ص: 24) و از «مدّعى» بيّنه‏اى (دليل و شاهدى) نطلبيد (و حال آنكه قاضى بايد از شخص مدّعى، دليل و شاهد بخواهد) و حتّى به «مدّعى عليه» هم نگفت: تو چه مى‏گويى؟ اين خطا، خطاى راه و رسم داورى بود، نه آن خطايى كه شما معتقد هستيد، آيا نشنيده‏اى كه خداوند مى‏فرمايد: «يا داوُدُ إِنَّا جَعَلْناكَ خَلِيفَةً فِي الْأَرْضِ فَاحْكُمْ بَيْنَ النَّاسِ بِالْحَقِّ وَ لا تَتَّبِعِ الْهَوى‏- الخ» (اى داود! ما تو را در زمين، خليفه قرار داديم، در بين مردم به حقّ حكم كن و از هواى نفس پيروى نكن- ص: 26) تا آخر آيه، او سؤال كرد: پس قضيّه او با اوريا چه بوده است؟ حضرت فرمودند: در دوران حضرت داود عليه السّلام حكم خدا چنين بود كه هر گاه زنى شوهرش مى‏مرد يا كشته مى‏شد، بعد از او هرگز ازدواج نمى‏كرد، و اوّلين كسى كه خداوند برايش مباح كرد كه با زنى كه شوهرش كشته شده ازدواج كند، داود عليه السّلام بود، آن حضرت هم پس از كشته‏ شدن اوريا و تمام شدن عدّه همسرش، با آن زن ازدواج كرد، و اين همان چيزى است كه در مورد اوريا بر مردم گران آمد.
و امّا حضرت محمّد صلى اللَّه عليه و آله و اين آيه كه مى‏فرمايد: «وَ تُخْفِي فِي نَفْسِكَ مَا اللَّهُ مُبْدِيهِ وَ تَخْشَى النَّاسَ وَ اللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشاهُ» (در دل خويش چيزى را پنهان مى‏كنى كه خدا آن را آشكار خواهد كرد و از مردم مى‏ترسى و حال آنكه خداوند سزاوارتر است كه از او بترسى- احزاب: 37)، خداوند اسامى همسران آن حضرت در دنيا و همسرانش در آخرت را به آن حضرت اطّلاع داد، و نيز اعلام كرد كه آنان «امّ المؤمنين» هستند، يكى از آنان، زينب دختر جحش بود كه در آن ايّام همسر زيد بن حارثه بود، حضرت نام او را در دل نهان فرمود و آشكار نكرد تا مبادا منافقين بگويند: او زن شوهردارى را يكى از همسران خود مى‏داند، و حضرت از اين گفته احتمالى ترسيدند، لذا خداوند فرمود: «وَ تَخْشَى النَّاسَ وَ اللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشاهُ» يعنى در دل از اين گفته بيم دارى، و خداوند عزّ و جلّ هيچ زوجى را خود عقد نكرده است جز آدم عليه السّلام و حوّا، و حضرت محمّد صلى اللَّه عليه و آله و زينب، كه اين آيه قرآن هم به همين عقد اشاره دارد: «فَلَمَّا قَضى‏ زَيْدٌ مِنْها وَطَراً زَوَّجْناكَها» (و آنگاه كه زيد كام خويش از او برگرفت [و طلاقش داد]، او را به عقد تو در آورديم- احزاب: 37) و نيز علىّ و فاطمه عليهما السّلام را.
راوى گويد: علىّ بن محمّد بن جهم گريست و گفت: يا ابن رسول اللَّه من توبه مى‏كنم از اينكه از اين به بعد در باره انبياء خدا عليهم السّلام به غير از آنچه شما گفتيد سخنى بگويم.

