✿ ✿ بحث پیرامون قمه زنی و شکل های عزاداری ✿ ✿

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
پاسخ : بحث پیرامون قمه زنی و شکل های عزاداری

- گاهی این تداعی می شه که این اعمال ناشی از عشقه (که بی نفسه دور از این هم نیست)

و خب عشق به امام قابل تقلید نیست و اگر کسی در عشق به این بزرگواران بی اختیار این کار رو بکنه

از نظر شما زیباست یا زشت ؟؟؟ و اگر در خفا این کار رو بکنه یعنی در یک جا تنها که هیچ کس متوجه نشه

(که بخواد از این حرکت سوء استفاده کنه )
همونطور که ذکر شد نفس کار قمه زنی مشکلی نداره.....کلا هرکاری که به عشق و ارادت و از شدت تصور مصیبت بر اهل بیت(ع) انجام بشه ثواب کامل داره...نه اینکه فقط قمه زنی باشه.....ما هیچ حدیثی درباره قمه زنی نداریم اما سیره ائمه اطهار(ع) در نفس اینکار اشکالی نداره.....شما ببینید که حضرت امام رضا(ع) ازبس که از شدت مصیبت جدشون امام حسین(ع) گریه کردن و اشکی دیگه نداشتن با ناله میکردن و میفرمود : اشک که تمام شود باید در این مصیبت خون گریست.....و روایت هم هست که از شدت گریه دور چشمان ایشون کبود میشد......
پس نفس کار در شدت تصور مصیبت امام حسین(ع) در سیره ائمه اطهار(ع) هست.....اما خدای نکرده کاری نمیکردن که وجه دین از بین بره.....
زمانی این مسئله مثل قمه زنی یا جاری کردن رو نباید انجام داد که در دید عموم باشه و وجه دین تخریب بشه... خب اگه کسی نبینه که مشکلی نیست.........ولی خب باید کاملا مراقب دسیسه ها بود..........اما حضور در عزاداری ها و به سر و سینه زدن و تضرع کردن همه اینها رو نباید جلوشونو گرفت.....باید باشه...چرا که حفظ اسلام در گرو حفظ عاشوراست
اما لازم به ذکره که بزرگترین ثوابها برای شیعیان زمانیه که به عشق و ارادت ائمه اطهار(ع) ترک گناه کنن..........اونوقت خود این بزرگواران عجیب نظر میکنن.........

- و یکی لطمه زدن ... نظرتون راجع به لطمه زدن چیه داداش عرفان عزیز ؟؟؟

من کوچکترینم که بخوام نظر بدم عزیز...تمام آنچه که گفته شد در بحث لطمه زدن و نفس آن بود که مشکلی نداره و ثوابم داره..اما نباید لطمه ای زده که اولا دشمنان سوء استفاده کنن و ثانیا حد لطمه زدن نباید طوری باشه که آسیب شدید بخوره..در حد اینکه عزا اقامه بشه و حق عزاداری و مصیبتی که امام حسین(ع) کشیدن بشه کافیه.....گرچه آدمی خون هم بگرید جواب این همه مصیبت را نتوان دهد

- و اینکه آیا این بحث ها موجب ایجاد شبهه می شه ؟؟؟

نه اتفاقا دیدها بازتر میشه......اما به شکلی که عرض میکنم آره ایجاد میشه.....متاسفانه بعضی از شیعیان فکر میکنن که عاشورا منحصرا مربوط به همون دوره هست..تموم شد....دیگه اینکارها معنایی نداره......اما باید عرض کنم این عزیزان در بی بصیرتی طی میکنن........
امام حسین(ع) هدفشون این بود که اسلام زنده بشه....همون دینی که صدر اسلام با حاکمیت پیامبر(ص) بود...اما چون میدانست که اگه کشته نشه و شرایط به همین شکلی که یزید ایجاد کرده بود بمونه ، در آینده ای نه چندان دور، جز نام اسلام چیزی باقی نمیمونه.........خب برای این قضایا رو متوجه نسل های بعد یا افراد همون دوره کنن.....شرایط کشته شدن برای حفظ اسلام رو به شکلی عجیب ایجاد کردن.......
شما ببینید که در کربلا همه طور آدم برای شهادت بود.....واقعا تعجب میکنم که چطور اینطوریه؟ کربلا و نحوه شهادت افراد طوریه که با سلیقه همه آدمها سازگاره......مثلا یکی با شهادت حضرت علی اصغر(ع) دلش به درد میاد و انس بیشتری داره....یکی با حضرت رقیه(س) ....و.........
امام حسین(ع) با همه این سلایق مختلف و شخصیتهای مختلف تن به شهادت داد تا ذکر مصیبت آن برای همه انسانها تلنگری باشه که ای آدمی مسیرت رو عوض کن...و به راه اسلام بیا..........

