سیره امام سجاد(ع)

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
سیره اخلاقی:

مردی نزد امام زین العابدین(ع) آمد و گفت: شخصی به شما نسبت های ناروا داده و شما را گمراه و بدعت گذار نامیده است. حضرت به وی فرمود: تو حق دوستی و همنشینی با او را مراعات نکردی و گفتار او را برای من نقل کردی. حق مرا نیز از بین بردی، زیرا سخنی از برادر دینی ام گفتی که من آن را نمی دانستم. هر دو خواهیم مرد و در روز قیامت از تو سؤال خواهد شد که چرا غیبت برادر خود را کرده ای. از غیبت بپرهیز که غیبت غذای سگ های جهنم است. بدان کسی که زیاد عیوب مردم را به زبان می آورد، دلیل آن است که عیب های خودش را در مردم جست وجو می کند.

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
پاسخ : سیره امام سجاد(ع)

کنترل خشم

روزی یكی از بستگان امام سجاد(ع) در حضور جمعی ، بر سر موضوعی بر امام سجاد(ع) سخنان نامناسب گفت . امام سجاد(ع) سكوت كرد، سپس آن شخص رفت ، امام سجاد(ع) به حاضران فرمود: آنچه را این مرد گفت ، شنیدید، و من دوست دارم كه همراه من بیایید و نزد او برویم ، تا جواب او را بدهم و شما بشنوید. حاضران ، موافقت كردند، امام سجامد(ع) با آنها رهسپار شدند، در راه مكرر می فرمود و الكاظمین الغیظ (از صفات پرهی زكاران فرو بردن خشم است) (آل عمران 134).

حاضران فهمیدند كه آن حضرت ، پاسخ درشت به او نخواهد داد، همچنان با آنحضرت حركت كردند تا به منزل آن مرد بدگو رسیدند، او را صدا زدند، او از خانه خارج گردید، امام سجاد(ع) به او فرمود: ای برادر! اگر آنچه به من نسبت دادی در من هست ، از درگاه خدا، طلب آمرزش می كنم ، و اگر در من نیست ، از خدا می خواهم كه تو را ببخشد. آن مرد، سخت تحت تاءثیر بزرگواری امام قرار گرفت ، و به پیش آمد و بین دو چشم امام را بوسی د و عرض كرد: بلكه من سخنی به تو گفتم كه در تو نبود، ومن سزاوار به آن سخن هستم به این ترتیب امام سجاد(ع) درس بردباری و حفظ رابطه خوی شاوندی و كنترل خشم را به ما آموخت .

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

امام سجاد عليه السلام ميفرمايد: «اگر تمام اهل مشرق و مغرب از دنيا برود هرگز از تنهايي وحشت نميكنم، هنگامي كه قرآن همراه من باشد"

گمنام

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

امام صادق(ع):

لَقَد كانَ عَليُّ بنُ الحُسَينِ‏ عليه السلام يَمُرُّ عَلَي المَدَرَةِ في وَسَطِ الطَّريِقِ فَيَنزِلُ

عَن دابَّتِهِ حَتّي‏ يُنَحِّيَها بِيَدِهِ عَنِ الطَّريقِ.

امام سجّاد عليه السلام هر گاه در ميان راه به كلوخی بر مي‏خورد،
از مركب پياده
مي‏شد و با دستش آن را از راه دور مي‏كرد.

بالا