****وصیتی عجیب از یک عارف/ دستمال اشک و خاک پای مادر!****

kyana

کاربر ویژه
"بازنشسته"

به گزارش راهکارنیوز، سید العلماء مرحوم حضرت آیت‌الله العظمی علامه سید مرتضی نجومی(ره) در بخشی از وصیت‌نامه خود آورده‌اند: دستمال مرطوبی که با آن اشک‌ بر مصائب سیدالشهدا را پاک‌کرده‌ام و نیز قسمتی از خاک پای مادرم را با من دفن کنید.

این مجاهد نستوه و عالم ربانی در بخش دیگری از وصیت‌نامه خود متذکر شده‌اند: مهر نماز خودم و قدری تربت مقدس(حضرت سیدالشهداء) و مقداری خاک که درهنگام دفن مرحومه والده‌ام از زیرپای ایشان به همین نیت برداشته‌ام، به زیر گونه‌ام بگذارند.

آیت‌الله نجومی افزوده‌اند: دودستمال ویژه گریه‌هایم در مجالس روضه حضرت ابی‌عبدالله الحسین(ع)بوده و با آن اشک‌هایم را پاک کرده‌ام در کفنم بگذارند و مبادا آنها را بشویند. پارچه شهادت چهل مومن را همراهم در کفن بگذارند. همه اینها همراه با کفنم در بقچه مخصوص است.

kyana

کاربر ویژه
"بازنشسته"

دستمال اشک مرحوم میرزا جواد آقا تبریزی (ره)

فقیه مقدس، میرزاى تبریزى (قدس سرّه) مقید بودند که دستمال سیاهى را که مخصوص گریه بر اهل بیت (علیهم السّلام) بود، در روضه ها با خود حمل کنند و به ندرت این کار را فراموش مى کردند. گاهى اتفاق مى افتاد که مرحوم میرزا (قدس سرّه) بدون برنامه ریزى قبلى در مجلس روضه شرکت مى کردند و به همین سبب دستمال همراهشان نبود، ولیکن ایشان در مجالسى که خبر داشتند روضه برگزار خواهد شد، دو دستمال حمل مى کردند: یکى سیاه که مخصوص گریه بر مصائب اهل بیت (علیهم السّلام) بود و اشک هاى خود را با آن پارچه مخصوص سیاه پاک مى کردند و دیگرى دستمال سفیدى بود که مخصوص پاک کردن بینى و دهان مبارکشان بود.

ایشان مقید بودند که اشک خود را با آن دستمال سیاه پاک کنند و همیشه مى فرمودند: «من این دستمال ها را براى قبرم مى خواهم و وصیت کرده ام که دستمال ها را در قبر من جاى دهند تا امانى باشد براى قبر و قیامت».[۲]

بعد از فوت مرحوم تبریزی (ره)، فرزندانشان دستمال ها را قبل از کفن کردن، هر چه جستجو کردند پیدا نکردن تا آن که نوبت به کفن کردن مرحوم میرزا (ره) رسید. همین که کفن را باز کردند، ناگهان مشاهده شد دستمال ها در کفن است و معلوم شد که مرحوم میرزا (ره) قبل از رفتن به بیمارستان (که آخرین بستری ایشان بود و در همان بیمارستان از دنیا رفتند) دستمال ها را در کفن خود قرار داده اند.[۳]

به حمد الله فرزندان مرحوم میرزا (قدس سرّه) موفق شدند که دو دستمال را یکى در دست مبارک و دیگرى را بر روى سینه ایشان جاى دهند و مرحوم میرزا (قدس سرّه) با این کار خود، به دیگران درس دادند که با تمسّک بر این روش، خود را از عذاب قبر در امان دارند و گریه هاى خود را در دستمالى خاص خشک کنند که فریاد رسى باشد در قبر و قیامت و راه گشایى باشد در محشر و این دستمال ها گواهى باشد بر ابراز ارادت میرزا (قدس سرّه) به اهل بیت(علیهم السّلام)، هنیئاً له عاش سعیداً و مات سعیداً.[۵]

[۲]. برگرفته از کتاب نصایح استاد الفقهاء و المجتهدین میرزا جواد تبریزی (قدس سره).

[۳]. عالمان شهر اخلاق، ص۱۶٫

[۴]. در جای دیگر اینگونه بیان شده که: قبل از کفن کردن، حجه الاسلام مشکاه یکی از دستمال ها را در دست راست مرحوم میرزا (ره) و دیگری را بر سینه مبارکشان جای دادند.( عالمان شهر اخلاق، ص۱۶)

[۵]. برگرفته از کتاب نصایح استاد الفقهاء و المجتهدین میرزا جواد تبریزی (قدس سره).

kyana

کاربر ویژه
"بازنشسته"

دستمال اشک مرحوم آیت الله سیّد شهاب الدّین مرعشی نجفی (ره)

مرحوم آیت الله مرعشی نجفی (ره) نیز در فرازی از وصیتنامه ی شریف خود می گویند:

«سفارش می کنم دستمالی را که اشک های زیادی در رثای جدّم حسین مظلوم (علیه السّلام) و اهل بیت مکرّم او ریخته و صورت خود را با آن پاک می کردم بر روی سینه در کفنم بگذارید.[۶]»[۷]

[۶]. وصیتنامه مرحوم مرعشی نجفی (ره).
[۷]. برای نوشتن این مطلب از کتاب «أین البکائون» نیز استفاده کردیم

بالا