بر داشتن ابرو و آرايش قبل از ازدواج چه حكمي دارد؟

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"
13524820361.jpg

اين سوال داراي دو جنبه شرعي و عرفي مساله اصلاح و آرايش و زينت در دختران است .

از جنبه شرعي بنابر نص صريح قرآن كريم زينت زن بايد از نامحرم پوشيده باشد :
وقل للمومنات يغضضن من ابصارهن ويحفظن فروجهن ولا يبدين زينتهن الا ما ظهر منها وليضربن بخمرهن علي جيوبهن ولا يبدين زينتهن الا لبعولتهن او ...(نور/31
)

و به زنان با ايمان بگو ديدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاكدامنى ورزند و زيورهاى خود را آشكار نگردانند مگر آنچه كه طبعا از آن پيداست و بايد روسرى خود را بر سينه خويش [فرو] اندازند و زيورهايشان را جز براى شوهرانشان يا..
.
ديگر تفاوتي نميكند خانمي كه زينت دارد ، متاهل باشد يا مجرد ، بهر حال زينتش را در مقابل نامحرم بايد بپوشاند .

نفس اصلاح صورت وبرداشتن ابرو ... هم شرعا براي دختران حرام نيست اما مساله اين است كه اين صورت اصلاح شده يا ... را اگر مصداق زينت باشد بايد از نامحرم بپوشاند ،

مصداق زينت نيز عرفي است يعني(اگر نظر مرجع تقليد بر زينت بودن اين موارد است يا ) در عرف متدينين جامعه اگر برداشتن ابرو زينت است ، بايد آنرا از نامحرم بپوشاند 1 و 2

و اما جنبه عرفي اصلاح صورت در دختران :
همانگونه كه ميدانيد در گذشته اصلاح و برداشتن ابرو صرفا براي خانمهاي متاهل ، عرف بود اما امروزه اين امر در دختران كم سن و سال هم مشاهده مي شود ، البته امري عمومي و فراگير نيست اما غالبا اينگونه است
.

اما آنچه اصل است اين است كه اگر اصلاح صورت و برداشتن ابرو در عرف مصداق زينت باشد بايد از نامحرم پوشيده شود 3.

1

behz@d

بی وفــا
پاسخ : بر داشتن ابرو و آرايش قبل از ازدواج چه حكمي دارد؟

بانو ي گل ضحا...صورت زن بدون آرايش هم زينت دارد پس بايد صورت هم بپوشانند؟؟

خدا خودش ياري كنه...
آخه چرا بانو ي گل؟؟
چرا خودمون رو با يك سري تعصبات زنداني كنيم كه بعدا باعث شه جوونامون از دين و روشمون فرار كنند؟؟؟
بهتر نيست بگيد آرايش مناسب در حد يك بانو ي پر كمالات خوب هست نه اين آرايش هايي كه الان جوونامون(خانم ها) از اونها استفاده ميكنند...والا كه از انسانيتشون هم دور ميشن چه برسه به اينكه زيبا بشن:53:

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

دقت كنيد فقط برداشتن آن نه رنگ كردن و مداد و تاتو زيرا قطعا زينت و پوشش آن واجب است]:

آیات عظام امام ،سیستانی ، مکارم و نوری : به این مقدار اشکال ندارد و پوشاندن آن از نامحرم واجب نیست

آیات عظام بهجت و صافی : زینت محسوب میشود و باید از نامحرم بپوشاند

ایت الله العظمی تبریزی : اگر به گونه ای باشد که نزد زنان کهنسال و یا نزدیک به آنان متعارف است پوشاندن آن واجب نیست

آیات عظام خامنه ای ، فاضل ، و وحید : اگر زینت محسوب شود باید ان را از نامحرم پوشاند .

تبصره : اگر اصلاح ابرو و صورت توجه مرد نامحرم را جلب میکند و باعث مفسده می شود ، پوشاند آن از نامحرم واجب است .

توضيح يك مطلب ضروري است و آن اينكه آنچه بر سر مصداق زينت بودن آن بحث است ، اصلاح صورت و برداشتن ساده ابروست ، اما رنگ كردن ابرو يا كشيدن مداد و يا تاتو كردن آن ، يقينا زينت بوده و بايد از نامحرم پوشيده شود .

در اين خصوص بايد به نظر مراجع محترم رجوع نمود زيرا برخي فقها مانند آيت الله بهجت ، برداشتن ابرو و اصلاح صورت را مصداق زينت ميدانند و معتقدند بايداز نامحرم پوشيده شود .
( ر.ك: استفتائات آيت الله بهجت مساله 788 )

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

برادر بزرگوارم داداش بهزاد
درست ميگين زن بدون آرايش هم زيباست ولي موضوع پوشاندن زيبايي براي جلب توجه

برادر بسيار عزيز
توجه به حجاب و پوشيدگي براي دوام زندگي سالم و خانواده است نه فرار جوانها از دين و ايمان

از اينكه از كنار اين تاپيك بي توجه نگذشتيد ممنونم
و اينكه نظرتون رو گفتيد
ولي حجاب براي تعصبات خشك و بي مورد نيست و آرايش هم جز براي همسر و محارم اشكال عرفي و شرعي دارد كم يا زياد فرقي نمي كند

behz@d

بی وفــا

ببخشيد يكمقداري تند حرف ميزنم ولي خيلي عصبي هستم...تاحالا با چند تا دختر جوان كه از لحاظ پوشش ظاهري و باتني مشكل داشته حرف زديد؟؟
آيا خداييش اسلام پوشش هاي مضر امروزي را براي زنان در نظر گرفته؟؟
اسلام بيان كرده كه هرچيزي داراي ضرري بيش از منفعت باشد حرام است...چادر.مانتو هاي زخيم.شال و روسري هاي زخيم...تمامي اينها داراي ضرر هستند...ميخواين من مقاله بنويسم شما بعدا سره فرصت مطالعه كنيد؟؟

