چرا؟؟؟بیایید بگویید چرا؟

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
سعی می کردم چشمانم فقط کفشهایم را نگاه کند. دوست داشتم کبک می بودم تا سرم را لای برف کنم و نبینم که اطرافم چگونه شده است. چندسال پیش که در این شهر بزرگ شده بودم وضعیت جامعه اینگونه نبود. همه با هم مهربان بودند. همه حجاب رعایت می کردند. مردانمان چشمانشان پایین بود و زنانمان، زینت هایشان در خانه.

اما چه شده بود که الان مردان، چشمانشان دنبال زینت های زنانی است که دیگر، جایش درخانه نیست؟؟؟؟
مردم همان مردم اند. اما چه چیزی جامعه را اینگونه تغییر داده...

95741954480896029622.jpg

انگار این جامعه، دیگر حیات معنوی ندارد. حیات طیبه اش را کجا وانهاده است؟

در این فکر ها بودم که روحانی ای را دیدم. آرام و سنگین حرکت می کرد. برخی او را مسخره می کردند. برخی متلک می انداختند. برخی.. اما بودند کسانی هنوز که احترامش کنند. می اندیشیدم که نکند این رفتارها باعث شرمساری از لباس روحانیت شود و او نیز دیگر این لباس مقدس را نپوشد.

باز هم به کفش هایم نگاه می کردم. چطور می توانم وضعیت را درست کنم؟ چه شده که اینطور خراب شده و چطور می توان بازسازی کرد؟

یادم به اتفاقی افتاد که چندی پیش در خانه پدری، مرا به همین اندیشه برده بود:

یادگار پدربزرگم بود. نسل اندر نسل گشته بود تا صحیح و سالم به ما رسیده بود. در صندوقچه ای نگهداری اش می کردیم و مراقبش بودیم. تا اینکه روزی، دیدیم، قطعه های شکسته شده اش بر زمین پخش شده بود. چه شده بود؟ چه کسی شکانده بودش؟ دست چه کسی به این یادگار قیمتی سالیان دراز نسل های قدیم ما افتاده بود؟
می اندیشیدم که چه شد که اینگونه شد؟ و من چه باید بکنم تا این یادگار را بازسازی کنم؟

چقدر این دو شبیه هم بود. یادگار نسل های قبل بود. همه قوتمان به این یادگار بود. ناگهان از بین رفت و ما در تکاپوی بازسازی اش شدیم...

این یادگار چه بود و ما چطور می توانستیم بازسازی اش کنیم؟

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
پاسخ : چرا؟؟؟بیایید بگویید چرا؟

بالاخره بیایییم جواب بدیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

شاید یه روزی ازمون بپرسند!!!!!!حداقل بدونیم چی میخاییم بگیم!!!!

تسنیم

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"

متاسفم.زنها دیگه مال همسرانشون نیستن.مردا هم مال زنانشون نیستن.البته این شامل حال بعضی ها میشه.
خداوند انشاالله ظهور اقامون رو زودتر برسونه

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

انگار این جامعه، دیگر حیات معنوی ندارد. حیات طیبه اش را کجا وانهاده است؟"

آسمان

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

یه داستانی توی داستانهای کوتاه نوشتم، که به نظرم جواب این سوال همون باشه....:53:

بر سر گور كشيشي در كليساي وست مينستر نوشته شده است :

« كودك كه بودم مي خواستم دنيا را تغيير دهم .
بزرگتر كه شدم متوجه شدم دنيا خيلي بزرگ است من بايد انگلستان را تغيير دهم .
بعد ها دنيا را هم بزرك ديدم و تصميم گرفتم شهرم را تغيير دهم .
در سالخوردگي تصميم گرفتم خانواده ام را متحول كنم .
اينك كه در آستانه مرگ هستم مي فهمم كه اگر روز اول خودم را تغيير داده بودم ،
شايد مي توانستم دنيا را هم تغيير دهم!!!