امام حسین(ع) در تمامی شرایط و جو در آن زمان کاملا آگاه هستن... و میدونن که چه مسیری رو طی کنن تا دین خدا پایدار بمونه.......
زمانی که با برادرشان جناب محمدحنفیه گفتگو میکردن و ایشون امام حسین(ع) رو از رفتن منع میکردن...اما امام خودشون متوجه اوضاع بودن و میدونستن که چه میکنن! اصرار امام بر رفتن طوری بود محمد حنفیه آخرین درخواستش این بود که حداقل اهل بیت(ع) رو نبرن..... وفقط با تعدادی از افرادبه کوفه برن........اما امام(ع) با آگاهی کامل فرمود: در مکه و مدینه هستم و مردم را به راه راست میخوانم و کوفه را با شهادتم هدایت میکنم.... اما شام را چه کنم؟
این جمله یعنی اینکه مهمترین شهرها در اون زمانها همین چندتا بودن که برای رساندن پیام نهضت امام حسین(ع) به شام(پایتخت دولت امویان)نیاز بود که اهل بیت(ع) همراه امام(ع) باشن..........و اونجا ذکر مصیبت کنن.........و بگویند که چه بر سر آل رسول خدا(ص) آمده......

پس عاشورا برای شیعه هیچوقت تمام نمیشه.......هنوز هم میشه در صف یاران امام حسین(ع) با دشمنان جنگید.........اما جنگ امروز جنگ قلم و نرم هست..... در رکاب حسین(ع) زمانه...حضرت امام زمان(عج) با دشمنان با سلاح قلم و فکر و نطق به جنگ دشمنان میریم..........
و همه ما ...تک تک ما در این سنگر انجمن منجی دوازدهم در کنار هم آنقدر با دشمنان میجنگیم تا پیروز بشیم....
الا ان حزب الله هم الغلبون....آگاه باشید که همانا حزب خدا پیروز میشوند.....

لبیک یا حسین(ع)
التماس دعا

BarOoN

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

- گاهی این تداعی می شه که این اعمال ناشی از عشقه (که بی نفسه دور از این هم نیست)

و خب عشق به امام قابل تقلید نیست و اگر کسی در عشق به این بزرگواران بی اختیار این کار رو بکنه

از نظر شما زیباست یا زشت ؟؟؟ و اگر در خفا این کار رو بکنه یعنی در یک جا تنها که هیچ کس متوجه نشه

(که بخواد از این حرکت سوء استفاده کنه )
همونطور که ذکر شد نفس کار قمه زنی مشکلی نداره.....کلا هرکاری که به عشق و ارادت و از شدت تصور مصیبت بر اهل بیت(ع) انجام بشه ثواب کامل داره...نه اینکه فقط قمه زنی باشه.....ما هیچ حدیثی درباره قمه زنی نداریم اما سیره ائمه اطهار(ع) در نفس اینکار اشکالی نداره.....شما ببینید که حضرت امام رضا(ع) ازبس که از شدت مصیبت جدشون امام حسین(ع) گریه کردن و اشکی دیگه نداشتن با ناله میکردن و میفرمود : اشک که تمام شود باید در این مصیبت خون گریست.....و روایت هم هست که از شدت گریه دور چشمان ایشون کبود میشد......
پس نفس کار در شدت تصور مصیبت امام حسین(ع) در سیره ائمه اطهار(ع) هست.....اما خدای نکرده کاری نمیکردن که وجه دین از بین بره.....
زمانی این مسئله مثل قمه زنی یا جاری کردن رو نباید انجام داد که در دید عموم باشه و وجه دین تخریب بشه... خب اگه کسی نبینه که مشکلی نیست.........ولی خب باید کاملا مراقب دسیسه ها بود..........اما حضور در عزاداری ها و به سر و سینه زدن و تضرع کردن همه اینها رو نباید جلوشونو گرفت.....باید باشه...چرا که حفظ اسلام در گرو حفظ عاشوراست
اما لازم به ذکره که بزرگترین ثوابها برای شیعیان زمانیه که به عشق و ارادت ائمه اطهار(ع) ترک گناه کنن..........اونوقت خود این بزرگواران عجیب نظر میکنن.........

- و یکی لطمه زدن ... نظرتون راجع به لطمه زدن چیه داداش عرفان عزیز ؟؟؟

من کوچکترینم که بخوام نظر بدم عزیز...تمام آنچه که گفته شد در بحث لطمه زدن و نفس آن بود که مشکلی نداره و ثوابم داره..اما نباید لطمه ای زده که اولا دشمنان سوء استفاده کنن و ثانیا حد لطمه زدن نباید طوری باشه که آسیب شدید بخوره..در حد اینکه عزا اقامه بشه و حق عزاداری و مصیبتی که امام حسین(ع) کشیدن بشه کافیه.....گرچه آدمی خون هم بگرید جواب این همه مصیبت را نتوان دهد

- و اینکه آیا این بحث ها موجب ایجاد شبهه می شه ؟؟؟

نه اتفاقا دیدها بازتر میشه......اما به شکلی که عرض میکنم آره ایجاد میشه.....متاسفانه بعضی از شیعیان فکر میکنن که عاشورا منحصرا مربوط به همون دوره هست..تموم شد....دیگه اینکارها معنایی نداره......اما باید عرض کنم این عزیزان در بی بصیرتی طی میکنن........
امام حسین(ع) هدفشون این بود که اسلام زنده بشه....همون دینی که صدر اسلام با حاکمیت پیامبر(ص) بود...اما چون میدانست که اگه کشته نشه و شرایط به همین شکلی که یزید ایجاد کرده بود بمونه ، در آینده ای نه چندان دور، جز نام اسلام چیزی باقی نمیمونه.........خب برای این قضایا رو متوجه نسل های بعد یا افراد همون دوره کنن.....شرایط کشته شدن برای حفظ اسلام رو به شکلی عجیب ایجاد کردن.......
شما ببینید که در کربلا همه طور آدم برای شهادت بود.....واقعا تعجب میکنم که چطور اینطوریه؟ کربلا و نحوه شهادت افراد طوریه که با سلیقه همه آدمها سازگاره......مثلا یکی با شهادت حضرت علی اصغر(ع) دلش به درد میاد و انس بیشتری داره....یکی با حضرت رقیه(س) ....و.........
امام حسین(ع) با همه این سلایق مختلف و شخصیتهای مختلف تن به شهادت داد تا ذکر مصیبت آن برای همه انسانها تلنگری باشه که ای آدمی مسیرت رو عوض کن...و به راه اسلام بیا..........

