دعا از نظر امام رضا(ع)

زینب

کاربر حرفه ای
"بازنشسته"
امام رضا (ع) جمله ای را بارها به یارانشان می فرمودند:

"بر شما باد سلاح پیامبران."

یک بار کسی پرسید سلاح پیامبران چیست؟ حضرت فرمودند: دعا (الکافی، ج 2، ص 468)

هر گاه حضرت رضا (ع) می خواستند دعایی کنند، بر صلوان بر محمد و آل محمد (ص) شروع می کردند. ایشان در نماز و غیر آن بسیار صلوات می فرستادند و می فرمودند:

هر کس نمی تواند کاری کند که به سبب آن گناهانش زدوده شود بر محمد (ص) و خاندان او بسیار دورد فرستد؛ زیرا ریشه گناهان را از بین می برد. (امالی، ص 131)

راوی گوید: می خواستم از منزل امام (ع) بیرون بیایم. جلو رفتم تا از حضرت (ع) خداحافظی کنم. به امام (ع) گفتم مرا از دعای خیرتان فراموش نکنید.

ایشان فرمودند: "آیا گمان می کنی تو را فراموش می کنم؟"

سوال امام (ع) فکرم را مشغول کرد، با خودم گفتم، امام (ع) حتما برای شیعیانش دعا می کند. من هم از شیعیان امامم! پس مرا هم دعا می کند... صدایم را صاف کردم و پاسخ دادم: نه شما مرا فراموش نمی کنید!

ایشان فرمودند: از کجا این را دانستی؟

من شیعه شما شما هستم. یقینا شما برای شیعیان دعا می کنید.

امام (ع) برداشت من را تایید کردند. فهمیدم که امام (ع) ما شیعیان را از دعای خیرش فراموش نمی کند. وقتی می خواستم خداحافظی کنم، امام (ع) فرمودند:

"هر وقت می خواستی بدانی که نزد من چه جایگاهی داری، نگاه کن ببین من نزد تو چه جایگاهی دارم." (الکافی، ج 2، ص 652)

شیخ رجبعلی

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
"هر وقت می خواستی بدانی که نزد من چه جایگاهی داری، نگاه کن ببین من نزد تو چه جایگاهی دارم." (الکافی، ج 2، ص 652)

خوب شد الحمدلله
چون جایگاه امام در نزد شخص بنده خیلی بالاست پس جایگاه بنده هم کاملا مشخص شد :Smile:

بالا