سلام یه مشاوره بدید لطفا

ایرانی اسلامی

کاربر حرفه ای
"کاربر *ویژه*"
سلام می خواستم ببینم بصیرت یعنی چی هر چی فکر می کنم می بینم هر کس از بصیرت یه نظر خاصی میده یه راهنمایی کنید بگید بصیرت یعنی چی؟ ممنون:bye1:

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
سلام تشکر از سوال خوبتون
اول معنای لغوی و اصطلاحی بصیرت رو مینویسم چون در هر تعریفی اول باید ریشه یابی کنیم

بصیرت در لغت: به معناى عقیده قلبى، شناخت، یقین، زیركى و عبرت آمده

(دکتر محمد معین، فرهنگ فارسى، ج 1، ص 546.)

در اصطلاح:عبارت است از قوه ‏اى در قلب شخص، كه به نور قدسى منوّر بوده، به وسیله آن حقایق اشیا و امور را درك مى‏كند؛ همان‏گونه كه شخص به وسیله چشم، صُوَر و ظواهر اشیا را مى‏بیند.

(دائرة المعارف تشیع، جمعى از محققان، ج 3، ص 271
)

برخى نیز گفته‏ اند: شناخت روشن و یقینى از دین، تكلیف، پیشوا، حجّت خدا، راه، دوست و دشمن، حق و باطل، «بصیرت » نام دارد.

الان تعریف بصیرت به خوبی مشخص شده ولی گاهی نعبیرها از بصیرت فرق میکنه
بستگی داره بصیرت رو در چه موردی به کار ببریم
درآیات قرآن فراوان آمده که فرد دون بصیرت به کور تشبیه شده
پس بصیرت دیدی هست در باطن برای دیدن واقعیت های موجود نه آنچه نمایش داده شود یا فقط گفته شود
بلکه درک واقعیت بصیرت است

دقت کنید این آیه شریفه رو :
در آیه 125سوره مبارکه طه مى‏فرماید:
«انسان غافل در روز قیامت مى‏گوید خدایا چرا مرا نابینا محشور كردى و حال آنكه من در دنیا بینا و آگاه بودم؟.

!WARNING!

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"
بسم رب الحسین .. .

برید سایت امام خامنه ای تو آرشیو کلیپ های صوتی ، مجموعه خواص بی خواص رو بگیرید
بعد تو سخنرانی ها یکی هست که توضیح میدن خواص یعنی چی!؟
بعد هم برید حسن عباسی گوش کنید.!

به طور خلاصه : بصیرت یعنی امروزه یعنی آگاهی از اتفاقات اطراف و تطبیق اون با عقاید و هنجار ها!!

ایرانی اسلامی

کاربر حرفه ای
"کاربر *ویژه*"
بصیرت یعنی بفهمی کسی مثل شمر که در صفین تا پای شهادت میره میشه قاتل امام حسین(ع):bye1:
امام خامنه ای(ره)

آخرین ویرایش:

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
بصیرت یعنی تشخیص حق و باطل.......اینکه با تعصب به موضوعی نگاه نکنیم.... علت عدم نبود بصیرت در خوارج همین تعصب و عدم فهم دقیق دین و قرآن بود...... تعصب بزرگترین آفت بصیرت هست.

بالا