امام حسین(ع) در تمامی شرایط و جو در آن زمان کاملا آگاه هستن... و میدونن که چه مسیری رو طی کنن تا دین خدا پایدار بمونه.......
زمانی که با برادرشان جناب محمدحنفیه گفتگو میکردن و ایشون امام حسین(ع) رو از رفتن منع میکردن...اما امام خودشون متوجه اوضاع بودن و میدونستن که چه میکنن! اصرار امام بر رفتن طوری بود محمد حنفیه آخرین درخواستش این بود که حداقل اهل بیت(ع) رو نبرن..... وفقط با تعدادی از افرادبه کوفه برن........اما امام(ع) با آگاهی کامل فرمود: در مکه و مدینه هستم و مردم را به راه راست میخوانم و کوفه را با شهادتم هدایت میکنم.... اما شام را چه کنم؟
این جمله یعنی اینکه مهمترین شهرها در اون زمانها همین چندتا بودن که برای رساندن پیام نهضت امام حسین(ع) به شام(پایتخت دولت امویان)نیاز بود که اهل بیت(ع) همراه امام(ع) باشن..........و اونجا ذکر مصیبت کنن.........و بگویند که چه بر سر آل رسول خدا(ص) آمده......

پس عاشورا برای شیعه هیچوقت تمام نمیشه.......هنوز هم میشه در صف یاران امام حسین(ع) با دشمنان جنگید.........اما جنگ امروز جنگ قلم و نرم هست..... در رکاب حسین(ع) زمانه...حضرت امام زمان(عج) با دشمنان با سلاح قلم و فکر و نطق به جنگ دشمنان میریم..........
و همه ما ...تک تک ما در این سنگر انجمن منجی دوازدهم در کنار هم آنقدر با دشمنان میجنگیم تا پیروز بشیم....
الا ان حزب الله هم الغلبون....آگاه باشید که همانا حزب خدا پیروز میشوند.....

لبیک یا حسین(ع)
التماس دعا

سلام داداش عرفان بزرگوار

باز هم درود بر شما و انشاالله همیشه زنده باشید و روشنگر

نظرتون و بیاناتتون مثل همیشه کاملاً منطقی و مطابق شرع مقدس بود

زهرا

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

سلام
با اجازه دوستان و بارون عزیز میخوام جمع بندی و خلاصه بحث رو پیرامون قمه زنی و شکل های عزاداری بنویسم
اسم دوستان شرکت کننده در بحث و چکیده ای از حرفاتون رو میارم امیدوارم منظور تون رو درست فهمیده باشم و حق مطلب رو ادا کرده باشم
اگه عزیزی احساس کرد حرفاشو درست نگفتم برام بگه تا اصلاح کنم...
برا من بحث مفیدی بود منتظر بودم بحث به سر انجامی برسه از مطالب دوستان استفاده کردم در خلال جمع بندی ها نظر خودم رو هم میگم...
اقا عرفان خیلی زیبا و کلی مطالب رو ارائه و جمع بندی کردند ممنون
از بارون عزیز هم تشکر میکنم برای ایجاد چنین تاپیک مفیدی
یا علی (ع)
قمه زنی...
بارون
عزیز سئوالات زیادی مطرح کردند که برای من هم سئوال بود...
واقعا چرا روز به روز این عزاداریها کمرنگتر میشه...
اگه شکل عزاداریها(مثلاً قمه زنی و علم کشی و زنجیر زنی) مشکل داشت چرا از ابتدا جلوش رو نگرفتند اونروزها که ثواب هم داشت!!!
اگه قراره به خاطر سو استفاده نکردن دشمن کم کم عزاداریهامون رو کم رونق تر کنیم تا کجا این مسیر ادامه خواهد داشت؟
اگه فردا سینه زنی مورد مسخره دشمن باشه باید ترک بشه و همچنین گریه و نماز خواندن و چرا های دیگه
دوستان جوابهای قشنگی هم دادند و قشنگتر هم میشد اگه توهینهای کمی هم که شده نمیبود...
ابتدا قمه زنی رو که بیشتر جوابها رو اون بود برسی میکنیم...
دوست عزیزمون جناب
ادمیرال نظرشون این بود که حرکتی که موجب ضرر رساندن به انسان باشد چه جسمی و چه روحی و یا موجب خدشه دار شدن وجهه داخلی یا بین المللی مسلمانان شود و به طور کلی مخالف عقل باشد امری مذموم است و مخالف دین خواه این امر عمل وقیحانه ی قمه زنی باشد خواه انحراف در نحوه عزاداری و... باشد
جواب
بارون هم شنیدنی بود
عزاداری برای حضرت اباعبدالله رو کدوم عقلی درک می کنه ؟؟؟آیا این غیر از عشق و محبت هست ؟؟؟
واقعا هم همینطوره این کار کار عشقه نمیشه با عقل سنجیدش ...

