تا حالا شیطان نصیحتت کرده؟؟؟؟

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

گفت وگوى نوح علیه السلام با شيطان
صـدوق ره در حديثى از امام باقر
علیه السلام روايت كرده كه فرمود:
پس از اين كه نوح نفرين كـرد و قـوم او غـرق شدند، شيطان نزد او آمد و گفت : اى نوح تو حقّى بر من دارى كه مى خـواهـم جبران كنم .
ن
وح فرمود: چقدر براى من ناراحت كننده است كه من به گردن تو حقّى پـيـدا كرده باشم . اكنون بگو آن حق چيست ؟
شيطان گفت : آرى تو نفرين كردى و خدا اين مـردم را غـرق كـرد و كـسى به جاى نماند كه من او را بفريبم و از راه راست بيرون برم . ايـنـك تـا آمـدن قـرن ديگر و نسل آينده من آسوده هستم .
نوح گفت : اكنون چگونه مى خواهى جـبـران كـنـى ؟
شـيطان گفت براى تلافى اين حقى كه به گردن تو دارم ، چند جمله به تـو مـى گـويم :
در سه جا به ياد من باش (و مرا از خاطر مبر) كه من در اين سه جا از هر جـاى ديگر به آدمى نزديك ترم :
اوّل در جايى كه خشم مى كنى ،
دوم در وقتى كه ميان دو نـفر قضاوت مى كنى
سوم هنگامى كه با زن بيگانه اى خلوت مى كنى و كس ديگرى با شما نيست .

خصال ، ج 1، ص 65.

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
پاسخ : تا حالا شیطان نصیحتت کرده؟؟؟؟

لازم بذکر این نکته هست که این گفتگو در کتاب شریف بحار الانوار جور دیگری هم نقل شده است که خواندن آن نیز خالی از لطف نیســــــــــــت....

نصیحت شیطان به حضرت نوح (علیهالسلام)
ای نوح! تو را از سه خصلت نهی میکنم:
1- هیچ گاه متکبر و خودخواه نباش؛ زیرا نخستین چیزی که موجب گناه و نافرمانی خدا شد، تکبّر بود. آنجا که خداوند به من فرمان داد تا پدرت آدم (علیهالسلام) را سجده کنم، ولی تکبر باعث شد او را سجده نکردم، اگر او را سجده میکردم خداوند مرا از جهان ملکوتیان و فرشتگان بیرون نمیکرد.

2- از حرص بپرهیز؛ زیرا خداوند همه نعمت های بهشت را برای پدرت (آدم) مباح کرد و تنها از خوردن یک درخت، او را نهی نمود، ولی حرص آدم باعث شد تا از آن درخت بخورد و در نتیجه به فرمان خدا از بهشت اخراج شود.

3- با زن نامحرم خلوت نکن، که در چنین حالی من بسیار به تو نزدیک هستم تا تو را وسوسه کرده و به عمل منافی عفت وادارت کنم.
خداوند به نوح(علیهالسلام) وحی کرد: این سه سخن شیطان را بپذیر.
******************************************************************************************************
و در روایت دیگر آمده:
شیطان به نوح (
علیهالسلام) گفت: از سه خصلت بپرهیز: تکبر، حرص و حسد؛ زیرا تکبر موجب بدبختی من گردید و رانده درگاه حق شدم. و حرص، موجب بیرون راندن آدم(علیهالسلام) از بهشت شد. و حسد موجب شد که قابیل، پسر آدم(علیهالسلام) برادرش هابیل را کشت.
نوح(
علیهالسلام) به ابلیس گفت: به من خبر بده در چه وقت قدرت تو بر گمراه کردن انسان و تسلط تو بر او بیشتر از وقت های دیگر است؟
شیطان در پاسخ گفت: هنگام خشم و غضب انسانها.

