فضایل حضرت زهرا سلام اله علیه

محمدتقی

خودمونی
"منجی دوازدهمی"
فضایل حضرت زهرا (س)

رسول خدا (ص) خطاب به حضرت سلمان (رضی الله عنه ) فرمودند : ای سلمان هرکه فاطمه دخترم را دوست بدارد در بهشت با من است و هرکه او را دشمن بدارد جایگاهش در آتش است.ای سلمان ! محبّت فاطمه در روز قیامت در صد موضِع به انسان نفع خواهد رساند که آسان ترین آنها عبارتند از : موقع مرگ ، قبر ، میزان ، حشر ، صراط ، و حساب.پس ( بدان ای سلمان ) هرکه فاطمه دخترم از او خشنود باشد من از او خشنودم و هرکه من از او خشنود باشم خدا از او خشنود است ، و هرکه فاطمه بر او غضب کند من بر او غضبناکم و هرکه من بر او غضب کنم همانا خداوند بر او غضب کرده است.ای سلمان ! وای بر حال کسی که بر فاطمه و بر ذرّیّه او و بر شیعه او ستم کند! { صحیفه فاطمیه صفحه 24 ، ارشادالقلوب جلد 2 صفحه 294 }

رسول خدا (ص) فرمودند : اگر خداوند متعال فاطمه (س) را برای حضرت علی (ع) خلق نکرده بود ، هیچ کفو و مانندی برای علی در روی زمین یافت نمی شد چه از آدم و چه از غیر آدم. { صحیفه فاطمیه صفحه 38 ، امالی صدوق صفحه 592 }

رسول خدا (ص) فرمودند : ملعون است ، ملعون است کسی که بعد از مَن به دخترم فاطمه (س) ظلم کند و حقّ او را ( که فدک باشد ) غصب نماید و او را شهید گرداند. { صحیفه فاطمیه صفحه 48 ، وسائل الشیعه جلد 11 صفحه 518 }

سخنان حضرت زهرا (س)

حضرت فاطمه (س) : هرکه خالص ترین عبادت خود را به سوی خداوند بالا بفرستد ، خداوند متعال نیز برترین و بهترین مصلحت و تقدیرش را برای او پایین می فرستد. { صحیفه فاطمیه صفحه 148 ، عدّة الداعی صفحه 233 }

نقل است که روزی امام حسن (ع) مادرش فاطمه (س) را دید که در محراب عبادتش ایستاده و برای مومنین و مومنات دعا می کند و برای خودش هیچ دعائی نمی کند ، چون علت آن را پرسید آن حضرت در جواب فرزندش چنین فرمود : (( ای فرزندم ، اول همسایه ( و همنوع ) ، بعد خانه ( و خویشتن )). { صحیفه فاطمیه صفحه 151 ، علل الشرایع جلد 1 صفحه 182 حدیث 1 } مولف کتاب صحیفه فاطمیه گوید : فی الجمله در اخبار مشاهده می گردد که دعا برای عموم مومنین و مومنات ، داب و سیره ی همه اهل بیت عصمت و طهارت (:S (31):) بوده و یکی از فضائل و آداب بسیار با فضیلت به شمار می رود و نیز در اخبار فراوانی توصیه شده است به اینکه دعا کننده نباید دعای خویش را محصور در خویشتن و یا منحصر در تعدادی معدود از افراد نماید و بلکه باید هرچه برای خویش می پسندد ، برای همه مومنین و مومنات نیز آن را بپسندد و آنچه برای خود از خداوند مسالت می دارد برای آنها نیز مسالت بدارد و نیز وارد شده است که این نحوه دعا نمودن به اجابت نزدیک تر است.

حضرت فاطمه (س) : آنگاه که در روز قیامت محشور گردم ، از گنهکاران امّت پدرم پیغمبر خدا (ص) شفاعت خواهم نمود.{ صحیفه فاطمیه صفحه 177 ، احقاق الحق جلد 19 صفحه 129 }

حضرت زهرا (س) فرمودند : همانا پدران این امّت ، حضرت محمّد و حضرت علی ( صلوات الله علیهما و آلهما ) هستند ، و اگر امّت از ایشان اطاعت کنند ، کجی هایشان را اصلاح کرده و از عذاب دایمی نجاتشان خواهند داد و اگر از ایشان پیروی نمایند ، نعمت دایمی خداوند بر سر آنان فرو خواهد ریخت. { صحیفه فاطمیه صفحه 179 ، بحارالانوار جلد 23 صفحه 259 }

حضرت فاطمه (س) فرمودند : همانا خوشبخت به معنای تمام و واقعی آن کسی است که علی (ع) را در زندگی خویش و پس از مرگ دوست بدارد.{ صحیفه فاطمیه صفحه 181 ، ینابیع المودّة صفحه 213 } مولف کتاب صحیفه فاطمیه گوید : آنچه در فضیلت و وجوب محبّت حضرت علی مرتضی امیرالمومنین (ع) و اولاد معصومش (:S (31): ) در منابع روایی ما شیعیان و بلکه در برخی از روایات اهل سنت نیز وارد شده است ، همانطور فضائل و محاسن آن حضرات ( :S (31): ) ، بیشتر از آن است که بتوان آن را در چندین مجلد حجیم تر از این کتاب جای داد ، ولیکن حقیر در اینجا به

بالا