در محضر آيت الله بهجت ره...............

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"
پاسخ : در محضر آيت الله بهجت ره...............

به نام خدا

1- اولین مرحله سیر و سلوک به سوی خدا چیست؟

- این که حلال خدا را حلال بدانیم و حرام خدا را حرام!

2- بهترین ذکر چیست؟

- بهترین ذکر، ذکری است که من میگویم؛ ذکر خدا عندالحلال و الحرام

3- چگونه میتوان به عرفان دست یافت و عارف شد؟

- اگر به آنچه میدانید عمل کنید و معلومات را زیر پا نگذارید این تمام عرفان است.

4- با توجه به اینکه داشتن استاد اخلاق و مربی برای فرد سالک، امری ضروری و اجتنابناپذیر است حال که ما از داشتن چنین استادی محروم هستیم چه کنیم؟

- اگر کسی طالب معرفت و قرب به حق تعالی باشد و در این راه، خلوص و جدیت (طلب حقیقی و واقعی) داشته باشد در و دیوار به اذن خداوند معلم او خواهد بود وگرنه سخن رسول خدا صلی الله علیه و آله هم (چه برسد به استاد و مربی اخلاق) در او اثر نخواهد داشت چنانچه در ابوجهل اثر نکرد.

5- عده زیادی از شما تقاضای درس اخلاق دارند اگر برایتان امکان دارد درس اخلاق بگذارید تا ما از وجودتان بهرهمند شویم؟

- کو عمل کننده؟ کو عمل کننده آقا؟!

آقایی درس اخلاق میداد و جمعیت زیادی در درس او شرکت میکردند. اما بعد از مدتی استاد کلاس را ترک کرد. پرسیدم چرا؟ گفت: اثر نداشت، کار به جایی رسیده بود که باید به هر کدام جداگانه بگویم که شما این کار را کردی و این گناه را مرتکب شدی تا اثر بگذارد و از آن دست بکشد. همچنین میگفت: نه در گوینده اثر دارد و نه در شنونده!

حال ما چنین است که واضحات از ما عمدا فوت شده است!

جناب عبدالمطلب در آخر گفت: «أنا رب الإبل، ان للبیت ربّا سیمنعه؛ من صاحب شتران خود هستم، خانه خدا (کعبه) صاحبی دارد که خود از آن حمایت میکند. ولی آخرین حرف او اولین حرف ماست.

ما نمیخواهیم طریقه تمام علما و سلف صالح را دنبال کنیم. شخصی نزد آقایی رفت و گفت: ذکری به من دستور دهید، آن آقا به او گفت: نماز بخوان ... همان نمازی که حضرت رسول(ص) میفرماید: نور چشم من در نماز است.

6- اگر کسی بخواهد به لحاظ معنوی به جایی برسد چه توصیهای دارید؟

- اگر کسی مقید باشد نماز را اول وقت بخواند به جایی که باید برسد خواهد رسید و نماز اول وقت برای وصول به مقامات عالیه، کافی است اگر چه هزار سال عمر کند.

پرسشهای شما، پاسخهای آیتالله بهجت

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

​​

سوال از آیت الله بهجت درباره نماز اول وقت

سؤال: اینکه حضرت آقای قاضی می فرمودند هرکس نماز اول وقت بخواند به مقام می رسد، آیا مرادشان نماز با حضور قلب است یا خیر؟

آیتالله بهجت: نه! اگر نماز با حضور قلب منظورشان بود، آنوقت سؤال میکردند چگونه باید خواند این نماز را، به چه سببی بخواند نمازکامل را! این که چیزی به دست نداد که! وقتی چیزی به دست میآید که مطلق نماز، مطلق نماز را کسی مقید باشد در اول وقت به نماز عالی میرسد؛ میرسد خودش، تکویناً شیئاً و شیئاً روز به روز میرود بالاتر.

محبت اشك مي آورد واشك عشق. ..
بزرگترين رزق عندالله، "حضور" است.
مراقبه يعني رعايت "ادب حضور"
اول و آخر كلام شرط ورود در بهشت "تقليل كلام" است.
برو نفست رابشكن. ..!

