●●●متن گفتگو ی رؤسای جمهور ایران و آمریکا و جملات جالب خداحافظی ●●●

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
در حاليكه «حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی» در حال حركت از محل اقامت خود به سمت فرودگاه براي خروج از نيويورك بود، «باراک حسین اوباما» رییس جمهور آمریکا خواستار تماس تلفنی با وی گردید.

پس از برقراری این تماس، طرفين درباره مسايل مختلف با يكديگر گفتگو كردند.

در اين گفتگوی تلفني، دو طرف بر اراده سياسي براي حل سريع مساله هسته اي تاكيد كرده و زمينه را براي حل موضوعات ديگر و همكاري در مسائل منطقه اي مورد توجه قرار دادند.
438524.jpg

در گفتگوي تلفني روساي جمهوري ايران و آمريكا، همچنين وزراي امور خارجه خود را مامور كردند تا زمينه همكاري هاي لازم را هر چه زودتر فراهم آورند.

این خبر بسرعت به خبر اول رسانههای بینالمللی تبدیل شد و از آن به عنوان واقعهای تاریخی یاد کردند.

توئیتر کاخ سفید افزود: روحانی در پایان این گفتوگوی کوتاه به زبان انگلیسی به اوباما گفت: have a nice day و اوباما نیز به زبان فارسی پاسخ داده است: "خداحافظ".

متن گفتگوی اوباما و روحانی

آنچه تاکنون از محتوای گفتگوی بیست دقیقه ای روحانی و اوباما در نیویورک منتشر شده به شرح زیر ست:

اوباما:
ــ من احساس احترام منحصر به فردی نسبت به مردم ایران دارم و احترام خود را به شما و مردم ایران ابراز میدارم.
ــ ما فرصت منحصر به فردی داریم تا با رهبری جدید در تهران به پیشرفت برسیم. مطمئنا موانع مهمی در مسیر وجود دارد؛ ولی معتقدم که ما میتوانیم به راه حل جامعی دست یابیم.
ــ ما وظیفه داریم مسیر دیپلماسی را تعقیب کنیم. معتقدم که روابط بین ایران و ایالات متحده، تاثیر عمیقی بر منطقه خواهد داشت.
ــ اگر ما بتوانیم در موضوع هستهای به پیشرفت دست یابیم، مسائل دیگر ـ از جمله سوریه ـ به نحو مثبتی تاثیر خواهند پذیرفت.

روحانی:
ــ در موضوع هستهای به شرط وجود اراده سیاسی، راهی سریع برای حل مسأله وجود دارد.
ــ ما در مورد آن چه از 5+1 و به طور خاص دولت شما در هفتههای آینده خواهیم دید، امیدواریم.
ــ من تشکر خود از مهمان نوازی و تماس تلفنی شما را ابراز میدارم.
ــ have a nice day (روز خوبی داشته باشید) آقای رئیس جمهور.

اوباما: متشکرم، خداحافظ.

(طرفین همچنين در این گفتگو وزراي امور خارجه خود را مأمور كردند تا هر چه زودتر زمينه همكاري هاي لازم را فراهم آورند.)

abna.ir

بالا