زیارت عاشورا حدیث قدسی

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"
1.gif

separator.gif

04.jpg
در فضيلت زيارت عاشورا ، همين بس كه از سنخ ساير زيارات نيست كه به ظاهر از انشا و املاى معصوم است (هر چند از قلوب مطهر ايشان چيزى جز آن چه از عالم بالا مى‏رسد ، صادر نمى‏شود.) اين زيارت از احاديث قدسيه‏اى است كه به همين ترتيب ، از زيارت و لعن و سلام و دعا ، از حضرت احديت به جبرئيل امين و از او به خاتم النبيين‏ صلى الله و عليه و آله و سلم رسيده است (و به حسب تجربه ، مداومت در خواندن آن در چهل روز يا كمتر ، در برآورده شدن حاجات و نيل به مقاصد و دفع دشمنان بى‏نظير است.)

صفوان مى‏گويد: امام صادق‏ عليه‏السلام به من فرمود : بر خواندن اين زيارت (عاشورا) مواظب باش . پس به درستى كه من ، ضامن قبولى زيارت كسى هستم كه از دور و نزديك ، اين زيارت را بخواند ، كه سعى او مشكور باشد ، سلام او به آن حضرت برسد و محجوب نماند و حاجت او از طرف خدا برآورده شود و به هر چه كه خواهد برسد و خدا او را نوميد نگرداند . اى صفوان ! اين زيارت را به اين مضمون از پدرم يافتم ، و پدرم از پدرش على بن الحسين ‏عليهماالسلام و او از حسين ‏عليه‏السلام و او از برادرش حسن‏ عليه‏السلام و او از پدرش اميرالمومنين ‏عليه‏السلام با همين مضمون و اميرالمومنين ‏عليه‏السلام از رسول خدا صلى الله و عليه و آله با همين عبارات و رسول خدا صلى الله وعليه وآله از جبرئيل ‏عليه‏السلام با همين مضمون و جبرئيل از خداى متعال با همين مضمون.

همانا خداى عزوجل به ذات مقدس خود قسم خورده كه هر كس حسين‏ عليه‏السلام را به اين جملات ، زيارت كند چه از راه دور و چه از راه نزديك و سپس دعاى بعد از آن را بخواند ، زيارت او را قبول مى‏كنم و درخواست او را - به هر قدر كه باشد - بر مى‏آورم . پس از حضور من با نوميدى برنمى‏گردد ، و او را با چشم روشن وحاجت برآورده شده و فوز بهشت و آزادى از دوزخ بر مى‏گردانم و شفاعت او را در حق هر كس كه شفاعت كند - جز در مورد دشمن خاندان پيغمبر - مى‏پذيرم.

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"
پاسخ : زیارت عاشورا حدیث قدسی

مرحوم حاج شيخ عبدالكريم حائرى يزدى مى‏فرمود : اوقاتى كه در سامرا ، مشغول تحصيل علوم دينى بودم ، اهالى سامرا به بيمارى وبا و طاعون مبتلا شدند، و همه روزه عده‏اى بر اثر اين بيمارى از دنيا مى‏رفتند . روزى عده‏اى از اهل علم در منزل استادم مرحوم سيد محمد فشاركى جمع بودند . ناگاه مرحوم آقا ميرزا محمد تقى شيرازى تشريف آوردند و صحبت از بيمارى وبا شد ، كه همه در معرض خطر مرگ هستند .

مرحوم ميرزاى شيرازى فرمود : اگر من حكمى كنم آيا لازم است انجام شود يا نه ؟ همه اهل مجلس پاسخ دادند: بلى . فرمود: من حكم مى‏كنم كه شيعيان ساكن سامرا از امروز تا ده روز ، مشغول خواندن زيارت عاشورا شوند و ثواب آن را به روح حضرت نرجس خاتون ، والده ماجده حضرت حجة بن الحسن ‏عليه‏السلام هديه نمايند ، تا اين بلا از آنان دور شود . اهل مجلس، اين حكم را به تمام شيعيان رساندند و همه، مشغول خواندن زيارت عاشورا شدند .

از فرداى آن روز ، تلف شدن شيعيان به وسيله طاعون متوقف شد و همه روزه ، تنها عده‏اى از اهل تسنن مى‏مردند به طورى كه مسئله بر همه آشكار گرديد . برخى از اهل تسنن از آشنايان شيعه خود مى‏پرسيدند: سبب اين كه ديگر كسى از شما تلف نمى‏شود چيست؟ به آن‏ها گفته بودند : زيارت عاشورا . آن‏ها هم مشغول زيارت عاشورا شدند و بلا از آن‏ها هم برطرف گرديد.

منبع: هیات رزمندگان

بالا