BahjatFomani04.jpg

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

مبارزه با نفس

یک روز در منزل آیت الله مروارید بودیم که آیت الله بهجت فرمودند:
در رشت یک اهل منبر بود که می گفت: وقتی بالای منبر می روم اول به امام حسین علیه السلام سلام می دهم، اگر جواب مرا داد منبر را ادامه می دهم، و گرنه از مردم عذرخواهی می کنم و به پایین می آیم.

شخصی از او سوال کرد چه کار کردی که به این مقام رسیدی؟

گفت: "یک مجلسی بود دو تا منبری دعوت کرده بودند، یکی من و یکی دیگری. آن منبری قبل از من به منبر رفت و من در دل گفتم طوری باید صحبت کنم که منبر او را خراب کنم، ولی با نفس خودم مبارزه کردم تا چهل روز به منبر نرفتم و خداوند این عنایت را به من کرد.

06902154301384198443.jpg

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

photo.jpg

آیه الله بهجت رحمة الله علیه می فرمود:

نماز روز پنج شنبه را فراموش نکن.
این نماز برای برآورده شدن حاجات خیلی مهم است و من این نماز را ترک نکرده ام.
نیز آیه الله سید مرتضی کشمیری مرتب این نماز را می خواندند.

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

0012.jpg

آیت الله بهجت«قدّس سرّه»:

از عجايب اين كه همه از وفات وحشت دارند.

معلوم هم نيست كه همه از لوازم آن( مانند بى سرپرستى اولاد و دورى خويشان.) مستوحش باشند، بلكه از مقارناتش( سختى و فشار، جان كندن و مشاهده ى ملك الموت و...) وحشت دارند و حال اين كه همه هنگام خواب برايشان اين امر اتّفاق مى افتد، به طورى كه اگر نگذارند بخوابد يا بيدارش كنند، ناراحت مى شود و از خوابيدن و يا ادامه ى آن لذّت مى برد، و خواب همان وفات موقّت است.

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

آیت الله بـهـجـت :

اگر مےخواهید از ناحیه دعـا به جایے برسید،

زبـاטּ حـالتـاטּ، ایـטּ باشد :

"تسلـیم خـدا هستـیم، هـرچه بخواهـد بکند،

بـنا داریم عمـل به وظیفه ے بندگـے کنیـم .

1358454568198643_large.jpg

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

بی جهت به این و آن فحــــش ندهیـــــــم !!

image633772431686406250.jpg

البته ما نمی گوییـــم که برای داخل کردن دیگران در راه حق، فحّاشــــی و سبّ کنیم، چرا که بدتــــر می شود و صلاح نیست، بلکه ممکن است حرف هایی بزنند که ما فحش بدهیــــــم ، لذا ما نباید چنین کنیــــــم !

چنان که شرف الدین (رحمة الله علیه) در برابــــــر فحّاشـــــی آن ها ، از برخی از علمای آنان با تعبیـــــر « استاد » یاد می کنند. خدا کند سیاست دینی و سیاست مذهبــی را بفهمیم و بی جهت به این و آن فحش ندهیــــــم !

در محضر بهجت ، کتاب دوم ، صفحه 204

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

[h=2][/h]
105980_841.jpg

مادرش گفته بود توی این فصل پرتقال از کجا پیدا کنیم؟
بعد از چند دقیقه دختر بچه با یک پرتقال وارد اتاق شده بود.
هیچ کس نمی دانست ا...ین پرتقال را کی دست او داده
آقا فرموده بود این بچه توی حرم دلش پرتقال خواسته بود، حالا با قاعده به او پرتقال داده اند.
منظور آقا این بود که توی حرم هرچیزی که واقعا دلت بخواهد با قاعده می
آورند بهت می دهند.

"با قاعده" یکی از آن تکیه کلام های شیرین آقا بود
آیت الله بهجت را می گویم.

می گفت بچه ها را که حرم می برید
حتما خوراکی دستشان بدهید که توی حرم بخورند...
آیت الله بهجت را می گویم.

بالا