صادقانه بگو : « چقدر از خواندن نماز و دعا لذت می بری؟»

razavi

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"
سلام دوستان عزیز

همینطور که از اسم تاپیک مشخصه هر کس بیاد اینجا و صادقانه بگه که

چقدر با خواندن نماز و دعا آرامش می گیره ؟

اگر آرامش میگیره راهش رو به بقیه دوستان هم بگه و اگر جواب منفی هست

از بقیه کمک بگیره که به آرامش برسه

.........................

چرا وقتی مشکل داریم بیشتر این آرامش رو حس می کنیم؟

دوستان لطفاً نظرتون رو بگید واسم خیلی مهمه

یاعلی مدد:53:

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
پاسخ : صادقانه بگو : « چقدر از خواندن نماز و دعا لذت می بری؟»

[h=2]( نماز ستون دین است )[/h] [h=2]هرگاه به این جمله نگاه میکنم به فکر فرو می روم که چطور میشود که نماز ستون دین است؟آیا ما فلسفه نماز را میدانیم؟آیا می دانیم که ارکان نماز برای چیست؟آیا میدانیم چرا هنگام نماز اگر حرکت غیر نماز باشد ،نمازباطل است؟چرا گفته شده تکان اضافی خوردن نماز را باطل میکند؟ اصلا چگونه نماز ملاک ایمان ما میشود؟....خیلی ها را میبینم که هنگام نماز چشم خود را میخارانند! یا کسی چیزی جلوی بگوید می خندد! احساس میکند که دارد نمایش تئاتر بازی میکند...خلاصه این را میخواهم بگویم که چطور عمل و تفکر غیر الهی ارزش نماز را زیر سوال میبرد؟[/h] [h=2]اصولا نماز درست ، زمانی درست است که در جایگاه اصلی خود باشد! در همان دقایقی که انسان به نماز می ایستد توجه خالص به حق تعالی داشته باشد باعث میشود که آدمی ناخودآگاه از هر نوع دلبستگی دنیوی دور شود حتی اگر درد داشته باشد متوجه نمیشود.علت اینست که وصل به معبود است.شیرینی بندگی خدا تلخی درد را از یاد می برد.چون خلوص می آید.[/h] [h=2]حال اگر حین نماز خواندن این توجه تبدیل به امور دنیوی شود.در خدمت افکار غیر الهی باشد.به فکر امورات روزمره زندگی باشد، هدف نماز محقق نمیشود و آنچه تاثیری که یک نماز واقعی دارد را ازدست میدهد و اینجاست که ارزش واقعی نماز زیر سوال می رود...اینجاست که ریسمان اتصال به حق پاره می گردد و نماز در حقیقت باطل میشود...کسی که در نماز تفکر غیر خدا داشته باشد گویی که خدا را تمسخر کرده...در حقیقت ما خودمان را فریب میدهیم! آنجاست که شیطان بر ما نفوذ میکند...چون کار اخلاص ندارد....اخلاص نباشد، عمل غیرالهی میشود...نماز غیر الهی میشود.....شرک بوجود می آید....[/h] [h=2]انسان نماز واقعی را میخواند تا ملکه روح بشود و در زندگی تاثیرو نتایج مثبتش را ببیند.....اما اگر نماز بر جان و روح تاثیر نگذارد بر زندگی روزمره نیز تاثیر نمیگذارد.....مشکلات در زندگی بوجود می آید...آنوقت از خدا طلبکار می شویم که چرا چنین و چنان شد!!! خب ریشه اش از نماز است...نماز که درست شد، اعمال درست میشود...زندگی درست میشود....پاک میشود...الهی میشود.....آدمی اولیاء الله میشود....[/h] [h=2]همه انبیاء(س) آمده اند که همین رابگویند..قرآن نازل شده که همین را ذکر کند...که عبادت خالص گردد...تا زندگی در جامعه بشری آرام و بی دغدغه شود.....انبیاء(س) همه برای این آمدند تا توحید واقعی را برپا کنند که رکن آن اجرای صحیح نماز واقعی است...[/h] [h=2]اگر اینطور شد جامعه بشری نجات پیدا میکند،کرامت انسانی بوجود می آید...جوامع از رذایل اخلاقی پاک میشوند...اینجاست که هدف از خلقت انسان نمود پیدا میکند، پس راست فرمود پیامبربزرگ اسلام(ص):[/h] [h=2]( نماز ستون دین است )[/h]

مسافر

کاربر ویژه
"بازنشسته"

سلام.

صادقانه بگم گاهی فقط میگم بخونم تا تکلیفم رو انجام داده باشم.
اما گاهی که فکر میکنم خدا روبروم نشسته و داره با تمام عظمتش نگام میکنه نمازم یه جور دیگه میشه.

