✿✿ تفاوت سگ و گوسفند از نظر حضرت امیر علیه السلام ✿✿

BarOoN

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

مردی اعرابی از امیرالمومنین علیه السلام پرسید؛ سگی را دیدم با گوسفندی جستن كرد و از آنها حملی به هم رسید، آیا این حمل به كدامیك ملحق است ؟ آن حضرت علیه السلام فرمود: او را در كیفیت خوراكش آزمایش كن ، اگر گوشتخوار بود سگ است و اگر علف خوار بود گوسفند. اعرابی : او را دیده ام گاهی گوشت خورده و گاهی علف . علی علیه السلام او را در آب آشامیدن آزمایش كن ، اگر با دهان آب می خورد گوسفند است و اگر با زبان آب می خورد سگ است . اعرابی : هر دو جور آب می خورد.
علی علیه السلام او را در راه رفتن آزمایش كن ، اگر دنبال گله می رود سگ است و اگر وسط یا جلو گله می رود گوسفند است . اعرابی : گاهی چنین است و گاهی چنان . علی علیه السلام او را در كیفیت نشستن ملاحظه كن ، اگر بر شكم می خوابد گوسفند است و اگر بر دم می نشیند سگ است . اعرابی : گاهی به این ترتیب می نشیند و زمانی به آن ترتیب . علی علیه السلام او را ذبح كن اگر در شكمش شكنبه دیدی گوسفند است و اگر روده وامعاء دیدی سگ است . اعرابی از شنیدن این نكات دقیق و متحیر و مبهوت شد.

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
پاسخ : ✿✿ تفاوت سگ و گوسفند از نظر حضرت امیر علیه السلام ✿✿

سلام
خیلی جالب بود این روایت رو شنیده بودم .
اما در مورد سگ و گوسفند یه روایت خیـــــــــــــــــــــــــــلی شنیدنی در مورد برکت ، ( امام صادق (ع) )شنیدم خیلی جاها گشتم نتونستم سندشو پیدا کنم انشاله این چند روز مجددا میگردم و در این جا مینویسم
آخه اونم سگ و گوسفند توشه که واقعا شنیدش کیف داره........

BarOoN

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

سلام
خیلی جالب بود این روایت رو شنیده بودم .
اما در مورد سگ و گوسفند یه روایت خیـــــــــــــــــــــــــــلی شنیدنی در مورد برکت ، ( امام صادق (ع) )شنیدم خیلی جاها گشتم نتونستم سندشو پیدا کنم انشاله این چند روز مجددا میگردم و در این جا مینویسم
آخه اونم سگ و گوسفند توشه که واقعا شنیدش کیف داره........

سلام

جناب منتظر منتظر هستیم که انشاالله در اولین فرصت ممکن

اینکار رو بکنید تا ما هم مطالعه کنیم ... ممنون از توجهتون ...

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

سلام بر همه دوستان خوبم

قول داده بودم که روایت امام صادق(ع) رو که در مورد برکت بود و حضرت در اون روایت مثال سگ و گوسفند رو میزنند اینجا بیارم

واقعیت امر اینه که من این روایت رو جایی شنیدم و تا بحال نتونستم منبع این روایت رو پیدا کنم

اما چون این روایت شنیدنیه واقعا ،اینجا میارم و از دوستان عزیز تقاضا دارم اگه منبع رو میدونند یا مطلبی در این مورد هست بزارن تا استفاده کنیم......

روایت شده که از امام صادق (ع) در مورد برکت سوال شد که یا جعفر بن محمد(ع) برکت چیست؟

حضرت میفرمایند :اگر میخواهید معنای برکت را بدانید نگاه کنید به گوسفند و اگر عدم برکت رو میخواهید متوجه بشید، نگاه کنید به سگ....

گوسفند در طول سال اگر یکبار زایمان کنه و نهایتا 2قلو هم دنیا بیاره برا هر گوسفند سالی 2تا زیاد میشه (البته در صورتی که 2قلو باشه)

و سگ در طول سال اگر 1بار زایمان کنه و اونم 7 قلو بدنیا میاره که برا هر سگ سالی 7تا زیاد میشه....

با یک حساب سر انگشتی پس باید تعداد سگها خیلی بیشتر از گوسفندان باشد در حالی که برعکس است و ما گله گله گوسفند میبینیم و سگ برای

هر گله نهایتا 3-4 تا سگ.....

امام صادق(ع) فرمودند به این دلیل است که خدا در نسل گوسفند برکت قرار داده و این برکت است که موجب ازدیاد نسل گوسفند گشته است....

BarOoN

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

به به چقدر قشنگ

سلام جناب منتظر ممنون از روایتی که آوردید برای من تازه گی داشت

البته این هم یک درس هست و هم یک مطلب جالب قابل تحقیق که

واقعاً چرا اینطور هست ... هرچند شاید برخی دلایلی رو ذکر کنند برای

رد این ادعا که اصلاً مهم نیست ... مهم درسی هست که ما باید از این روایات

ارزشمند بگیریم

در پناه حق باشید ...

بالا