***** میلاد حضرت عبدالعظیم حسنی ******

مفردمذکرغائب

کاربر فعال
"بازنشسته"
emam%20khomeyni.jpg

فردا سه شنبه چهارم ربیع الثانی و 15 بهمن ماه میلاد مسعود حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام ،مبارک باد .

افق فضل و شرف را قمری پیدا شد
یا که در طور ولایت شجری پیدا شد
باز از بحر ولایت گهری پیدا شد
نخل سرسبز ولا را ثمری پیدا شد
درسماوات و زمین جشن عظیم است امشب
عید میلاد کریم ابن کریم است امشب

حضرت عبدالعظيم حسنى (عليه السلام)در چهارم ربيع الثانى سال 172 هجرى در شهر مدينه چشم به جهان گشود. ايشان فرزند عبدالله بن علي،از نوادگان امام حسن مجتبى (عليه السلام) است كه نسبتش با چهار واسطه به آن حضرت ميرسد.(1)
عبدالعظيم از دانشمندان شيعه و از راويان حديث ائمه معصومين (عليهم السلام) و نيز از چهرههاى بسيار محبوب و مورد اعتماد نزد اهل بيت عصمت و طهارت(عليهم السلام) به شمار ميرفت. دوران وى گرچه عصر حاكميت عباسيان و ايجاد خفقان و سختگيرى نسبت به شيعيان بود, ولى مدافعان دين و حافظان مكتب كه روايات امامان را ثبت و نقل ميكردند نقش عمدهاى در پاسدارى و صيانت از فرهنگ والاى اهل بيت (عليهم السلام) داشتند و اين بزرگوار يكى از سنگربانان عقيده تابناك تشيع محسوب ميشد كه در حفظ و انتشار سخنان ائمه اطهار (عليهم السلام) سخت كوشا بود. ستايشهاى فراوان ائمه (عليهم السلام) از وي, نشان دهندهى شخصيت والاى علمى و معنوى وى ميباشد.

ـــــــــــــــ
1:امامزادگان رى ،ج 1،ص 78

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
97346168470025342511.gif

اين، فقط صبح ميلاد فرزندي از خاندان آب و آيينه نيست؛

اين، صبح شکفتن در گستره تاريخ است؛

صبح تثبيت ايران در صحيفه خلود؛
صبح رويش (شرق) تا ابديت؛

صبح تجلي حقيقتي جسور که هيچ خرافه اي را بر نمي تابد
و هيچ آيينه اي را در غبار، روا نمي داند.

و سلام بر اين ميلاد که شکوه انسانيت را به ارمغان آورده است.

21649891260829516021.gif

nazanin

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
250px-Shah_Abdol_Azim_shrine.jpg

آرامگاه عبدالعظیم حسنی در مجموعه آرامگاههای نوادگان حسن بن علی علیه السلام است که در شهر ری (در جنوب تهران) قرار دارد. این آرامگاه با آرامگاه حمزه و طاهر یکی از مشهورترین زیارتگاههای شیعیان ایران بوده و مربوط به دوره ایلخانی - دوره صفوی - دوره قاجار است. این اثر در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۳۴ با شمارهٔ ثبت ۴۰۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آسمان

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
الإمامُ الهادیُّ (ع) لَمّا دَخَلَ علَیهِ بَعضُ‏أهلِ الرَّیّ: أینَ کُنتَ ؟ فَقُلتُ: زُرْتُ الحُسینَ (ع)، قالَ: أما إنّکَ لو زُرْتَ قَبرَ عبدِ العظیمِ عِندَکُم لَکُنتَ کَمَن زارَ الحُسینَ بنَ عَلِیٍّ (ع).

مردى از شهر رى مى گوید:

در سامرا به حضور امام هادى (ع) رسیدم، آن بزرگوار از من سؤال فرمود: کجا بودى؟ عرض کردم: من به زیارت حسین بن على (ع) رفته بودم و اکنون از کربلا می آیم،

آن حضرت فرمود: توجه داشته باش، اگر قبر حضرت عبدالعظیم (ع) را که نزد شما است زیارت می نمودى، مثل این بود که حسین بن على (ع) زیارت کرده باشى!

اعتبار سند حدیث:

این حدیث از نظر سند و مدرک معتبر است و بسیارى از عالمان آگاه و حدیث شناس و مورخ و فقیه، آن را در کتابهاى متین و ارزشمند خود آورده اند. از باب نمونه، تعدادى از کتابها و نویسندگان آن، مورد توجه قرار داده می شود:

۱٫ محمد بن قولویه قمى، در کتاب کامل الزیارات، ص ۳۲۴٫
۲٫ شیخ صدوق، در کتاب ثواب الاعمال، ص ۱۲۴٫
۳٫ حاج میرزا حسین نورى، در کتاب مستدرک الوسائل، ج ۳، ص ۶۱۴ و ۶۶۹٫
۴٫ حاج شیخ عباس قمى در کتاب سفینة البحار، ج ۲، ص ۱۲۱٫
۵٫ حاج شیخ عباس قمى در کتاب مفاتیح الجنان، ص ۶۵۶٫
۶٫ حاج شیخ عباس قمى در کتاب منتهى الامال، ج ۱، ص ۱۷۹٫

۷٫ محمد بن على اردبیلى در کتاب جامع الرواة، ج ۱، ص ۴۶۰٫

:toop:میلاد حضرت عبدالعظیم مبارک
:toop:

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
زیارت حضرت عبدالعظیم ثواب زیارت کربلا داره

از عظمت این شخصیت همچین ثوابی نقل شده

...تبریک...
:53:عید میلاد عبدالعظیم حسنی مبارک باد:53:

ایرانی اسلامی

کاربر حرفه ای
"کاربر *ویژه*"
بسم الله الرحمن الرحیم
:53::toop:سلام. منم میلاد شاه عبدالعظیم حسنی رو به همه تبریک عرض می کنم.:53::toop:​

بالا