***حق النـــــــــاس شامل چه مواردی می شه؟ ***

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"
پاسخ : ***حق الناس***

با تشکر از ایجاد این تاپیک تامل برانگیز
کدام یک از ما می تواند اعلام کند که حقی بر گردن ندارد

در داستانی خواندم دو عارف اهل دل با هم قرار میگذارند بعد از فوتشان از احوال خود به دیگری خبر دهند
بعد از در گذشت یکی از اینها تا ماهها خبری از دوستش نمیشود تا بعد از مدتی در خواب دوستش را می بیند
میگوید روزی از کوچه ای میگذشتم ،از بار کاهی،کاهی را جدا کردم و نصف کردم و با نیمی از ان دندانم را تمیز کردم ،چندین ماه است از من در باره این کاه نیمه سوال می کنند و من درگیر پاسخ این کاهم
وای به حال من و .....

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

- اگر آدمی توبه کرد توبه او شرایطی دارد که از آن شرائط است:

1-تا آنجا که ممکن است حق الله مثل واجبات ترک شده و حق الناس مثل بدهکاریها و ستمهایی که روا داشته است را باید جبران کند و الا توبه او با شرایط آن صورت نگرفته است. البته همه اینها مشروط به توان و وسع توبه کننده است.

2-چنان چه توبه کننده واقعاً توان جبران واجبات و وظایف ترک شده در حق الله یا در انجام وظایفش در مورد جبران حق الناس را نداشته باشد، در این جا خداوند متعال به خاطر توبة او مشکلاتش را جبران خواهد کرد. حال اگر کسی توبه کرد و حق الله و حق الناس را با قدرت بر جبران، استرداد حق نکرد. ممکن است خداوند حق الله را در حق او ببخشاید ولی حق الناس در این صورت بخشودنی نخواهد بود. البته بعضی از گناهان دیگر قابل جبران یا قضاء نیستند مثلاً جواب سلام کسی را نداده است این اگر چه ترک یک واجب است اما دیگر جبران آن ممکن نیست. یا نعوذ بالله به گناهانی مثل زنا و... گرفتار آمده است در این جا صرف توبه و انابه کافی است

.

زینب

کاربر حرفه ای
"بازنشسته"

دراهمیت حق الناس همین بس که خداوند از حق خودش میگذره

ولی حق الناس رو نمی گذره.

گروهی نزد پیامبر (صلواتاللهعلیه) آمدند و گفتند:فلان خانم هر روز روزه است و هر شب نماز میخواند در حالی که بداخلاق است

و همسایگانش را با زبانش آزار میدهد. پیامبر فرمودند خیری در او نیست. او از اهل جهنم است.

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

از پیامبر اسلام (ص) نقل شده است که فرمودند:

به من امر شد كه قوم خود را بترسان و بگو: داخل مشوید در خانه ای از خانه های من (یعنی مساجد) و حال آنكه برای بنده ای از بندگان من حقی نزد شما باشد كه به او ظلم نموده اید به درستی كه تا در محضر من به نماز ایستاده او را لعنت می كنم تا آن حق را به صاحبش برگرداند.

پیامبر اكرم صلي الله عليه وآله فرمودند:
در قیامت بنده ای که کار خوب بسیار دارد، در حالی که خوشحال است وارد محشر می شود، ناگهان مردی می رسد و می گوید: خداوندا! این شخص[در دنیا] به من ظلم کرده است، پس از کارهای نیک او گرفته می شود و به آن مظلوم داده می شود تا جاییکه حسنه ای باقی نمی ماند و چون فرد دیگری می آید و حقش را طلب می کند، از گناهان او برداشته به بدهکار می دهند تا جایی که جهنم براو واجب می شود.

حضرت علی (ع) می فرمایند:
هنگام قیامت که زمان اجرای عدالت است وقتی که حق مظلوم را از ظالم می گیرند بسیار سخت تر از ظلمی است که در دنیا بر مظلوم رفته است.

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

از جمله عواملی که حسابرسی انسان را با شدت و سختی مواجه می کند، حق الناس است. از این جهت در آموزه های دینی، ضایع کردن حقوق دیگران، بسیار مذمت شده است(1).

حق الناس در عالم برزخ قابل گذشت نیست و حتی افراد نیکوکار را هم معذب خواهد کرد. خداوند متعال، از حق الناس، ولو کم باشد،نمی گذرد. در روایات می خوانیم که خداوند متعال ممکن است از حق الله بگذرد، اما به عزت و جلال خود سوگند خورده است که از حق الناس نخواهد گذشت:
«إن الله تبارک و تعالى إذا برز لخلْقه أقْسم قسماً على نفْسه فقال و عزتی و جلالی لا یجوزنی ظلْم ظالمٍ و لوْ کفٌ بکفٍ و لوْ مسْحهٌ بکفٍ و لوْ نطْحهٌ ما بیْن الْقرْناء إلى الْجماء فیقْتص للْعباد بعْضهمْ منْ بعْضٍ حتى لا تبْقى لأحدٍ على أحدٍ مظْلمهٌ ثم یبْعثهمْ للْحساب‏»(2).

حق الناس شامل تمام حقوقی می شود که انسان ها بر یکدیگر دارند.

............

1. ر.ک: سیر و سلوک؛ توبه، صص 207 - 185
2. الکافی، ج 2، ص 443

!WARNING!

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"
بسم رب الحسین .. .

کلا از کوتاه سخن گفتن خوشم میاد ، پس سخن کوتاه باید کرد والسلام.

تقلب!!! _ یکی از فراگیر ترین حق الناس ها که فکر میکنن اگر دو نفر راضی باشن دیگه حق الناسی نیست!!!

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

سلام به همگی.

فکر کنم یکی از مصادیق حق الناس، اتلاف وقت دیگران هست. چون ارزش زمان با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست و عمر رفته رو نمی شه برگردوند...این اتلاف وقت دیگران، موارد متعددی رو شامل می شه. مثلا در همین نت، طرف میاد به عناوین مختلف، وقت بقیه رو میگیره، گاهی با بحث های بیهوده، گاهی با داستان های ساختگی و ...مثلا میاد چندین ماه به خیال خودش یکی رو سرکار می ذاره،کلی دروغ می گه و سریال میسازه، بعدشم اسم خودش رو می ذاره زرنگ! اینا همش حق الناسه...

:gol:

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

آیت الله سید علی قاضی (ره):

میفرمودند: هر حقی که بر گردنت باشد تا ادا نکنی

باب روحانیت ، باب قرب ، باب معرفت ، باز شدنی نیست.

یعنی اینها همه مال حضرت احدیت است

و حضرت احدیت رضایت خود را در راضی شدن مردم قرار داده است.

www.ayehayeentezar.com_gallery_images_32080344235947849341.gif

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
سلام و تشکر از به روز رسانی تاپیک

پزشک و دندانپزشک محترمی که تند تند بیماران رو معاینه می کنی که نفر بعدی هم رد کنی روزت تموم بشه
شاید خبر نداری این عصب کشی های سرسری و معاینه های سرسری به قیمت گذشتن از خیلی مایهتاج زندگی بیمارته
شاید خبر نداری از چه چیزایی داره میگذره تا به سلامتی برسه
فکر کن خودت مریضی همینقدر برا بیمارت ارزش و وقت بذار...

بالا