........يك سوال.......

818

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
من هنوز دلیل اینکه به نت دنیای مجازی میگن رو نفهمیدم
مثلا من دارم با شخصی چت میکنم، آیا من مجازی هستم یا اون طرف مقابل؟!
هیچ کدوم
مگه بودن توی این دنیای به اصطلاح مجازی جزء عمر آدمی حساب نمیشه؟!
آیا این فضای نت روی شخصیت و اعتقادات افراد هیچ اثری نمیذاره؟!
وقتی من که به عنوان یک انسان پا به این فضا میذارم و میتونم از اینجا بهره معنوی ببرم و برای آخرتم سودمند باشه یا از اون طرف میشه از هوای نفس تبعیت کرد و کاری کرد که شیطان رو راضی کرد آیا بازم میشه گفت مجاز؟!
از صفات مومن ذکر کردن که در خلوت مراقب نفس و هواهای نفسانی هست، شاید شخصی در فضای بیرون ظاهر خوب و مومنی داشته باشه ولی وقتی میاد اینجا........
پس کسی که اینجا که یه جور خلوتگاهی هست (که به دور از چشم خانواده و دوست و رفیق) مراقب نفس خودش باشه و گناه نکنه میتونه در عالم بیرون هم جلوی نفس رو بگیره
پس نباید فکر کنیم چون به اینجا میگن فضای مجازی پس جزء عمرمون محسوب نمیشه و هر کاری دلمون میخواد بکنیم.
پس:
«عالم محضر خداست،در محضر خدا گناه نکنیم»

رفیق امام زمان (عج)

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
سلام منم میگم...آقاجون گناه گناهه...چه توی فضای نت چه توی واقعیت که البته دنیای مجازی هم همون واقعیته هر چی هم که باشه دیگه توی رویا نیستیم که!!! دنیای مجازی هم واقعیه...این از این
بعدم کسی که توی واقعیت دروغ نمیگه خب توی نت هم دروغ نمیگه اما امان از اون کسایی که هم توی زندگی واقعی دروغ میگن هم توی نت...همین درو.غای این آدماس که شرایطو سخت میکنه دیگه....مثلا طرف توی نت میاد واسه بزرگ کردن خودش میگه من خونم فلان جاست و این همه پول دارم و خیلی خوشگلم و نمیدونم یه پام خارجه... و از اینجور حرفا خب چرا دروغ میگی آخه برادر یا آبجی من؟؟؟خب میخوای با این حرفای پوچ به چی برسی؟؟؟چرا دروغ میگی؟؟؟بله همین الانم توی نت خیلیا دارن دروغ میگن اما چون هیشکی اون یکی رو واقعی نمیشناسه حرفاشو باور میکنه...به قول داش بابک خداوند ناظر همه ی اعمال ماست همه ی چیزایی که توی آسمونا و زمین هستن زیر نظر خدا دارن زندگی میکنن...ولی من نمیدونم چرا تا پای هوس و اینجور چیزا میاد وسط بعضیامون خدای نکرده هوس رو انتخاب میکنیم و میگیم بی خیال این گناهو انجام میدیم و بعدش از خدا عذرخواهی و توبه میکنیم...مث داداشای حضرت یوسف که انقدر پستی و بی شرمی رو از حد گذروندن که حتی خدا دیگه بهشون توفیق توبه رم نمیداد...خیلی باحاله....وقتی به نفعمونه و چیزی میخوایم هی خدا خدا میکنیم اما وقتی پای گناه میاد وسط کلی ولخرجی میکنیم واسه اینکهاز گناهی که انجام میدیم لذت ببریم!!! اگه دروغ میگم بگین...مرسی

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

سلام بر همگی.

قبلا در این مورد زیاد صحبت کردم، بنابراین حالا با استناد به قرآن و حدیث چند نکته رو میگم و سعی می کنم زیاده گویی نکنم:

نکته خیلی مهم اینه که واقعا بدونیم که همه ما واقعی هستیم، واقعی واقعی...هیچ وقت یادمون نره آدمی که پشت این سیستم نشسته، حالا هر کی میخواد باشه، همون آدمیه که در بیرون نت وجود داره با همه خصوصیات خاص انسانی... کلمات حس دارن، شعور دارن، مراقب باشیم چطور از اونا استفاده میکنیم، بدونیم گرچه در خلوت خودمون هستیم، اما یه شاهد همیشگی داریم.

همونطور که حضرت علی(ع) فرموده اند که:

حتی در خلوت ها هم از نافرمانی و معصیت خداوند پرهیز کنید، چرا همان کسی که الان شاهد هست، روز قیامت حاکم و قضاوت کننده خواهد بود.

"نهج البلاغه، حكمت 324"

مراقب باشیم سعی نکنیم خودمون رو گول بزنیم و رفتار نادرست خودمون رو توجیه کنیم، هر کسی خودش بهتر از نیتش خبر داره:

بلکه انسان خودش از وضع خود آگاه است.
سوره قیامه/آیه 14

حیفه، واقعا حیفه از فرصت هامون سو استفاده کنیم و عمرو جوونیمون رو خیلی راحت بدیم دست شیطان!

در هیچ آیه و حدیثی چیزی ندیدیم که بیان دنیا رو دسته بندی کنن، مجازی و...بعد بیان گناه در یه وادی رو مجاز اعلام کنن، همه عالم محضر خداست، این ما هستیم که گاهی میایم به طور قراردادی، کلماتی رو به کار میبریم و تفکیک هایی قائل میشیم و مجوز برای گناهمون صادر می کنیم!

امیدوارم مراقب اعمالمون باشیم، تا به گناههای بیرون نتمون، گناه های نتی هم اضافه نشه. کاری نکنیم دل مولامون بشکنه، مراقب اعمال، گفتار و روابطمون باشیم و حضور خدا رو لحظه به لحظه کنارمون حس کنیم و بدونیم ناظر همیشگی نه می خوابد و نه غافل میشود حتی وقتی ما غافلیم...

بالا