************ آسیب هایی که نوجوانان را تهدید می کند ************

  • نویسنده موضوع kyana
  • تاریخ شروع

kyana

کاربر ویژه
"بازنشسته"نوجوانان و جوانان گمشده ها و کمبودهای عاطفی خود را در بازیهای پرهیجان و بی محتوای رایانه ای، موسیقی های مبتذل غربی و فضای پرخطر و مجازی اینترنت جست و جو می کنند؛ آنها در یک گمان واهی بر این باوراند که کامپیوتر و اینترنت دروازه ورودشان به دنیای اطراف است.


دغدغه هر پدر و مادری داشتن فرزند یا فرزندانی سالم و تندرست است. والدین بیش از هر چیز نگران خورد و خوراک، پوشاک، درس و مشق بچهها هستند و برای برآورده کردن این نیازها است که شب و روز تلاش می کنند و لحظهای آرام و قرار ندارند، اما آیا هیچ با خود اندیشیده اید که دلبندان مان علاوه بر غذای جسم به غذای روح و روان هم احتیاج دارند که اگر چنانچه این غذا در فضای گرم و صمیمی و در محیط خانواده برایشان فراهم نشود خود را برای تهیه این غذاها به هر در و دیواری میزنند یا با هر طناب پوسیده ای به قعر چاه میروند و آینده خود را تباه می سازند.

امروزه با گسترش وسائل ارتباط جمعی متأسفانه نوجوانان و جوانان گمشده ها و کمبودهای عاطفی خود را در بازی های پرهیجان و بی محتوای رایانه ای، موسیقی های مبتذل غربی و فضای پرخطر و مجازی اینترنت جست و جو می کنند. آنها در یک گمان واهی بر این باوراند که کامپیوتر و اینترنت دروازه ورودشان به دنیای اطراف است و ما به عنوان والدین اگر لحظه ای، فقط لحظه ای غفلت کنیم فرزندان خود را غرق در خطر می بینیم و اگر مدیریتی صحیح و نظارتی دقیق بر کارها و رفتار آنها نداشته باشیم نوجوانان مان همچون ماهی از دست مان سر می خورند و در دریای پرتلاطم امواج ماهواره و اینترنت غرق می شوند. آن موقع است که رهایی آنها از این دام ها کاری بس دشوار خواهد بود.


رایانه، اعتیاد جدید قرن
امروزه دنیای رایانه هویت یابی و هویت جویی نسل جوان را تا جایی در ابعاد فکری و اخلاقی تحت تأثیر قرار داده که آسیب های اجتماعی رابطه تنگاتنگ با مقوله فناوری اطلاعات، انفجار اطلاعات و جهانی شدن پیدا کرده است.

"رضا نباتی"، کارشناس فرهنگی در گفت وگویی با بیان این موضوع که رایانه موجب بروز پدیده جدید "اعتیاد نو و مدرن" و افزایش آسیبهای اجتماعی شده است، خاطرنشان می کند: «استفاده خارج از حد متعارف از اینترنت باعث وابستگی شدید روانی و فکری کاربر می شود. به طوری که بعضی از کاربران به یک فضای غیرواقعی پناه برده و در آن زندگی می کنند. در این میان سودجویان نیز از طریق اینترنت به راحتی کالاهایشان را تبلیغ می کنند، خبرهای دروغین و پیام های مورد نظرشان را برای جوامع می فرستند، ابهت فرهنگی و دینی خانواده ها را می شکنند و زمینه های آشفتگی هویت را برای نوجوانان فراهم می کنند.»

این کارشناس تأکید میکند: «آنان در این بین با کوچک ترین غفلت و ناآگاهی والدین، راه را برای انواع انحرافات و آسیب های اخلاقی، فرهنگی فرزندان جامعه باز کرده و موجب سقوط آنان از درجات بلند معنویت خواهند شد.»

