♦♦♦♦♦♦♦♦درسهایی از قرآن"احسان به والدین"♦♦♦♦♦♦♦♦

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
:god4:

1 - اهمیت احسان به والدین:
در چهار سوره از قرآن كریم دستور به احسان به والدین بلافاصله بعد از مسئله توحید
قرار گرفته این همردیف بودن دو مسئله بیانگراین است كه قرآن تا چه حدّ براى والدین احترام قائل است:
الف) «لا تعبدون الا اللَّه و بالوالدین احسانا»
بقره، 83
جز خداوند یگانه را پرستش نكنید و به پدر و مادر نیكى كنید .
ب ) «و اعبدوا اللَّه و لا تشركوا به شیئا و بالوالدین احساناً»
نساء، 36
خدا را بپرستید و هیچ چیز را همتاى او قرار ندهید و به پدر و مادر نیكى كنید.
ج ) «الاّ تشركوا به شیئاً وبالوالدین احساناً»
انعام، 151
اینكه چیزى را شریك خدا قرار ندهید و به پدر و مادر نیكى كنید .
د ) «و قضى ربك الاّ تعبدوا الاّ ایاه و بالوالدین احساناً
اسراء، 23
و پروردگارت فرمان داده جز او را نپرستید و به پدر و مادر نیكى كنید .

2 - سپاس براى والدین در ردیف سپاس خداوند:
«ان اشكرلى و لوالدیك»
لقمان، 14
آرى به او توصیه كردم كه براى من و براى پدر و مادرت شكر به جا آور.

3 - انفاق به والدین:
«قل ما انفقتم من خیر فللوالدین»
بقره، 215
بگو هر خیر و نیكى و سرمایه سودمند مادى و معنوى كه انفاق مى‏كنید باید براى پدر و مادر باشد .

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
4 - بیان ناراحتى مادر در دوران باردارى:
«و وصّینا الانسان بوالدیه احساناً حملته امّه كرها و وضعته كرهاً»
احقاف، 16

ما به انسان توصیه كردیم به پدر و مادرش نیكى كند مادرش او را با ناراحتى حمل مى‏كند و با ناراحتى بر زمین مى‏گذارد .

5 - به فكر زندگى والدین بودن حتى در مسئله ارث:
«ان ترك خیراً الوصیة للوالدین»
بقره، 180

اگر چیز خوبى به جاى گذارده براى پدر و مادر و نزدیكان وصیّت كند .

6 - دقت فوق‏العاده در احترام به والدین در پرتو پنج دستور:
قرآن كریم میفرماید هنگامى كه والدین نزد تو به سن پیرى رسیدند كمال محبت و احترام را باید نسبت به آنها رعایت كنى.
الف) اُف نگفتن به آنها
ب) فریاد نزدن بر سر آنها
ج) سخن كریمانه وبزرگوارانه با آنها

د) نهایت فروتنى در برابر آنها
ه) تقاضاى رحمت الهى براى آنها:

«اما یبلغنّ عندك الكبر احدهما اوكلاهما فلا تقل لهما اف و لا تنهرهما و قل لهما قولاً كریماً و اخفض لهما جناح الذل من الرحمة و قل ربّ ارحمهما كما ربیانى صغیراً»
اسراء 25

هرگاه یكى از آن دو یا هردوى آنها نزد تو به سن پیرى رسند كمترین اهانتى به آنها روا مدار و بر آنها فریاد مزن و گفتار لطیف و سنجیده و بزرگوارانه به آنها بگو و بال‏هاى تواضع خویش را از محبت و لطف در برابر آنان فرود آر و بگو پروردگارا همانگونه كه آن‏ها مرا در كوچكى تربیت كردند تو آنها را مشمول لطف خویش قرار ده .

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
7 - اطاعت نكردن و الدین در معصیت الهى (شرك):
«و ان جاهداك على ان تشرك مالیس لك به علم فلا تطعهما»
لقمان، 15

هرگاه آن دو تلاش كنند كه تو چیزى را همتاى من قرار دهى كه از آن آگاهى ندارى از ایشان اطاعت مكن .

