اسراري بر خلقت سوسك حمام

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

فواید سوسک های حمام !!

اگر از شما بخواهند فهرستی از منفورترین موجودات روی زمین تهیه کنید، احتمالا سوسکهای حمام یکی از اولین جاندارانی هستند که به ذهنتان میرسد. آنها بزرگ و زشت هستند، سریع حرکت میکنند و اغلب در کثیفترین و غیربهداشتیترین نقطه ممکن میتوانید پیدایشان کنید. با این حال بهتر است دیگر آرزوی انقراض آنها را نداشته باشید چون همزمان از بین رفتن گیاهان، جنگلها، پرندگان و زیستبومهای بسیاری را آرزو کردهاید.

پژوهش تازهای نشان میدهد این حشرات نامطبوع وظیفه حفظ بقای زیستبومهای روی زمین و چرخه غذایی را به عهده دارند. آنها اغلب از مواد آلی در حال فساد تغذیه میکنند که سرشار از نیتروژن هستند و نهتنها میتوانند منبع غذایی باارزشی برای پرندگان و پستانداران کوچکی که آنها را شکار میکنند باشند، بلکه نقشی اساسی را در چرخه نیتروژن ایفا خواهند کرد.Srini Kambhampati، مدیر و استاد دانشکده زیستشناسی دانشگاه تگزاس معتقد است انقراض سوسکهای حمام میتواند چرخه نیتروژن در طبیعت را با مشکلات متعددی مواجه کند.

او که سالهاست روی اثر زیستمحیطی این حشرات کار میکند، میگوید: «سوسکهای حمام از مواد آلی در حال فساد تغذیه میکنند که سرشار از نیتروژن هستند. آنها این ماده باارزش را در مدفوع خود به شکلی به خاک برمیگردانند که آن را حاصلخیز و بسیار غنی میکند و برای گیاهان قابل استفاده است. به عبارت دیگر از بین رفتن این جانداران اثرات مخرب جبرانناپذیری روی سلامت جنگلها و به شکل غیرمستقیم روی جانداران ساکن زیستبوم آنها خواهد داشت».
علاوه بر این حدود 5 تا 10هزار گونه مختلف سوسک روی زمین زندگی میکنند که یک منبع غذایی مهم برای بسیاری از پرندگان و پستانداران کوچکی مانند موشها به شمار میروند. با نگاهی به چرخه غذایی میبینیم این شکارچیان میتوانند غذای گروه دیگری از حیوانات را از گربهها و گرگها گرفته تا خزندگان و پرندگان شکارچی بزرگتر مانند عقابها تأمین کنند.

در نتیجه هر گونه کاهش جمعیت سوسکهای حمام میتواند تأثیری غیرمستقیم روی منابع مورد نیاز بسیاری از گونههای گیاهی و جانوری روی زمین داشته باشد.
البته چندان هم جای نگرانی نیست، این حشرات از معدود جاندارانی هستند که به نظر میرسد حتی اگر دمای زمین به شدت افزایش یابد و یا خدای ناکرده جنگ سوم جهانی رخ دهد و سلاحهای اتمی به کار گرفته شوند باز هم خیال انقراض نخواهند داشت!

بايد گفت فتبارك الله احسن الخالقين
اوست كه هيچ چيز را بيهوده نيافريده

منبع : tehrankids

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
پاسخ : اسراري بر خلقت سوسك حمام

تنها سلاح مبارزه با این موجودات همون دمپاییه

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

سوسکی با خدا درد و دل میکرد
و ناراحت بود از اینکه خدا اینطور خلقش کرده

به خدا جملاتی را میگوید ببینید:

گفت : به پاهایم نگاه كن ! ببین چقدر چندش آور است . چشمها را آزار می دهم . دنیا را كثیف می كنم . آدم هایت از من می ترسند . مرا می كشند. برای این كه زشتم . زشتی جرم من است .

گفت : ای
ن دنیا فقط مال قشنگ هاست . مال گلها و پروانه ها . مال قاصدك ها .مال من نیست .

خدا گفت : چرا ، مال تو هم هست . خدا گفت : دوست داشتن یك گل ، دوست داشتن یك پروانه یا قاصدك كار چندانی نیست . اما دوست داشتن یك سوسك، دوست داشتن " تو " كاری دشوار است . دوست داشتن ، كاری ست آموختنی و همه كس ، رنج آموختن را نمی برد . ببخش ، كسی را كه تو را دوست ندارد ، زیرا كه هنوز مومن نیست ،زیرا كه هنوز دوست داشتن را نیاموخته ، او ابتدای راه است . مومن دوست می دارد .همه را دوست می دارد . زیرا همه از من است و من زیبایم ، چشم های مومن جز زیبا نمیبیند . زشتی در چشم هاست.