درست هست حجاب بد نيست و تعصب هم نيست...همونجور كه ميدونيد تمام ميوه ها به غير از چند نوع داراي الكل هستند...اما چرا اسلام الكل رو حرام كرده؟؟(شراب)
دليلش اين هست كه بيش از اندازه ي تايين شده كه در هر ميوه موجود هست مضر هست....حجاب هم همينگونه هست...
كساني رو ميشناسم كه از خانواده و عرف اسلام بدليل تعصبات فرار كردند...:53:
شما اول جلو ي آرايش بد زنان همسر دارو بگيرين بعد ميرسيم به پاييه ي دختراني كه قبل از ازدواج اين كار رو ميكنند...
يا علي:53:

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

داداش مگر من گشت ارشادم كه جلوي آرايش زنهاي شوهر دار را بگيرم

من در مورد اعتقاداتم مطلب ميزارم و به اين مطالب ايمان دارم

از نظر من اصلا چادر ضرر ندارد تازه داداش اصلا گرم هم نيست

شما كه زن نيستي چرا ناراحتي از گرماي چادر

چرا عصباني بشي؟؟؟؟؟؟؟؟:53:

behz@d

بی وفــا

وقتي بانو از خانه خارج بشيد تن فروشي ضربه هاي اجتماعي بي اعتمادي افزايش فحشا و غيره كه بخاطره تعصبات بيدليل ديني رواج پيدا كرده را ببينيد علت عصبي شدن من هم متوجه ميشيد...يك سوال...ميشه بگيد كدوم پيامبر يا امام ما پوشش چادر با رنگ مشكي رو پوشش مناسب ميدونستند؟؟:53:

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

بهزاد جان این آیه خدا و این شما:

و به زنان با ايمان بگو ديدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاكدامنى ورزند و زيورهاى خود را آشكار نگردانند مگر آنچه كه طبعا از آن پيداست و بايد روسرى خود را بر سينه خويش [فرو] اندازند و زيورهايشان را جز براى شوهرانشان يا..
.

خودتون قضاوت کنیددددددددددددددد

حرف خدا درسته یا حرف شماااااااااااااااااااااااااا؟

باتلاق

کاربر جدید
"منجی دوازدهمی"

برادر بزرگوارم داداش بهزاد
1:درست ميگين زن بدون آرايش هم زيباست ولي موضوع پوشاندن زيبايي براي جلب توجه

برادر بسيار عزيز
2 :توجه به حجاب و پوشيدگي براي دوام زندگي سالم و خانواده است نه فرار جوانها از دين و ايمان

از اينكه از كنار اين تاپيك بي توجه نگذشتيد ممنونم
و اينكه نظرتون رو گفتيد
3 :ولي حجاب براي تعصبات خشك و بي مورد نيست و آرايش هم جز براي همسر و محارم اشكال عرفي و شرعي دارد كم يا زياد فرقي نمي كند
1 :پس یه باره حکم کنیدی به روپوش و روبند زدن زنان که زیباییشان جلب توجه نکند فکر کنم عرف شما بپسندد !!

2 :بعید میدونم حجاب برای زندگی سالم باشه چرا که افرادی بی حجاب میشناسیم که زندگی با ارامش ومفید و سالمی دارند !!
بر فرض که حرف شما صحیح باشد وحجاب برای سلامت خانواده باشد نه فرار باید گفت که نحوه اجرای ان با زور و اجرای پلیس امنیت اخلاقی موجب فرار جوانان از دین شده و بیشتر دختران جامعه و ازاد ما رو عقده ای بار می اورد !!!!!(دوست داشتید دفاع کنید با عقل دفاع کنید نه تعصبات و ایه و روایت )
3 :
اومدیم و کسی دوست نداشت شوهر کنه ایا حق نداره با قیافه ای مرتب و زیبا در جامعه ظاهر بشه ؟
باید بدون ارایش ظاهر بشه ؟
پس حق ازادی چی میشه ؟
حق زندگی چی میشه ؟

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

ومدیم و کسی دوست نداشت شوهر کنه ایا حق نداره با قیافه ای مرتب و زیبا در جامعه ظاهر بشه ؟
باید بدون ارایش ظاهر بشه ؟
پس حق ازادی چی میشه ؟
حق زندگی چی میشه ؟

باطلاق عزيز:53:
با قيافه مرتب در خيابان آمدن ربطي به شوهر كردن يا نكردن نداره
زن ميتونه براي محارمش زينت كنه
حق زندگي يا حيات ربطي به مسئله حجاب شخص نداره
مگر عزيز من اسلام ميگه كسي كه شوهر كرد آزاده هر جوري دوست داره در اجتماع حاضر بشه كه حالا نگران كساني باشيم كه بي همسر هستند
و مگر حجاب محدوديته كه بگيم آزادي چي ميشه؟
زن ميتونه چه با همسر و چه بدون همسر با آراستگي و وقار در اجتماع حاضر بشه و فعاليت كنه
حجاب براي آزادي زن مسلمانه ا

بالا