8 - نیكو معاشرت نمودن با والدین مشرك:
«و صاحبهما فى الدنیا معروفاً»
لقمان، 15

ولى با آنها در دنیا به طرز شایسته‏اى رفتار كن .

9 - طلب آمرزش براى والدین:
«ربّنا اغفرلى ولو الدّى و للمؤمنین یوم یقوم الحساب»
ابراهیم، 41

پروردگارا من و پدر و مادرم و همه مؤمنان را در آن روز كه حساب بر پا مى‏شود بیامرز .

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
روایات

1 - اهمیت نیكى به والدین‏
منصوربن حازم گوید از امام صادق علیه السلام پرسیدم كدام عمل برتر از همه اعمال است؟ فرمود نماز خواندن در وقت خودش و نیكى كردن به پدر و مادر و جهاد در راه خداى عزوجل .
(كافى / 2 / 158)

2 - كیفیّت احسان به والدین‏
از امام صادق علیه السلام از معناى احسان به پدر و مادر سؤال شد، حضرت فرمود: احسان آن است كه مصاحبت با آنان را نیكو انجام دهى و مجبورشان نسازى كه از تو چیزى درخواست كنند اگرچه بى نیاز باشند.
(كافى / 2 / 157)

3 - اهتمام احسان به مادر
شخصى خدمت پیامبر اكرم صلى الله علیه وآله وسلم آمد و گفت به چه كسى نیكى كنم؟ حضرت فرمود سه مرتبه فرمود: به مادرت نیكى كن و در مرتبه چهارم فرمود به پدرت نیكى كن.
(كافى / 2 / 159)

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
4 - احسان به والدین گناهكار
سه چیز است كه خداوند عزوجل براى هیچ فردى اجازه ترك آن را نداده است ،اداء امانت به صاحب آن خواه نیكوكار باشد خواه بدكار، دیگر وفا كردن به عهد با نیكوكار و بدكار و سوّمى نیكى كردن به پدر و مادر خود، خواه نیكوكار باشند و خواه بدكار .
(بحار/ 71 / 56)

5 - احسان به والدین بعد از مرگ‏
سرور نیكان در روز قیام كسى است كه به پدر و مادر پس از مرگشان نیكى كند.
(بحار/71/86)

6 - عدم اطاعت والدین در معصیت‏
نیكى كردن به پدر و مادر لازم است گر چه مشرك باشند البته در صورتى كه پدرومادر انسان را فرمان به گناه دهند نباید اطاعت كرد زیرا اطاعت از آنها باعث نافرمانى خداست .
(بحار / 71 / 72)

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
7 - حقوق والدین‏
مردى از پیامبر صلى الله علیه وآله وسلم پرسید حق پدر بر پسر چیست؟ فرمود: پدر را به نامش نخواند و پیش او راه نرود و پیش از او ننشیند و موجبات ناسزاگویى دیگران را براى او فراهم نكند.
(كافى / 2 / 159)

8 - آثار احسان به والدین‏
كسى كه دوست دارد سختى‏هاى لحظه مرگ بر او آسان شود باید صله رحم كند و به پدر و مادر خود نیكر نماید كه در این صورت دشوارى‏هاى لحظه مرگ بر او آسان مى‏شود و هیچگاه در زندگى دچار تهیدستى نمى‏گردد .
(بحار / 71 / 66)

9 - سخن كریمانه با والدین‏
امام صادق علیه السلام در معناى آیه شریفه فرمود كه با پدر و مادر كریمانه سخن بگویید،
فرمود اگر تو را كتك زدند به آنها بگو خداوند شما را بیامرزد .
(كافى / 2 / 158)

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
10 - نگاه مهرآمیز به والدین‏
هیچ فرزندى با نظر رحمت به پدر و مادر خود نگاه نمى‏كند مگر اینكه براى هر نگاه او یك حج قبول شده‏اى است. عرض كردند اگرچه روزى صد مرتبه فرزند به صورت پدر و مادر خود نگاه كند؟ فرمود: آرى خداوند بزرگتر از این است .
(بحار / 71 / 73)

