◆*◆27. شهدای نهضت عاشــــــــورا. قاسم بن حسن بن علی بن ابی طالب◆*◆

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

80287732282042592595.jpg

27. قاسم بن حسن بن علی بن ابیطالب

سلام به محبان خاندان پاک رسول خدا(ص):

قاسم، فرزند امام حسن علیه السلام هستن و در واقعه عاشورا زیر پانزده سال سن داشتن.
در شب عاشورا امام حسینعلیه السلام اصحاب و یاران خودشون رو جمع کردن و بیعت و عهد رو از اون ها برداشتن و فرمودن: ما فردا کشته می‏شیم. هر کس می‏خواد بره، از تاریکی شب استفاده کنه و بره.

یاران و اصحاب یکی پس از دیگری از جا بلند شدنو اظهار وفاداری کردن. قاسم، این نوجوان شجاع و فداکار، هم برخاست و گفت: عمو جان! آیا من هم کشته خواهم شد؟

امام فرمود: «یا بنی کیف الموت عندک؟» پسرم! مرگ در نظر تو چگونه است؟
قاسم گفت: «یا عم احلی من العسل» عموجان![مرگ در راه و رکاب تو ]نزد من از عسل شیرین‏تر است.

امام فرمود: آری به خدا سوگند، تو نیز پس از بلای عظیم کشته می‏شوی "

روز عاشورا خدمت امام رفت تا برای میدون رفتن اجازه بگیره. امام نگاهی به ایشون کرد و در آغوشش گرفت و هر دو گریستن.

قاسم، بعد کلی اصرار از امام اجازه نبرد گرفت و با این رجز وارد میدون شد:
اگر مرا نمی شناسید، بدانید که من فرزند حسن، نوهی پیامبر برگزیده و امینام. این حسین است که همانند اسیری در دست مردمی گرفتار است. مردمی که کاش باران رحمت هرگز بر آنها نبارد.

عمرو سعد نفَیل ازْذی سوگند خورد که ایشون رو به شهادت برسونه، به سمت قاسم حمله برد و با تیغ آخته به سر ایشون زد. قاسم از فراز اسب به رو زمین خورد.
از امام حسینعلیه السلام کمک خواست. حسین به نفیل حمله کرد و دستش رو برید. . فریادى كشید و از امام کناره گرفت . سواران كوفه ، یورش آوردن تا عمرو رو نجات بدن، اما عمرو در جلوى سینه مَركب ها قرار گرفت و سواران ، با اسب بر روى اون رفتن و وى رو لگدمال كردن تا به هلاکت رسید.

پس ازشهادت قاسم، امام حسینعلیه السلام سینه بر سینهاش گذاشت و کنار کشتگان هاشمیان گذاشت.

در «زیارت رجبیّه»، نام قاسم اومده و در «زیارت ناحیه مقدّسه» هم این چنین از ایشون یاد شده:
سلام بر قاسم، فرزند حسن بن على؛ ضربت خورده بر سرش، و زِرهش كَنْده شده، هنگامى كه عمویش حسین را صدا زد! پس عمویش، خود را مانند بازى شكارى، بر بالاى سرش رسانْد و او، پاهایش را به خاك مى سایید و حسین علیه السلام مى فرمود: «[از رحمت خدا] دور باشند قاتلان تو؛ كسانى كه روز قیامت، دشمنشان، جدّ تو و پدر تو هستند!»

اصرار برای جهاد، رشادت در میدون جنگ و...
این قاسم بن حسن هست که در راه امامش این چنین جانفشانی می کنه، نوه شیرخدا امام علیعلیه السلام هست، سن و ساله کمش مانعی در جهت آرمان های مقدسش نمیشه و...
به نظر بنده این جمله قاسم خیـــــــــــــلی تامل برانگیزه:

«یا عم احلی من العسل» عموجان![مرگ در راه و رکاب تو ]نزد من از عسل شیرین‏تر است.

نظر شما چیه؟

بسم الله...

مسافر

کاربر ویژه
"بازنشسته"
پاسخ : 27. قاسم بن حسن بن علی پسر بن ابیطالب

سلام.

چقدر باید روح نوجوانی بزرگ باشد که چنین بگوید:

هر چند اگر از خاندان حضرت علی علیه السلام غیر از این دیده میشد عجیب بود.

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"
پاسخ : 27. قاسم بن حسن بن علی پسر بن ابیطالب

وقتي يك جوان 15 ساله كه تازه اول راهه زندگيست اين طور عاشقانه از مرگ در راه امام زمانش صحبت ميكنه:

مطمئنا به شناختي رسيده كه لايق خاندان نبوت و ولايته و از سلاله پاك امام حسن مجتبي ع جز اين سزاوار نيست
ولي اي كاش ما از وجود نازنين اين بزرگواران درس بگيريم و فراموش نكنيم

Mehrban

دوست خوب همه
"منجی دوازدهمی"
امام فرمود: «یا بنی کیف الموت عندک؟» پسرم! مرگ در نظر تو چگونه است؟ قاسم گفت: «یا عم احلی من العسل» عموجان![مرگ در راه و رکاب تو ]نزد من از عسل شیرین‏تر است.امام فرمود: آری به خدا سوگند، تو نیز پس از بلای عظیم کشته می‏شوی "

بالا