زهرا

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

قمه زنی...
وقتی بحث کشیده شد سر قمه زنی ...
بارون عزیز سند اوردند که چون خانم زینب سرشون رو به محمل زدندو از سرشون خون جاری شد... کسانی که قمه میزنند به اون بزرگوار تاسی میکنند
نمیدونم این روایت چقد صحیح باشه ولی برام سئواله اون شیر زنی که میگه ما رایت الا جمیلا واقعا چنین کرده ...
و اینکه مگه اسرا رو با محمل میبردند؟
چند روز پیش هم یکی از روحانیون داشتند در همین مورد بحث میکردند ایشون گفتند سند این روایات ضعیفه اگه صحیح هم باشه کار خانوم زینب سلام الله علیها برای ما حجت نیست چون معصوم نیست...
بعد مقام خانوم زینب(س) رو پایین اوردند شاید هم برداشت من بود و اعتراض هم کردم...

خانوم زینب (س) در عمق فاجعه بودند فاجعه ای که ما از درکش عاجزیم...
اقا
عرفان قطره ای از فاجعه رو به تصویر کشیدند
تمام مصیبتی که بر اهل بیت رسول خدا(ص) در محرم و صفر سال 61 هجری پیش اومد چقدر سنگین بود البته اصلا نمیتونیم درکش کنیم...فقط میدونیم که مصیبتی عظیم بوده..... اما از درک حتی ذره ای مصیبت عاجزیم.......شما خودتون رو جای امام حسین(ع) بذارید اونجا جگرگوشه اش حضرت علی اصغر(ع) رو بغل کرده..... و پرپر شدن بچه اش رو در توی اون گرما میبینه.....و میبینه که شیء نوک تیز به گلوی نازک و لطیف و آرام بچه اش فرو میره......و خونش پخش میشه.......فقط یه لحظه نحوه فرو رفتن اون تیر رو به پوست گلو تصور کنید...بچه کوچک چه توانی میخواد داشته باشه؟؟؟؟ اون هم جلوی چشم پدرش.....چه فاجعه ای بزرگ تر این میتونه باشه؟
یا جایی که حضرت زینب(س) میبینن که سر بریده امام حسین(ع) داره روی نیزه میره.......تو رو خدا تصور کنید که سر رو چطور به نیز فرو میبره....لحظه فرو رفتن نیزه به سر امام حسین(ع) چطور میتونه باشه؟فقط لحظه ای تصور!! خب حالا این صحنه رو حضرت زینب(س)داره میبینه....داره میبینه که با سر برادرش چه میکنن.... چه فاجعه ای از این بزرگتر؟؟؟؟؟
این قطراتی از اونهمه مصیبت بود....حالا آیا نباید خون گریست برای این عزا؟ آیا نباید به سر و صورت بزنیم از وصف این مصیبت؟
اقا عرفان روایتی اوردنداز حضرت امام رضا(ع) ازبس که از شدت مصیبت جدشون امام حسین(ع) گریه کردن و اشکی دیگه نداشتن با ناله میکردن و میفرمود : اشک که تمام شود باید در این مصیبت خون گریست.....و روایت هم هست که از شدت گریه دور چشمان ایشون کبود میشد
و نتیجه گیری کردند
زمانی این مسئله مثل قمه زنی یا جاری کردن رو نباید انجام داد که در دید عموم باشه و وجه دین تخریب بشه... خب اگه کسی نبینه که مشکلی نیس......
داداش مهدی:
من اگه بفهمم مصائب امام حسین علیه السلام رو نمیرمم خودکشی میکردم!

مشکل اینجاست که من درک نکردم هنوز...

این که ما متوجه مصائب نمیشیم برمیگرده به فرمایش حضرت امام صادق علیه السلام که فرمودند: اگر نبود پرده ای بین شیعیان ما و مصائب ما، هر آن جان میباختند:
جان چه باشد که فدای قدم دوست کنم
این متاعی است که هر بی سر و پایی دارد
و
بارون عزیزاین شعرو اوردند

عشق یعنی سرشکستن با قمه

گریه کردن بر حسین فاطمه
عشق یعنی هیئت و سینه زنی

صبح عاشورا سرت را بشکنی
جواب خانوم مسافر هم به این موضوع و روایت جالب بود
اگر حضرت زینب سرمبارکشان رو به چوب زدند شیوه عزاداری ایشان نبود فریاد از نادانی ملت بود
تفکر و تعقل در واقعه عاشور و بعد گریستن بر این موضوع بهترین عزاداری است.
نازنین بانو گفتنددر رابطه با قمه زنی هم هیچ عقل سلیمی قبول نمیکنه و خداوند هم راضی نیست که به جسم خود آسیب برسانیم
سینه زنی و عزاداری اگر به روش صحیح صورت بگیره نمیتوان بهش شبه ای وارد کرد و
اقاسعید مفصلاً حرفهای منطقی و قشنگی زدند
از تقدس زدایی دشمنان سلام گفتند...و اینکه هجمه دشمن به سمت عزاداریهاستو مهدویت...
یه خاطره ای از عارف بزرگ جناب شیخ جعفر مجتهدی رحمه الله علیه گفتند....
که ایشون خودشون مجلس قمه زنی میگرفتند و میفرمودند که حضرات معصومین هم به این مجالس نظارت دارند.
و ایشون در یک خاطره بیان میکنن که در کودکی شون دیدند که وقتی قمه زن ها به حمام میرفتند برای شستشوی سر خودشون ،
دوتا ملک(فرشته)
بالای درب ورودی حمام بودند و ظرفی در دست داشتند که از اون ظرف ها مایعی رو روی سر قمه زن ها میریختند.

