برکت در کار و زندگی ........... آقای قرائتی

abshar

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

بسم الله الرحمن الرحيم

«الهي انطقني بالهدي و الهمني التقوي»

بحثي كه خدمتتان ميخواهم بگويم بحث بركت است. كلمه ي بركت در فرهنگ ما هم هست. ما كه بچه بوديم وقتي خوب كار ميكرديم، خدا پدران ما را رحمت كند. ميگفتند: باركالله! بارك الله از بركت است. يا عيد كه ميشود به يكديگر تبريك ميگويم. تبريك از بركت است.

در قرآن حدود ده مرتبه خدا به خودش گفته تبارك. تبارك الله يعني سرچشمهي بركت اوست، خداست.

كلمه ي بركت يعني چه؟ بركت به معناي نمو، رشد، زيادي، ماندگاري، به منبع هاي آب بركه ميگويند.
جايي كه آب جمع ميشود. چون آب مايه همه ي بركات است و محل جمع شدن آب بركه است.
وقتي هم به هم تبريك عرض ميكنيم يعني دعا ميكنيم كه كار تو مبارك باشد. خوب، بركت يعني زيادي، اما هر زيادي بركت نيست. خيلي ها پولشان زياد است، بركت ندارند. گاهي يك درخت كوچك ميوه ميدهد و گاهي درختهاي بزرگ ميوه نميدهد. گاهي انسان يك دكان كوچولو دارد، سود ميبرد. گاهي يك دكان بزرگ دارد، سود نميبرد.

گاهي يك خودكار ارزان قيمت ميخرد صفحات زيادي با آن مينويسد، حرفهاي خوب، و گاهي خودنويس هاي گران قيمت دارد، يك صفحه ي بدرد بخور نمي نويسد. بنابراين موضوع بحث ما بركت است.
معناي بركت، بركت در قرآن، نمونه هاي بركت، عوامل بركت، موانع بركت، پنج موضوع ميخواهيم صحبت كنيم.

159016_721.jpg

abshar

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

عرض كنم كه معناي بركت را گفتيم: رشد و ماندگاري، اين معناي بركت است.

1- واژه بركت در قرآن

بركت در قرآن، در قرآن به چيزهايي بركت گفته شده، خدمتتان بگويم. صلواتي بفرستيد. (صلوات حضار)

ذات مقدس خداوند، مايه بركت است. تبارك، حدود ده بار آمده است. پيغمبر بركت است.
«وَ جَعَلَني‏ مُبارَكاً أَيْنَ ما كُنْت‏» (مريم/31) راجع به حضرت عيسي است.
«وَ ما أَرْسَلْناكَ إِلاَّ رَحْمَةً لِلْعالَمين» (انبياء/107) پيغمبر اسلام براي همه رحمت است. قرآن بركت دارد.
«وَ هذا ذِكْرٌ مُبارَك‏» (انبياء/50) «وَ هذا كِتابٌ أَنْزَلْناهُ مُبارَك‏» (انعام/92) شب قدر در قرآن بركت دارد.
«في‏ لَيْلَةٍ مُبارَكَة» (دخان/3)‏ «إِنَّا أَنْزَلْناهُ في‏ لَيْلَةِ الْقَدْرِ» (قدر/1) در سوره ي قدر است.

در سوره ي دخان ميگوييم كه «أَنْزَلْناهُ في‏ لَيْلَةٍ مُبارَكَة» (دخان/3) حضرت زهرا در قرآن مبارك است.
«إِنَّا أَعْطَيْناكَ الْكَوْثَر» (كوثر/1) كوثر يعني مبارك، يعني زياد.
شجره ي مباركه در قرآن آمده است. اين كلمه مبارك در قرآن. اما نمونه هاي بركت.