(عيون الأخبار-ج1-باب14-ص388-ح1)​

818

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
53- علىّ بن محمّد بن جهم گويد:
به مجلس مأمون وارد شدم، حضرت رضا عليه السّلام نيز آنجا بودند، مأمون از حضرت سؤال كرد، يا ابن رسول اللَّه! آيا شما نمى‏گوئيد كه انبياء معصوم هستند؟ حضرت فرمودند: چرا، گفت: پس معنى اين آيه چيست: «وَ عَصى‏ آدَمُ رَبَّهُ فَغَوى‏» «1» حضرت فرمودند: خداوند تبارك وتعالى به آدم فرمود: «اسْكُنْ أَنْتَ وَ زَوْجُكَ الْجَنَّةَ وَ كُلا مِنْها رَغَداً حَيْثُ شِئْتُما وَ لا تَقْرَبا هذِهِ الشَّجَرَةَ» (خود و همسرت در بهشت ساكن شويد و از رزق و روزى فراوان آن و از هر جاى آن كه خواستيد بخوريد و به اين درخت نزديك نشويد- بقره: 35) و به درخت گندم «1» اشاره فرمود، «فَتَكُونا مِنَ الظَّالِمِينَ» (كه از ظالمين خواهيد شد- بقره: 35) و خداوند به آنان نفرمود: از اين درخت و ساير درختهاى از اين نوع، نخوريد، آن دو نيز به آن درخت نزديك نشدند و از آن نخوردند، بلكه بعد از وسوسه شيطان از درخت ديگرى «2» خوردند، و شيطان به آنان چنين گفت: «ما نَهاكُما رَبُّكُما عَنْ هذِهِ الشَّجَرَةِ» (پروردگار شما، شما را از اين درخت نهى نكرده است- اعراف: 20) و فقطّ شما را از نزديك شدن به غير آن نهى كرده، و شما را از خوردن آن نهى نكرده است مگر به اين خاطر كه فرشته نشويد يا جاودانه و هميشگى نگرديد و براى آنان قسم خورد كه من خير خواه شما هستم، و آدم و حوّاء تا قبل از آن كسى را نديده بودند كه به دروغ به خدا قسم ياد كند. «فَدَلَّاهُما بِغُرُورٍ» (آنها را فريب داد- اعراف: 22) آنها نيز با اطمينان به قسم او از درخت خوردند، و اين قضيّه، قبل از نبوّت آدم اتّفاق افتاد، و اين گناه هم گناه كبيره نبود كه آدم مستحقّ عذاب جهنّم شود، بلكه از جمله گناهان صغيره‏اى بود كه خدا آنها را مى‏بخشد و اين قبيل گناهان، بر انبياء نيز- قبل از زمان نبوّتشان- جائز است، ولى وقتى خداوند او را برگزيد و پيغمبر نمود، معصوم شد و هيچ گناهى، چه صغير، و چه كبيره، مرتكب نشد، خداوند مى‏فرمايد: «وَ عَصى‏ آدَمُ رَبَّهُ فَغَوى‏ ثُمَّ اجْتَباهُ رَبُّهُ فَتابَ عَلَيْهِ وَ هَدى‏» (آدم پروردگارش را نافرمانى كرد و به بيراهه رفت سپس خداوند او را برگزيد و توبه‏اش را پذيرفت و او را هدايت نمود- طه: 122/ 121) و نيز مى‏فرمايد: «إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى‏ آدَمَ وَ نُوحاً وَ آلَ إِبْراهِيمَ وَ آلَ عِمْرانَ عَلَى الْعالَمِينَ».
مأمون گفت: پس معنى اين آيه چيست؟ «فَلَمَّا آتاهُما صالِحاً جَعَلا لَهُ شُرَكاءَ فِيما آتاهُما» (وقتى خداوند فرزند صالح (يا سالم) به آنان داد، ايشان شريكهائى براى خدا، در مورد اين فرزند قائل شدند- اعراف: 190) حضرت‏ فرمودند: حوّاء براى آدم پانصد شكم زائيد به هر مرتبه، يك پسر و يك دختر، و آدم عليه السّلام و حوّاء با خداوند عهد كردند كه اگر فرزند سالمى خداوند به آنان بدهد، شاكر باشند، و وقتى خداوند نسلى صحيح و سالم، بدون هيچ گونه مريضى و آفتى به آنان داد، و آنچه خدا به آنان داده بود، شريك قرار دادند، و خدا را مانند پدر و مادرشان شكر نكردند و خداوند مى‏فرمايد: «فَتَعالَى اللَّهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ» (خداوند برتر و بيزار از شرك آنها است- اعراف: 190).مأمون گفت: گواهى ميدهم كه شما حقّا فرزند رسول خدا هستيد،
حال اين آيه را توضيح دهيد: «فَلَمَّا جَنَّ عَلَيْهِ اللَّيْلُ رَأى‏ كَوْكَباً قالَ هذا رَبِّي» (وقتى شب او را فرا گرفت، ستاره‏اى ديد گفت: اين پروردگار من است- انعام: 76) حضرت فرمودند: ابراهيم عليه السّلام در ميان سه گروه واقع شده بود، گروهى كه (ستاره) زهره را مى‏پرستيدند، گروهى كه ماه را ستايش ميكردند و گروهى نيز خورشيد را، و اين در زمانى بود كه از مخفيگاهش در زير زمين كه او را نهان‏ داشته بودند خارج شد، وقتى شب او را فرا گرفت و زهره را ديد از روى انكار گفت: آيا اين پروردگار من است؟ وقتى ستاره غروب كرد، گفت: من غروب‏كننده‏ها را دوست ندارم، زيرا افول و غروب از صفات پديده‏ها است نه از صفات موجود قديم و ازلى، و وقتى ماه را در آسمان ديد، با حالت انكار گفت: آيا اين پروردگار من است؟ وقتى غروب كرد، گفت: اگر پروردگارم مرا هدايت نكند گمراه خواهم شد، منظورش اين بود كه اگر پروردگارم هدايتم نمى‏كرد گمراه شده بودم، فردا صبح خورشيد را ديد و باز از روى انكار گفت: آيا اين پروردگار من است؟ اين از ماه و زهره بزرگتر است، وقتى خورشيد هم غروب كرد به آن سه گروه رو كرده و گفت: «يا قَوْمِ إِنِّي بَرِي‏ءٌ مِمَّا تُشْرِكُونَ* إِنِّي وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذِي فَطَرَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ حَنِيفاً وَ ما أَنَا مِنَ الْمُشْرِكِينَ» (اى مردم من از آنچه شما آنها را شريك خدا قرار مى‏دهيد، دور و بركنار هستم، من وجه خود را به سوى كسى كه آسمان‏ها و زمين را آفريده، برميگردانم، از باطل به سوى حقّ مى‏روم و مشرك نيستم- انعام: 79 و 78) و ابراهيم عليه السّلام با اين‏ گفته‏هاى خود، خواست براى آنان بطلان دينشان را روشن كند و برايشان ثابت كند كه عبادت كردن چيزهايى كه مثل زهره و ماه و خورشيد هستند صحيح نيست، بلكه شايسته خالق آنها و خالق آسمان و زمين است و آن دليل‏هايى كه براى قوم خود مى‏آورد الهام خدا و از داده‏هاى او بود، همان طور كه خداوند مى‏فرمايد: «وَ تِلْكَ حُجَّتُنا آتَيْناها إِبْراهِيمَ عَلى‏ قَوْمِهِ» و آنها ادلّه و حجّت‏هاى ما بود كه به ابراهيم داديم تا در مقابل قوم خود به آنها استدلال كند.
مأمون گفت: آفرين بر شما! در مورد اين آيه توضيح بفرمائيد: «رَبِّ أَرِنِي كَيْفَ تُحْيِ الْمَوْتى‏ قالَ أَ وَ لَمْ تُؤْمِنْ قالَ بَلى‏ وَ لكِنْ لِيَطْمَئِنَّ قَلْبِي» ( [ابراهيم گفت:] خدايا به من نشان بده كه چگونه مرده‏ها را زنده مى‏كنى، خداوند فرمود: آيا ايمان ندارى؟ گفت: چرا، ولى به خاطر اينكه قلبم آرام گيرد- بقره: 260). حضرت فرمود: خداوند به ابراهيم عليه السّلام وحى فرمود كه: من از ميان بندگانم براى خود دوستى انتخاب خواهم كرد كه حتّى اگر از من بخواهد مرده‏ها را زنده كنم، اين كار را براى او خواهم كرد، ابراهيم به دلش الهام شد كه او آن دوست و خليل است، لذا گفت: خدايا به من نشان بده كه چگونه مرده‏ها را زنده‏ مى‏كنى، خداوند فرمود: آيا ايمان ندارى؟ گفت: چرا، ولى به خاطر اينكه قلبم آرام گيرد، يعنى نسبت به خليل بودن، خداوند فرمود: «فَخُذْ أَرْبَعَةً مِنَ الطَّيْرِ فَصُرْهُنَّ إِلَيْكَ ثُمَّ اجْعَلْ- الخ» (چهار پرنده بگير، آنها را تكه تكه كن، سپس بر هر كوهى، بخشى از آنها را قرار ده آنگاه آنها را بخوان فورى خود را بتو ميرسانند و بدان خداوند عزيز و حكيم است- بقره: 260) ابراهيم نيز، يك كركس، يك طاوس، يك مرغابى و يك خروس گرفته، آنها را تكه تكه كرد و اجزاء آنها را با هم در آميخت و سپس هر بخشى از اين اجزاء مخلوط شده را بر هر كوهى از ده كوه اطراف قرار داد و آنگاه منقار آن را بدست گرفت و آنها را با نامشان صدا زد و مقدارى دانه و آب نزد خود قرار داد، آن اجزاء به سوى يك ديگر پرواز كردند و بدنها كامل شد و هر بدنى بسراغ گردن و سر خود رفت و به آنها پيوست، سپس ابراهيم منقار آنها را آزاد كرد و آنها پرواز كردند و سپس فرود آمدند و از آن آب نوشيدند و از آن دانه‏ها برگرفتند و گفتند: اى پيامبر خدا! تو ما را زنده كردى، خدا تو را زنده بدارد، ابراهيم فرمود: بلكه خداوند زنده ميكند و مى‏ميراند و اوست كه بر همه كار تواناست.
مأمون گفت، آفرين بر شما يا ابا الحسن! (حال) در باره اين آيه توضيح دهيد: «فَوَكَزَهُ مُوسى‏ فَقَضى‏ عَلَيْهِ قالَ هذا مِنْ عَمَلِ الشَّيْطانِ» (موسى او را با مشت زد و او مرد، گفت اين از كار شيطان است- قصص: 15) حضرت فرمودند: موسى به يكى از شهرهاى فرعون وارد شد در حالى كه بى‏اطّلاع از ورود او بودند، و اين ورود، بين مغرب و عشاء رخ داد، در آن هنگام ديد دو مرد با يك ديگر زد و خورد مى‏كنند، يكى از گروه موسى و ديگرى از دشمنان او بود، آن كه هم گروه و هم مسلك موسى بود، از موسى بر عليه ديگرى كه دشمن بود كمك خواست، موسى عليه السّلام هم به حكم خدا در باره دشمن حكم كرد و با مشت او را زد و او مرد، و (موسى پس از اين كار) گفت: اين عمل كار شيطان است، منظورش زد و خوردى بود كه بين آن دو مرد رخ داده بود، نه كشتن آن مرد توسّط موسى، او يعنى شيطان، دشمنى است گمراه‏كننده و آشكار. مأمون گفت، پس معنى اين گفته موسى چيست؟: «رَبِّ إِنِّي ظَلَمْتُ نَفْسِي فَاغْفِرْ لِي» (خداوندا! من بخودم ظلم كردم، مرا بيامرز- قصص: 16) حضرت فرمود: منظورش اين است كه من با وارد شدن به اين شهر، خود را در شرايطى قرار دادم كه نمى‏بايست در آن شرايط قرار مى‏دادم، «فَاغْفِرْ لِي «1»» يعنى مرا از دشمنانت بپوشان تا به من دست نيابند و مرا نكشند، خداوند نيز او را آمرزيد (و يا طبق آنچه در اينجا آمده، او را پوشانيد) زيرا كه او ستركننده و (آمرزنده و) مهربان است، موسى عليه السّلام گفت: خداوندا! به شكرانه اين نعمت، يعنى بازوئى كه به من دادى به گونه‏اى كه با يك مشت مردى را از پاى در آوردم هرگز كمك كار مجرمين نخواهم بود، بلكه با اين نيرو در راه تو مجاهده خواهم كرد تا تو راضى شوى. فردا صبح، موسى عليه السّلام در شهر ترسان و مراقب بود كه ديد دوباره همان كسى كه ديروز او را به يارى طلبيده بود، بر عليه شخص ديگرى، از او كمك مى‏خواهد، موسى فرمود: تو جدّا آدم اهل شرّى هستى، ديروز با يكى نزاع مى‏كردى و امروز با ديگرى! ادبت خواهم كرد، و خواست او را بزند، و همين كه خواست آن كسى را كه دشمن آن دو بود بزند او- همان كه هم گروه و هم مسلك موسى بود- گفت: اى موسى آيا مى‏خواهى همان طور كه ديروز يك‏ نفر را كشتى، مرا هم بكشى! تو مى‏خواهى جبّار باشى و در صدد آن نيستى كه جزء مصلحين باشى!
