تبریک خلیفه دوم به امیرمومنان علیه السلام در غدیر خم+سند صحیح

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
در مورد ادله ی جانشینی امیرالمومنین علیه السلام،در غدیر خم،فقط کافی است که یک مسلمان،در عمر خود،فقط یک بار خطبه غدیر را از اول تا آخر،بخواند،آن وقت متوجه خواهد شد که رسول خداص،علی بن ابی طالب ع را به دستور خدا،به جانشینی خود منصوب کرده و اعلام دوستی در کار نبوده است
اما یکی از صدها قرینه ایی که ثابت می کند در غدیرخم،بحث جانشینی مطرح بوده و نه دوستی، تبریک خلیفه دوم به امیرمومنان علیه السلام هست.دقت کنید:
أنبأنا عبد الله بن علی بن محمد بن بشران أنبأنا علی بن عمر الحافظ حدثنا أبو نصر حبشون بن موسى بن أیوب الخلال حدثنا علی بن سعید الرملی حدثنا ضمرة بن ربیعة القرشی عن بن شوذب عن مطر الوراق عن شهر بن حوشب عن أبی هریرة قال :
من صام یوم ثمان عشرة من ذی الحجة کتب له صیام ستین شهرا وهو یوم غدیر خم لما أخذ النبی صلى الله علیه وسلم بید علی بن أبی طالب فقال ألست ولی المؤمنین قالوا بلى یا رسول الله قال من کنت مولاه فعلی مولاه .
فقال عمر بن الخطاب بخ بخ لک یا بن أبی طالب أصبحت مولای ومولى کل مسلم فأنزل الله الیوم أکملت لکم دینکم .

از ابوهریره نقل شده است که گفت : کسی که روز هجدهم ذی حجه را روزه بگیرد ثواب روزه شصت ماه برای وی نوشته میشود ، این روز ، روز غدیر خم است ، روزی که رسول خدا صلی الله علیه و آله دست علی را گرفت و فرمود : آیا من رهبر مؤمنان نیستم ؟ گفتند : چرا ای رسول خدا. فرمود : هر کس من مولای او هستم علی مولای او است .
عمر گفت : تبریک ، تبریک ای پسر ابوطالب ، تو اکنون مولای من و مولای هر مسلمانی ، سپس این آیه نازل شد : امروز دین شما را کامل کردم .

چند نکته:
1- این روایت،صد درصد صحیح است.در یک پست جداگانه ایی،تک تک روات این،مورد بررسی قرار گرفته اند و همه ثقه می باشند.پس وهابیون بی خود و چشم بسته،نگویند روایت ضعیف هست
2-همان طور که در روایت می بینید،عمربن الخطاب آمده و به امیرمومنان علیه السلام،تبریک گفته است،و نشان می دهد خلیفه دوم،از من کنت مولاه فعلی مولاه،خلافت و جانشینی فهمیده است و نه دوستی و محبت(آن گونه که مولوی های اهل تسنن می گویند)
3- عمربن الخطاب می گوید: أصبحت مولای ومولى کل مسلم... همان طور که می بینید،عمر می گوید: اصبحت... یعنی از امروز تو مولای من و تمام مسلمین شدی.از امروز... ترجمه این قسمت بنابر قول اهل تسنن،چنین می شود:ای علی،تو از امروز،دوست من و دوست همه مسلمین شدی.حال سوالی که مولوی های اهل تسنن باید پاسخ دهند این است:مگر علی بن ابی طالب،دیروز و روزهای گذشته،دشمن مسلمانان بوده و از آن روز به بعد،دوست مسلمین شده؟
4- آیا اعلام دوستی یک نفر،بیعت و تبریک می خواهد؟
5- آیا اعلام محبت و دوستی امیر مؤمنان علیه السلام میتواند إکمال دین و إتمام نعمت پروردگار لقب بگیرد؟زیرا همان طور که در روایت می بینید،بلافاصله بعد از آنکه پیامبرص فرمودند:من کنت مولاه فعلی مولاه،خداوند آیه نازل کرد و فرمود:امروز دین را کامل کردم و به اسلام راضی هستم.

shia24

بالا