بحار، ج11، ص 293

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

و در مورد حضرت موسی ـ علیه السّلام ـ از پیامبر اسلام ـ صلّی الله علیه و آله ـ نقل شده كه فرمودند:
حضرت موسی ـ علیه السّلام ـ نشسته بود كه شیطان بر او وارد شد در حالی كه عرقچین بلند رنگارنگ بر سرش بود، وقتی كه نزدیك موسی رسید عرقچین را كنار گذاشت حضرت موسی بر او توجه نمود و سلام كرد، سپس پرسید تو چه كسی هستی؟
جواب داد من ابلیس هستم،
حضرت فرمود: خدا تو را به ما نزدیك نكند، برای چه آمدی؟
گفت: آمدم تا بر تو سلام كنم چون كه نزد خدا مكان و منزلتی داری،
موسی پرسید: این عرقچین چیست؟
در پاسخ گفت: تا این كه قلبهای سلیم انسانها را به سوی خود جلب كنم،
موسی گفت: آگاهم كن به گناهی كه وقتی كسی انجام دهد بر او غلبه پیدا میكنی،
گفت: زمانی كه خودش را برتر ببیند، و عملش را زیاد بداند، و گناهش در نظرش كوچك جلوه كند، سپس شیطان به موسی گفت: تو را به سه خصلت سفارش میكنم:
(اوّل) هیچ وقت با زن نامحرم خلوت مكن و زن هم با تو خلوت نكند، زیرا هیچ مردی با زنی و زنی با مردی خلوت نمیكند مگر این كه خود من همراه آنان هستم نه یاران من،
(دوّم) از عهد و پیمان بستن با خدا به پرهیز، چون كه هیچ كسی با خدا عهد و پیمان نمیبندد مگر این كه من بین او و وفا كردن به عهد مانع ایجاد كنم،
(سوّم) زمانی كه تصمیم گرفتی صدقهای دهی سریع انجام بده، زیرا همین كه شخصی اراده كرده صدقه دهد؛ خودم مانع میشوم نه یاران من.

پ . امالی، شیخ مفید، ص 157، ناشر: جامعه مدرسین.

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

[h=2]نصیحت شیطان به یحیی(علیه السلام)[/h] دیدش که با زنجیرها و رشتههایی در دست به سوی او می آید. پرسید: ای ابلیس! این رشتهها چیست که در دست توست؟

گفت: اینها انواع علایق، امیال و شهوتهایی است که در فرزند آدم یافتهام.
یحیی(علیه السلام) لحظهای چشم به رشتهها دوخت و گفت: آیا برای من نیز از این رشتهها سهمی هست؟
ابلیس نیشخندی به روی یحیی زد و گفت: آری، هنگامی که از خوردن غذا سیر میشوی، سنگین شده و نسبت به نماز، ذکر و مناجات خدای خود بی رغبت میگردی.
یحیی با شنیدن سخن شیطان، سر به زیر انداخت و گفت: به خدا سوگند که بعد از این هرگز شکم خود را از غذا پر نخواهم کرد.
شیطان از خشم سرخ شده و در حالی که از یحیی دور میشد گفت: به خدا قسم که من نیز بعد از این هرگز مؤمنی را نصیحت نخواهم کرد.( قصههای شیطان یا ابلیس نامه، ج1، ص35)

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

[h=2]دوستان شیطان در امت اسلام[/h] روزی حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه وآله)با شیطان ملاقات کردند و فرمودند: ای لعین دوستان تو از امت من چند نفرند؟ شیطان گفت: دوازده نفر
1- امیرستمگر.
2- ثروتمند خود خواه.
3- کسی که باک ندارد که از کجا بدست میآورد و در کجا به مصرف میرساند.
4- عالمی که پادشاه ستمکاری را بر ظلم و جورش تایید کند.
5- تاجر خائن که در تجارت خود به مردم خیانت کند.
6- محتکر که ارزاق مردم را ارزان بخرد و برای گران شدن ذخیره و انبار کند.
7- زنا کاران اعم از زن و مرد.
8- ربا خواران که مال فقیران را به این وسیله از کفشان بیرون میآورند.
9- افراد بخیل که از انفاق مال خود بخل میورزند و دیگران را از آن محروم میکنند.
10- کسانی که در نماز سستی میکنند و توجهی به آن ندارند.
11- کسانی که در میان مردم سخن جینی میکنند و آنان را به جان هم میاندازند
12- کسانی که مست و بیهوش هستند.

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

[h=2]چرا شیطان از صدقه دادن ناراحت میشود ؟[/h] روزی حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) از شیطان پرسیدند: ای ملعون چرا مانع از صدقه دادن میشوی؟
شیطان گفت: ای رسول خدا اگر ارهای بر سرم گذارند و مانند درخت ارهام کنند برایم راحتتر است از تحمل صدقه دادن اشخاص.

حضرت فرمودند: چرا از صدقه دادن مردم ناراحتی؟شیطان جواب داد:

در صدقه پنج خصلت است:
1- مال را زیاد میکند.
2- مریضان را شفا میدهد.
3- بلاها را دفع میکند.
4- صدقه دهندگان به سرعت از پل صراط عبور میکنند.
5- بدون حساب وارد حساب میشوند و عذابی برایشان نیست.
رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) پس از شنیدن این سخنان از شیطان به او فرمودند: خدا عذابت را زیاد کند.