مأمون گفت: خداوند از طرف انبيائش، به شما جزاى خير دهد يا ابا الحسن! معنى اين آيه چيست؟: «فَعَلْتُها إِذاً وَ أَنَا مِنَ الضَّالِّينَ» ( [موسى به فرعون گفت:] من كه آن كار را (يعنى قتل) را مرتكب شدم، در آن موقع ضالّ (گم شده يا گمراه) بودم- شعراء: 20) حضرت فرمودند: وقتى موسى [از مدين‏] نزد فرعون برگشت، فرعون گفت: «وَ فَعَلْتَ فَعْلَتَكَ الَّتِي فَعَلْتَ وَ أَنْتَ مِنَ الْكافِرِينَ» (آن كار را مرتكب شدى و نسبت به من و خوبى‏هاى من ناسپاس بودى- شعراء: 19) حضرت موسى گفت: من آن كار را در موقعى انجام دادم كه راه را گم كرده و اشتباها به آن شهر در آمده بودم و وقتى از شما ترسيدم فرار كردم و پروردگارم به من حكمت بخشيد و مرا از جمله پيامبران قرار داد.
(حضرت رضا در ادامه افزودند) خداوند عزّ و جلّ به حضرت محمّد صلى اللَّه عليه و آله نيز مى‏فرمايد: «أَ لَمْ يَجِدْكَ يَتِيماً فَآوى‏» (آيا تو را يتيم نيافت و برايت سرپناه و سرپرست قرار داد- ضحى: 6) يعنى تو را تنها نيافت و مردم را به سوى تو سوق داد؟ «وَ وَجَدَكَ ضَالًّا» (و تو را گم شده يافت- ضحى: 7) يعنى در نزد قوم خود، گم شده و ناشناخته بودى، «فهدى» (و هدايت و راهنمايى كرد) يعنى مردم را به شناخت تو، راهنمايى كرد، «وَ وَجَدَكَ عائِلًا فَأَغْنى‏» (و تو را فقير يافت و غنى نمود- ضحى: 8) يعنى دعاى تو را مستجاب كرد و به اين وسيله تو را غنى نمود.
مأمون گفت: آفرين بر شما اى فرزند گرامى رسول خدا! (حال بفرمائيد) معنى اين آيه چيست؟: «وَ لَمَّا جاءَ مُوسى‏ لِمِيقاتِنا وَ كَلَّمَهُ رَبُّهُ قالَ رَبِّ أَرِنِي أَنْظُرْ إِلَيْكَ قالَ لَنْ تَرانِي» (وقتى موسى در وقت و موعدى كه معيّن كرده بوديم آمد و پروردگارش با او سخن گفت، گفت: خدايا، خود را به من نشان بده تا به تو بنگرم- اعراف: 142)، چگونه ممكن است موسى كليم اللَّه عليه السّلام نداند كه خداوند تبارك و تعالى قابل رؤيت نيست و چنين درخواستى نمايد؟ حضرت فرمودند: موسى كليم اللَّه عليه السّلام مى‏دانست كه خداوند برتر از اين است كه با چشم ديده شود لكن وقتى خداوند با او سخن گفت و او را به خود نزديك كرده، با او نجوا كرد ، موسى نزد قوم خود برگشت و به آنان اطّلاع داد كه خداوند عزّ و جلّ با او سخن گفته و او را به خود نزديك كرده و با او نجوا نموده است، در اين موقع آنان گفتند: «لَنْ نُؤْمِنَ لَكَ» (تو را تصديق نمى‏كنيم- بقره: 55) مگر اينكه، همان طور كه تو صداى خدا را شنيدى، ما هم بتوانيم به آن گوش دهيم، و آن مردم، هفتصد هزار نفر بودند، موسى از بين آنان هفتاد هزار نفر برگزيد، سپس از بين اين هفتاد هزار، هفت هزار نفر را انتخاب كرد، سپس هفتصد تن و در آخر هفتاد نفر از بين آنان را براى زمان و موعدى كه خدا معيّن كرده بود، برگزيد و آنان را به كوه سينا آورد و در پائين كوه متوقّف كرد و خود به بالاى كوه رفت و از خداوند تبارك و تعالى خواست كه با او سخن گويد و سخن خود را به گوش آنان برساند، خداوند متعال هم با او سخن گفت و آنان نيز سخن خدا را از بالا و پائين، چپ و راست، پشت سر و روبرو شنيدند، زيرا خداوند صدا را در درخت آفريد و از آن پراكنده‏اش كرد به گونه‏اى كه آنان صدا را از تمام اطراف شنيدند، ولى گفتند: قبول نمى‏كنيم كه آنچه شنيديم كلام خدا باشد مگر اينكه آشكارا خدا را ببينيم، و زمانى كه چنين سخن بزرگى بر زبان راندند و تكبّر و سركشى نمودند ، خداوند عزّ و جلّ صاعقه‏اى بر آنان فرستاد و صاعقه آنان را به خاطر ظلمشان از بين برد، حضرت موسى به خداوند عرضه داشت: خداوندا! اگر وقتى نزد بقيّه بنى اسرائيل برگردم ايشان بگويند آنان را بردى و به كشتن دادى، چون دروغ گفته بودى كه خدا به نجوا با تو سخن گفته است، من چه جوابى به آنان بدهم؟ لذا، خداوند آنان را زنده كرد و به همراه موسى عليه السّلام فرستاد، آنان گفتند: اگر درخواست كنى كه خدا، خود را به تو نشان دهد، تا تو به او بنگرى، خواسته‏ات را اجابت خواهد كرد، آنگاه تو به ما بگو خدا چگونه است، تا ما او را به بهترين وجه بشناسيم، موسى فرمود: اى مردم! خداوند با چشم ديده نمى‏شود و اصلا كيفيّت ندارد، بلكه با آيات و نشانه‏هايش شناخته مى‏شود، گفتند: سخن تو را قبول نداريم مگر اينكه از خدا چنين درخواستى كنى. موسى عرضه داشت: خداوندا! تو خود گفتار بنى اسرائيل را شنيدى و تو صلاح آنان را بهتر مى‏دانى، خداوند متعال به موسى وحى كرد كه اى موسى آنچه از تو خواستند، از من بخواه، من تو را به نادانى آنان مؤاخذه نخواهم كرد، در اين موقع موسى گفت: «رَبِّ أَرِنِي أَنْظُرْ إِلَيْكَ قال‏ لَنْ تَرانِي وَ لكِنِ انْظُرْ إِلَى الْجَبَلِ فَإِنِ اسْتَقَرَّ مَكانَهُ فَسَوْفَ تَرانِي* فَلَمَّا تَجَلَّى رَبُّهُ لِلْجَبَلِ جَعَلَهُ دَكًّا وَ خَرَّ مُوسى‏ صَعِقاً فَلَمَّا أَفاقَ قالَ سُبْحانَكَ تُبْتُ إِلَيْكَ» (خدايا خود را بمن نشان بده تا به تو بنگرم! گفت: هرگز مرا نخواهى ديد ولى بكوه بنگر اگر در جاى خود قرار گرفت (و موسى در اين وقت از كوه بزير آمده بود) مرا خواهى ديد. وقتى خداوند با آيه‏اى از آيات خود بر كوه تجلّى كرد، كوه را خرد نمود و موسى بيهوش بر زمين افتاد، وقتى به هوش آمد گفت: تو منزّهى، توبه مى‏كنم و بسوى تو بازمى‏گردم- اعراف: 143) يعنى از جهل قوم خود، به شناخت و معرفتى كه نسبت به تو داشتم، برمى‏گردم، و من از بين آنان اوّلين مؤمن هستم به اينكه تو ديده نمى‏شوى.
مأمون گفت: آفرين بر شما اى ابا الحسن! حال در مورد اين آيه توضيح دهيد: «وَ لَقَدْ هَمَّتْ بِهِ وَ هَمَّ بِها لَوْ لا أَنْ رَأى‏ بُرْهانَ رَبِّهِ» حضرت فرمود: زليخا قصد يوسف كرد، و اگر يوسف برهان پروردگارش را نمى‏ديد، او نيز قصد زليخا مى‏كرد، لكن او معصوم بود، و معصوم نه قصد گناه مى‏كند و نه مرتكب آن مى‏شود، و پدرم از پدرش حضرت صادق عليه السّلام نقل فرمود كه آن حضرت چنين فرمود: (زليخا) تصميم گرفت كه انجام دهد و (يوسف) تصميم گرفت كه انجام ندهد.
مأمون گفت: آفرين بر شما اى ابا الحسن! اين آيه را توضيح دهيد: «وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَيْهِ»، حضرت فرمودند: او يونس بن متّى عليه السّلام است كه بر قوم خود غضب كرده از بين آنان رفت. و «ظنّ» بدين معنى است كه يقين كرد كه: «أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَيْهِ» يعنى «ما روزى‏اش را بر او تنگ نمى‏كنيم» مثل اين آيه شريفه: «وَ أَمَّا إِذا مَا ابْتَلاهُ فَقَدَرَ عَلَيْهِ رِزْقَهُ» كه «قدر عليه» در اين آيه نيز به معنى تنگ كردن معيشت است. به هر حال، او در تاريكى و ظلمات، خداوند را خواند، يعنى در تاريكى شب و دريا و شكم ماهى اين سخنان را گفت: معبودى جز تو نيست، تو منزّهى و من به خاطر ترك كردن چنين عبادتى كه در شكم ماهى امكانش را برايم فراهم ساختى، ظالم و ستمكار هستم، خداوند نيز دعاى او را مستجاب كرد و فرمود: «فَلَوْ لا أَنَّهُ كانَ مِنَ الْمُسَبِّحِينَ* لَلَبِثَ فِي بَطْنِهِ إِلى‏ يَوْمِ يُبْعَثُونَ» (اگر از تسبيح‏كنندگان نبود تا روز رستاخيز در شكم آن ماهى مى‏ماند- صافات: 143/ 144).
مأمون گفت: آفرين بر شما يا ابا الحسن! لطفا اين آيه را توضيح دهيد: «حَتَّى إِذَا اسْتَيْأَسَ الرُّسُلُ وَ ظَنُّوا أَنَّهُمْ قَدْ كُذِبُوا جاءَهُمْ نَصْرُنا» (زمانى كه پيامبران نااميد شدند و گمان نمودند كه به آنان دروغ گفته شده است، يارى و نصرت ما به آنان رسيد- يوسف: 110) (1) حضرت فرمودند: يعنى وقتى كه پيامبران از قوم خود نااميد شدند و قوم آنان پيامبرانشان را دروغ پنداشتند، يارى و نصرت ما به پيامبران رسيد.
