به من نامه نوشتند كه این حرفها دروغ است...

داداش مهدی

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"
خيلى مهم است اين مسئلهى علم. اوّلاً اين پيشرفت علمى ما در اين ده دوازده سال اخير يك واقعيّت است؛

بعضى اين را باور نكردند؛ بعضى حتّى اين را انكار كردند.

يك شخص عزيزى - كه حالا بعضى از دوستانى كه در جلسه هستند، توجّه دارند كه من چه كسى را ميگويم؛ نميخواهم اسم بياورم - همان اوائلى كه اين قضيّهى هستهاى

و سانتريفيوژ و اين حرفها باب شده بود و مكرّر گفته ميشد، در يك نامهاى به من نوشت كه آقا، اين حرفها دروغ است، باور نكنيد - هم اين را، هم گمان ميكنم مسئلهى سلّولهاى بنيادى را؛

حالا الان درست يادم نيست، نامهى او بين كاغذهاى ما هست - اينهايى كه مىآيند به شما گزارش ميدهند، [حرف] اينها را باور نكنيد، اينها واقعيّت ندارد، اينها خلاف واقع است!

خود اين شخص هم آدم دانشمندى است، آدم مورد قبول و مورد اعتماد من است، بنده هم دوست دارم آن شخص را، امّا باور نميكرد؛ البتّه ما باور كرده بوديم و الحمدلله روزبهروز هم اين باور تأييد شد.

بعد از چندينسال، چندى قبل اينجا يك جلسهاى بود كه بعضى از دوستان اين جلسه هم در آن حضور داشتند، همان شخص عزيز به من رو كرد

و گفت كه در دانشگاههاى ما از اين پيشرفتهايى كه اين جوانها دارند انجام ميدهند استقبال نميشود و شروع كرد شكايت از اين طرف قضيّه كه حالا جوانهاى ما دارند كارهاى زيادى انجام ميدهند

و استقبال نميشود. من يادم آمد از آن حرفى كه ايشان سالها پيش به من گفته بود كه اين پيشرفتها دروغ است.

نه آقا، اين پيشرفتها راست است؛ اينكه ما سيزده برابرِ متوسّط رشد جهانى، سرعت پيشرفت [علم] داشتهايم، راست است؛

اين را ديگران گفتند، مخالفين ما گفتند. در بخشهاى مختلف، جوانهاى ما كارهاى بزرگى را بحمدالله توانستند انجام بدهند و كار كردند و پيش رفتند.

توصيهى من به وزير محترم آموزش عالى و وزير محترم بهداشت و درمان، بخصوص اين است كه نگذاريد اين چرخهى حركت كُند بشود.

اين را هرچه ميتوانيد توسعه بدهيد و تسريع كنيد و پيشرفت كنيد.

بيانات در ديدار اعضای شوراى عالى انقلاب فرهنگى ۱۳۹۲/۰۹/۱۹

بالا