آن كه بین آفریده های من خط كشید شیطان بود . شیطان مسئول فاصله هاست
.

حالا قشنگ كوچكم ! نزدیك تر بیا و غمگین نباش .

قشنگ كوچك نزدخدا رفت و دیگر هیچ گاه نیندیشید كه نازیباست

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"

خیلی جالب بود،داستان قشنگی بود ولی خوب چیکار کنم
من هر کاری کنم باز هم تا ببینمش الفرار....... واقعا از این موجودات کوچک
و زیبا ومفید عذر میخوام ...با جناب عرفان موافقم ولی آخه اگه با دمپایی بزنیمشون
اینجوری به جای اینکه یکیشون کم بشه کپسولاشون آزاد میشه ونتیجه چندبرابر شدنشونه
پس بهترین روش حشره کشه البته اگه اثر کنه وسم

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

البته اگه اذیت کنند مجور برا دمپایی هم هست....

روایت پیامبر صلوات الله علیه هست که

بکشید حیوان موزی را قبل از اینکه آزار برساند......(اُقتُلُ المُوزی قَبل اَن یُوزی)

behz@d

بی وفــا

سلام منتظر جان...كاملا صحيح هست...سوسك خواص زيادي براي سيستم زمين دارد...اما بايد دانست كه اين موجود موزي عامل بيماري و خيلي خطرناك هست..دانشمندان اين موجود را علت شيوع سل و وبا ميدانند...
راههاي مبارزه با اين موجود فقط پاكيزگيست...اگر روزي 3 بار هم سم پاشي كينيد اما محيط تميز نباشد فايده اي ندارد...
دوست گلي كه از حشره كش استفاده ميكنيد بدانيد كه خطرات زيادي براي سلامتي خود شما و خانواده ي شما هم دارد...
كشتن اين موجود با دمپايي هم صحيح نيست..باكتري بدن اين موجود بعد از مرگ اين موجود ماننده كنه به تمامه سطوح ميچسبد و تنها راه پاكسازي زده عفوني كردن هست
خطرات اين باكتري ها در حمام و جاهاي ديگر شيوع قارچ پوستي بيماري هاي عفوني براي زخم هايي كه تماس مستقيم با اين باكتري ها دارند و مريضي هاي ديگر...
يك راه ديگر هم هست...بستن منافض زندگي اين حيوانات...درزهاي ديوار بهترين مكان براي زندگي و تخم گزاري هست...با مقداري گچ صفت ببنديد و در چاه حمام و دستشويي مقداري سم لوله مخصوص سوسك بريزيد و بعد محض اطمينان از امنيت بهداشتي مقداره زيادي آب بريزيد در چاه
:53:

اما درمورد زشتي اين موجود...
خدا وكيلي وقتي دقيق نگاه كنيد زيبايي هايي را ميبينيد كه هرگز در هيچ موجودي يافت نميشود...سيستم پاهاي اين موجود و كلا سيستم حركتي اين موجود باعث شده در هر مكاني بتواند براحتي حركت كند غير از سطوح شيشه...و نوع زيباي سيستم تكاملي اين موجود بشمار ميرود...در حيوانات ريز و بي مهره سوسك مانند پورشه هست.سريع نترس جسور و فوق تكامل يافته...شاخك هاي زيباي سوسك نه تنها باعث زيبايي بيشتر اين موجود شده بلكه ميدان ديده دوم سوسك بشمار ميرود...پرهاي موجود در پشت اين سوسك ها البته براي گونه هاي خاص از اين سوسك ها كه بالدار نام دارد ميتوان ديد كه مقدار زيادي رگهاي خوني در آنها هست كه باعث خنك شدن موجود و دفاع در برابره نوره خورشيد ميشود...
دشمن درجه يك سوسك هاي فاضلابي نور خورشيد هست كه هم باعث از بين رفتن باكتري ها شده و هم موجود را از پا در مي آورد....سرماي شديد هم ميتواند اين موجود را فلج و نابود كند
بدن اين موجود زيبايي هايي دارد كه اگر جرعت داشته باشيم و دقيق نگاهي كنيم ميبينيم در خيلي از موارد از ما هم برتري دارند:53:

درمورد نقل قول پيامبر (ص)
منتظر جان منظور پيامبر بگمانم از موجود موزي حشراتي هستند كه خطر زا هستند براي ما...مثال:عقرب,هزار پا,وغيره......البت نظر شخصي هست:53:

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
البته اگه اذیت کنند مجور برا دمپایی هم هست....

روایت پیامبر صلوات الله علیه هست که

بکشید حیوان موزی را قبل از اینکه آزار برساند......(اُقتُلُ المُوزی قَبل اَن یُوزی)

موافقم با این یکی!:D

بالا