مأمون گفت: آفرين بر شما يا ابا الحسن! معنى اين آيه چيست: «لِيَغْفِرَ لَكَ اللَّهُ ما تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِكَ وَ ما تَأَخَّرَ» (تا خدا گناه قبل و بعد گذشته تو را بپوشاند- فتح: 2) حضرت فرمودند: از نظر مشركين مكّه، كسى گناهكارتر از حضرت رسول صلى اللَّه عليه و آله نبود، زيرا آنان قبل از بعثت، سيصد و شصت بت را مى‏پرستيدند و آنگاه كه آن حضرت ايشان را به (كلمه مباركه) «لا اله الّا اللَّه» دعوت نمود، اين موضوع بر آنان گران آمد و گفتند: «أَ جَعَلَ الْآلِهَةَ إِلهاً واحِداً إِنَّ هذا لَشَيْ‏ءٌ عُجابٌ* وَ انْطَلَقَ الْمَلَأُ مِنْهُمْ أَنِ امْشُوا وَ اصْبِرُوا عَلى‏ آلِهَتِكُمْ إِنَّ هذا لَشَيْ‏ءٌ يُرادُ* ما سَمِعْنا بِهذا فِي الْمِلَّةِ الْآخِرَةِ إِنْ هذا إِلَّا اخْتِلاقٌ» (آيا به جاى خدايان متعدّد يك خدا قرار داده است، اين مطلب عجيبى است، سران آنان به حركت آمده و گفتند: برويد و بر اعتقاد به خدايان خود استوار بمانيد، اين چيزى است كه از شما (مردم) خواسته مى‏شود، ما چنين حرفهايى را در بين امّت آخر (يعنى معاصرين يا آنان كه قبل از ما بوده‏اند) نشنيده‏ايم، اين سخن جز دروغ و افتراء چيز ديگرى نيست- ص: 5 الى 7) و آن زمان كه خداوند عزّ و جلّ مكّه را براى پيامبرش فتح نمود، فرمود: اى محمّد! «إِنَّا فَتَحْنا لَكَ فَتْحاً مُبِيناً لِيَغْفِرَ لَكَ اللَّهُ ما تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِكَ وَ ما تَأَخَّرَ» (ما مكّه را با فتحى قطعى و آشكار براى تو فتح كرديم تا خدا گناه قبلى و بعدى تو را بپوشاند) همان چيزى را كه از نظر اهل مكّه به خاطر دعوت به توحيد در گذشته و بعد از آن، گناه محسوب مى‏شد، زيرا بعضى از مشركين مكّه مسلمان شدند و بعضى از مكّه خارج گرديدند، و آنان كه ماندند نتوانستند آن زمان كه حضرت مردم را به توحيد دعوت مى‏كرد در مورد توحيد نسبت به حضرتش ايراد بگيرند، چه اينكه با غلبه حضرت بر آنان، آنچه از نظر آنان گناه محسوب مى‏شد، پوشيده گرديد.
مأمون گفت: آفرين بر شما يا ابا الحسن! در باره اين آيه توضيح بفرماييد: «عَفَا اللَّهُ عَنْكَ لِمَ أَذِنْتَ لَهُمْ» (خدا از تو درگذرد! چرا به آنان اجازه دادى- توبه: 43) حضرت فرمودند: اين آيه از قبيل «به در مى‏گويم، ديوار گوش كند» مى‏باشد، خداوند به ظاهر با پيامبرش صحبت كرده ولى منظور اصلى، امّت بوده است، و نظير اين آيه است، آيه شريفه: «لَئِنْ أَشْرَكْتَ لَيَحْبَطَنَّ عَمَلُكَ وَ لَتَكُونَنَّ مِنَ الْخاسِرِينَ» (اگر مشرك شوى، عملت باطل شده، و از جمله زيانكاران خواهى بود- زمر: 65) و نيز اين آيه: «وَ لَوْ لا أَنْ ثَبَّتْناكَ لَقَدْ كِدْتَ تَرْكَنُ إِلَيْهِمْ شَيْئاً قَلِيلًا» (اگر تو را تثبيت نمى‏كرديم، نزديك بود كمى به آنان ميل كنى- اسراء: 74).
مأمون گفت: درست گفتيد يا ابن رسول اللَّه! (حال بفرمائيد) معنى اين آيه چيست؟: «وَ إِذْ تَقُولُ لِلَّذِي أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِ أَمْسِكْ عَلَيْكَ زَوْجَكَ وَ اتَّقِ اللَّهَ وَ تُخْفِي فِي نَفْسِكَ مَا اللَّهُ مُبْدِيهِ وَ تَخْشَى النَّاسَ وَ اللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشاهُ» (وقتى به آن كسى كه خدا به او نعمت داده (يعنى زيد بن حارثه) و تو نيز او را مورد لطف و عنايت قرار دادى مى‏گويى از خدا بترس و همسرت (زينب بنت جحش) را طلاق نده، و در دل چيزى را پنهان مى‏دارى كه خدا آن را آشكار خواهد كرد و از مردم مى‏ترسى و خدا سزاوارتر است كه از او بترسى- احزاب: 37) حضرت فرمودند: رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله براى كارى تصميم گرفتند به خانه زيد بن حارثه بروند، كه زن زيد را در حال غسل كردن ديدند، و به او فرمودند: «سبحان الّذي خلقك» (منزّه است آن كسى كه تو را خلق نموده است) و منظور حضرت اين بود كه خداوند را از گفته كسانى كه مى‏گويند ملائكه دختران خدا هستند، تنزيه نمايد، خداوند نيز مى‏فرمايد: «أَ فَأَصْفاكُمْ رَبُّكُمْ بِالْبَنِينَ وَ اتَّخَذَ مِنَ الْمَلائِكَةِ إِناثاً إِنَّكُمْ لَتَقُولُونَ قَوْلًا عَظِيماً» (آيا خداوند پسران را براى شما گذاشته و براى خود، دخترانى از ملائكه برگزيده است؟ سخن بزرگى بر زبان مى‏آوريد!- إسراء: 40) و لذا وقتى حضرت آن زن را در حال غسل كردن ديدند گفتند: آن كس كه تو را خلق كرده، برتر و منزّه‏تر از اين است كه فرزندى داشته باشد كه آن فرزند اين چنين نيازمند غسل و تطهير باشد، و وقتى زيد به خانه برگشت، همسرش، آمدن حضرت رسول و گفته آن حضرت كه فرموده بودند: «سبحان الّذي خلقك» را به او خبر داد، زيد متوجّه منظور حضرت نشد و گمان كرد كه سخن حضرت به خاطر اين بوده است كه آن حضرت از همسر او، خوششان آمده است، لذا نزد حضرت آمد و عرض كرد: يا رسول اللَّه! زن من كمى بد اخلاق است و مى‏خواهم او را طلاق بدهم، حضرت به او فرمودند: «أَمْسِكْ عَلَيْكَ زَوْجَكَ وَ اتَّقِ اللَّهَ» (همسرت را نگهدار و از خدا بترس- احزاب: 37) و خداوند متعال قبلا تعداد همسران آن حضرت و اينكه اين زن نيز از جمله آنان است را به آن حضرت خبر داده بود، حضرت اين موضوع را در دل پنهان داشته و براى زيد آشكار نكرده بودند، و از اين مى‏ترسيدند كه مردم بگويند: محمّد به برده‏اش كه خود او را آزاد كرده مى‏گويد: زن تو، همسر من خواهد شد، و با اين گفته، بر آن حضرت خرده بگيرند، لذا خداوند اين آيه را نازل فرمود: «وَ إِذْ تَقُولُ لِلَّذِي- تا آخر آيه (كه قبلا ذكر شد)» يعنى (وقتى به آن كسى كه خدا به واسطه اسلام به او نعمت داده و تو نيز با آزاد سازى او، وى را مورد لطف و عنايت قرار دادى، مى‏گويى: از خدا بترس و همسرت را نگه‏دار و در دل چيزى را پنهان مى‏دارى كه خدا آن را آشكار خواهد كرد و از مردم‏ مى‏ترسى و خدا سزاوارتر است كه از او بترسى) (1) سپس زيد بن حارثه او را طلاق داد و آن زن نيز عده طلاق نگه داشت و بعد از آن، خداوند او را به عقد حضرت رسول صلى اللَّه عليه و آله در آورد، در اين باره آيه‏اى نازل فرموده، چنين گفت: «فَلَمَّا قَضى‏ زَيْدٌ مِنْها وَطَراً زَوَّجْناكَها لِكَيْ لا يَكُونَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ حَرَجٌ فِي أَزْواجِ أَدْعِيائِهِمْ إِذا قَضَوْا مِنْهُنَّ وَطَراً وَ كانَ أَمْرُ اللَّهِ مَفْعُولًا» (و آنگاه كه زيد كام خويش از او برگرفت [و طلاقش داد] او را به عقد تو در آورديم تا بر مؤمنين در مورد [ازدواج با] همسران فرزند خوانده‏هاى خود، بعد از آنكه [آن فرزند خوانده‏ها] از آنان كام خويش برگرفتند، گناهى نباشد و خواسته (يا فرمان خدا) انجام شدنى است- احزاب: 37)، سپس خداوند عزّ و جلّ دانست كه منافقين به خاطر اين ازدواج، بر آن حضرت خرده خواهند گرفت، لذا اين آيه را نازل فرمود: «ما كانَ عَلَى النَّبِيِّ مِنْ حَرَجٍ فِيما فَرَضَ اللَّهُ لَهُ» (در آنچه خدا به پيامبرش رخصت داده، بر پيامبر گناهى نيست- احزاب: 38). مأمون گفت: دلم را آرام كردى يا ابن رسول اللَّه! و آنچه را بر من مشتبه شده بود، برايم واضح كردى، خداوند از طرف انبياء و اسلام شما را جزاى خير دهد! علىّ بن محمّد بن جهم گويد: مأمون براى نماز برخاست و دست محمّد ابن جعفر بن محمّد (عموى امام رضا) را كه در مجلس حاضر بود گرفت و با خود برد، من نيز به دنبال آنان رفتم، مأمون به او گفت: برادرزاده‏ات را چگونه يافتى؟ گفت: دانشمند است، و قبلا هم نديده بوديم كه نزد هيچ يك از علما و اهل علم رفت و آمد داشته باشد، مأمون گفت: برادرزاده‏ات از خاندان پيامبر است كه پيامبر صلى اللَّه عليه و آله در مورد آنان فرموده: «نيكان خاندان من و پاكان نسل من، در كودكى از همه مردم بردبارتر و در بزرگى از همه مردم داناترند، به آنان چيزى ياد ندهيد، چه آنكه آنان از شما داناترند، از در هدايت شما را خارج نخواهند كرد و در ضلالت شما را داخل نخواهند كرد».
(پس از آن) حضرت رضا عليه السّلام به منزل رفتند، فردا صبح به نزد آن حضرت رفته و صحبتهاى مأمون و محمّد بن جعفر (عموى آن حضرت) را به اطّلاع ايشان رساندم و آن حضرت خنده‏اى كرده فرمودند: اى ابن جهم! آنچه شنيدى فريبت ندهد، او مرا به خدعه و نيرنگ خواهد كشت و خدا براى من از او انتقام خواهد گرفت.
(شيخ صدوق گويد: با توجّه به ناصبى بودن علىّ بن‏ محمّد بن جهم و بغض و عداوتش نسبت به اهل بيت عليهم السّلام چنين حديثى از او عجيب (يا بعيد) است!!
مترجم کتاب عيون الأخبار گويد: همان طور كه قبلا اشاره شد، سند حديث ضعيف است، چون تميم بن عبد اللَّه قرشى را علّامه- ره- در رجال خود ضعيف دانسته و علىّ ابن محمّد بن جهم هم ناصبى و دشمن اهل بيت بوده است، كما اينكه خود جناب صدوق- ره- در انتهاى همين خبر بآن اشاره كرده است، و اصولا، صرف نظر از ضعف سند، وجود چنين عباراتى در متن، دليل ضعف خبر است، چرا كه چطور مى‏توان كارى را كه ما از يك فرد متدين معمولى توقع نداريم، به حضرت رسول صلى اللَّه عليه و آله نسبت داد! مگر پيامبر به اين آيه عمل نمى‏فرمود كه مى‏گويد: «لا تَدْخُلُوا بُيُوتاً غَيْرَ بُيُوتِكُمْ حَتَّى تَسْتَأْنِسُوا وَ تُسَلِّمُوا عَلى‏ أَهْلِها- الخ» (به خانه‏هايى غير از خانه‏هاى خود وارد نشويد مگر اينكه اعلام ورود كنيد و سرزده وارد نشويد و بر اهل خانه سلام نمائيد- نور: 27) و بر فرض هم كه اين آيه بعد از اين جريان نازل شده باشد، پيامبر اكرم صلى اللَّه عليه و آله كه متمّم مكارم اخلاق بودند، قطعا بى‏اجازه و سرزده به خانه كسى، آن هم زن نامحرم، وارد نمى‏شدند.)

