مناجات زيباي شهيد: دكتر مصطفي چمران

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
خدایا !
به هرکه دل بستم
تودلم را شکستی...
عشق هرکسی را به دل گرفتم
تو او را از من گرفتی...
هرکجا خواستم دل مضطرب
و دردمندم را آرامش دهم
و در سایه امیدی
و به خاطر آرزویی
برای دلم امنیتی به وجود آورم
تو یکباره همه را برهم زدی..
و در طوفان های وحشت زای حوادث رهایم کردی
تا هیچ آرزویی را دل نپرورم
و به هیچ چیز امیدی نداشته باشم
و هیچ وقت آرامش و امنیتی
در دل خود احساس نکنم..
خدایا !
تو این چنین کردی
تا به غیر از تو محبوبی نگیرم
و به جز تو آرزویی نداشته باشم
و جز تو به کسی امید نبندم
و جز در سایه توکل به تو
آرامش و امنیت احساس نکنم..
خدایا !
تو را بر همه این نعمت ها شکر...

< شهید دکتر چمران >

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
پاسخ : مناجات زيباي شهيد: دكتر مصطفي چمران

ای خدا، من باید از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از این راه طعنه زنند. باید به آن سنگدلانی که علم را بهانه کرده و به دیگران فخر میفروشند، ثابت کنم که خاک پای من هم نخواهند شد. باید همه آن تیره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترین و افتاده ترین مرد روی زمین باشم. ای خدای بزرگ آنها که از تو میخواهم ، چیزهایی است که فقط میخواهم در راه تو به کار اندازم و تو خوب میدانی که استعداد آنرا داشته ام.

شهيد: دكتر مصطفي چمران

داداش مهدی

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"

پرگشایم
خوش دارم که در نیمه های شب در سکوت مرموز آسمان و زمین به مناجات برخیزم. باستارگان نجوا کنم و قلب خود را به اسرار ناگفتنی آسمان بگشایم. آرام آرام به عمقکهکشانها صعود نمایم، محو عالم بی نهایت شوم . از مرزهای علم وجود در گذرم و دروادی ثنا غوطه ور شوم و جز خدا چیزی را احساس نکنم.

داداش مهدی

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"

توکل و رضا
" ترا شکر می کنم که از پوچی ها ، ناپایداری ها ، خوشی ها و قید و بندهاآزادم کردی و مرا در طوفانهای خطرناک حوادث رها ننمودی، و درغوغای حیات، در مبارزهبا ظلم و کفر غرقم کردی، لذت مبارزه را به من چشاندی ، مفهوم واقعی حیات را به منفهماندی... فهمیدم که سعادت حیات در خوشی و آرامش و آسایش نیست ، بلکه در جنگ ودرد و رنج و مصیبت و مبارزه با کفر و ظلم و بالاخره در شهادت است.

داداش مهدی

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"

توکل و رضا
" ترا شکر می کنم که از پوچی ها ، ناپایداری ها ، خوشی ها و قید و بندهاآزادم کردی و مرا در طوفانهای خطرناک حوادث رها ننمودی، و درغوغای حیات، در مبارزهبا ظلم و کفر غرقم کردی، لذت مبارزه را به من چشاندی ، مفهوم واقعی حیات را به منفهماندی... فهمیدم که سعادت حیات در خوشی و آرامش و آسایش نیست ، بلکه در جنگ ودرد و رنج و مصیبت و مبارزه با کفر و ظلم و بالاخره در شهادت است.

خدایا ترا شکر می کنم که به من نعمت " توکل" و " رضا" عطا کردی، و در سخت ترین طوفانها و خطرناکترین گردابها،آنچنان به من اطمینان و آرامش دادی که با سرنوشت و همه پستی ها و بلندیهایش آشتیکردم و به آنچه تو بر من مقدر کرده ای رضا دادم

داداش مهدی

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"

خدایادر مواقع خطر مرا تنها نگذاشتی ، تو در کویر تنهایی، انیس شبهای تار من شدی، تو درظلمت ناامیدی، دست مرا گرفتی و کمک کردی... که هیچ عقل و منطقی قادر به محاسبه پیشبینی نبود، تو بر دلم الهام کردی و به رضا و توکل مرا مسلح نمودی، و در میانابرهای ابهام و در مسیری تاریک، مجهور و وحشتناک مرا هدایت کردی."

