نگرانی مقام معظم رهبری ....!!!

مفردمذکرغائب

کاربر فعال
"بازنشسته"

smpl.jpg

برای دریافت فایل صوتی این قسمت
کلیک کنید

من خيلى نگران زبان فارسى ام؛ خيلى نگرانم. سالها پيش ما در اين زمينه كار كرديم، اقدام كرديم، جمع كرديم كسانى را دُور هم بنشينند. من ميبينم كار درستى در اين زمينه انجام نمي گيرد و تهاجم به زبان زياد است. همينطور دارند اصطلاحات خارجى [به كار ميبرند].

ننگش ميكند كسى كه فلان تعبير فرنگى را به كار نبرد و به جايش يك تعبير فارسى يا عربى به كار ببرد؛ ننگشان ميكند. اين خيلى چيز بدى است؛ اين جزو اجزاء فرهنگ عمومى است كه بايد با اين مبارزه كرد.

دوستان! زبان فارسى يك روزى از قسطنطنيّه ى آن روز، از استانبولِ آن روز، زبان علمى بوده تا شبه قارّه ى هند؛ اينكه عرض ميكنم از روى اطّلاع است. در آستانه(لقب شهر استانبول در زمان عثمانی) - مركز حكومت عثمانى - زبان رسمى در يك برهه ى طولانى اى از زمان، زبان فارسى بوده. در شبه قارّه ى هند برجسته ترين شخصيّت ها با زبان فارسى حرف ميزدند و انگليسها اوّل ى كه آمدند شبه قارّه ى هند، يكى از كارهايى كه كردند اين بود كه زبان فارسى را متوقّف كنند؛ جلو زبان فارسى را با انواع حيَل و مكرهايى كه مخصوص انگليسها است گرفتند. البتّه هنوز هم زبان فارسى آنجا رواج دارد و عاشق دارد؛ كسانى هستند در هند - كه بنده رفته ام ديده ام، بعضىهايشان اينجا آمدند آنها را ديديم - عاشق زبان فارسى اند؛ امّا ما در كانون زبان فارسى، داريم زبان فارسى را فراموش ميكنيم؛ براى تحكيم آن، براى تعميق آن، براى گسترش آن، براى جلوگيرى از دخيلهاى خارجى هيچ اقدامى نميكنيم. يواش يواش [در] تعبيرات ما يك حرفهايى ميزنند - هر روزى هم كه ميگذرد يك چيز جديدى مىآيد - ما هم نشنفته ايم. گاهى مى آيند يك كلمه اى ميگويند، بنده ميگويم معناى آن را نميفهمم ، ميگويم معناى آن چيست؟ معنا [كه] ميكنند، تازه ما اطّلاع پيدا ميكنيم كه اين كلمه آمده؛ [اين] يواش يواش كشانده شده به طبقات و توده ى مردم؛ اين خطرناك است.

اسم فارسى را با خطّ لاتين مينويسند! خب چرا؟ چه كسى ميخواهد از اين استفاده كند؟ آن كسى كه زبانش فارسى است يا آن كسى كه زبانش خارجى است؟ اسم فارسى با حروف لاتين! يا اسمهاى فرنگى روى محصولات توليد شده ى داخل ايران كه براى من عكسهايش را و تصويرهايش را فرستادند! خب چه داعى داريم ما اين كار را بكنيم؟ بله، يكوقت شما يك محصول صادراتى داريد، آنجا در كنار زبان فارسى - فارسى هم بايد باشد البتّه؛ هرگز نبايستى از روى محصولات ما زبان فارسى برداشته بشود - البتّه زبان خارجى هم به آن كشورهايى كه خواهد رفت، اگر زبان ديگرى دارند نوشته بشود، امّا محصولى در داخل توليد ميشود، در داخل مصرف ميشود، چه لزومى دارد؟ روى كيف بچّه هاى دبستانى چه لزومى دارد كه يك تعبير فرنگى نوشته بشود؟ روى اسباب بازىها همينجور؛ من واقعاً حيرت ميكنم. اين جزو چيزهايى است كه شما خيلى دربارهاش مسئوليّت داريد.

البتّه من مثالهايى در ذهن دارم براى اين استعمال زبان فارسى كه نميخواهم ديگر حالا آنها را عرض كنم؛ نام شركت، نام محصول، نام مغازه! و از اين قبيل همينطور مكرّر تعبيرات فرنگى و بخصوص انگليسى؛ من از اين احساس خطر ميكنم و لازم است كه حضرات و شوراى عالى انقلاب فرهنگى نسبت به اين مسئله بجد دنبال كنند و دولت به طور جدّى مواجه بشود با اين مسئله. حالا معناى مواجهه اين نيست كه فوراً فردا مثلاً با يك شيوه ى تندى يا شيوه ى خشنى برخورد كنند، [مواجه بشويد] امّا حكمت آميز؛ ببينيد چكار ميتوانيد بكنيد كه جلو اين را بگيريد؛ اين هم يك مسئله.