ایشون فرمودند از اون ملک ها که فقط من میدیدمشون پرسیدم اینها چیه که فقط روی سر قمه زن ها میریزید؟؟؟؟

جواب دادند که: این هدیه ی حضرت زهرا سلام الله علیها برای قمه زن هاست.
\
افرادی که این کار رو میکنن از جون خودشون میگذرن و خودشونو از یاد میبرن و فقط به یاد مصائب ابی عبدالله علیه السلام هستند؟

چرا زخم هایی که بر اثز قمه زنی برای امام حسین علیه السلام ایجاد میشن خیلی زود خوب میشن؟ ها؟

پس یه خبری هست
آیا مگه این نیست که امام حسین علیه السلام کشتی نجات هستند و همه طوره و به هر بهانه ای دستگیری میکنن؟

خب وقتی بنده دیدم که چندتا از به اصطلاح لات و لوت ها با این کار سر به راه شدند، مشروب خوری رو گذاشتند کنار , چرا از این کار دفاع نکنم؟

وقتی امام حسین علیه السلام حتی با این کار (به قول بعضی از عزیزان : کار مذموم) دستگیری کردند، چرا باهاش مخالفت کنم؟

وقتی دیدم یکی از همین افرادی که فقط 10 روز ماه محرم مسلمونه، میگفت: وقتی گناه میکنم لیاقت ندارم که علم رو بلند کنم... یعنی چی؟؟؟

یعنی علم بلند کردن و قمه زنی تمام اعتقاد اونه...

حالا ما باید همینم ازشون بگیریم
مگه معصوم علیه السلام نفرمودند که به تعداد همه ی افراد ، راه هست برای رسیدن به خدا؟
خب بذاریم بعضی هم از این راهها برسند...

زهرا

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

قمه زنی...
داداش مهدی هم با دوتا داداشها اقا بارون و اقا سعید حرفشون یکی بود
مطالبشون واقعا تامل بر انگیزه
این مباحث مطرح شده در مورد قمه زنی ، دستجات عزاداری، پیراهن مشکی، گریه کردن، سینه زدن و... در راستای مبارزه با عقاید حقه تشیع است.

در مورد اینکه آیا ما باید عقاید خودمونو نسبت به تبلیغات سوء ،رسانه هایی ارزیابی کنیم که مثل موم در دستان صهیونیست میباشند؟ خب فکر میکنم پر واضحه که نه...

دشمن هر روز از یه رنگی بدش میاد: یه روز از رنگ سبز لباس سپاهیامون، یه روز از رنگ خاکی بلاس بسیجیامون، یه روز از رنگ سرخ شهدامون، یه روز از رنگ مشکی چادر زنامون، یه
روز از رنگ زرد کیک نیروگاهمون
در مورد قمه زنی باید بگم که حتما میدونید تا قبل انقلاب کسی با اینکار مشکل نداشت (حتما تصاویر قدیمیه قمه زنی در صحن حرم امام حسین و بین الحرمین و صحن حرم حضرت قمر

منیر بنی هاشمو دیدید که به طور علنی و رسمی برگزار میشد؛ حتی چند سالی زیر پای این عزاداران خاک میریختن تا هم خون ها روی زمین ریخته نشه هم افرادی بودند که به عنوان

تبرک از اون خاکها برمیداشتند.)

گذشتو گذشت تا اینکه انقلاب شد و هجمه ها به شیعیان تشدید شد.

مراسم قمه زنی در کربلا دیگه برگزار نشد، قمه زنی در مملکت امام زمان علیه السلام غیر علنی شد. خیلی علماء (نه مراجع) اون رو معصیت شمردند؛ بزرگانی که این مراسمو برگزار

میکردند مورد طرد افراد خشک مقدس قرار گرفتند و ...
حالا اگه ما میگیم که قمه زنی موجب وهن دین میشه: باید بگم که هر کسی این عمل رو در منظر عمومی که قابل سوءاستفاده علیه عقاید حقه شود قطعا و یقینا معصیت کرده! ولی

اگر موانع برطرف باشد به نظر حقیر نه اینکه اشکالی نداره بلکه انشالله مأجور نیز هست البته به شرطی ما رو یادش نره دعا نکنه
4.gif

میشه همه چی رو به خاطر سیاست بیاییم و یکی یکی از عقایدمون دست بکشیم؟

مگه الآن اینطور نشده؟
خب نکنه دستی پست دست هاست؟

آخر ماجرا به کجا میرسه؟

چه ضمانتی هست بعد قمه زنی نوبت سینه زنی نباشه بعد اصل عزاداری؟!
ایا مراجع اشتباه نمیکنند؟
منتظر عزیز باز مثل همیشه جواب منطقی و خوبی دادند...
ما دنبال این هستیم که ببینیم دینمون چی میگه.دین یعنی روش زندگی و این روش زندگی همه چی توش هست و باید به دین شناس مراجعه کرد

که اون دین شناس اگر هر کسی دنبالش باشه میتونه نظر مرجع تقلیدش رو انجام بده و در صورت صحیح درآمدن اون نظر با واقع که مشکلی نیست ولی در صورت که مرجع اشتیاه کرده باشه مقلدین براشون مشکلی نیست جوابش میمونه برا اون مرجع که در جای خودش بحث داره
عزیزان دیگه هم مثل اقای
ادمیرال چنین نظری رو داشتند جایی ایشون گفتند مراجع اشتباه هم بکنند ایرادی ندارد و فردای قیامت بازخواست نمی شوند چون با توجه منابع از جمله قرآن و حدیث و عقل و تحقیق و تفحص نظر خود را داده اند ولی ما چه
زینب جان :
عزیزی گفته بودن اگر هم اشتباه کنن فردای قیامت بازخواست نمیشن !!!!!!!!!!!!!!!!!!