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

[h=2]آموختنیهایی از شیطان
[/h]
چه موضوعاتی در امت پیامبر(صلی الله علیه وآله) شیطان را ناراحت میکند ؟
اول اینکه ؛ هر وقت به یکدیگر میرسند ، سلام میکنند و سلام یکی از نامهای خداست پس هر کس سلام کند خداوند او را از هر بلا و رنجی دور میکندو هر کس که جواب سلام را بدهد خداوند متعال رحمت خود را شامل حالش میکند.

دوم اینکه : وقتی همدیگر را ملاقات میکنند به هم دست میدهند و این عمل را آن قدر ثواب است که هنوز دست از یکدیگر بر نداشته خداوند هر دو را مورد رحمت خود قرار میدهد.

سوم اینکه : وقت خوردن غذا و شروع کارها است که ((بسم الله الرحمن الرحیم)) میگویند و مرا از خوردن آن غذا و شرکت در آن محروم میکنند.

چهارم اینکه : هر وقت سخن میگویند ((انشاء الله)) بر زبان میآورند و به قضای خداوند راضی میشوند و من نمیتوانم کارشان را از هم بپاشم و آنان رنج و زحمتم را ضایع میکنند.

پنجم اینکه : از صبح تا شام تلاش میکنم تا آنان را به گناه بکشانم و در صورت گناه نیز وقتی که شام میشود توبه میکنند و زحماتم را از بین میبرند و خداوند به واسطه توبه گناهانشان را میبخشد.

ششم اینکه : از همه مهمتر اینکه وقتیکه نام رسول خدا را میشنوند با صدای بلند صلوات میفرستند و من چون ثواب آن را میدانم از ناراحتی فرار میکنم زیرا طاقت دیدن ثواب این عمل را ندارم.

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

[FONT=&quot]روزی ابلیس با حضرت موسی(ع)ملاقات كرد وگفت:«توبرگزیده وهمسخن خدا هستی،وخدا تورا رسول خود قرارداده است،من گناه كرده ام می خواهم توبه كنم،تو به درگاه خدا شفیع و واسطه من باش،واز خدا بخواه توبه ام را بپذیرد».
[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]موسی(ع) پیشنهاد او را پذیرفت و واسطه شد.
[/FONT]

[FONT=&quot]خداوند به حضرت موسی(ع)وحی كرد:«توبه ابلیس را می پذیرم،مشروط براینكه بر قبر آدم(ع)سجده كند».

[/FONT]
[FONT=&quot]موسی(ع)فرمان خدا را به ابلیس ابلاغ كرد،ابلیس تكبّر نمود وخشمگین شد وگفت:«من آن هنگام كه آدم زنده بود او را سجده نكردم،اكنون كه مرده است او را سجده كنم؟».

[/FONT]
[FONT=&quot]سپس ابلیس به موسی(ع) گفت: اكنون كه نزد خدا ازمن شفاعت كردی، بر گردن من حقّی پیدا نمودی،برای این كه حقّ تو را ادا كنم تو را سفارش ونصیحت می كنم كه در سه مورد مرا یاد كن(یعنی متوجه من باش كه برتو مسلط نگردم) و در این سه مورد تو را به هلاكت نیفكنم:[/FONT][FONT=&quot][/FONT] [FONT=&quot] [/FONT] [FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot] هنگامی كه خشمگین شدی،مرا یاد كن،كه دراین هنگام مانند جریان خون در رگهای بدنت به تو نزدیك شده ام.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT] [FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot] هنگامی كه در جبهۀ جهاد؛دربرابر دشمن قرار گرفتی،مرا یاد كن،زیرا در این هنگام من نزدیك می شوم و وسوسه می كنم كه تو زن وبچه داری به فكر آنها باش،با همین وسوسه،سست می گردی وپشت به جبهه می كنی.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT] [FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]بترس[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]و دوری كن از خلوت كردن با زن نامحرم،زیرا در آن هنگام من بسیار نزدیك[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]هستم،وبین تو وآن زن واسطه و دلّال[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]می گردم،تا شما را به هم نزدیك كنم وبه[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]گناه بی عفّتی وادار نمایم[/FONT][FONT=&quot].

{[/FONT][FONT=&quot]حكایتهای شنیدنی،محمدی[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]اشتهاردی،ص195،به نقل از:الدّر المنثور،ج1،ص51[/FONT][FONT=&quot]}.[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]

Hadii

داره دوست میشه
"کاربر *ویژه*"

بیچاره شیطون.. تا حالا خیلی تلاش کرده

نه اینکه کلا به نصیحت گوش نمیدیم ، برامون فرق نمیکنه طرف کی باشه.!!

حیوونی ! دلم براش میسوزه.!!

بالا