وی در خصوص راهکارهای برخورد با این مشکلات و مناسب ترین برخورد والدین با نوجوانان و جوانان با شروع تعریفی از آسیب، میگوید: «عواملی که موجب دور شدن فعالیت های اجتماعی نوجوانان از مسیر تربیت و حضور در رفتارهایی که میتواند به او در پیدا کردن مسیری مناسب صدمه بزند، آسیب نامیده می شود. همچنین آسیب های نوپدید هم آسیب هایی هستند که از ارتباط نوجوانان با ابزار و تکنولوژی های جدید ممکن است برای او پیش آید و مسیر تحصیل، تربیت و آینده او را از جهت اصلی دور کند. بنابراین یکی از راه های پیشگیری از بروز این گونه آسیب ها در نوجوانان توجه ویژه به تربیت و تقویت مسائل دینی و مذهبی آنها از سوی مسئولان آموزشی و تربیتی و مخصوصاً خانواده ها است. ضمن این که نقش مدیریتی والدین را هم در نحوه استفاده صحیح از این ابزار نباید نادیده گرفت.»


نباتی با اشاره به این که خودباوری ضعیف در نوجوانان و عدم توجه به نیازهای عاطفی و احساسی در سنین بلوغ از سوی خانواده زمینه گرایش آنها را به سوی اعتیاد فراهم می کند، میگوید: «اگر اولیا و مربیان آموزشی این اجازه را به نوجوان بدهند که هر کدام با توانمندی هایی که دارند به موقعیت های مناسب و صحیحی دست یابند و این احساس "من می توانم خوب باشم" را در خود ببینند، اعتماد به نفس و باور جوان و نوجوان از خودش در سطح بسیار خوبی قرار میگیرد و اگر نوجوانی خود را باور داشته باشد و ارزش خاصی برای خود قائل باشد کمتر تحت تأثیر دیگران، عوامل بیرونی و فضای مجازی قرار میگیرد.»


جوانی، دنیایی سرشار از تحرک
دنیای جوانی و نوجوانی، دنیای هیجان و تحرک، شور و نشاط و شادی است. امروزه در برخی از خانواده ها این هیجانات و تحرکات با شنیدن موسیقی های غربی از طریق ماهواره و سی دی، تخلیه میشود. البته موسیقی به خودی خود آسیبزا نیست، اما وقتی موسیقی با چاشنی زیرزمینی و آهنگ های غربی مثل رپ، متال و... همراه شود، آن وقت است که باید گفت خطری جدی خانواده ها را تهدید میکند؛ چرا که گرایش نوجوانان به موسیقی های مبتذل زمینه ورود آنها را به انحرافات اجتماعی از قبیل اعتیاد و گرفتار شدن در دام های مصیبت بار را فراهم می سازد.


حال این که چگونه موسیقی به عنوان یکی از ابزارها باعث اعتیاد در نوجوانان و جوانان می شود، سؤالی است که حسین سیرانی، روان شناس و مدرس دوره های مهارت های زندگی به آن پاسخ می دهد. وی در گفت وگویی با اشاره به اینکه افراد در موقعیت های متفاوت واکنش های مختلفی از خود نشان می دهند، میگوید: «هر وقت تعادل جسمی، روانی و اجتماعی نوجوانان در برابر موقعیت ها به هم بریزد، آسیب شروع میشود. گوش انسان و حس شنوایی او یکی از حواسی است که اگر تعادل آن از بین رود، آسیبی جدی متوجه فرد می شود. مقدار صدایی که قرار است هر کس بشنود می تواند به او آرامش دهد یا این که آسیب ایجاد کند و اگر در این بین سیستم عصبی هوشمند خود را به خوبی بشناسیم و کارایی آن را بدانیم، قطعاً کمتر دچار آسیب های متعدد می شویم.»


این روان شناس با بیان این که به طور متوسط میلیاردها سلول عصبی هوشمند در بدن و مغز انسان ها وجود دارند، می گوید: «این سلول های عصبی هوشمند وظایف متعددی را برعهده دارند که از جمله انتقال پیام های عصبی به سیستم عصبی خودکار یا مغز می باشد که به طور طبیعی یک سرعت زمانی خاص برای انتقال این پیام ها در نظر گرفته شده است، چنانچه این زمان کاهش یا افزایش یابد، سیستم عصبی دچار اختلال میشود و فرد برای رفع این اختلال نیاز به کمک های حمایتی دارد که گاهی محرک بیشتر یکی از آنها می باشد که این محرک میتواند موسیقی باشد.»
 

