♦♦♦♦ تواضع در نهج البلاغــــــــــــه ♦♦♦♦

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

1. تواضع بزرگان
لیتاس صغیركم بكبیركم، و لیراف كبیركم بصغیركم، و لا تكونوا كجفاه الجاهلیه: لا فی الدین یتفقهون، و لا عن الله یعقلون .(خطبه 166)
باید خردسالتان از بزرگسالتان پیروی كنند و بزرگسالتان به خردسالتان محبت بورزد و مباشید مانند جفاكاران خشن جاهلیت كه نه تفقهی در دین داشتند و نه درباره خدا تعقلی.

2. از دست دادن دوسوم دین
من اتی غنیا فتواضع له لغناه، ذهب ثلثا دینه .(حكمت 228)
هر كس نزد توانگر وارد شود و به جهت توانگری او فروتنی كند، دوسوم دین خود را از دست داده است.

3. حسن خواركردن نفس
طوبی لمن ذل فی نفسه، و طاب كسبه، و صلحت سریرته، و حسنت خلیقته، و انفق الفضل من ماله، و امسك الفضل من لسانه. (حكمت 123)
خوشا به حال كسی كه نفس خویش را خوار داند و آن چه به دست می آورد پاكیزه و بدون آلودگی و نیت او پاك و خالص و خلق و خوی او نیكو بوده باشد، از دارایی خود آن چه را كه كه افزون از احتیاجش می باشد در راه خدا انفاق كند، از پرگویی زبانش خودداری نماید.

4.تكیه بر خداوند
ما احسن تواضع الاغنیا للفقرا طلبا لما عندالله! و احسن منه تیه الفقرا علی الاغنیا اتكالا علی الله .(حكمت 406)
چه نیكو است فروتنی توانگران به فقرا برای طلب پاداش الهی، و نیكوتر از آن متانت و بی اعتنایی فقرا برای توانگران است به جهت تكیه بر خدا!

www.roozgozar.com-2151.gif

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

5. سنگر فروتنی
اتخذوا التواضع مسلحه بینكم و بین عدوكم ابلیس و جنوده؛ فان له من كل امه جنوداً و اعواناً .(خطبه 192)
فروتنی را مابین خود و دشمنتان شیطان و لشكریان او سنگری قرار بدهید؛ زیرا برای او از هر امتی سپاهیان و یاران و پیادگان و سوارانی است.

6. نتیجه تواضع
من لان عوده، كثفت اغصانه. (حكمت 214)
آن كه چوب درختش نرم باشد شاخه هایش بسیار شود.

7. بهترین شرافت
لا حسب كالتواضع. (حكمت 113)
هیچ شرافتی مانند تواضع و فروتنی نیست.

8. فروتنی در برابر خلق
باحتمال المؤن یجب لاسؤدد. (حكمت 224)
به دوش كشیدن بار زحمت ها و هزینه ها (ی مردم) موجب سروری می شود.

9. تكمیل نعمت
بالتواضع تتم النعمه. (حكمت 224)
با فروتنی است كه نعمت تكمیل می شود.

www.roozgozar.com-2108.gif

بالا