(عيون الأخبار-ج1-باب15-ص396-ح1)​

818

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
54- ابو الصّلت هروى گويد:
حضرت رضا عليه السّلام از پدران بزرگوارش از امام‏ حسين عليهم السّلام نقل كردند كه:
سه روز قبل از شهادت حضرت علىّ عليه السّلام مردى از اشراف تميم به نام عمرو، نزد آن حضرت آمده، در باره اصحاب الرّسّ، چنين سؤالاتى نمود: اصحاب الرّس در چه زمانى مى‏زيستند؟ مسكن آنان كجا بود؟ پادشاه آنان چه كسى بود؟ آيا خداوند پيامبرى سوى آنان فرستاد يا نه؟ چگونه از بين رفتند؟ در قرآن نام آنان هست ولى از اخبارشان مطلبى ذكر نشده است، حضرت فرمودند: در باره مطلبى سؤال كردى كه قبل از تو كسى چنين سؤالى از من نپرسيده بود، و بعد از من نيز كسى در باره آن مطلبى برايت نقل نخواهد كرد مگر از قول من، و هيچ آيه‏اى در قرآن نيست مگر اينكه آن را مى‏دانم و تفسيرش را نيز مى‏دانم، و نيز مى‏دانم در كجا نازل شده، در كوه نازل شده يا در دشت، و در چه زمانى، شب يا روز؟ اينجا- با دست به سينه مباركشان اشاره نمودند- علم بسيارى است ولى طالبان آن كم هستند و به زودى وقتى مرا از دست دادند پشيمان خواهند شد.
اى تميمى! داستان آنان چنين بود كه: درخت صنوبرى را به نام «شاه درخت» مى‏پرستيدند، اين درخت را يافث بن نوح بر كنار چشمه‏اى به نام «دوشاب» غرس كرده بود و اين چشمه بعد از طوفان، براى نوح عليه السّلام حفر شده بود، و علّت نام‏گذارى آنان به اصحاب الرّسّ اين بود كه خانه‏هاى خود را در زمين حفر مى‏كردند، (رسّ يعنى حفر كردن يا پنهان كردن) و زمانشان بعد از سليمان بن داود عليهما السّلام بود. دوازده قريه در كنار نهرى از مشرق زمين به نام رسّ داشتند، آن رود نيز به نام آنان رسّ ناميده شده بود. در آن روزگار نهرى پرآب‏تر و شيرين‏تر از آن روى زمين نبود و قريه‏هايى بيشتر و آبادتر از آنها وجود نداشت، نام آنها به ترتيب عبارت بود از: آبان، آذر، دى، بهمن، اسفندار، فروردين، اردى‏بهشت، خرداد، مرداد، تير، مهر، شهريور، و بزرگترين شهر آنان، اسفندار بود كه پادشاه در آن مى‏زيست، نام او تركوذ «1» بن غابور بن يارش‏ ابن سازن بن نمرود بن كنعان بود كه اين آخرى فرعون زمان ابراهيم عليه السّلام بود. آن چشمه و صنوبر در همين شهر بود، و در هر قريه دانه‏اى از ميوه آن صنوبر كاشته بودند و آن دانه رشد كرده، درخت عظيمى شده بود، آب آن چشمه و رودخانه‏ها را حرام كرده بودند و نه خود و نه چهارپايانشان از آن نمى‏نوشيدند و هر كس چنين مى‏كرد او را مى‏كشتند و مى‏گفتند: اين آب، مايه حيات خدايان ماست، و شايسته نيست كسى از حيات و زندگى آنها چيزى كم كند، و خود و چهارپايانشان از رود رسّ كه قريه‏ها در كنار آن بنا شده بود، استفاده مى‏كردند، و در هر ماه از سال، در هر قريه، عيدى معيّن كرده بودند كه اهل آن قريه جمع شده و بر درخت بزرگ آن آبادى، پشه بندى از حرير كه داراى انواع نقش و نگار بود نصب مى‏كردند، سپس گاو و گوسفندهائى آورده و براى درخت قربانى مى‏كردند و بر آن قربانى‏ها هيزم ريخته، آتش مى‏زدند و آنگاه كه دود آن قربانى‏ها به هوا رفته و بين آنها و آسمان حائل مى‏شد و ديگر نمى‏توانستند آسمان را ببينند، در برابر درخت، به سجده مى‏افتادند و گريه و زارى مى‏كردند تا از آنها راضى شود، و شيطان نيز مى‏آمد و شاخه‏هاى‏ درخت را حركت مى‏داد و از تنه آن همچون كودكى فرياد مى‏زد كه: اى بندگانم! از شما راضى شدم، راحت و خوشحال باشيد، آنان هم سر از سجده برداشته، شراب مى‏نوشيدند و موسيقى مى‏نواختند و سنج مى‏زدند و آن روز و شب را به همان حال سپرى مى‏كردند و سپس مى‏رفتند. و عجمها نام ماههاى خود را از نام اين آبادى‏ها گرفتند و ماههاى خود را آبان ماه، آذر ماه، و غيره ناميدند، چون اهل آن قريه‏ها مى‏گفتند: اين عيد فلان ماه است و آن عيد فلان ماه و در زمان عيد، بزرگترين آبادى، كوچك و بزرگ آنان، در آن شهر جمع مى‏شدند و در نزد چشمه و صنوبر، چادرى از حرير كه انواع نقش و نگار بر آن بود، برمى‏افراختند. اين چادر دوازده در داشت كه هر درى مربوط به اهل يك قريه مى‏شد، آنان در خارج از چادر در مقابل صنوبر سجده كرده و قربانى‏هائى چند برابر قربانى درخت قريه‏هاى كوچكتر، ذبح مى‏كردند، و شيطان نيز نزد آن درخت مى‏آمد و صنوبر را به شدّت تكان مى‏داد و با صداى بلند از درون آن سخن گفته، و بيش از وعد و وعيدهاى تمام شياطين‏ به آنان وعده و وعيد مى‏داد، و آنان سر از سجده برمى‏داشتند و از شدّت شادى و نشاط از حال مى‏رفتند و از شدّت شرابخوارى و اشتغال به موسيقى، توان صحبت كردن نداشتند، و دوازده روز و شب، به عدد اعيادشان در تمام سال، به همان حال مى‏گذراندند و سپس مى‏رفتند. و چون كفر به خدا، و عبادت غير خدا در ميان آنان طولانى گشت، خداوند عزّ و جلّ پيامبرى از بنى اسرائيل از فرزندان يهودا بن يعقوب سوى آنان فرستاد و مدّت زمانى طولانى در بين آنان بوده و آنان را به عبادت خداوند عزّ و جلّ و شناخت ربوبيّت او دعوت مى‏كرد، ولى از او پيروى نكردند، و وقتى آن پيامبر ديد كه آنان به شدّت غرق در ضلال و گمراهى هستند و دعوت او را بسوى رشد و رستگارى ردّ مى‏كنند، در عيد شهر بزرگ آنها شركت كرد و گفت: خدايا اين بندگان تو، جز تكذيب من و كفر به تو كار ديگرى نمى‏كنند، و درختى را كه نه فايده دارد و نه ضرر، مى‏پرستند. تمام درختانشان را خشك كن و قدر و عظمت خود را به آنان بنمايان، صبح روز بعد، درختها خشك شده بود، اين مطلب آنان را ترساند و احساس‏ عجز و نااميدى كردند و به دو گروه تقسيم شدند، گروهى گفتند: اين مرد كه ادّعا مى‏كند رسول خداى آسمان و زمين است، خدايان شما را جادو كرده است تا شما را از خدايانتان به سوى خداى خويش متوجّه گرداند، گروه ديگر گفتند: نه، بلكه خدايان شما با ديدن اين مرد كه از آنان عيب‏گويى مى‏كند و در موردشان سخنان نامربوط مى‏گويد، و شما را به پرستش خداى ديگرى مى‏خواند، خشمگين شده‏اند و زيبايى و بهاى خود را از شما پوشانده‏اند تا شما نيز به خاطر آنان خشمگين شويد و انتقام آنان را از اين مرد بگيريد. لذا همگى بر آن شدند كه او را كشند، براى اين كار لوله‏هاى بلندى از سرب كه دهانه‏هاى گشادى داشت، برگرفتند و آنها را از قعر چشمه تا روى آب مثل لوله‏هاى سفالين آبراهه (فاضلاب) بر روى هم سوار كردند، و آب داخل آن (چشمه يا لوله) را كشيدند و سپس در قعر آن چاهى عميق با دهانه تنگ حفر كردند و پيامبرشان را به درون آن انداختند و صخره بزرگى بر دهانه آن نهادند و آنگاه لوله‏ها را از آب بيرون آوردند و گفتند: اكنون كه خدايان ديدند كه ما، شخصى را كه در باره‏شان به بدى سخن مى‏گفت و ما را از پرستش آنان باز مى‏داشت كشتيم، و در زير بزرگترين خدايان دفنش كرديم تا دلش آرام گيرد، اميدواريم كه از ما راضى شده باشند و غنچه‏ها و طراوت آنها مثل گذشته به سوى ما باز گردد، آن مردم در تمام روز، صداى ناله پيامبرشان را مى‏شنيدند كه مى‏گفت: «خداى من، تنگى جا و شدّت ناراحتى مرا مى‏بينى، به ناتوانى و درماندگى‏ام رحم كن و زودتر قبض روحم فرما، و اجابت دعايم را تأخير نينداز!» تا بالاخره مرد، خداوند عزّ و جلّ به جبرئيل فرمود: اى جبرئيل! آيا اين بندگان من، كه صبر و بردبارى من آنها را فريب داده و خود را از خشم من در امان مى‏پندارند و كس ديگرى غير از من را مى‏پرستند و پيامبر مرا كشته‏اند، گمان مى‏كنند كه در مقابل غضب من توان مقاومت دارند، يا آيا مى‏توانند از محدوده قدرت من خارج شوند؟ چگونه؟! و حال آنكه من از كسى كه مرا نافرمانى كند و از عقاب من نهراسد، خودم انتقام خواهم گرفت، و به عزّت و جلالم قسم ياد كرده‏ام كه آنان را مايه عبرت اهل عالم قرار دهم، و خداوند، آنها را در آن عيدشان جز با بادهاى سرخ رنگ به هراس نيفكند، آنان در آن طوفان حيران شده به هراس افتاده بودند و به يك ديگر پناه مى‏بردند، سپس زمين در زير پاهايشان به گوگردى مشتعل تبديل شد و ابرى سياه بر آنان سايه افكند و آتشى‏ ملتهب همچون گنبد بر آنان فرو افكند و بدنهايشان در آتش همچون سرب مذاب ذوب شد. پناه مى‏بريم به خداوند متعال از غضب و عذابش. و لا حول و لا قوّة إلّا باللَّه العليّ العظيم.

(عيون الأخبار-ج1-باب16-ص418-ح1)​

818

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
55- فضل بن شاذان گويد:
از حضرت رضا عليه السّلام چنين شنيدم كه:
آن زمان كه خداوند تبارك و تعالى به حضرت ابراهيم عليه السّلام

امر فرمود كه بجاى فرزندش اسماعيل، گوسفندى را كه خداوند فرستاده بود ذبح نمايد، حضرت ابراهيم عليه السّلام در دل آرزو كرد كه

اى كاش فرزندش اسماعيل عليهما السّلام را به دست خود ذبح مى‏كرد و دستور ذبح گوسفند بجاى ذبح فرزندش به او داده نشده بود، تا به

اين‏ وسيله احساس پدرى را كه عزيزترين فرزندش را به دست خود ذبح مى‏كند، داشته باشد و در نتيجه شايسته رفيع‏ترين درجات ثواب در

صبر بر مصائب شود، خداوند عزّ و جلّ نيز به او وحى فرمود كه: اى ابراهيم! محبوبترين خلق من، نزد تو كيست! ابراهيم گفت: خدايا!

مخلوقى خلق نكرده‏اى كه از حبيبت محمّد صلى اللَّه عليه و آله نزد من محبوبتر باشد، خداوند به او وحى فرمود كه: اى ابراهيم آيا او را

بيشتر دوست دارى يا خودت را؟ او گفت: نه، او را بيشتر دوست دارم، خداوند فرمود: آيا فرزند او را بيشتر دوست دارى يا فرزند خودت

را؟ عرض كرد: فرزند او را، خداوند فرمود: آيا بريده شدن سر فرزند او از روى ظلم، به دست دشمنانش دل تو را بيشتر به درد مى‏آورد

يا بريدن سر فرزندت به دست خودت بخاطر اطاعت از فرمان من؟ گفت: بريده شدن سر فرزند او به دست دشمنانش دل مرا بيشتر به

درد مى‏آورد، خداوند فرمود: گروهى كه خود را از امّت محمّد صلى اللَّه عليه و آله مى‏دانند، فرزندش حسين را به ظلم و ستم به مانند

گوسفند ذبح خواهند كرد و با اين كار مستوجب خشم و غضب من خواهند شد، ابراهيم عليه السّلام بر اين مطلب جزع و فزع نموده، دلش

به درد آمد و شروع به گريه كرد، خداوند عزّ و جلّ هم به او چنين وحى فرمود: اى ابراهيم! به خاطر اين ناراحتى و جزع و فزعت بر

حسين و قتل او، ناراحتى و اندوهت بر اسماعيل را- در صورتى كه اگر او را ذبح مى‏كردى- پذيرفتم، و رفيع‏ترين درجات ثواب، در صبر

بر مصائب را به تو خواهم داد، و اين همان مطلبى است كه آيه «وَ فَدَيْناهُ بِذِبْحٍ عَظِيمٍ» (ذبح بزرگى را جايگزين او كرديم- صافات: 107)

بدان اشاره دارد. و لا حول و لا قوّة إلّا باللَّه العليّ العظيم‏.