kyana

کاربر ویژه
"بازنشسته"

سیرانی می گوید: «گوش انسان به طور طبیعی با شنیدن صدای طبیعت آرامش پیدا میکند، اما با شنیدن موسیقی هایی که صدای آنها از حد طبیعی خارج هستند همچون موسیقی زیرزمینی که به سبک متال، هوی و رپ تولید میشوند، باعث می شود سرعت طبیعی درک صوتی از حد طبیعی خارج شده و شدت پیدا کند بر همین اساس است وقتی فرد به موسیقی تند گوش می دهد احساس هیجان و نشاط پیدا میکند، این نشاط بیش از حد فقط برای مدت کوتاهی در وی هیجان دارد و بعد از تکرار سلولهای عصبی از دریافت و انتقال این پیام های زیاد و سریع خسته میشوند و حالت عصبی و پرخاشگری را به طور ناخودآگاه در فرد ایجاد میکنند و به اصطلاح فرد جرقه ای میشود و از کوره درمیرود. در ادامه فرد جرقهای شده مدام خسته تر میشود و واکنش های هیجانی یا خوشحالی دیگر از خود نشان نمیدهد و به مرور زمان برای درس خواندن و انجام کارهای روزمره نیز به مشکل برخورده و با کم حوصلگی و عدم تمرکز بر روی کارها مواجه میشود که شایع ترین آنها "پرش افکار" است.»


این مدرس میگوید: «در این زمان است که فرد برای ادامه فعالیتهای خود کما فی السابق به محرک دیگری روی میآورد تا بتواند به حالت نرمال گذشته برگردد. در این موقع است که نیاز به دوپینگ کردن پیدا می کند. چنانچه برای این شارژ شدن در محیطی قرار داشته باشد که این شرایط به آسانی برای او فراهم شود، به راحتی از آن استفاده خواهد کرد. در غیر این صورت با راهنمایی و کمک دوستان درصدد راه چاره ای برمی آید و از همین جاست که پای او به جاده خطرناک اعتیاد باز میشود.»


این روانشناس خاطرنشان می کند: «یک نوجوان یا جوان با یک بار مصرف مواد مخدر معتاد نمیشود، بلکه در وهله اول او نشاط بیشتری نیز می یابد، در مرحله بعد جمع گراتر میشود و به قول معروف سرحال میشود، و شاید حوصله اش هم برای انجام کارها بیشتر شود، اما این آغاز راه اعتیاد است، چون تا زمانی که اثر ماده در بدن فرد وجود دارد او قدرت و توانایی دارد و این روند آرام آرام کاهش می یابد تا جایی که او همان آدم قبلی نیازمند به محرک می شود.»


وی می گوید: «با توجه به این که فرد، تجربه خوشایندی را کسب کرده دوباره سراغ همان عمل می رود تا انرژی مضاعفی بگیرد و چون سرعت حرکت سلول های عصبی انتقال پیام به صورت مصنوعی افزایش یافته است، این دفعه تداوم آن شور و نشاط کم تر از دفعه قبل است و این چنین است که فرد آرام آرام برای تأمین انرژی مورد نیاز خود دز ماده را بالا برده و این چرخه آن قدر تکرار می شود تا فرد به مواد مخدر معتاد می گردد.»


سیرانی اضافه میکند: «موسیقی مخرب غربی به گونهای فرد را به هیجان میرساند که درنهایت به سمت مواد مخدر سوق داده شود و افکار و عقاید مورد نیاز استعمارگران را از فرد معتاد به دست آورند.»