IMAGE634410550108198915.jpg

abshar

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

2- نمونه هاي بركت در گفتار

نمونه هاي بركت را خدمتتان بگويم. گاهي يك كلمه بركت دارد. نمونه از مرد و از زن، از مرد: برادرهاي يوسف ميخواستند يوسف را بكشند. يكي از اين برادرها يك كلمه گفت. نهي از منكر كرد. سخن با بركت. «لا تَقْتُلُوا» اين برادر يوسف، يكي از برادرها گفت: «لا تَقْتُلُوا»نكشيدش. لااقل درچاه بياندازيد. رأي اينها را زد از اينكه او را بكشند. اين نهي از منكر كه گفت: نكشيد، اينها تصميم گرفتند نكشند، گفتند در چاه مياندازيم. آن وقت يوسف را از مرگ نجات داد، بعد يوسف جامعه را از قحطي نجات داد. يك كلمه بود. اين براي مرد!

زن، فرعون وقتي جعبه اي را روي آب ديد و گرفت در جعبه را باز كرد، ديد يك نوزاد در آن است. چه كسي بود؟ موسي! خواست او را بكشد، خانم گفت: «لا تَقْتُلُوا» دو تا «لا تَقْتُلُوا» در قرآن است. يك «لا تَقْتُلُوا» را مرد گفت، برادر يوسف. يك «لا تَقْتُلُوا» يعني زن ميتواند يك رايزني بكند، اين خانم يك نهي از منكر كرد. زن فرعون، اين نهي از منكر باعث شد كه فرعون موسي را نكشد بعد موسي بني اسرائيل را نجات داد. يعني يك زن يك نفر را نجات داد، اين يك نفر يك امت را نجات داد. اين كلمه با بركت است.

n00001012-b.jpg

abshar

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

3- تلاوت قرآن، مايه بركت

خوب، مسئله ي تلاوت با بركت، تلاوت قرآن تلاوت با بركت است.
گاهي وقتها انسان همه قرآن را هم ميخواند اما چيزي گيرش نميآيد.
اما يك دزدي داشت از سر ديوار خانه ي كسي ميرفت دزدي كند، ديد يك نفر در خانه نشسته و اين آيه را ميخواند.
«أَلَمْ يَأْنِ لِلَّذينَ آمَنُوا أَنْ تَخْشَعَ قُلُوبُهُم» (حديد/16) آيه ي قرآن است. يعني وقت آن نشده مجرمين يك تكاني بخورند، توبه كنند.

دزد گفت: خدا دارد به تو ميگويد. وقتش نشده، يك عمر است كه دزد هستي. كافي است. از نردبان پايين آمد و فضيل شد. اين
داستان فضيل معروف است.
يك آيه، يك كلمه آدم به گوشش ميخورد اصلاً همه سرنوشتش عوض ميشود.

يكي از علما مهم هم بود. مرجع هم بود. رساله هم داشت. مقلد هم در منطقه اي داشت. يكبار در فرودگاه من را ديد. گفت: در تلويزيون تو يك كلمه گفتي، من يك تصميماتي داشتم به خاطر اين كلمه بهم خورد.
من خودم مدتها پهلوي ايشان درس خوانده بودم.
من گفتم: خوب من شاگرد شما هستم. گفت: شاگرد باش. ممكن است يك شاگرد يك كلمه بگويد معلم را عوض كند. خداحافظي كردم و رفتم از ايشان جدا شدم، بعد رفتم گفتم: آقا آن كلمه اي كه گفتم شما عوض شدي چيست؟ گفتم آقا ميشود بگويي؟ گفت: اجازه بده نگويم. گفتم: خوب صلاح نيست نفرماييد. يعني گاهي وقتها آدم يك كلمه اي را ميشنود، حتي گاهي يك متلك ميشنود، سرنوشت آدم عوض ميشود.

يك كسي يك متلك ميگويد سرنوشت آدم عوض ميشود. آن وقت هم به آدم برميخورد. ولي همين عوض ميشود.

يكي از علما ميگفت: فلاني به نجف رفت درس بخواند، گفت: به نجف مي آييم اگر هوايش خوب بود، ميمانيم. اگر هوايش خوب نبود برميگرديم. تا اين را گفت، گفت: تو از شن هم پستتر هستي؟ ريگهاي نجف ميايستند تا دُر شوند. تو بايست تا مجتهد شوي. ميگفت: من را مثل زد به ... گاهي يك متلك يك سرنوشت است.

