((اقا یکی جواب منو بده)). من به عنوان یک سکولار میگم دین دیگه لازم نیست.

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
به شخصه با جماعت خارجی کارکردم ( اسیایی و اروپایی البته همکاری مشترک روی پروژه ها و رودرو ) به نظرم اینکه گفتید "خارج اون چیزی نیست که در ماهواره ورسانه ها میبینیم" درسته اونها خیلی جنبه های مثبت زندگیشون را که به درد ما بخوره نشونمون نمیدند و ما فکر میکنیم اونها همش دنبال ......هستند به شخصه خیلی چیزهای مثبت ازشون دیدم مثل : سخت کوشی و دقت در کار ، صداقت و دروغ نگفتن ، همکاری و .... که خیلی جامعه ما بهشون نیاز داره.

سوالات من هم اینهاست ؟
اصلا هدف دین چیه ؟
دین الهى تنها راه سعادت انسانى و اصلاح کننده‏ى امور حیاتى است، دین است که فطرت را با فطرت اصلاح مى‏کند و قواى مختلفه را هنگام طغیان به حال اعتدال بر مى‏گرداند و رشته‏ى زندگانى دنیوى و اخروى، مادى و معنوى انسان را به نظم در مى‏آورد.[4]طباطبایى سید محمد حسین، تفسیر المیزان، ترجمه ج 3، ص 159.
چقدر موفق شده ؟ دلیل موفقیت و عدم موفیتش چیه ؟
ایا واقعا در جایی از این کره خاکی دین به معنا واقعی پیاده سازی شده تا بتوان نتیجه ان را به موارد مشابه بررسی کرد ؟
ایا عدم موفقیت دینداران نشانه عدم کارایی دین است ؟
به نظر من دین اون چیزی نیست که به ما آموخته اند پس دلیل بر عدم کاراییش نیست.
ایا گرایش زبانی به دین و نمود نداشتن آن در زندگی خود نوعی سکولاریت نیست ؟
چرا کشورهایی که طرفدار سکولاریسم ( عدم دخالت دین در اجتماع) هستند موفقیت بیشتری از جوامع مسلمان در اکثر زمینه ها دارند ؟
:53:

ایرانی اسلامی

کاربر حرفه ای
"کاربر *ویژه*"
بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه.
اول یه مقدمه بگم
من به عنوان یه سکولار الان می گم دین خوبه و به کارم میومده اما حالا با پیشرفت علم و وجود عقل و تجربه دیگه به دین نیازی ندارم.
شما حالا بیاید ثابت کنید که چرا من به دین هنوز نیاز دارم؟
ممنون.یا علی مدد...
بسم الله الرحمن الرحیم
با تشکر از کسانی که توی این پست نظر دادند
اما اگه بخوایم جواب این اقا رو بدیم اینجوری میشه:
انسان دارای 4 بعد روحی,جسمی,دنیوی,اخروی هستش.
حالا اون اقای سکولاری که میگه من با تجربه و علم و دانشم همه چیز رو می تونم به دست بیارم و نیازی به دین ندارم در این جا شکست می خوره.
ما میگیم بالفرض اونا علمشون خیلی پیشرفت کردن اما چرا هنوز نتونستن یک دارویی بسازند که کاملا بی عوارض باشه
الان اگه نگاه کنید می بینید که هر دارویی ساخته میشه بعد از مدتی معلوم میشه که یک عوارضی داره.
این از وضع جسمی انسان.
اما وضع روحی:
اینا اومدن هشت سال روی روح کار کردن و بعد از 8 سال یک کتابی نوشتن به نام:انسان موجودی ناشناخته
یعنی هنوز بعد از 8 سال نتونستن در مورد روح انسان توضیح بدن و این موجود رو بشناسن.
اینم از علمشون توی روح شناسی که به 1 درصد هم نمی رسه.

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
من به عنوان یک سکولار میگم دین دیگه لازم نیست.

من به عنوان یه سکولار الان می گم دین خوبه و به کارم میومده اما حالا با پیشرفت علم و وجود عقل و تجربه دیگه به دین نیازی ندارم.
شما حالا بیاید ثابت کنید که چرا من به دین هنوز نیاز دارم؟

با تشکر از نظارت خوب همه دوستان

در عنوان سوال مسئله ای هست که در بحثها میشه از همین عنوان طرف مقابل رو ازش دلیل خواست
وقتی کسی میگه
پس قبلا قبول داشته که این خود جای بحث داره....
اما
الآن منکر شده ...یه اصل کلی در بحث منطقی اینه که کسی که منکر هست باید دلیل بیاره (با توجه به اینکه قبلا قبول داشته،که دین لازمه)پس منکر باید دلیل بیاره که چرا لازم نیست...

حالا بیاد اثبات کنه ....

در مرحله بعد کسی که میگه من سکولارم......جدایی دین از سیاست رو مطرح میکنه.....و میگه سیاست به تنهایی کارایی داره در کنارش بحثهای علم و تحربه رو میاره
پس باید به واژه ها و عبارات دقت بیشتری بشه.....

خیلی وقتا بجای اینکه بخواهیم با اینجور افراد ساعتها بحث کنیم با یک سوال اینجوری میشه از خودشون توضیح خواست تا سوژه ی بیشتری برای غلبه بر طرف مقابل پیدا بشه...

هر چند نظرات دوستان کاملا قابل تامله/.....

ایرانی اسلامی

کاربر حرفه ای
"کاربر *ویژه*"
بسم الله الرحمن الرحیم
در ادامه بحث می خوایم دو بعد دیگر انسان یعنی دنیوی و اخروی رو مورد بحث قرار بدیم
اگه بخوایم ببینیم که عقل و علم و تجربه چقدر تو دنیا تاثیرگذاره خوب میشه گفت خوب بوده اما هنوز به اون حد کمال نرسیده.چرا؟ بخاطر اینکه این دنیا گرایی باعث میشه که انسان نتونه به نیاز های روحانی خودش جواب بده و در نتیجه هم در جسمش و هم در روحش اثر می گذارد.
اما اگه بخوایم بعد اخروی رو نگاه کنیم می بینیم که هیچ راهی برای اشنایی با اون دنیا الا یک راه که اونم وحی است وجود نداره
پس می بینیم که در این زمینه هم عقل و تجربه و علم نمیتونه جواب بده
مگر اینکه بمیریم و بریم و ببینیم و برگردیم.(
:)):D:p:bye1:)
یا علی مدد...

yarbakht

داره دوست میشه
"منجی دوازدهمی"
سکولار ها نمیگن دین دیگه لازم نیست
سکولار یعنی عرف گرا
این جماعت بیشتر بر این باورند که دین باید طبق عرف مردم تغییر کنه
که اگه دینی به دست مردم تغییرات پیدا کنه که دین نیست
الان تو ایران خودمون بعضی دارن حجاب و خمس و ذکات و احکام حد اسلامی (اعدام ، شلاق و ارث و دیه و ...) رو زیر سوال میبرن ادعای دین هم دارند

یکی از این موارد هم که همه میشناسیدش ، م.خ خودمون هست، که پدر ایشون میگه پسر من غرب زدست

Ali

مدیریت کل
پرسنل مدیریت
"مدیر کل"

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
poster-si(235).jpg

بالا