(عيون الأخبار-ج1-باب17-ص426-ح1)​

818

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
56- حسن بن عليّ بن فضّال گويد:
از حضرت رضا عليه السّلام در باره حديث «أنا ابن الذبيحين» (من فرزند دو قربانى هستم) سؤال كردم، حضرت فرمودند:
منظور حضرت رسول صلى اللَّه عليه و آله اسماعيل فرزند ابراهيم خليل عليهما السّلام و عبد اللَّه فرزند عبد المطّلب بوده است، اسماعيل همان فرزند بردبارى است كه خداوند مژده او را به ابراهيم داد. «و آنگاه كه به سنّى رسيد كه پا به پاى ابراهيم كار و فعّاليت مى‏كرد ابراهيم به او گفت: فرزندم! در خواب چنين ديدم كه مشغول ذبح تو هستم، نظرت چيست؟ فرزند گفت: پدر، آنچه را دستور دارى انجام بده (و نگفت: آنچه را ديدى انجام بده)، مرا صابر و بردبار خواهى يافت ان شاء اللَّه. آنگاه كه تصميم به ذبح او گرفت، خداوند ذبحى عظيم را كه گوسفندى‏ بود سفيد و سياه و فربه، جايگزين او كرد. اين گوسفند در سرزمين سبز و خرّم نشو و نما كرده بود و قبل از آن، چهل سال در باغهاى بهشت مى‏چريد، و داراى مادرى هم نبود، بلكه خداوند به او گفته بود: ايجاد شو، او نيز موجود شده بود، تا به اين وسيله فداء و جايگزين اسماعيل شود، و تا روز قيامت، هر آنچه در منى ذبح شود، فديه و فداء اسماعيل مى‏باشد. اين يكى از دو قربانى، امّا ديگرى: عبد المطّلب حلقه درب كعبه را گرفت و از خدا خواست كه ده پسر به او بدهد، و نذر كرد كه اگر دعايش مستجاب شود، يكى از آنان را ذبح كند. وقتى تعداد آنان به ده رسيد، همگى را به داخل كعبه برد و بين آنان قرعه‏كشى كرد، قرعه بنام عبد اللَّه- پدر رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله كه از همه بيشتر دوستش مى‏داشت- افتاد. دوباره قرعه‏كشى كرد، باز به نام عبد اللَّه افتاد، براى بار سوم قرعه كشيد، اين بار نيز نام عبد اللَّه درآمد، عبد المطّلب او را گرفت و زندانى كرد و تصميم گرفت او را قربانى كند. قريش همگى جمع شدند و او را از اين كار بازداشتند، زنان عبد المطّلب نيز همه گريه و شيون كنان، گرد آمدند، عاتكه دختر عبد المطّلب گفت: بين خود و خداوند عزّ و جلّ در مورد قتل فرزندت، عذر بخواه و خود را معذور بدار. عبد المطّلب گفت: چگونه؟ تو كه عاقل و كامل هستى! عاتكه گفت: بين پسرت و شترانت كه در محدوده حرم هستند، قرعه بيانداز، و آنقدر بر تعداد آنها بيفزا تا پروردگارت راضى شود و قرعه به نام آن شتران بيفتد، عبد المطّلب به دنبال شتران فرستاد، آنها را حاضر كردند، ده شتر را از ميان آنان جدا كرد بين آنها و عبد اللَّه قرعه انداخت، قرعه بنام عبد اللَّه افتاد، و همين طور ده شتر، ده شتر اضافه مى‏كرد ولى قرعه به نام عبد اللَّه مى‏افتاد، تا اينكه تعداد شتران به صد رسيد كه اين بار قرعه به نام شتران افتاد، قرشيان از شدّت فرح و سرور صدا به تكبير بلند كردند، بگونه‏اى كه كوههاى تهامه لرزيد، عبد المطّلب گفت: نه، سه بار ديگر بايد قرعه بكشم، سه بار ديگر قرعه‏كشى كرد و هر بار قرعه به نام شتران درآمد و در بار سوم، زبير و ابو طالب و برادرانشان عبد اللَّه را از زير پاهاى عبد المطّلب كشيدند و بردند، بگونه‏اى كه درست آن قسمت از صورت عبد اللَّه كه روى زمين بود، كنده شد، عبد اللَّه را بلند كرده مى‏بوسيدند و خاكهاى بدن او را پاك مى‏كردند، عبد المطّلب دستور داد تمامى صد شتر در «حزوره (1)» (كه مكانى است در حرم) ذبح شوند و هيچ كس را از گوشت آنان محروم نكنند.
عبد المطّلب پنج سنّت داشت كه خداوند آنها را در اسلام امضاء نمود، 1- همسران پدران را بر پسران حرام كرد، 2- در قتل، صد شتر ديه قرار داد، 3- هفت دور به دور كعبه طواف مى‏نمود، 4- گنجى يافت و خمس آن را كنار گذاشت و پرداخت كرد، 5- و زمزم را آنگاه كه حفر كرد، «آب حاجيان» نام نهاد، و اگر عبد المطّلب در زمان خود حجّت نبود، و تصميمش بر ذبح فرزندش شبيه تصميم ابراهيم به ذبح فرزندش اسماعيل نبود، پيامبر اكرم صلى اللَّه عليه و آله به خاطر انتساب به آن دو بعنوان دو قربانى، افتخار نمى‏كرد و نمى‏فرمود: من فرزند دو قربانى هستم، علّتى كه بخاطر آن، خداوند ذبح را از اسماعيل دفع نمود همان علّتى بود كه بخاطر آن ذبح را از عبد اللَّه دفع فرمود، و آن علّت اين بود كه پيامبر اكرم صلى اللَّه عليه و آله و ائمّه- صلوات اللَّه عليهم- در صلب آن دو بودند، پس به بركت پيامبر اكرم صلى اللَّه عليه و آله و ائمه عليهم السّلام، خداوند ذبح را از آن دو دفع نمود و سنّت كشتن فرزند، در بين مردم جارى نگرديد. و گر نه، بر مردم واجب بود كه در هر عيد قربان با كشتن فرزندشان به خداوند تقرّب جويند، و تا روز قيامت، هر آنچه مردم براى تقرّب بخدا قربانى كنند، فداء و جايگزين اسماعيل مى‏باشد.

(عيون الأخبار-ج1-باب18-ص429-ح1)​

818

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
57- حسن بن علىّ بن فضّال از امام رضا عليه السّلام چنين نقل كرده است:
امام را علاماتى است: عالمترين، حكيم‏ترين، باتقواتر، بردبارتر، شجاعتر، سخى‏تر و عابدترين فرد است، مختون متولّد مى‏شود، پاك و مطهّر است، همان طور كه از روبرو مى‏بيند، از پشت سر نيز مى‏بيند، سايه ندارد، آنگاه كه از شكم مادر به زمين مى‏افتد، بر روى دو كف دست به زمين مى‏افتد و با صداى بلند شهادتين را مى‏گويد، محتلم نمى‏شود، چشمش به خواب مى‏رود ولى قلبش نمى‏خوابد، محدّث است (يعنى صداى فرشته وحى را مى‏شنود ولى آن را نمى‏بيند)، زره رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله كاملا اندازه اوست، بول و غائط او ديده نمى‏شود، زيرا خداوند عزّ و جلّ زمين را مأمور كرده تا آنچه را كه از او خارج مى‏شود ببلعد، بوى امام از مشك خوشتر است، اختيار او نسبت به مردم از اختيار آنان نسبت به خودشان بيشتر است، نسبت به مردم از پدر و مادرشان دلسوزتر است، از همه مردم در مقابل خداوند متواضع‏تر است، از همه بيشتر به آنچه كه مردم را به آن امر مى‏كند، عمل مى‏كند و از همه بيشتر، از آنچه كه مردم را از آن نهى مى‏كند دورى مى‏نمايد، دعايش مستجاب است، به گونه‏اى كه اگر دعا كند كه صخره‏اى دو نيم شود، دو نيم خواهد شد، اسلحه حضرت رسول صلى اللَّه عليه و آله و شمشير آن حضرت يعنى ذو الفقار به نزد اوست، نزد او نوشته‏اى است كه اسامى شيعيانشان تا روز قيامت در آن مكتوب است، و نيز نوشته ديگرى دارد كه اسامى دشمنانشان تا روز قيامت در آن آمده است، «جامعه» كه صحيفه‏اى به طول هفتاد ذراع (حدود 35 متر) و مشتمل بر همگى نيازمنديهاى اولاد آدم است نزد اوست، جفر اكبر و اصغر كه پوست بزى و پوست قوچى است و جميع علوم حتّى ارش (مجازات) يك خراش و حتّى زدن يك يا نيم يا ثلث تازيانه در آن ثبت شده و همچنين مصحف فاطمه زهرا - سلام اللَّه عليها- نزد اوست.

(عيون الأخبار-ج1-باب19-ص438-ح1)​

818

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

58-امام رضا عليه السلام:
امام مؤيّد به روح القدس است، و بين او و خدا ستونى از نور وجود دارد كه اعمال مردم را در آن مى‏بيند، و آنچه را بدان احتياج دارد بر آن آگاه مى‏گردد، گاهى آن نور براى او گسترده مى‏شود و (آنچه را كه بايد بداند) مى‏داند و گاه از او گرفته مى‏شود و در نتيجه (آنچه را كه لازم نيست) نمى‏داند.