داداش مهدی

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"

میخواستم شمع باشم
" همیشه می خواستم که شمع باشم ، بسوزم ، نور بدهم و نمونه ای از مبارزه وکلمه حق و مقاومت در مقابل ظلم باشم . می خواستم همیشه مظهر فداکاری و شجاعت باشمو پرچم شهادت را در راه خدا به دوش بکشم. می خواستم در دریای فقرغوطه بخورم و دستنیاز به سوی کسی دراز نکنم. می خواستم فریاد شوق و زمین وآسمان را با فداکاری وآسمان پایداری خود بلرزانم. می خواستم میزان حق و باطل باشم و دروغگویان ومصلحتطلبان و غرض ورزان را رسوا کنم. می خواستم آنچنان نمونه ای در برابر مردم به وجودآورم که هیچ حجتی برای چپ و راست نماند، طریق مستقیم روشن و صریح و معلوم باشد، وهر کسی در معرکه سرنوشت مورد امتحان سخت قرار بگیرد و راه فرار برای کسینماند..."

داداش مهدی

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"

درسرزمین کفر ، تو بودی
" خدایا می دانی که در زندگی پرتلاطم خود، لحظه ای تو را فراموش نکردم.همه جابه طرفداری حق قیام کرده ام. حق را گفته ام. از مکتب مقدس تو در هر شرایطی دفاعکرده ام. کمال و جمال و جلال تو را به همه مخالفان و منکران وجودت عرضه کرده ام واز تهمت ها و بدگویی ها و ناسزاهای آنها ابا نکردم. در آن روزگاری که طرفداریازاسلام به ارتجاع و به قهقراگری تعبیر می شد و کمتر کسی جرأت می کرد که از مکتبمقدس تو دفاع کند، من در همه جا، حتی در سرزمین کفر، علم اسلام را بر می افراشتم وبا تبلیغ منطقی و قوی خود، همه مخالفین را وادار به احترام می کردم و تو ای خدایبزرگ! خوب می دانی که این فقط بر اساس اعتقاد و ایمان قلبی من بود و هیچ محرکدیگری جز تو نمی توانست داشته باشد."

داداش مهدی

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"

دنیا
" دنیا میدان بزرگ آزمایش است که هدف آن جز عشق چیزی نیست. در این دنیا همهچیز در اختیار بشر گذاشته شده، وسایل و ابزار کار فراوان است، عالیترین نمونه هایصنعت، زیباترین مظاهرخلقت، از سنگریزه ها تا ستارگان، از سنگدلان جنایتکار تادلهای شکسته یتیمان، از نمونه های ظلم و جنایت تا فرشتگان حق و عدالت، همه چیز وهمه چیز در این دنیای رنگارنگ خلق شده است. انسان را به این بازیچه های خلقت مشغولکرده اند. هر کسی به شأن خود به چیزی می پردازد، ولی کسانی یافت می شوند که سوزیدر دل و شوری در سر دارند که به این بازیچه راضی نمی شوند. این نمونه های زیبایخلقت را دوست دارند و می پرستند

داداش مهدی

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"

تو مرا عشق کردی
" خدایا تو مرا عشق کردی که در قلب عشاق بسوزم. تو مرا اشک کردی که در چشمیتیمان بجوشم. تو مرا آه کردی که از سینه بینوایان و دردمندان به آسمان صعود کنم.تو مرا فریاد کردی که کلمه حق را هر چه رساتر برابر جباران اعلام نمایم. تو مرا دردریای مصیبت و بلا غرق کردی و در کویر فقر و حرمان تنهایی سوزاندی. خدایا تو پوچیلذات زودگذر را عیان نمودی، تو ناپایداری روزگار را نشان دادی. لذت مبارزه راچشاندی. ارزش شهادت را آموختی."

بالا