11 - بى‏احترامى به والدین‏
امام باقرعلیه السلام مى‏فرماید: پدرم نگاه به مردى كرد كه فرزندش به او تكیه كرده بود پدرم از آن لحظه به بعد با آن پسر سخن نگفت تا از دنیا رفت .
(كافى / 2 / 349)

12 - برترى احسان به والدین بر جهاد
مردى خدمت پیامبر صلى الله علیه وآله وسلم رسید و عرض كرد من جوان با نشاطى هستم و جهاد را دوست دارم، ولى مادرم رفتن مرا به جهاد كراهت دارد. حضرت به او فرمود: برگرد با مادرت باش، سوگند به حق آن كسى كه مرا به حق پیامبر خود قرار داده یك شب انس گرفتن مادر با تو از یك سال جهاد كردن تو در راه خدا بهتر است .
(بحار / 71 / 59)

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
اشاره

الف - حضرت صادق‏علیه السلام مى‏فرماید: وقتى یعقوب به دیدار فرزندش آمد، یوسف‏علیه السلام نگاه به مقام خود كرد و پیاده نشد. جبرئیل نازل شد و فرمود: دست خود را باز كن. ناگاه نورى از آن خارج شد، به او فرمود: به دلیل عدم رعایت احترام به پدر نور نبوت از نسل تو خارج شد و به برادرت كه پیشنهاد كرد یوسف را نكشید منتقل گشت؛
(بحار / 12 / 252)

ب - جوانى در حال احتضار بود و نمى‏توانست شهادتین بگوید. پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم متوجه شدند مادرش از او راضى نیست. پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم مادر را راضى ساخت تا جوان توانست شهادتین را بگوید، و پیامبر به او فرمود: چنین بگوید «یا من یقبل الیسیر و یعفو عن الكثیر اقبل منّى الیسیر و اعف عنّى الكثیر انك انت الغفور الرحیم» و خداوند گناهان جوان را بخشید.
(امالى طوسى / 1 / 63)

ج - امام سجادعلیه السلام از اینكه با مادر خود هم غذا شود امتناع داشت شخصى عرض كرد: شما كه بهترین مردم در نیكى و احسان هستید چگونه با مادر خود غذا نمى‏خورید؟ فرمود: كراهت دارم از اینكه دست من سبقت بگیرد بر غذائى كه مادرم آن را اراده كرده است. (بحار / 46 / 62)

abshar

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
روایات

1 - اهمیت نیكى به والدین‏
منصوربن حازم گوید از امام صادق علیه السلام پرسیدم كدام عمل برتر از همه اعمال است؟ فرمود نماز خواندن در وقت خودش و نیكى كردن به پدر و مادر و جهاد در راه خداى عزوجل .
(كافى / 2 / 158)

2 - كیفیّت احسان به والدین‏
از امام صادق علیه السلام از معناى احسان به پدر و مادر سؤال شد، حضرت فرمود: احسان آن است كه مصاحبت با آنان را نیكو انجام دهى و مجبورشان نسازى كه از تو چیزى درخواست كنند اگرچه بى نیاز باشند.
(كافى / 2 / 157)

3 - اهتمام احسان به مادر
شخصى خدمت پیامبر اكرم صلى الله علیه وآله وسلم آمد و گفت به چه كسى نیكى كنم؟ حضرت فرمود سه مرتبه فرمود: به مادرت نیكى كن و در مرتبه چهارم فرمود به پدرت نیكى كن.
(كافى / 2 / 159)

مریم خانم ممنونم از شما
به نظر شما این قسمت که مشخص کردم تو مورد دو منظورشون چیه دقیقا ؟؟

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
مریم خانم ممنونم از شما
به نظر شما این قسمت که مشخص کردم تو مورد دو منظورشون چیه دقیقا ؟؟
به نظرم به این معنیه که با وجود بی نیازی پدر ومادرطوری رفتار نکنیم که پدرو مادر به ما احساس نیاز کنند یعنی قبل از درخواست انان ما نیاز انان را بر طرف کنیم...در واقع کاری نکنیم که به ما محتاج بشن:X_X:

بالا