بياييد از خودمان شروع كنيم

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

کلام خانوم سراب درسته اما
در این جا من باید چکار کنم؟

یعنی خود مان اصلا ح نشده ، و خواهان اصلاح دیگرانیم؟

یــــا من خودم رو اصلاح کنم حلــــــّــه؟

نیاز نیست به جامعه بپردازیم؟

با این داستان اخلاقی اخلاق جامعه عوض میشه؟

آیا من تصمیم بگیرم بقیه هم میگیرن؟

دغدغه من باید هم خودم باشم که اصلاح بشم هم بقیه که خودشون رو اصلاح کنن؟

مشکلمون کجا بوده؟

به فرهنگ ربط داره؟
نداره؟
؟

آسمان

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"

کلام خانوم سراب درسته اما
در این جا من باید چکار کنم؟

یعنی خود ماصلا ح نشده ، و خواهان اصلاح دیگرانیم؟

یــــا من خودم رو اصلاح کنم حلــــــّــه؟

نیاز نیست به جامعه بپردازیم؟

با این داستان اخلاقی اخلاق جامعه عوض میشه؟

آیا من تصمیم بگیرم بقیه هم میگیرن؟

دقدقه من باید هم خودم باشم که اصلاح بشم هم بقیه که خودشون رو اصلاح کنن؟

مشکلمون کجا بوده؟

به فرهنگ ربط داره؟
نداره؟
؟

اگر من بتونم خودمو اصلاح کنم،
مسلما افراد زیادیو میتونم با اخلاقم تحت تاثیر قرار بدم،
مسلما فرزند من میتونه از رفتار من درس بگیره و اگر همه در پی خودسازی باشن،
فرهنگ تحث تاثیر قرار میگیره و جامعه بهتر میشه...

به نظر من مدینه فاضله فقط زمانی به وجود میاد که امام ظهور کنن.

البته یه جایی شنیدم توی عصر جمشید که عصر طلایی بهش میگن واقعا مدینه فاضله به وجود اومد ولی جاهای دیگه گفته شده این هم افسانه بوده.
در هیچ دوره ای از تاریخ همه ی جامعه درست نبودن، همیشه یه سری افراد بودن که نظمو ، ادبو... به هم زدن.

در کل کلام اصلیه من اینه خودسازی گام اول در رسیدن به این مقصوده...

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

برادر منتظر سلام

این مطلب شما از دیشب ذهن منو درگیر کرده و واقعا جوابی نمیتونم به این تاپیکتون داشته باشم

ایا ما به مرحله ای رسیدیم که امر به معروفو انجام بدیم و یا به گفته سراب جان با اون داستان بسیار زیبا باید تنها به فکر اصلاح خودمون باشیم؟

ولی ما در جامعه اسلامی زندگی می کنیم و نمیتونیم نسبت به بسیاری از مسائل بی تفاوت بگذریم

اما در اینجا توجه شما رو به پاسخ آیت الله صافی گلپایگانی جلب می کنم که در مورد امر به معروف و نهی از منکر از ایشون سوال شده بود

1. آمر و ناهي، بايد معروف و منكر را بشناسند.
2. احتمال دهد امر و نهي او تأثير دارد.
3. امر و نهي، مفسده‎اي (ضرر جاني، مالي مهم و آبرويي) نداشته باشد.
4. كسي كه معروف را ترك مي‎كند، و نيز كسي كه منكر را انجام مي‎دهد، بر ادامه عمل خود اصرار داشته باشد. موفق باشین دوست گرامی

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

کلام شما رو کاملا قبول دارم

اما چرا اینطور شد از نظر من ایناس :

از بس دیدیم و لب فرو بستیم

از بس مسئولیت رو گردن همدیگه انداختیم

از بس گفتیم به من چه من خونوادم که اینجور نیستن

از بس مصلحت اندیشی کردیم

از بس کوتاه اومدیم

از بس سیاست رو نشناختیم و گفتیم سیاست ایجاب میکنه نگیم اینا رو

از بس حاشیه ها برامون مهم شد و از اصل موندیم

از بس فکر کردیم خودمونیم و بینی مون

از بس فک کردیم خدا گفته خوتو تنهایی میخام

از بس فکر جمع و جماعت رو نکردیم

از بس فکر وجود خدا رو نکردیــم

..............................