واااااااااااااااااااااااا ااقعا به همچین چیزی اعتقاد دارین؟
اتفاقا اگه اشتباه کنن بدتر باید یقشون و گرفت
چرا که با علم و تحقیق و با دانشی که داشتن اشتباه کردن
و با اشتباهشون یه عده رو گمراه کردن

و جناب
مفرد مذکر غائب :
هر کس اشتباه کنه با توجه به اشتباهش مواخذه میشه هر چی هم مقام و مسئولیت بیشتری داشته باشه بیشتر زیر زره بینه
منظور دوست عزیزمون این بوده که در مسائل علمی که بدون هوا و هوس برداشتی کرده و حکمی داده و یه عده به اون عمل کردن و در قیامت فهمیدن که حکم خداوند خلاف این حکم بوده در این صورت بخشیده میشه نه اینکه تمام اشتباهات بخشیده بشه !!

جناب مفرد مذکر غائب عزیز و منتظر بزرگوار به این ایه استناد کردند
يا أيها الذين آمنوا لا تقولوا راعنا وقولوا انظرنا واسمعوا وللكافرين عذاب أليم(بقره 104)
شرع انور توصیه کرده که هر کار و یا فعلی که موجب سوء استفاده دشمن شود نباید مرتکب شد .
خوب امروز که تمام رسانه ها و تربونهای دشمن منتظر کوچکترین حرکتی هستند که شیعه و مسلمانان رو محکوم کنند چه نیازی به قمه زدن میباشد ؟
یا اینکه ادامه راه و هدف امام حسین ع نیاز به قمه زدن داره ؟
مسافر مهربان:جامعه اسلامی و مسلمانان نباید هیچ راهی برای سطه بیگانگان بر جامعه اسلامی را در اختیار بیگانه قرار دهند

یعنی باید راه سلطه راببندند و اجازه ندهند که با کمترین موضوعی مورد حمله و هجمه دشمن قرار بگیرند

بحث من کلی هست و منظورم اینه که اگر قرار باشه با سنتهای اشتباه ما زمینه رو برای فعالیت دشمن فراهم کنیم پس چه بهتره که سنت رو تغییر بدیم

البته این تغییر نباید تا حدی باشه که باعث از خود بیگانگی فرهنگی بشه.

زهرا

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

اگر فردا سینه زنی هم مورد تمسخر دشمن باشه باید ترک بشه ؟؟؟ همچنین گریه کردن و نمار خواندن ؟؟؟
منتظر بزرگوار: اینکه دوستان گفتند قمه رو گرفتند و علم و .....چند وقت دیگه بقیه چیزا هم برمیدارن اینجور نیست اصول کلیه هیچ وقت قابل برداشت نیست..
وقتی چیزی از اصل دین نباشه و فقط سیره علما باشه یا به طور کلی از منبع قران و سنت نباشه قابل خدشه و برداشته....این رو شک نداشته باشین...نمونه هاش بوده
این قابل برداشت بودن رو هم شرایط و زمان اقتضا میکنه دوستان خوبم
همانطور که
سناتور یاس عزیز هم اشاره کردند به احکام ثانویه:حکمی هست که مجتهد یا ولی امر مسلمین با توجه به شرایط و مقتضیات زمان به مصلحت جامعه اسلامی در راستای احکام شرع و بدون مغایرت با احکام خداوند صادر می کند.
داداش
خون اشام مهربون منطقی و شیوا گفتند:
ما مجاز نیستیم که دستورات دینی رو به خاطر تمسخر دشمنان دین ترک کنیم ( همان طوری که این عزاداری ها رو به تمسخر گرفتن ولی ما نباید به خاطر تمسخر دشمنان دین این عزاداری ها رو ترک کنیم)
طبق روایت حضرت رسول(ص) هر عملی که باعث تضعیف دین و اسلام بشه حرام است.
حالا آیا این مدل قمه زنی آیا تضعیف دین و مذهب نیست؟!
بهتره همین الان توی گوگل سرچ کنید قمه زنی و عکسهایی رو که میاد رو ببینید ( عکس اون مادر یا اون پدر که داره قمه بر سر بچه چند ماهه میزنه و بچه سر و صورتش پر از خون و داره گریه مینکنه) و خودتون رو جای شخصی که از شیعه هیچ اطلاعی نداره بذارید، ببینم اون موقع آیا حاضر میشید که حتی سمت این دین و مذهب بیایید؟!
چرا عکسی رو توی فضای مجازی پخش کردن که یک طرف مردی بر سر بچه خودش قمه میزنه و کنارش عکس زرافه ای که داره بچه خودش رو میبوسه و زیرش نوشته آیا محبت حیوانات به بچه هاشون بیشتره یا..............؟!!
اگر نفس قمه زنی و لطمه زدن به بدن برای سیدالشهداء اشکالی نداشته باشه یقیقا به این شکل که تضعیف مذهب حقه شیعه است حرام قطعی است
اقاعرفان بزرگوار مثل همیشه حرفاشون منطقی و کامل بود