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

گرچه فقط حرف میزنم و عملی ندارم اما آنچه که بر اساس تجربه دیگران و شخصی نکاتی رو ذکر میکنم:

آرامش در نماز از چند طریق بوجود میاد...براساس تجربه دو نوعش رو میگم

یه نوع وقتیه که آدمی از همه تعلقات دنیوی دور باشه و ذهنش این باشه که حتی خودش جسمش و روحش متعلق به خداست...نهایت آرامش ها برای اونه......و خدا رو در حین نماز حاضر و ناظر بدونه ...بطوریکه احساس کنه این موضوع رو! در حین نماز خالص باشه....به خودش بقبولانه که بخاطر عشق به خدا داره سجود میکنه ...داره رکوع میکنه!!!!
همچنین اینکه ترجمه نماز رو بلد باشه خیلی خیلی کمک میکنه به درک نماز تا باعث بشه خدا رو حاضر بدونه و باهاش عشق بازی کنه و نهایتش آرامش بگیره!!!!
یه نوع دیگه اینکه کسی که نمازشو مرتب بخونه و مرتکب معصیت نشه و دلش پاک باشه...خدا حتما نوری در دلش میاره که هنگام نماز آرامش داشته باشه....و این یه حقیقته!!!!
اگه نماز همه آدمها نتیجش آرامش معنوی باشه....مشکلات جامعه حل میشه!!!!انحراف بوجود نمیاد!
پس اول اخلاص بعد فهم نماز(ترجمه و درک مفاهیم)،و تمرکز عوامل اصلی برای یک نماز ناب است

التماس دعا

razavi

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"

بسمه تعالی

من هم می خوام نظرمو بگم

راستش م اینطور نیستم که همیشه از نماز خوندن لذت ببرم ولی گاهی که نمازم حتی چند دقیقه دیرتر میشه
احساس می کنم یک خلأیی دارم...حس می کنم یک چیزی رو گم کردم.
از زمانی که خودم رو شناختم همیشه نمازم رو سر وقت خوندم ... اما فقط بعضی وقتا واقعا از نمازی که خوندم لذت بردم.

خیلی راجع به این موضوع فکر کردم که چرا من نمی تونم درک کنم در برابر خدای مهربونم دارم نماز می خونم تا بتونم آرامش بیشتری بدست بیارم.
از هر فرصتی برای رسیدن به این سوالم استفاده می کنم تا اینکه بالاخره به جوابش رسیدم....

فهمیدم وقتی در جوار کسی هستم که دوستش دارم ... واو هم جزء بندگان مقرب خداوند است (امام رئوفم ) را می گویم
به خاطر رضایت او هم که شده نمازم را با خشوع می خوانم... یک نوع احساس آرامش به من دست میده که با هیچ چیزی عوضش نمی کنم

یعنی به خاطر مولایم که شده حواسمو سر نمازم جمع می کنم...
من یک بنده کاملاً زمینی هستم باید هم برای رسیدن به معشوق حقیقی از واسطه استفاده کنم...

اما حقیقتا همیشه از خواندن دعا و قرآن لذت می برم و همیشه آرامش می گیرم....

BarOoN

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

سلام

من همیشه وقتی توی صحن و سرای امام رضا (علیه السلام) نماز می خونم

خیلی لذت می برم ...

کفترم آب و دانه می خواهم
در حریم تو لانه می خواهم

بر فراز مناره های حرم
گوشه ای آشیانه می خواهم

پر من را بِکِش تا نروم
بی تو پرواز را نمی خواهم

*SHaHeD*

داره دوست میشه
"کاربر *ویژه*"

سلام اقای بارون ممنون از تاپیک زیباتون
منم مثل بقیه همیشه از نمازهام لذت واقعیشو نمیبرم
اما از وقتی فهمیدم خدا وقتی اشک چشم بنده شو ببینه بیشتر به بندش علاقه مند میشه
از وقتی فهمیدم خدا سجده بنده شو خیلی دوست داره
بعد نماز تو سجده هام.....با اشک چشمم و با درد دلم با خدا به معنی واقعی آرامش میرسم
:53:

razavi

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"

سلام

من همیشه وقتی توی صحن و سرای امام رضا (علیه السلام) نماز می خونم

خیلی لذت می برم ...

کفترم آب و دانه می خواهم
در حریم تو لانه می خواهم

بر فراز مناره های حرم
گوشه ای آشیانه می خواهم

پر من را بِکِش تا نروم
بی تو پرواز را نمی خواهم

واقعا همینطوره

کنار یار بودن و نماز عارفانه و عاشقانه خواندن...

مشهد الرضا
شهربهشت...

آسمان

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

من هر وقت بیشتر به مقدمات و لباس نمازم اهمیت میدم و البته سر وقت میخونم و یا به گفته دوستان در مکانهای مقدس نماز میخونم بیشتر خداوندو توی نمازم حس میکنم...

اما وقتی از وقتش بگذره، به مقدمات توجه نکنم فقط ذکر هارو زمزمه میکنم...

به نظرم زمان ، مکان نماز، مقدمات و لباس مهمانی خیلی مهمه

يه دوستی داشتم که خیلی مذهبی بودن، این خانوم برای نمازشون لباس مخصوص داشت، حتی جوراب مجزا برای نماز داشتن، کلا آدم وقتی نماز خوندنشو میدید فکر میکرد واقعا خدا رو روبه روش میبینه...

بالا