موضوع بحث ما غیبت است...لطفا یکی یه چیزی بگه...

رفیق امام زمان (عج)

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
اگه گفتین چرا آدما غیبت میکنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟هر کی بگه جاییزه داره...
من میگم آقا ما هیچ کدوممون نمیخوایم غیبت کنیم! ولی الان یه چیزی میگم شاید شما بگین برو بابا مگه میشه! اما خو من هنوز معنی غیبت کردنو نمیدونم! مگه چیه؟ درسته 25 سالم شده ولی هنوزم که هنوزه با این سوال درگیرم که بالاخره غیبت به چی میگن؟؟؟؟مثلا من که میرم باشگاه بعد برمیگردم خونه! ینی نباید درباره ی اتفاقات باشگاه حرف بزنم؟؟؟؟ همین جمله که میگه وقتی غیبت میکنی انگار داری گوشت برادرتو میخوری همیشه یه کوچولو منو میترسونه و به خودم میگم الان این حرفی که دارم میزنم غیبته؟؟؟یا حقیقت؟؟؟؟اصلا گفتن حقیقت غیبت حساب میشه؟؟؟؟مثلا یه اتفاقی واسه دوستم میفته اونوقت من میام به مامانم میگم خب؟ الان این غیبته؟؟؟چرا؟ آخه دارم حقیقتو میگم که!!! خلاصه اینکه این چیزا منو گیج میکنه...آقا خواهشن لطفا هر کی جواب سوالمو میدونه بگه! من که یه عمره درگیرم!!

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"
سلام
بیا الی جونم که خوراک خودمی..جونم برات بگه نورا(میشناسیش؟)خلاصه کلی وقت گذاشته تا تونسته در من جا بندازه که غیبت چیه
منم مثل تو میگفتم حقیقته دروغ که نمیگم بعد فهمیدم اگه دروغ بگم که تهمته
خلاصه فهمیدم:
غیبت حرف زدن در مورد شخص غایبه مخصوصا اگه بدونی نیست و نمیتونه از خودش دفاع کنه
مثلا در مورد دوستت در کلاس ورزش بگی :مریم وقتی ورزش میکنه انقد با مزه میشه نکه قدش بلنده دستاشو که باز میکنه خیلی بامزه میشه
خب عسلم این غیبته
تو داری در مورد اون حرفی رو میزنی که نیست از خودش دفاع کنه و بگه :نیست خودت خیلی قد و بالا داری به میگی بلند
و شایدم اصلا نخواد برای کسی اینها رو بگی
غیبت بردن آبروی مومنه یعنی صفاتی از اون رو میگی که دیگران نمیدونن یا میدونن ولی اون شخص دوست نداره بازگو شه
منم دوست ندارم وقتی نیستم کسی در موردم حرف بزنه حتی با مهربونی که گاهی این حرفها آبروی آدم رو میبره
وقتی خوب فکر میکنم میبینم واقعا غیبت خوردن گوشت مرده برادر مسلمانه
میدونی چرا گوشت مرده؟

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
به نظر من غیبت زمانی صورت میگیره که ما در مورد حسادتمون به دیگران کاری نتونیم انجام بدیم ومجبوریم با گفتن حقیقت خودمونو خالی کنیم

مائده سادات

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"
غیبت یعنی بازی کردن با ابروی یک مسلمان....اون شخص واسه خودش ابرو داره...یه عمر با ابرو زندگی کرده..
بهش اعتماد کرده و راز دلشو گفته و اون ادم به راحتی راز دلشو فاش کرد و ابرو شو برد....

این موضوع خیلی حالمو بد میکنه
....تمام وجودم شده استرس...

Sadra75

داره دوست میشه
"منجی دوازدهمی"
اون چیزی که من شنیدم اینه:
در مورد عیب های طرف صحبت کنی و اگه طرف هم بفهمه که در مورد عیباش صحبت کردیم و ناراحت بشه این غیبته.
حتی اگه در مورد خوبی های طرف هم صحبت کنی و طرف بخواد که کسی ندونه خوبی هاشو اینم غیبته.
کلا چیزی که طرف بخود بقیه ندونن و ما در مورد صحبت کنیم غیبت حساب میشه.
اما چند جا استثنا داره غیبت:
توی دادگاه
بقیشم الان یادم نیست.