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با شورای عالی انقلاب فرهنگی

رفیق امام زمان (عج)

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
سلام داداش مفرد، خب نگران نباش دیگه!!! چون واقعا سخته واسه هر چیزی بخوایم فارسی استفاده کنیم!!! اصلا کلمه ها ضایع میشن اونطوری!!!
بعضی کلمه ها نفسشون خارجی و انگلیسیه دیگه نمیشه که فارسیش کرد!
وقتی هم فارسیش میکنن کلمه خیلی ضایع و مزخرف میشه اونوقت خارجیا به ما میخندن!!! همونطور که بعضی از کلمات ایرانی واسه خارجیا مفهوم نداره و مشهود نیس واسه مام همونطوره
مثلا خارجیا که کلمه ای به اسم حجاب ندارن!!! واسه همین اگه لازم بشه از همین کلمه استفاده میکنن!
یا مثلا امام که همون امام میگن خارجیا imam
واسه مام همونطوره ینی چی که بیایم به جای هلی کوپتر عین بی سوادا بگیم چرخبال!!!!!!!! خو مسخره نیس اینجوری؟؟؟:D=))

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
سلام داداش مفرد، خب نگران نباش دیگه!!! چون واقعا سخته واسه هر چیزی بخوایم فارسی استفاده کنیم!!! اصلا کلمه ها ضایع میشن اونطوری!!!
بعضی کلمه ها نفسشون خارجی و انگلیسیه دیگه نمیشه که فارسیش کرد!
وقتی هم فارسیش میکنن کلمه خیلی ضایع و مزخرف میشه اونوقت خارجیا به ما میخندن!!! همونطور که بعضی از کلمات ایرانی واسه خارجیا مفهوم نداره و مشهود نیس واسه مام همونطوره
مثلا خارجیا که کلمه ای به اسم حجاب ندارن!!! واسه همین اگه لازم بشه از همین کلمه استفاده میکنن!
یا مثلا امام که همون امام میگن خارجیا imam
واسه مام همونطوره ینی چی که بیایم به جای هلی کوپتر عین بی سوادا بگیم چرخبال!!!!!!!! خو مسخره نیس اینجوری؟؟؟:D=))

مشخصه پست رو نخوندین.....
میتونید صوت رو گوش بدین.....

مفردمذکرغائب

کاربر فعال
"بازنشسته"
ShowImage.aspx

آن وقتى كه كمپانى انگليسى هند شرقى وارد هند شد، يكى از اولين تلاشهايش اين بود كه زبان فارسى را كنار بزند. اين زبان اردو را كه ملاحظه مىكنيد، ابتدا رسمى كردند، براى اينكه زبان فارسى را كنار بگذارند؛ بعد خودِ زبان اردو را هم كنار زدند و زبان انگليسى را زبان رسمى كردند! از اوايل قرن نوزدهم اين كار شروع شده و تا امروز هم ادامه دارد. اگر شما امروز به هند تشريف ببريد و با مردمِ غير طبقات پايين انگليسى حرف بزنيد، همه آن را مىدانند؛ چون زبانشان است. زبان رسمى، زبان دولتى و زبان ادارى، زبان انگليسى است؛ يك روز همينها زبان فارسى بوده است؛ يعنى زبان رسمى، زبان حكومت، زبان ديوان، زبان مراسلات و احكام و قوانين، فارسى بوده است. حالا ما مىخواهيم اين را برگردانيم؛ به چه وسيلهيى مىشود اين زبان را برگرداند؟ ما گلستان سعدى و ديوان حافظ و كتابهاى فارسىِ همان چيزهايى كه از نسلهاى گذشته، اين زبان و ادبيات و فرهنگ را دارند منتقل مىكنند، مىفرستيم؛ آنها هم استقبال مىكنند و مىخوانند؛ اين نقش ادبيات است، كه به نظر بنده بسيار حايز اهميت است؛ اين را شما بايد در محيطهاى ادبياتى اثبات كنيد.

بيانات در ديدار اعضاى گروه ادب و هنر صداى جمهورى اسلامى ايران

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
تشکر از جناب مفرد که مثل همیشه فرامین مقام معظم رهبری را تو انجمن نشر میدن.....
در مورد زبان فارسی را نشر دادن قبلا طبق فرامین حضرت اقا مطلب خوبی با مشارکت دوستان پیش رفت و نتیجه هایی هم تو انجمن گرفته شد

اما در این فرمایشات از آقا میفرمایند:
اسم فارسى را با خطّ لاتين مينويسند! خب چرا؟ چه كسى ميخواهد از اين استفاده كند؟ آن كسى كه زبانش فارسى است يا آن كسى كه زبانش خارجى است؟ اسم فارسى با حروف لاتين! يا اسمهاى فرنگى روى محصولات توليد شده ى داخل ايران كه براى من عكسهايش را و تصويرهايش را فرستادند!
.........
در مورد اسامی لاتین یک موردی در همین نام کاربری ها مثلا در فضای مجازی مثل انجمن ما.....بخاطر مسائل فنی مشکلاتی هست.....
یادمه انجمن که میخواست راه بیفته یا افتتاح شده بود به علی آقا گفتم عضو میشم پیشنهاد لاتین دادند بخاطر مسائل فنی....
و بوده خیلی از انجمنها و جاهایی که عضو گیری میکنن پیشنهاد لاتین میدن

همین انجمن ما اون اوائل یه بار اطلاعاتش و کاربراش همه پاک شد ....اگه درست یادم باشه اونایی که اسمشون لاتین بود پاک نشد...شاید اون مطلب رو علی آقا به همین دلیل به بنده گفتند لاتین عضو بشم

ولی در نحوه صحبت کردن میشه اصالت خودمون رو حفظ کنیم و حتی در نام کاربری ها هم اگه اطمینانی از این جهت که عرض شد حاصل بشه خیلی خوب میشه
و این اطمینان و زیر سازی رو فکر کنم همین شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام بدن....

ان شاء الله روزی برسه هیچ ایرانی نباشه که ،زبان اصلی خودش رو بی کلاسی بدونه و استفاده از الفاط و تیکه کلمات خارجی رو کلاس بدونه.

اینم نوشتاری که قبلا بحثهای شده بود.....
๑۩๑۩๑๑۩๑۩๑๑۩๑۩๑๑۩๑۩� ��๑۩๑۩๑لطفا نظر دهید......... واژهای بیگانه از زبان فارسی را، از انجمن حذف کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بالا