پیوند زدن آرزوها به بخشش الهی

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"

نَوف بِكالى نقل می کند:

اميرمؤمنان امام علی علیه‌السلام را ديدم كه پشت كرده، شتابان مى‌‏رود. گفتم: كجا مى‏‌روى، مولای من؟ فرمود: رهايم كن، اى نوف! آرزوهايم مرا به سوى معشوق مى‏‌رانَد.

گفتم: سرورم! آرزوهايت چيست؟

فرمود: آن كه آرزويم به اوست، خود، آنها را مى‌‏داند و مرا نيازى نيست تا آنها را به غير او بازگويم.

در ادب بنده، همين بس كه در برخوردارى‏‌ها و نيازهايش، كسى جز خداوندگار خويش را شريك نگردانَد.

گفتم: اى اميرمؤمنان! من از آزمندى و چشمداشت به آرزويى از آرزوهاىِ دنيوى، بر نفس خويش بيمناكم.

فرمود: چرا به حمايتگاه بيمناكان و پناهگاه خداشناسان پناه نمى‏‌برى؟

گفتم: آن را نشانم بده .

فرمود: خداوندِ والا و بزرگ. آرزويت را به حُسنِ تفضّل او پيوند بزن و با تمام خواست، به او روى بياور، و اگر هر آنچه [جز خدا] در دلت وارد مى‏‌شود، درمان كنى، من، ضامنِ جايگزين آنم.

با تمام وجود، به خداوند پاك، رو كن؛ زيرا او مى‏‌فرمايد:
به عزّت و جلالم سوگند، اميد هركس را كه‏ به غير از من اميد بندد، به يأس مبدّل مى‌‏سازم و جامه خوارى در ميان مردم بر او مى‏‌پوشانم و او را از قُرب خويش، دور مى‏‌سازم و پيوندم را با او مى‌‏بُرم و او را گم‏نام مى‏‌سازم؛ زيرا به غير من توجّه مى‏‌كند. واى بر او! آيا در گرفتارى‏‌هايش به جز من آرزومند مى‏‌شود با آن كه رفعِ سختى‌‏ها و گرفتارى‏‌ها در دست من است؟! و به كسى جز من، اميد مى‏‌بندد، در حالى كه زنده پاينده منم؟! و درهاى بسته بندگانم را مى‏‌كوبد و در خانه مرا كه باز است، رها مى‏‌كند؟!
كيست كه علیرغم همه گناهانش به من اميد بندد و من نوميدش كنم؟!...

«بحارالأنوار، جلد 94 ،صفحه 94»

بالا