وی با اشاره به استفاده بی رویه نوجوانان و جوانان از هندزفری برای گوش کردن آهنگ ها و موسیقی های تند به آلودگی صوتی بیش از حد آنها اشاره می کند و میگوید: «ضرب آهنگ و دسیبل این موسیقی ها چندین برابر شدیدتر از صدای بوق ماشین، موتور و آلودگی صوتی موجود در کوچه و خیابان است که به طور غیرمستقیم به گوش میرسد و متأسفانه الآن گوش کردن آهنگ از طریق این گوشیها بسیار رایج شده است. خانواده ها باید از هر حیث متوجه سلامت جسم و روان فرزندان خود باشند، تا خدای ناکرده در دام اعتیاد از طریق موسیقی های زیرزمینی، گرفتار نشوند؛ چرا که گسترش این فرهنگ موسیقی در جوامع جهان سوم و رو به توسعه به شدت در حال افزایش است. مخصوصا دشمنان داخلی و خارجی از طریق دشمنی خاموش به کشورهایی که از منابع ثروت زیاد ملی، معدنی و انسانی برخوردارند (مثل ایران) هجوم میآورند و آنها را سخت تحت تأثیر قرار میدهند. بنابراین مسئولان فرهنگی و مربیان تربیتی باید موسیقی های اصیل ایرانی و آهنگ های مجاز را به شکلی در اختیار نوجوانان و جوانان قرار دهند که مورد پسند آنها قرار گیرد تا راه ورود موسیقی های زیرزمینی بسته شود.»


سیرانی با اشاره به این که در نوجوانان باید علامت سؤال ایجاد کرد و آزادی تصمیم گیری به آنها داد، می گوید: «نوجوانانی که ما فکر می کنیم از اعتقادات دینی و اصول ریشه ای خانواده دور هستند، در واقع این گونه نیستند، بلکه آن ها دنبال نگاه متفاوت اند و بهتر است این نگاه متفاوت به آن ها عرضه شود، آن موقع چیزی در جامعه و بین نسل ها اتفاق می افتد به نام "همدلی" که ما را به سمت بهداشت روانی، جسمی و اخلاقی در جامعه پیش می برد. هیچ انسانی نمی خواهد به خودش آسیب رساند، مگر این که ناآگاه باشد، بنابراین از خانواده ها و جوانان می خواهیم به سمت واژه همدلی پیش روند.»


موسیقی های کفرآمیز شیطانی
سیرانی درخصوص مضامین و متن اشعار موسیقی های زیرزمینی توضیحاتی می گوید: «متن اشعار موسیقی های زیرزمینی غربی کلماتی کاملا کفرآمیز، شیطانی و تحریک آمیز است که سلسله اعصاب و هورمون های جنسی را سخت تحت تأثیر قرار می دهد و متأسفانه به شکلی بسیار هنرمندانه طراحی شده اند که روی ناخودآگاه انسان تأثیر می گذارد و رفتار فرد را تحت اختیار خود درمی آورد.»


شب نشینی های جوانان ممنوع!
یکی از آسیب هایی که جوانان و نوجوانان را تهدید می کند اعتیاد به الکل و مواد مخدر است که اکثرا در شب نشینی ها اتفاق می افتد.

دکتر حمید جمشیدیان، روان شناس با اشاره به این که اکثر آسیب ها از دوره نوجوانی و جوانی در جمع و گروه همسالان رخ می دهد، میگوید: «متأسفانه به دلیل این که زمینه های گرایش نوجوانان و جوانان به سمت این مواد از سوی رسانه ها، مسئولان و مربیان آموزشی به صورت مستقیم برای آن ها تفهیم و بازگو نشده است و نوجوانان در این گونه موارد با نقصان جدی روبه رو هستند، خیلی راحت در دام اعتیاد گرفتار می شوند.»

دکتر جمشیدیان همچنین به نقش کم رنگ خانواده ها در جلوگیری از حضور فرزندان خود در جمع دوستان کم تجربه و کم سن و سال اشاره می کند و می گوید: «خانواده ها در جلوگیری از ورود بچه ها به وادی اعتیاد خیلی نقش دارند، اما به نظر می رسد آن ها از این خطری که جامعه و فرزندان شان را تهدید می کند، خیلی آگاه نیستند و به واسطه مشغله زیاد کاری و نگرانی های معیشتی و شاید به دلیل عدم توانایی در برقراری ارتباط خوب با فرزندان، وظیفه اصلی خود را تا حدودی فراموش کرده اند و نمی توانند به خوبی ایفای نقش تربیتی کنند.»