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"
در مورد عیب های طرف صحبت کنی و اگه طرف هم بفهمه که در مورد عیباش صحبت کردیم و ناراحت بشه این غیبته.
حتی اگه در مورد خوبی های طرف هم صحبت کنی و طرف بخواد که کسی ندونه خوبی هاشو اینم غیبته.
توی دادگاه
بقیشم الان یادم نیست.

غیبت یعنی صحبت در مورد فرد غایب
بردن آبروش که دیگه حکمش سواس

رفیق امام زمان (عج)

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
توی دادگاه
بقیشم الان یادم نیست.

سلام مرسی از نظرت داداش عاشق...شما میگی درباره ی خوبیای یکی حرف بزنی ولی اون نخواد بقیه بدونن غیبته درسته؟؟؟؟
خب من از کجا بفهمم که طرفم میخواد خوبیاشو بقیه هم بدونن یا نه؟؟؟؟؟
مثلا من میام از مداحی کربلایی مجتبی محسنی تعریف میکنم خب از اکجا بدونم اون دلش میخواد من اینارو بگم یا نه؟؟؟:-?

رفیق امام زمان (عج)

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
سلام
بیا الی جونم که خوراک خودمی..جونم برات بگه نورا(میشناسیش؟)خلاصه کلی وقت گذاشته تا تونسته در من جا بندازه که غیبت چیه
منم مثل تو میگفتم حقیقته دروغ که نمیگم بعد فهمیدم اگه دروغ بگم که تهمته
خلاصه فهمیدم:
غیبت حرف زدن در مورد شخص غایبه مخصوصا اگه بدونی نیست و نمیتونه از خودش دفاع کنه
مثلا در مورد دوستت در کلاس ورزش بگی :مریم وقتی ورزش میکنه انقد با مزه میشه نکه قدش بلنده دستاشو که باز میکنه خیلی بامزه میشه
خب عسلم این غیبته
تو داری در مورد اون حرفی رو میزنی که نیست از خودش دفاع کنه و بگه :نیست خودت خیلی قد و بالا داری به میگی بلند
و شایدم اصلا نخواد برای کسی اینها رو بگی
غیبت بردن آبروی مومنه یعنی صفاتی از اون رو میگی که دیگران نمیدونن یا میدونن ولی اون شخص دوست نداره بازگو شه
منم دوست ندارم وقتی نیستم کسی در موردم حرف بزنه حتی با مهربونی که گاهی این حرفها آبروی آدم رو میبره
وقتی خوب فکر میکنم میبینم واقعا غیبت خوردن گوشت مرده برادر مسلمانه
میدونی چرا گوشت مرده؟

سلام ضحا جونم...نه نمیدونم تو بگو چرا گوشت مرده حالا؟

Sadra75

داره دوست میشه
"منجی دوازدهمی"

سلام مرسی از نظرت داداش عاشق...شما میگی درباره ی خوبیای یکی حرف بزنی ولی اون نخواد بقیه بدونن غیبته درسته؟؟؟؟
خب من از کجا بفهمم که طرفم میخواد خوبیاشو بقیه هم بدونن یا نه؟؟؟؟؟
مثلا من میام از مداحی کربلایی مجتبی محسنی تعریف میکنم خب از اکجا بدونم اون دلش میخواد من اینارو بگم یا نه؟؟؟:-?

ی چیز دیگه ک من به مطالبم اضافه کنم اینه که اگه اون عیب طرف به همه اشکار باشه و همه ببینن و ما در موردش صحبت کنیم غیبت نیست اما بهتره ما در موردش صحبت نکنیم.
خب مداحی که همه دیدن شما از خوبیش صحبتی کنی ایرادی نداره اما اگه خوبیش به بقیه پنهان باشه و طرف نخواد کسی خوبیشو بدونه اون موقع دیگه غیبت حساب میشه.
بعدشم شما بهتره به تفاسیر مراجعه کنید و تفسیر ایه ی 12 سوره حجرات رو مطالعه کنید با جزئیات نوشته در این باره.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثِيرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَب بَّعْضُكُم بَعْضًا أَيُحِبُّ أَحَدُكُمْ أَن يَأْكُلَ لَحْمَ أَخِيهِ مَيْتًا فَكَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَّحِيمٌ

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد از بسيارى از گمانها بپرهيزيد كه پاره‏اى از گمانها گناه است و جاسوسى مكنيد و بعضى از شما غيبت بعضى نكند آيا كسى از شما دوست دارد كه گوشت برادر مرده‏اش را بخورد از آن كراهت داريد [پس] از خدا بترسيد كه خدا توبه‏پذير مهربان است .

بالا