و البته بهترین درمان همون چیزیه که شما مرقوم فرمودین به اضافه .......

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

بحث جالبی شده.........مدتها منتظر بودم که چنین بحثی باز بشه

من بین دو دیدگاه منتظر عزیز و بانو سراب هر دو رو قبول دارم و برای هر کدام دلیل دارم:

تایید دیدگاه بانو سراب:

شما ببینید که این همه هستی و نعمات و کهکشانها و دیگر موجودات خلق شدند و عصار بهترین مخلوق خدا در بین ااین همه موارد که ذکر شد ، در قلب شخصیتی به نام حضرت محمد بن عبدالله (ص) نهاده شده!!!! و نور ایشان و وجود بزرگوار ایشان از همان ابتدای الهی بود و پاک....خب ببینیم چنین شخصیتی برای تحول جهان ابتدا از درون تلاش میکنن و شیطان خود را مسلمان میکنند و در سن 40 سالگی بطور رسمی انتخاب میشن تا دنیا رو متحول کنه......

پس میبایست ابتدا آدمی دین را برای خدا خالص کند و معارف رو درک کنه و اسلام واقعی رو در وجودش قرار بده.......شما نگاه کنید به انقلابهایی که به دنبال عدالت قیام کردند اما چون از درون مشکل داشتن انقلابشون شکست خورد مثل قیام مختار، از اون همه افراد فقط 17 نفر در عقیده خودشون راسخ موندن.....
شما فکر میکنید رمز پیروزی انقلاب اسلامی ایران چی بود؟ فکر میکنید امام خمینی(ره) چطور امام شده؟؟؟؟ ایشان در سال1340 اونهم در سن نزدیک 50 سالگی شناخته شدن.....خب فکر میکنید ایشان قبل از سال 40 چیکار میکردن؟....برای تحول جهان چه برنامه هایی از قبل داشتن؟پس مشخص میشه که ابتدا خودسازی و اخلص کردن دین برای خدا .....بعد تاثیر بر افراد و تحول آنها.................

تایید دیدگاه داداش گلم منتظر:

درسته که ابتدا باید خودمون رو اصلاح کنیم و بعد به اصلاح دیگران بپردازیم...اما باید قبول کنیم که علت اینکه این مسولیت رو گردن هم میندازیم و سکوت میکنیم به این خاطر که هنوز خودمون اول راهیم.....هنوز من و امثال من درجا میزنیم...یه روز گناه یه روز توبه....یه روز مثبت....یه روزمنفی......و فکر میکنیم که داریم مسولیت انسانی خودمون رو انجام میدیم......این باعث میشه که نسبت به گناه دیگران بی تفاوت باشیم......و دشمن هم همین رو میخواد........
ولی باید قبول کنیم که همه ریشه ایمان رو قبول داریم و مسائل اساسی دین رو امر ونهی کنیم......اگه همیشه نماز میخونیم...پس باید امر گنیم...اگه هیچوقت دروغ نمیگیم پس باید نهی کنیم........

خیلی کوتاهی کردیم.......علتش هم توجه به تلویزیونه که همه رو به خودش جلب کرده......شما فکر میکنید که توی تلویزیون خودمون و صداو سیمای خودمون خیلی مسایل دینی رعایت میشه؟؟؟؟خیر حاضرم ادعا کنم که بیشتر مسائل تلویزیون ما بحث شیطانی هست.....توجه به مسائل دنیوی و غیر خدا........خیلی وقته که دستگاه سیمای ما به فراماسونری آلوده شده......توجه بیش از حد مردم به تلویزیون آدمی رو از یاد خدا باز میداره.........خیلی تاثیر منفی میذاره تا ما درجا بزنیم........و هنوز اول راه باشیم....
و پیشرفت اعتقادی در مردم نباشه............
تلویزیونها رو خاموش کنید...........

ادامه دارد.............

بالا