(عيون الأخبار-ج1-باب19-ص440-ح2)​

818

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
59- عبد العزيز بن مسلم گويد:
در زمان علىّ بن موسى الرّضا عليهما السّلام در مرو بوديم، از آغاز ورود- روز جمعه- در مسجد جامع آن شهر گرد آمده بوديم و مردم در باره امامت و اختلافات زياد مردم در آن مورد، بحث و گفتگو مى‏كردند، من نزد آقا و سرورم حضرت رضا- عليه السّلام- رفتم و گفتگوهاى‏ مردم را به عرض ايشان رساندم، حضرت تبسّمى كرده فرمودند:
اى عبد العزيز! مردم اطّلاعى ندارند، از دين خود به نيرنگ گمراه شده‏اند، خداوند تبارك و تعالى پيامبر خود را قبض روح نكرد مگر بعد از اينكه دين را براى او كامل گردانيد و قرآن را كه بيان همه چيز در آن است، بر او نازل فرمود، حلال و حرام، حدود و احكام و جميع نيازمندى‏ها را به طور تمام و كمال در آن بيان فرمود و گفت: «ما فَرَّطْنا فِي الْكِتابِ مِنْ شَيْ‏ءٍ» (در كتاب به هيچ وجه كوتاهى نكرده‏ايم- انعام: 38). و در حجّة الوداع كه در آخر عمر حضرت رسول صلى اللَّه عليه و آله واقع شد اين آيه را نازل فرمود: «الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَ رَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دِيناً» (امروز دين شما را برايتان كامل كردم و نعمتم را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان دين، براى شما پسنديدم- مائده: 3) و مسأله امامت، تمام‏كننده و كامل‏كننده دين است، و حضرت رسول صلى اللَّه عليه و آله قبل از وفات خود، دين را براى مردم توضيح داده، تبيين فرمود، و راه آن را براى آنان آشكار كرد، آنان را در مسير حقّ قرار داد و علىّ عليه السّلام را بعنوان امام و راهنما برايشان تعيين فرمود، و تمام آنچه را كه مردم به آن نيازمندند، بيان فرمود، هر كس گمان كند خداوند دين خود را كامل نكرده، در حقيقت كتاب خدا را ردّ كرده است، و هر كس كتاب خدا را ردّ كند كافر است، آيا مردم به قدر و ارزش امامت و موقعيّت آن در بين امّت آگاهند تا انتخابات آنان در آن مورد قابل قبول باشد؟! امامت، جليل القدرتر، عظيم الشّأن‏تر، والاتر، منيع‏تر و عميق‏تر از آن‏ است كه مردم با عقول خود آن را درك كنند، يا با آراء و عقائد خويش آن را بفهمند يا بتوانند با انتخاب خود امامى برگزينند، امامت چيزى است كه خداوند بعد از نبوّت و خلّت (مقام خليل اللّهى) در مقام سوم، ابراهيم خليل عليه السّلام را بدان اختصاص داده به آن فضيلت مشرّف فرمود، و نام او را بلند آوازه كرد، خداوند مى‏فرمايد: «إِنِّي جاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِماماً» (اى ابراهيم! تو را براى مردم، امام برگزيدم- بقره: 124) و ابراهيم عليه السّلام از خوشحالى گفت: «وَ مِنْ ذُرِّيَّتِي» (آيا از فرزندان و نسل من هم امام برگزيده‏اى؟ بقره: 124) خداوند فرمود: «لا يَنالُ عَهْدِي الظَّالِمِينَ» (عهد من به ظالمين نمى‏رسد- بقره: 124) و اين آيه امامت هر ظالمى را تا روز قيامت ابطال مى‏كند. و بدين ترتيب امامت در خواصّ و پاكان قرار گرفت. سپس خداوند با قرار دادن امامت در خواصّ و پاكان از نسل او، وى را گرامى داشت و فرمود: «وَ وَهَبْنا لَهُ إِسْحاقَ وَ يَعْقُوبَ نافِلَةً وَ كُلًّا جَعَلْنا صالِحِينَ وَ جَعَلْناهُمْ أَئِمَّةً يَهْدُونَ بِأَمْرِنا وَ أَوْحَيْنا إِلَيْهِمْ فِعْلَ الْخَيْراتِ وَ إِقامَ الصَّلاةِ وَ إِيتاءَ الزَّكاةِ وَ كانُوا لَنا عابِدِينَ» (اسحق و نيز يعقوب را- اضافه بر خواسته‏اش- به او بخشيديم، و همگى آنان را از صالحين قرار داديم، آنان را امامانى قرار داديم كه به دستور ما هدايت مى‏كردند و انجام كارهاى نيك‏ و اقامه نماز و پرداخت زكات را به آنان وحى كرده دستور داديم، و ما را عبادت مى‏كردند- انبياء: 73/ 74). و امامت به همين ترتيب در نسل او باقى بود و يكى بعد از ديگرى نسل به نسل آن را به ارث مى‏بردند تا اينكه پيامبر اسلام صلى اللَّه عليه و آله وارث آن گرديد. خداوند مى‏فرمايد: «إِنَّ أَوْلَى النَّاسِ بِإِبْراهِيمَ لَلَّذِينَ اتَّبَعُوهُ وَ هذَا النَّبِيُّ وَ الَّذِينَ آمَنُوا وَ اللَّهُ وَلِيُّ الْمُؤْمِنِينَ» (سزاوارترين و شايسته‏ترين مردم در انتساب به ابراهيم كسانى هستند كه او را پيروى نمودند و اين پيامبر و نيز كسانى كه ايمان آوردند. و خداوند وليّ مؤمنين است- آل عمران: 67) و اين امامت خاصّ حضرت رسول صلى اللَّه عليه و آله بود كه به امر خدا- به همان گونه كه خداوند واجب فرموده بود- بعهده علىّ عليه السّلام قرار داد و سپس در آن دسته از نسل حضرت علىّ عليهم السّلام كه برگزيده بودند، و خداوند علم و ايمان به ايشان داده، قرار گرفت. خداوند مى‏فرمايد: «وَ قالَ الَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ وَ الْإِيمانَ لَقَدْ لَبِثْتُمْ فِي كِتابِ اللَّهِ إِلى‏ يَوْمِ الْبَعْثِ فَهذا يَوْمُ الْبَعْثِ» (كسانى كه علم و ايمان به ايشان داده شده بود، [خطاب به مجرمينى كه بعد از قيام قيامت مى‏گفتند: بيش از اندك زمانى، در قبر نمانده‏ايد] گفتند: شما در كتاب و علم خدا، تا روز قيامت در قبر مانده‏ايد و امروز همان روز قيامت است- روم: 56) پس اين امامت در اولاد على عليه السّلام تا روز قيامت خواهد بود، زيرا پيامبرى بعد از محمّد صلى اللَّه عليه و آله نخواهد آمد. حال، چگونه اين جاهلان مى‏خواهند انتخاب كنند؟ امامت مقام انبياء، و إرث اوصياء است، امامت نمايندگى خداوند- عزّ و جلّ- و جانشينى پيامبر، و مقام امير المؤمنين و ميراث حسن و حسين عليهما السّلام است. امامت زمام دين و باعث نظم مسلمين و صلاح دنيا و عزّت مؤمنين است. امامت پايه بالنده اسلام و شاخه و نتيجه والاى آن است، توسّط امام است كه نماز و زكات و روزه و حجّ و جهاد به كمال خود مى‏رسد، و فى‏ء و صدقات وفور مى‏يابد، و حدود و احكام جارى مى‏گردد، و مرزها حفظ و حراست مى‏شود، امام حلال خدا را حلال، و حرام خدا را حرام ميكند، و حدود او را جارى مى‏نمايد و از دين خدا دفاع نموده، با حكمت و موعظه نيكو و دليل قاطع، مردم را به راه پروردگارش فرا مى‏خواند، امام همچون خورشيد درخشان‏ جهان است، خورشيدى كه دور از دسترس دستها و چشمها در افق قرار دارد، امام، ماه نورانى، چراغ درخشان، نور ساطع و ستاره راهنما در دل تاريكى‏ها و صحراهاى خشك و بى‏آب و علف و موجهاى وحشتناك درياها است. امام همچون آب گوارا بر تشنگان است، راهنماى هدايت و منجى از هلاكت است. امام همچون آتشى است در بلندى‏هاى بيابانها، كسى كه از سرما به آن آتش پناه برد، او را گرم مى‏كند، و در مهلكه‏ها راهنمائى مى‏كند، هر كس از او دست بكشد هلاك خواهد شد. امام ابر پر باران و باران پر بركت است، خورشيد درخشان و زمين گسترده است، او چشمه جوشان و باغ و بركه است. امام امينى است همراه، پدرى است مهربان، او برادر تنى است، در مصائب پناه بندگان است. امام امين خدا در زمين و حجّت او بر بندگان است، او خليفه خدا در كشور اوست، امام دعوت‏كننده مردم بسوى خدا و مدافع حرمتهاى الهى است. امام از گناهان پاك است و از عيوب مبرّى، علم به او اختصاص دارد، حليم و بردبار است، مايه نظم دين و عزّت مسلمين است، باعث خشم منافقين و هلاكت كافرين است. امام در دوران خود نظير ندارد، كسى به او نزديك نيست، هيچ دانشمندى با او همطراز نيست، بدل ندارد، مثل و مانند ندارد، بدون اينكه به دنبال فضيلت باشد و يا خود فضيلت بدست آورده باشد، فضيلت به او اختصاص يافته است و خداوند بخشاينده با فضيلت، فضل را به او اختصاص داده است. پس كيست كه بتواند امام را بشناسد يا او را انتخاب كند؟! نه، هرگز، هرگز، در وصف شأنى از شؤون او و فضيلتى از فضائل او عقول به گمراهى افتاده و حيران و سرگردان مانده است، و ديدگان درمانده و ناتوان گشته و بزرگان احساس كوچكى مى‏نمايند، و حكماء حيرانند، عقل عقلاء كوتاه است، خطباء از خطابه باز مانده‏اند و عقلاء و دانايان از دركش عاجز شده‏اند، و شعراء از شعر گفتن ناتوان گشته‏اند و ادباء عاجز گرديده‏اند و بلغاء خسته و ناتوان شده‏اند و همگى به عجز و ناتوانى (خود) معترفند، چگونه مى‏توان او را وصف كرده و كنه او را بيان نمود، يا چيزى از كار او را فهميد يا كسى را يافت كه جاى او را بگيرد؟. نه، چگونه ممكن است؟ و حال آنكه نسبت او و وصف‏كنندگانش همچون ستاره‏ها و دست مردم است؟ پس انتخاب مردم كجا و اين مقام كجا؟ عقول كجا و درك اين منزلت كجا؟ اصلا كجا مى‏توان چنين شخصى يافت؟ گمان برده‏اند كه مى‏توان او را در غير آل پيامبر صلى اللَّه عليه و آله يافت، بخدا قسم نفسشان به آنان دروغ گفته و اباطيل آنان را به آرزو انداخته است و در نتيجه به پرتگاهى بلند و مشكل و لغزنده پا گزارده‏اند كه پاهايشان از آن خواهد لرزيد به پائين خواهند افتاد، با عقولى سرگردان، ناقص و باير و عقائدى گمراه‏كننده در صدد نصب امام بر آمده‏اند كه جز دورى از مقصد نتيجه‏اى نخواهند گرفت، خدا آنان را بكشد! به كجا برده شده‏اند!؟ در صدد كارى بس مشكل برآمده و خلاف حقّ سخن گفته‏اند و به گمراهى عميقى دچار گشته و در سرگردانى افتاده‏اند، زيرا با آگاهى امام را ترك كرده‏اند، و شيطان اعمالشان را در نظرشان زينت بخشيد و آنان را از راه‏ حقّ بازداشت، حال آنكه بينا و بصير بودند . آنان انتخاب خدا و رسولش را كنار گذارده، انتخاب خود را در نظر گرفتند، در حالى كه قرآن با صدائى بلند به آنان خطاب مى‏كند: «وَ رَبُّكَ يَخْلُقُ ما يَشاءُ وَ يَخْتارُ ما كانَ لَهُمُ الْخِيَرَةُ سُبْحانَ اللَّهِ وَ تَعالى‏ عَمَّا يُشْرِكُونَ» (و پروردگار تو آنچه را بخواهد مى‏آفريند و بر مى‏گزيند، آنان حقّ انتخاب ندارند و خداوند از شرك آنها، منزّه و برتر است- قصص: 68) و نيز مى‏فرمايد: «وَ ما كانَ لِمُؤْمِنٍ وَ لا مُؤْمِنَةٍ إِذا قَضَى اللَّهُ وَ رَسُولُهُ أَمْراً أَنْ يَكُونَ لَهُمُ الْخِيَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ» (آنگاه كه خدا و رسولش به كارى دستور دادند، هيچ مرد و زن مؤمنى از پيش خود حقّ انتخاب نخواهد داشت- احزاب: 36) و نيز مى‏فرمايد: «ما لَكُمْ كَيْفَ تَحْكُمُونَ* أَمْ لَكُمْ كِتابٌ فِيهِ تَدْرُسُونَ* إِنَّ لَكُمْ فِيهِ لَما تَخَيَّرُونَ* أَمْ لَكُمْ أَيْمانٌ عَلَيْنا بالِغَةٌ إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ إِنَّ لَكُمْ لَما تَحْكُمُونَ* سَلْهُمْ أَيُّهُمْ بِذلِكَ زَعِيمٌ* أَمْ لَهُمْ شُرَكاءُ فَلْيَأْتُوا بِشُرَكائِهِمْ إِنْ كانُوا صادِقِينَ» (شما را چه مى‏شود؟ چگونه حكم مى‏كنيد؟ آيا كتابى آسمانى داريد كه در آن چنين مى‏خوانيد كه آنچه خود بخواهيد دارا خواهيد بود؟ يا عهد و پيمانى- پايدار تا قيامت- مبنى بر اينكه هر آنچه حكم مى‏كنيد، خواهيد داشت، از ما گرفته‏ايد؟ از آنان بپرس كداميك از آنان چنين چيزى را ضمانت مى‏كنند آيا شريكانى دارند؟ اگر راست مى‏گويند شركاى خود را بياورند- قلم: 41- 36) و نيز خداوند مى‏فرمايد: «أَ فَلا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلى‏ قُلُوبٍ أَقْفالُها» (آيا در قرآن تدبّر نمى‏كنند يا بر دلها قفل زده شده است؟- محمّد: 24) يا خداوند بر دل آنان مهر زده و ديگر نمى‏فهمند، يا «مى‏گويند شنيديم و حال آنكه نمى‏شنوند، بدترين جنبندگان از نظر خداوند، كر و لال‏هايى هستند كه نمى‏انديشند، و اگر خدا خيرى در آنان سراغ داشت آنان را شنوا مى‏كرد و اگر آنان را شنوا مى‏كرد، پشت كرده اعراض مى‏نمودند و «گويند: مى‏شنويم و نافرمانى مى‏كنيم بلكه آن «فضل خداوند است كه به هر كه بخواهد عطا مى‏فرمايد و خداوند داراى فضلى بزرگ است. پس چگونه ميخواهند امام را برگزينند و حال آنكه امام عالمى است كه جهل در او راه ندارد، و فرمانروايى است كه سختى نمى‏دهد، معدن قداست و پاكيزگى و عبادت و علم و بندگى است، دعاى پيامبر صلى اللَّه عليه و آله فقطّ در حقّ او بوده است. (مثل: اللّهم وال من والاه‏ (و يا) اللّهمّ اذهب عنهم الرّجس‏ - و غيره) و يا پيامبر صلى اللَّه عليه و آله فقطّ او را به امامت فرا خوانده است، وى از نسل حضرت‏ صدّيقه طاهره است و هيچ عيبى در نسب او نيست، هيچ شريفى همطراز او نيست، نسب او از قريش است، و در بين قريش، از بنى هاشم است، كه از بقيّه قريش شرافت بيشترى دارند، و در آن ميان، از عترت، يعنى از آل و نزديكان حضرت رسول صلى اللَّه عليه و آله است، امام از نظر خداوند مرضى و پسنديده است. شريفترين اشراف است، او از نسل عبد مناف است، علم او دائما رو به افزونى است، حلم و بردبارى او كامل و تمام عيار است، بر امر امامت توانا و قدرتمند است، به نحوه اداره امور امّت عالم و آگاه است، اطاعتش واجب است، به فرمان خداوند به امر امامت قيام نموده، (يا مجرى اوامر و فرامين الهى است)، خير خواه بندگان خدا و حافظ دين اوست، خداوند انبياء و أئمّه- صلوات اللَّه عليهم- را توفيق مى‏دهد و از علم و حكمت مخزون خود علومى به آنان مى‏دهد كه به ديگران نداده و لذا علم آنان از تمامى علوم اهل زمان برتر و بالاتر است، خداوند مى‏فرمايد: «أَ فَمَنْ يَهْدِي إِلَى الْحَقِّ أَحَقُّ أَنْ يُتَّبَعَ أَمَّنْ لا يَهِدِّي إِلَّا أَنْ يُهْدى‏ فَما لَكُمْ كَيْفَ تَحْكُمُونَ» (آيا آنكه خود، هدايت‏كننده مردم به سوى حقّ است شايسته‏تر است كه از او تبعيّت كنند يا آنكه تا راهنمايى‏اش نكنند هدايت نمى‏يابد، چه مى‏شود شما را؟ چگونه حكم مى‏كنيد؟- يونس: 35) و نيز مى‏فرمايد: «وَ مَنْ يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْراً كَثِيراً» (هر آن كس‏ را كه حكمت دهند، خير كثيرى بدست آورده است- بقره: 269) و در مورد طالوت فرموده است: «إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاهُ عَلَيْكُمْ وَ زادَهُ بَسْطَةً فِي الْعِلْمِ وَ الْجِسْمِ وَ اللَّهُ يُؤْتِي مُلْكَهُ مَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلِيمٌ» (خداوند او را بر شما برگزيد و به علاوه، به او افزونى در علم و قدرت جسمانى اعطاء فرمود، و خداوند پادشاهى خود را به هر كس بخواهد عطا مى‏كند، و خداوند غنى، توانمند و داناست- بقره: 247) و نيز به پيامبرش مى‏فرمايد: «وَ كانَ فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْكَ عَظِيماً» (فضل خدا بر تو عظيم است- نساء: 113) و نيز در مورد ائمّه از اهل بيت خاندان و نسلش مى‏فرمايد: «أَمْ يَحْسُدُونَ النَّاسَ عَلى‏ ما آتاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ فَقَدْ آتَيْنا آلَ إِبْراهِيمَ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ آتَيْناهُمْ مُلْكاً عَظِيماً* فَمِنْهُمْ مَنْ آمَنَ بِهِ وَ مِنْهُمْ مَنْ صَدَّ عَنْهُ وَ كَفى‏ بِجَهَنَّمَ سَعِيراً» (آيا به مردم- بخاطر فضلى كه خداوند به آنان داده است- حسد مى‏ورزند؟ ما به آل ابراهيم كتاب و حكمت داديم و به آنان پادشاهى بزرگى عطا نموديم، پس بعضى از آنان ايمان آوردند و گروهى از آن اعراض كردند و آتش جهنّم (براى آنان) كافى است- نساء: 55- 54). و هر گاه خداوند، بنده‏اى را براى اداره امور بندگانش برگزيند، به او شرح صدر و آمادگى كامل اين كار را عنايت مى‏فرمايد، و در قلبش چشمه‏هاى جوشان حكمت قرار مى‏دهد، و علم را كاملا به او الهام مى‏فرمايد، و بعد از آن‏ از هيچ پاسخى در نمى‏ماند و از رفتار و گفتار صحيح دور و منحرف نمى‏شود. او معصوم است و مؤيّد، خداوند او را توفيق مى‏دهد و در راستى و درستى پا برجا و محكم نگه مى‏دارد. از خطاى لغزش و سقوط در امان است، خداوند فقط او را اين گونه قرار داده است تا حجّت خدا باشد بر بندگانش و گواه او باشد بر خلقش، و اين فضل خداست كه به هر كس بخواهد مى‏دهد، و خداوند داراى فضلى بزرگ است، حال آيا بر چنين چيزى توانايى و دسترسى دارند تا بتوانند او را برگزينند؟ يا فرد منتخب آنان چنين اوصافى دارد تا او را بر ديگران مقدّم بدارند؟ قسم به خانه خدا كه از حقّ تجاوز كرده‏اند، و كتاب خدا را به پشت سر انداخته‏اند، گويا هيچ نمى‏دانند! در كتاب خدا، شفاء و هدايت است و آنها آن را كنار گذارده و از هواى نفس خود پيروى كرده‏اند، و لذا خداوند آنان را نكوهش فرموده و مورد نفرت و غضب نموده و هلاك كرده، مى‏فرمايد: چه كسى گمراهتر از آنكه بى‏راهنماى الهى خودسرانه عمل كند و خدا ستمكاران را راه ننمايد و فرموده «فَتَعْساً لَهُمْ وَ أَضَلَّ أَعْمالَهُمْ» (هلاكت باد بر آنان و خداوند كارهايشان را در بيراهه و گمراهى قرار داد- محمّد: 8) و نيز فرموده است: «كَبُرَ مَقْتاً عِنْدَ اللَّهِ وَ عِنْدَ الَّذِينَ آمَنُوا كَذلِكَ يَطْبَعُ اللَّهُ عَلى‏ كُلِّ قَلْبِ مُتَكَبِّرٍ جَبَّارٍ» (بزرگ نفرت و دشمنى است نزد خدا و نزد مؤمنين، اين گونه خداوند بر هر قلب انسانهاى متكبّر و جبّار مهر مى‏نهد- مؤمن: 35).

(عيون الأخبار-ج1-باب20-ص444-ح1)​

بالا