در نظر امام خمینی(ره) هم اینکار (قمه زنی)فی نفسه اشکال نداره و مستحب هست......و حتی خیلی از مراجع عظام دیگه......اما بحثی در اینجا پیش میاد اینکه خب این عمل مستحب هست...اما عمل مستحبی که باعث بشه مذهب و دین و عقیده رو زیر زیر سوال ببره تکلیفش چیه؟
اینجا مراجع نظرشون ترک بر این مستحب هست...چرا حفظ دین و مذهب به همه واجب و کارهایی که باعث خدشه بر دین میشه رو نباید کرد..مگه اینکه واجب باشه......
اما زمانی هست که دشمان اصل دین رو تمسخر میکنن...اونجا اصلا مهم نیست نظرشون چیه!!! مثلا بگن مسلمانان جهاد میکنن......مثل عصر حجر که آدما حمله ور میشدن..مسلمانان هم اینطورین.....خب بذار بگن...چون جهاد در راه خدا اصل دینه.....بذار نماز رو تمسخر کنن....نماز اصل دینه.....
اینجا ما ادامه میدیم...اما زمانی که قمه زنی مستحبه و با تبلیغات وسیع و کینه جویی دنبال تخریب چهره تشیع هستن.....لازم هست که از انجام کار مستحب برای حفظ واجب جلوگیری بشه............

زهرا

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

قمه زنی...
داداش مهدی هم با دوتا داداشها اقا بارون و اقا سعید حرفشون یکی بود
مطالبشون واقعا تامل بر انگیزه
این مباحث مطرح شده در مورد قمه زنی ، دستجات عزاداری، پیراهن مشکی، گریه کردن، سینه زدن و... در راستای مبارزه با عقاید حقه تشیع است.

در مورد اینکه آیا ما باید عقاید خودمونو نسبت به تبلیغات سوء ،رسانه هایی ارزیابی کنیم که مثل موم در دستان صهیونیست میباشند؟ خب فکر میکنم پر واضحه که نه...

دشمن هر روز از یه رنگی بدش میاد: یه روز از رنگ سبز لباس سپاهیامون، یه روز از رنگ خاکی بلاس بسیجیامون، یه روز از رنگ سرخ شهدامون، یه روز از رنگ مشکی چادر زنامون، یه
روز از رنگ زرد کیک نیروگاهمون
در مورد قمه زنی باید بگم که حتما میدونید تا قبل انقلاب کسی با اینکار مشکل نداشت (حتما تصاویر قدیمیه قمه زنی در صحن حرم امام حسین و بین الحرمین و صحن حرم حضرت قمر

منیر بنی هاشمو دیدید که به طور علنی و رسمی برگزار میشد؛ حتی چند سالی زیر پای این عزاداران خاک میریختن تا هم خون ها روی زمین ریخته نشه هم افرادی بودند که به عنوان

تبرک از اون خاکها برمیداشتند.)

گذشتو گذشت تا اینکه انقلاب شد و هجمه ها به شیعیان تشدید شد.

مراسم قمه زنی در کربلا دیگه برگزار نشد، قمه زنی در مملکت امام زمان علیه السلام غیر علنی شد. خیلی علماء (نه مراجع) اون رو معصیت شمردند؛ بزرگانی که این مراسمو برگزار

میکردند مورد طرد افراد خشک مقدس قرار گرفتند و ...
حالا اگه ما میگیم که قمه زنی موجب وهن دین میشه: باید بگم که هر کسی این عمل رو در منظر عمومی که قابل سوءاستفاده علیه عقاید حقه شود قطعا و یقینا معصیت کرده! ولی

اگر موانع برطرف باشد به نظر حقیر نه اینکه اشکالی نداره بلکه انشالله مأجور نیز هست البته به شرطی ما رو یادش نره دعا نکنه:D
میشه همه چی رو به خاطر سیاست بیاییم و یکی یکی از عقایدمون دست بکشیم؟

مگه الآن اینطور نشده؟
خب نکنه دستی پست دست هاست؟

آخر ماجرا به کجا میرسه؟

چه ضمانتی هست بعد قمه زنی نوبت سینه زنی نباشه بعد اصل عزاداری؟!

زهرا

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
پاسخ : ✿ ✿ بحث پیرامون قمه زنی و شکل های عزاداری ✿ ✿

قمه زنی...
ایا مراجع اشتباه نمیکنند؟
منتظر عزیز باز مثل همیشه جواب منطقی و خوبی دادند...
ما دنبال این هستیم که ببینیم دینمون چی میگه.دین یعنی روش زندگی و این روش زندگی همه چی توش هست و باید به دین شناس مراجعه کرد

که اون دین شناس اگر هر کسی دنبالش باشه میتونه نظر مرجع تقلیدش رو انجام بده و در صورت صحیح درآمدن اون نظر با واقع که مشکلی نیست ولی در صورت که مرجع اشتیاه کرده باشه مقلدین براشون مشکلی نیست جوابش میمونه برا اون مرجع که در جای خودش بحث داره
عزیزان دیگه هم مثل اقای
ادمیرال چنین نظری رو داشتند جایی ایشون گفتند مراجع اشتباه هم بکنند ایرادی ندارد و فردای قیامت بازخواست نمی شوند چون با توجه منابع از جمله قرآن و حدیث و عقل و تحقیق و تفحص نظر خود را داده اند ولی ما چه
زینب جان :
عزیزی گفته بودن اگر هم اشتباه کنن فردای قیامت بازخواست نمیشن !!!!!!!!!!!!!!!!!!

