♦♦♦♦♦♦♦♦همسرداری!♦♦♦ ♦♦♦♦♦

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
11 - حقوق زن‏
حق همسر بر شوهر آن است كه شوهر بداند كه خداوند همسر را مایه آرامش و انس قرار داده و بدانى كه همسر نعمت الهى است بر تو پس او را گرامى بدار و به او مهربانى كن اگرچه حق تو بر او لازم است .
(بحار / 74 / 5)

12 - ازدواج مایه‏ى توسعه رزق‏
مردى نزد پیامبر از فقر شكایت كرد، پیامبر فرمود ازدواج كن او اطاعت كرد و همسرى را براى خویش انتخاب نمود و خداوند به او وسعت بخشید .
(كافى / 5 / 330)

13 - بهترین زن‏
بهترین زنان امت من كسى است كه زیبا صورت و مهرش كم باشد .
(بحار/103/237)

14 - آزاررسانى زوجین مانع قبولى عبادات‏
هرگاه زن به شوهرش بگوید من از تو خیرى ندیدم به تحقیق عمل او نابودمى‏شود.
(نهج‏الفصاحه/44)

15 - جهاد زن، نیكو شوهردارى‏.
جهاد زن نیكو شوهردارى است .
(كافى / 5 / 507)

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
16 - پیامد عدم قصد پرداخت مهریه‏
عن ابى عبداللَّه‏علیه السلام :
كسى كه مهریّه‏اى براى زن خود قرار دهد و نخواهد بپردازد، به منزله دزد است .
(وسائل / 7 / 21)

17 - ولیمه‏ى عروسى در روز
قال رسول اللَّه‏صلى الله علیه وآله وسلم :
در شب عروسى كنید و در هنگام ظهر اطعام كنید .
(بحار / 100 / 268)

18 - پیامد ازدواج به خاطر زیبایى و ثروت‏
كسى كه ازدواج نكند با زنى به خاطر زیبایى او آن‏چه را كه دوست دارد نمى‏بیند و كسى كه به خاطر ثروت زن ازدواج كند خداوند او را به حال خودش وامى‏گذارد، بر شما باد به همسرى كه داراى دین است.
(بحار / 100 / 235)

19 - خدمت به عیال‏
خدمت تو به همسرت صدقه محسوب مى‏شود .
(نهج الفصاحة / 301)

20 - لزوم توسعه در زندگى‏
قال الصادق:
خانواده اسیران در دست او هستند، پس كسى كه خدا به او نعمتى داده به اسیران خود وسعت دهد و اگر این كار را نكند خداوند نعمت را از او مى‏گیرد . (بحار/75/208)
ب - قال‏الرضاعلیه السلام :
شایسته است كه انسان بر خانواده‏اش در زندگى وسعت دهد تا آرزوى مرگ او را نكنند. (روضةالمتقین/3/207)

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
اشاره‏

الف - جویبر شخص بى بضاعتى بود. پیامبر به او فرمود: ازدواج كن تا به دنیا و آخرت خود كمك كرده باشى. او گفت: من نه مال دارم و نه زیبائى و كسى به من رغبت پیدا نمى‏كند «فایّة امرأة ترغب فىّ» حضرت به زیاد بن لبید كه از اشراف بود فرمود: دختر خود را به جویبر بدهد. او گفت: با هم طراز خود ازدواج مى‏كنیم. پیامبر فرمود: جویبر و دختر تو در ایمان به خدا هم‏طراز هستند. زیاد بن لبید پذیرفت و دختر خود را به عقد جویبر درآورد جویبر به شكرانه این نعمت سه شب به مناجات با خداوند پرداخت. (سفینه/1/540)

ب - امام صادق علیه السلام مى‏فرماید: مردى نزد پدرم آمد، پدرم به او فرمود: آیا همسر دارى؟ عرض كرد: خیر. پدرم به او فرمود: من دوست ندارم همه‏ى دنیا و آنچه در آن است داشته باشم ولى یك شب را بدون همسر بسر ببرم، سپس فرمود: دو ركعت نماز انسانى كه همسر دارد بهتر است از عبادت یك شب و روزه‏ى آن روز مردى كه همسر ندارد. سپس پدرم به او هفت دینار داد و فرمود: با این پول ازدواج كن و فرمود: پیامبر اكرم صلى الله علیه وآله وسلم فرمود: «اتخذوا الاهل فانّه ارزق لكم». همسر اختیار كنید كه باعث وسعت رزق شما مى‏شود. (وسائل الشیعه / 14 / 7)

ج - روزى حضرت على علیه السلام نمك و خرما خریده و به طرف منزل مى‏رفت. شخصى گفت: اجازه دهید كمك كنم. فرمود: از كمال انسان كاسته نمى‏شود اگر آذوقه‏ى خانواده را به دست بگیرد و به منزل ببرد. (تاریخ كامل / 3 / 203)

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"

61d67802d814_01_1490a32591ea4f1.jpg

*مریم*

کاربر ویژه
"بازنشسته"
46ed118dfc14_01_1471751f752b631.jpg

بالا