این روان شناس به نقش فراموش شده و کم رنگ مسئولان آموزشی هم اشاره می کند و می گوید: «بچه ها از 20 درصد هوش منطقی (آی کیو) و 80 درصد هوش عاطفی (ای کیو) برخوردار هستند و متأسفانه اکثر مسئولان و مربیان مدارس به هوش منطقی دانش آموزان توجه دارند و از اعتماد به نفس دادن به بچه ها و ترسیم چشم انداز آینده آنها غفلت می ورزند. اگر خانواده ها و مربیان مدارس به هوش عاطفی نوجوانان و جوانان توجه ویژه ای داشته باشند و تمام هم و غم خود را صرف آموزش دروس نکنند و آنها را از نظر عاطفی غنی سازند فرزندان را به طور طبیعی به سوی یادگیری سوق می دهند.»


دکتر جمشیدیان می گوید: «اولویت های آموزشی باید تغییر کند و خلأهای احساسی و عاطفی بین نوجوان و خانواده و مدرسه پر گردد، چنانچه به نیازهای عاطفی یک دانش آموز توجه شود، به اعتماد نفس دادن به او کمک می شود و نوجوانی که از یک اعتماد به نفس و شناخت واقعی نسبت به محیط پیرامون خود برخوردار باشد، به هیجانات و لذت های زودگذر دل خوش نمی کند و حتی درصدد یک بار امتحان کردن هم برنمی آید. چون می داند هیجان و تجربه اول بسیار خطرناک است.»بیتوته
 

Velayt

خودمونی
"منجی دوازدهمی"
cleardot.gif

سو استفاده از دختران جوان بهانه جذب مشتری


شاید تا به حال برای شما هم پیش آمده باشد که برای استخدام و پیدا کردن شغل مورد نظرتان به نیازمندی های روزنامه مراجعه کرده باشید. این روزها با پیشرفت تکنولوژی و افزایش وسایل ارتباطات جمعی، تبلیغات و آگهی ها نیز متاثر از شرایط به وجود آمده به نوعی مدرن شده است.


علاوه بر ستون استخدام در نیازمندی های روزنامه ها و آگهی هایی که بر روی در و دیوار های سطح شهر چسبانده می شود، بسیاری از سایت ها و نرم افزار های پیام رسان نیز موجود اند که دراین زمینه فعالیت می کنند.

شاید دسترسی آسان به این آگهی ها ابتدای کار را برای شما سهل کند اما با توجه به اینکه هیچ کدام از ارائه دهندگان آگهی ها سلامت و صحت تبلیغاتشان را ضمانت نمی کنند ممکن است ادامه کار برای شما دشوار شود.

اگر تا امروز نسبت به چنین آگهی هایی تردید داشته اید ، در برخی موارد شک و تردید شما کاملا درست و به جا بوده است و اگر این موضوع را نمی دانستید و از آن بی اطلاع بوده اید در ادامه با ما همراه باشید.


استخدام خانم منشی با روابط عمومی بالا


از میان آگهی های یک روزنامه به یک آگهی برخوردیم که شاید شما نیز بارها و بارها با آن مواجه شده باشید و بی درنگ از آن عبور کرده باشید.


1KmC9iykJecP_1dGwvzODwQ16t7thhadhaf3PnyRVgt0JVHbfdU_NIwC4Hg1odqMZGHjaJyXi5gwle0-pp_6wh7xekiil-XtjsjbD_NAuzFwJA=s0-d-e1-ftفرقی نمی کند کدام روزنامه و مجله! کدام سایت و نرم افزار پیام رسان! تنها کافیست به قسمت استخدامی های آن مراجعه کنید تا با یکی از همین تبلیغاتی که ما با آن برخورد کردیم مواجه شوید.


XUhJk6De30cFGZXVmf8rs5Kk64ds7NRfEVQC1T-x5zOJPAJIWEdaSwA2OorLO9ye8haG-Ym5PYJ4ww_6ico-jJAKDuAlTTwzlVO46ZIIoUFufg=s0-d-e1-ftاما اگر کمی دقت کنید کم نیستند آگهی هایی که به کارگر، فروشنده، بازاریاب، منشی، یا هر نیروی کار خانم ، با ظاهری آراسته ، روابط عمومی بالا و در نهایت سابقه کاری نیازمند اند. شاید منظور برخی از کارفرمایان بابت چنین آگهی هایی صرفا جذب نیروی کار قوی و مسلط باشد و نیت بدی نداشته باشند ولی با این حال نمی توان به تمام آن ها مثبت نگاه کرد.

