شاه بیت سوره یوسف!

بابک

مدیر تالار قرآن
"بازنشسته"
[FONT=&amp]یکی از سوره های مفصل قرآن کریم سوره مبارک یوسف است، شاه بیت این سوره این است که حضرت یوسف چیزی در امکانش نبود الا یک کار، و آن فرار از نقطه ای که دعوت به گناه می شد، البته فرار به طرف در بسته، نه در باز! غیر از این هیچ راهی نداشت، چون زن ملکه مصر بود، یوسف عبد زر خرید بود، کسی در مصر نداشت، در نهایت ضعف بود، زن در نهایت قوت، شوهرش پادشاه مصر بود. بیشتراز این نمی توانست کاری انجام بدهد، فرار کرد به طرف در بسته! پروردگار متعال اینگونه می خواهد القا کند که ببین، من موقعی به دل صاحب و شوهر زن انداختم که برود منزل که وقتی این مسافت را طی می کند و می رسد پشت در منزل و کلید می اندزاد که در را باز کند، اول کسی که جریان فرار یوسف را در جلو و تعقیب زن از عقب و گرفتن پیراهن یوسف را می بیند، شوهر خود زن خواهد بود، در چنین وقتی خدا تنظیم کرد که وقتی در را باز کرد، دید یوسف جلو دارد می دود و زن از عقب پیراهنش را گرفته و می خواهد نگه دارد. اولین شخص شاهد صدق بر برائت دامن یوسق صدیق، خودِ شوهر زن شد. خدا می گوید ببین! چون فرار کرد از محل گناه، و بیش از این هم امکانش نبود، من تقدیر کردم از این کار، سپاسگزاری کردم و او را به این شکل نجات دادم. اما پروردگار متعال کاری کرد که یوسف، حجت و برهانش به کمک وعده های الهی غالب بر مکر و حیله آن زن قرار گرفت. بنابراین تقوا آثار متعددی در زندگی انسان ها در روی زمین دارد. [/FONT]

بالا