80786273-4790715.jpg

abshar

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

خوب، گاهي وقتها پژوهش ميكنند. ما الآن بگويم دهها هزار رسالهي پاياننامهي دكترا و فوق ليسانس در وزارت علوم و شعبههايش داريم. دهها هزار رسالهي پژوهش شده فقط در بايگاني است. هيچ خاصيتي ندارد. فقط دفاع كردند مدرك گرفتند. فايدهاش همين بوده.

اما مثلاً نگاه ميكنيم كميل، 4 صفحه دعا را بدون پژوهش، كميل پژوهش نكرد، هرچه حضرت علي ميگفت نقل كرد. اين دعاي كميل را نقل كرده حالا ميليونها آدم در صدها سال دعاي كميل را ميخواند و گريه ميكند. مناجات ميكند.

يعني گاهي وقتها سه، چهار صفحه نقل بركت دارد چند ميليون صفحهي پژوهش بركت ندارد.

من به يك كسي گفتم خدا طول عمرتان بدهد. گفت: خدا عرض عمرت بدهد. من فكر كردم مثلاً مسخره كرد، آخر به يك كسي گفتيم كه، آخر ميگويند: دست شما درد نكند، ميگويند: سر شما درد نكند، من يك كسي كنار ماشين بود، گفتم: دستت لاي در نرود. گفت: سرتان لاي در نرود. (خنده حضار) اين... حالا... من فكر كردم اين متلك است كه مثلاً من گفتم: خدا طول عمرت بدهد، آن هم گفت: خدا عرض عمرت بدهد. من فكر كردم متلكي گفت.

abshar

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
4- بركت در عمر و مال

فكر كردم گفتم راست است طول عمر مهم نيست. عرض عمر مهم است. آدم ممكن است هشتاد سال عمر داشته باشد، هيچ قدم خيري برندارد. اينقدر سرمايهدار داريم مسلمان است قبر پيغمبرش را زيارت نكرده است. حال آنكه اگر يك موتور گازي را ميفروخت دوبار مدينه رفته بود. يعني پيغمبرش را به اندازه موتور گازي معتقد نيست. اگر هم معتقد است همت نميكند. يا توفيق ندارد. بيتوفيق، سرمايهدارهاي بيتوفيق، اينقدر پول خواباندند كه اگر اين را در صندوقهاي قرض الحسنه به جريان بياندازند چقدر گره باز ميشود. خدايا اينها نفرين شده هستند. پولداري كه پولش بيبركت باشد، اين گاوصندوق است. منتها گاو صندوق گوشتي است. ما دوتا گاو صندوق داريم.

فلزي و گوشتي. گاوصندوق گوشتي، پول در آن است. اما گاو صندوق از اين پول هيچ استفاده... صاحب پولي هم كه از پولش استفاده نكند، اين هم گاو صندوق است. منتها گاو صندوق گوشتي است. آدم بايد از مالش استفاده كند. مال بركت، علم بركت، وجود بركت، بركت هم به داشتن نيست. بركت به داشتن نيست.

افرادي هستند يك استكان ارزان ميخرند ولي در حسينيهها و مسجدها و عروسيها هزارها بار از اين استكان چاي ميخورند. و آدم هست بلورش را از فلان جاي دنيا آورده قيمتي، سرويس يك ليوان آب سرد هم از اين ليوانها خورده نميشود. فقط لب طاقچه به عنوان دكور گذاشته است.
سالي يكبار شب عيد كه ميشود گرد تكاني ميكند. از پارسال تا حالا يعني سالي يكبار گرد اين ليوان را ميگيرد، اما يك تشنه از اين ليوان سير نميشود.
بركت خيلي مهم است.

عمر با بركت. مثلاً اصحاب امام حسين چقدر فداكاري كردند. نصف روز، هنرشان از صبح تا ظهر بود. اين نصف روز مثلاً چه نصف روز با بركتي بود.
شير با بركت، چقدر زن تا حالا بچه را شير داده است؟ آنوقت اين حليمه سعديه يك زن بياباني و چادرنشين، اين بايد شيرش استخوانهاي پيغمبر شود. پيغمبر وقتي به دنيا آمد خوب، مادرش از دنيا رفت، حليمه سعديه او را شير داد. اين همه زن روي كرهي زمين است بايد اين زن بياباني پيغمبر را شير بدهد.