واااااااااااااااااااااااا ااقعا به همچین چیزی اعتقاد دارین؟
اتفاقا اگه اشتباه کنن بدتر باید یقشون و گرفت
چرا که با علم و تحقیق و با دانشی که داشتن اشتباه کردن
و با اشتباهشون یه عده رو گمراه کردن

و جناب
مفرد مذکر غائب :
هر کس اشتباه کنه با توجه به اشتباهش مواخذه میشه هر چی هم مقام و مسئولیت بیشتری داشته باشه بیشتر زیر زره بینه
منظور دوست عزیزمون این بوده که در مسائل علمی که بدون هوا و هوس برداشتی کرده و حکمی داده و یه عده به اون عمل کردن و در قیامت فهمیدن که حکم خداوند خلاف این حکم بوده در این صورت بخشیده میشه نه اینکه تمام اشتباهات بخشیده بشه !!

زهرا

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

قمه زنی و سوء استفاد دشمن
جناب
مفرد مذکر غائب عزیز و منتظر بزرگوار به این ایه استناد کردند
يا أيها الذين آمنوا لا تقولوا راعنا وقولوا انظرنا واسمعوا وللكافرين عذاب أليم(بقره 104)
شرع انور توصیه کرده که هر کار و یا فعلی که موجب سوء استفاده دشمن شود نباید مرتکب شد .
خوب امروز که تمام رسانه ها و تربونهای دشمن منتظر کوچکترین حرکتی هستند که شیعه و مسلمانان رو محکوم کنند چه نیازی به قمه زدن میباشد ؟
یا اینکه ادامه راه و هدف امام حسین ع نیاز به قمه زدن داره ؟
مسافر مهربان:جامعه اسلامی و مسلمانان نباید هیچ راهی برای سطه بیگانگان بر جامعه اسلامی را در اختیار بیگانه قرار دهند

یعنی باید راه سلطه راببندند و اجازه ندهند که با کمترین موضوعی مورد حمله و هجمه دشمن قرار بگیرند

بحث من کلی هست و منظورم اینه که اگر قرار باشه با سنتهای اشتباه ما زمینه رو برای فعالیت دشمن فراهم کنیم پس چه بهتره که سنت رو تغییر بدیم

البته این تغییر نباید تا حدی باشه که باعث از خود بیگانگی فرهنگی بشه.

زهرا

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

اگر فردا سینه زنی هم مورد تمسخر دشمن باشه باید ترک بشه ؟؟؟ همچنین گریه کردن و نمار خواندن ؟؟؟
منتظر بزرگوار: اینکه دوستان گفتند قمه رو گرفتند و علم و .....چند وقت دیگه بقیه چیزا هم برمیدارن اینجور نیست اصول کلیه هیچ وقت قابل برداشت نیست..
وقتی چیزی از اصل دین نباشه و فقط سیره علما باشه یا به طور کلی از منبع قران و سنت نباشه قابل خدشه و برداشته....این رو شک نداشته باشین...نمونه هاش بوده
این قابل برداشت بودن رو هم شرایط و زمان اقتضا میکنه دوستان خوبم
همانطور که
سناتور یاس عزیز هم اشاره کردند به احکام ثانویه:حکمی هست که مجتهد یا ولی امر مسلمین با توجه به شرایط و مقتضیات زمان به مصلحت جامعه اسلامی در راستای احکام شرع و بدون مغایرت با احکام خداوند صادر می کند.
داداش
خون اشام مهربون منطقی و شیوا گفتند:
ما مجاز نیستیم که دستورات دینی رو به خاطر تمسخر دشمنان دین ترک کنیم ( همان طوری که این عزاداری ها رو به تمسخر گرفتن ولی ما نباید به خاطر تمسخر دشمنان دین این عزاداری ها رو ترک کنیم)
طبق روایت حضرت رسول(ص) هر عملی که باعث تضعیف دین و اسلام بشه حرام است.
حالا آیا این مدل قمه زنی آیا تضعیف دین و مذهب نیست؟!
بهتره همین الان توی گوگل سرچ کنید قمه زنی و عکسهایی رو که میاد رو ببینید ( عکس اون مادر یا اون پدر که داره قمه بر سر بچه چند ماهه میزنه و بچه سر و صورتش پر از خون و داره گریه مینکنه) و خودتون رو جای شخصی که از شیعه هیچ اطلاعی نداره بذارید، ببینم اون موقع آیا حاضر میشید که حتی سمت این دین و مذهب بیایید؟!
چرا عکسی رو توی فضای مجازی پخش کردن که یک طرف مردی بر سر بچه خودش قمه میزنه و کنارش عکس زرافه ای که داره بچه خودش رو میبوسه و زیرش نوشته آیا محبت حیوانات به بچه هاشون بیشتره یا..............؟!!
اگر نفس قمه زنی و لطمه زدن به بدن برای سیدالشهداء اشکالی نداشته باشه یقیقا به این شکل که تضعیف مذهب حقه شیعه است حرام قطعی است

بالا