حال برداشت شما از آگهی هایی با این ادبیات و لحن چیست؟ به راستی تاکید بر ظاهری آراسته از چه جهت برایشان حائز اهمیت است؟! و اینکه آراسته بودن و نبودن یک خانم با چه مقیاس و معیاری سنجیده و از طرف چه کسانی تایید می شود؟


D1eewx3fV4qvmk8x3xSruNH9MBFs7uTc--U5351pm7FTvQNO8DogrgT-Xe7AmF5zn_2tN4u2Tw7Ny5Oa2qJOd4YvnkdN8qqaV1bmAEI-PjahIw=s0-d-e1-ft
** از آراستگی ظاهر تا روی خوش و آرایش غلیظ


از میان چند آگهی مشابه یک آگهی را برای پیگیری انتخاب کردیم.با آن ها تماس گرفتیم و شرایط استخدام را جویا شدیم تا از زبان خودشان معنای آراستگی و البته بالا بودن روابط عمومی را بپرسیم.

از نظر این شرکت آراستگی بدین معنا است ؛ متقاضی باید خانمی با حداکثرسن 30 سال ، دارای صدایی رسا و خوش برخورد باشد. همچنین موظف است لباس فرمی که شرکت برایش تهیه می بیند را بپوشد و از نظر ظاهری و آرایش نیز با دیگر کارشناسان فروش هماهنگی داشته باشد.

متصدی این شرکت به ما گفت : هر چقدر که شما از نظر ظاهری بیشتر به خودتان برسید ، به سود و منفعت خودتان است. ارباب رجوع جذب کارشناس فروشی می شود که از نظر ظاهری زیبا و آراسته باشد. به این ترتیب نیز مشتریان بیشتری جلب می کنید و در پایان، هم درصد بالاتری به شما تعلق می گیرد و هم سبب رونق شرکت است.

تشخیص حق از باطل

از آنجایی که تبلیغ کردن و در واقع آگهی دادن برای هر فردی میسر است و ضوابط و شرایط خاصی را شامل نمی شود، تشخیص صحت این آگهی ها زیر سوال می رود.

همچنین عدم نظارت انتشار دهندگان بر آگهی ها باعث شده است میزان کلاهبردای و سودجویی از سوی چنین افرادی بیش از پیش افزایش یابد.

با وجود اوضاع نامساعدی که وجود دارد انتظار می رود برای مقابله با پیشروی این سبک سودجویی ها تمهیداتی اندیشیده شود. اما چه کسی مسئول رسیدگی به این کار است؟
 

Velayt

خودمونی
"منجی دوازدهمی"
cleardot.gif

cleardot.gif

سندرم خودشیفتگی دررسانه های اجتماعی

یکی از جذابیت‌های رسانه‌های اجتماعی فراهم آوردن بستری برای شهرت آسان است. نوجوانان که این احساس در آن‌ها قوی‌تر است، میل دارند مدت‌زمان بیشتری را صرف خیال‌پردازی شهرت کنند.

«اِسِنا اونیل»دختری آمریکایی است که در شش سال گذشته تمام زندگی خود را صرف انتشار عکس‌های شخصیِ بی‌نقص و مبتنی بر مد روز قرار داده بود. او یکی از ستارگان شبکه‌های اجتماعی، با بیش از پانصدهزار فالوور در اینستاگرام بود تا اینکه دچار بحران روحی شد و به پوچی زندگی خود پی برد.

او در آخرین پست خود نوشته: «بخش عظیمی از نوجوانی‌ام را در شبکه‌های اجتماعی گذراندم و به این شبکه‌ها، به تأیید دیگران، استاتوس نوشتن و آراستن ظاهر و قیافه‌ام، معتاد شده‌ام.»