IMAGE634944475775781250.jpg

abshar

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"

...
عوامل رفع بركت از سرمايه ها

حالا چه چيزهايي باعث بيبركتي است، من اينجا عوامل بيبركتي را هم نوشتهام كه چه چيزهايي باعث ميشود كه ...

- لقمه ي حرام!
- جنايات علني!
- ندادن زكات!

حتي ميگويد اگر زكات ندهيد، بركت از نفتتان هم ميرود. يعني نفت هم هرچه دلار بيشتر ميشود، كشوري كه زكات ندهد، نفتش، طلايش، معادنش هم بي بركت است. يعني پول نفت زياد ميشود، اما يك جا زلزله ميشود، يك جا نميدانم خشك سالي ميشود، يك جا حوادث غيرمترقبه ميآيد، نفت ما 100 دلار يا 200 دلار هم بشود، اگر در كشور ما زكات احياء نشود، باز خدا بركت را ميگيرد.

حديث داريم «اذا منع الزكاة» اگر مردم زكات ندهند، بركت ميرود «من الزرع، والثمار والمعادن» كه يكي از معادن نفت است. «مَنْ تَهَاوَنَ بِصَلَاتِه‏» كسي كه نماز را سبك بشمارد، از عمرش بركت ميرود. در بازار قسم بخورد، به خدا! به ابوالفضل! والله! بالله! قسم بركت را برميدارد.

غذايي كه بسم الله نگوييم، شراب، اسباب موسيقي و قمار در خانه باشد بركت از اين خانه ميرود.
بعضي ها مثلاً مينويسند علي(ع)، چرا مينويسي ع بنويس عليه السلام! اسم پيغمبر را مينويسد (ص) حالا چرا ص؟ صلي الله ... خوب بنويسيد صلي الله عليه و آله! حديث داريم اگر كسي بنويسد صلي الله عليه و آله و سلم، بنويسد صلي الله را، تا مادامي كه اين صلي الله روي اين كاغذ هست، فرشته ها در حق نويسنده دعا ميكنند.

حالا چرا صرفه جويي ميكنيم؟ ص! تمام عمرش ول است، حالا به اينجا كه ميرسد، قناعت ميكند. ص چون صلي الله طول ميكشد. ما گاهي وقتها نميفهميم كه از كجا ميخوريم. عوامل بيبركتي است. از طرفي هم ... - خيانت! سرقت! شرب خمر!
اينها ديگر ... روايت ...

و اما عوامل! اگر شاگرد به استادش احترام بگذارد عمرش با بركت ميشود. علمش با بركت ميشود. ادب دانشجو نسبت به استاد دانشگاه، طلبه نسبت به عالم، بچه مدرسه اي ... ادب خيلي مهم است. ادب به استاد علم را بابركت ميكند.

خدايا! تو را به حق وجودهاي بابركت، مثل خودت و پيغمبرانت و ائمه اطهار! مثل زهرا كه مبارك بود و مادر 11 امام شد. تو را به حق وجودهاي بابركت، زمينهاي بابركت، زمينهاي بابركت مثل عرفه، زمانهاي بابركت مثل شب قدر، كتابهاي بابركت مثل مفاتيح، حاج شيخ عباس قمي مجتهد نبود و خودش هم مقلد بود، اما يك مفاتيحي نوشت كه همه كتابها را كنار زد و در كنار قرآن رفت. در هر خانه اي كه يك قرآن است دركنارش هم يك مفاتيح است. اين همه كتاب علمي، همه را كنار زد و رفت و كنار قرآن نشست.
خدايا تو را به حق نفسهاي بابركت، كلمات بابركت، هر چه بيبركتي از ما ديدي ببخش و از الان تا آخر به همه چيز ما بركت بده!
به عمر ما، به مال ما، به فكر ما، به نسل ما به حركت ما، به سفر ما، به وجود ما و هر نعمتي كه به ما دادهاي در راه رضاي خودت مبارك قرار بده!

«والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته»

http://gharaati.ir

بالا