تحلیل واقعه عاشورا

hrhemmati

کاربر جدید
"منجی دوازدهمی"
سلام
من اصلا هنر و فن نویسندگی رو بلد نیستم ولی صحبت امام حسین (ع) که میشه نمیتونم بی تفاوت از کنار موضوع رد بشوم.
من در مجلسی با حضور تنی چند از دوستان باحال و با معرفت بودم و شمه ای از بحث هایشان که خیلی جای تفکر داره رو براتون نقل میکنم:
در خصوص ماجرای عاشورا زیاد سوال میشود و تا ماجرا درست تحلیل نشود نمیتوان جواب درستی به آن داد.
گفته میشود:
این واقعه قیام یا جهادی بود.
امام حسین (ع) جهاد کرد بر علیه ظلم.
امام حسین (ع) قیام کرد یزید و یزیدیان زمان را از بین ببرد.
حرکت آزادی خواهانه بود.نهضت عاشورا یک نهضت آزادی بخش بود.
امام حسین (ع) تحمل زورگویی و ظلم یزید را نداشت و این حرکت را آغاز کرد تا ریشه ظلم را بخشکاند.
اکثر روایتها و تحلیلها حقیقت ظلم ستیزی و تمام شدن تحمل ایشان به عنوان نقش اصلی امام حسین (ع) تلقی میشود و این بزرگترین نقص برای معصوم است. امام تحمل ظلم را نداشت؟ چه طور خدا تحمل دارد؟ ملائکه تحمل دارند ولی امام (ع)که امام ملائکه است تحمل ندارد؟ او خداگونه است و مثل خدا تحمل دارد. امام را بهش زور بگویند نتواند تحمل کند؟ اصلا انسان کامل انسانی است که بهش زور بگویند و بتواند تحمل کند. چه طور است که در مورد امیرالمومنین(ع)که صحبت میشود از تحمل بالای ایشان به عنوان شاخص مهمی برای ایشان یاد میشود و حالا که نوبت به دردانه ایشان رسید قضیه بر عکس میشود؟ امام تحمل داشتند آنچنان که فرموده اند : "والعار اولی من دخول ناری" من حاضرم زیر بار ننگ بروم ولی در آتش جهنم وارد نشوم. امام هدفش الاهی بود و انجام خواست خدا و این حرفهایی که در مورد واقعه عاشورا زده میشود صحت ندارد و به راحتی و با دلایلی که عرض میشود مردود میگردد.

در فرصت بعدی به لطف خدای متعال ادامه این بحث و دلایل مطروحه را شرح خواهم داد.

بالا