H1dNMzxTnkXaWEFXS8-wXfaB17oenfl671MyZjW2gjaTRt78F1fbuep4OyfAEO_xOkvVeF4mwkVNtmbcCyUrsjLI9UHRwj-S5ruGXxlBNrL9go1RVAyZVA=s0-d-e1-ft

«اِسِنا اونیل»دختری آمریکایی است که در شش سال گذشته تمام زندگی خود را صرف انتشار عکس‌های شخصیِ بی‌نقص و مبتنی بر مد روز قرار داده بود تا اینکه دچار بحران روحی شد و به پوچی زندگی خود پی برد.
و ادامه داده: «شبکه‌های اجتماعی، به‌ویژه به شکلی که من از آنها استفاده می‌کنم، غیرواقعی‌اند. آنها عکس‌ها و کلیپ‌های ویرایش شده را برحسب تعداد لایک‌ها و کامنت‌ها در رقابت با هم قرار می‌دهند. سیستم شبکه‌های اجتماعی بر تأیید عمومی، تعداد لایک‌ها و کامنت‌ها، تعداد بازدیدها و تعداد فالوورها استوار است. این شبکه‌ها موجبات خودشیفتگی کاربرانشان را فراهم می‌آورند.»


در واقع "اِسِنا" پس از هفت‌ سال حضور مستمر در جنجال‌های رسانه‌های اجتماعی دست‌آخر با این واقعیت روبه‌رو می‌شود که تظاهر به داشتن یک زندگی بی‌نقص و ایده‌آل، آن را نابود می‌سازد.

K7z2ogdlioseVX_MR5o5_614IuGB7YXQ-bHyVVnhILNo5m1Y8fiDH0mYbkv0PunpgK4V6HzCUuprahkZsKHkAQZIwQXZeUQqWp8YKsRBQFMh2cXzRuRxVA=s0-d-e1-ft

اِسِنا اونیل: «ستاره اینستاگرامی درس زندگی را به سختی یاد گرفت»


داستان" اسنا اونیل" تأثیراتی را که رسانه‌های اجتماعی بر توسعه‌ روانی-اجتماعی دوران جوانی بر جای می‌گذارند، موردتوجه قرار می‌دهد. مطالعات اخیر نشان می‌دهند که «علی‌رغم نوید بهبود شرایط اجتماعی، ارتباطی و آموزش، نتیجه‌ استفاده از رسانه‌های اجتماعی توسط نوجوانان روی‌هم‌رفته منفی بوده است.» (کوگینگهام و ریان، 2014)جامعه‌ امروزی امکان خودانتشاری را در اختیار افراد قرار داده و دسترسی آسان به اینترنت فرصت شهرت یافتن و ستاره‌شدن را در اختیار همگان گذاشته است.

ایجاد دموکراسی در رسانه‌ها را می‌توان اتفاق خوبی ارزیابی کرد، از این نظر که فرصت‌های بی‌شماری را در اختیار افراد قرار می‌دهد، اما متأسفانه می‌تواند به این معنی هم باشد که کودکان و نوجوانان در سرتاسر جهان در معرض سندرم ستارگان خردسال قرار دارند؛ پدیده‌ای که زمانی مختص ستارگان سینما و تلویزیون بود. با یک سرچ ساده‌ اینترنتی می‌توان نمونه‌های فراوانی از بازیگران و هنرمندانی را یافت که در پی شهرت زودهنگام خود دچار بحران هویت، افسردگی و مشکلات عصبی شده‌اند.

پیش از ظهور رسانه‌های اجتماعی، ما پس از ستایش ستارگان سینما فوراً به زندگی واقعی خودمان برمی‌گشتیم، چراکه بین «ما» و «آنها» فاصله و جدایی وجود داشت. آن زمان ستارگان روی پرده‌ سینما و صفحه‌ تلویزیون یک تفاوت با سلبریتی‌های امروز داشتند؛ آن‌ها از میان خیل کثیری از افراد بااستعداد و زیبا دست‌چین می‌شدند. رسانه‌های اجتماعی آن فاصله را از بین برده‌اند و امروزه هر که مشتاق است که شهرتی برای خودش دست‌وپا کند، کافی است به شبکه‌های اجتماعی و اینترنت دسترسی داشته باشد.

HlMB2-8_yohNJzwCNa7r1bxq1FooUjSglIbJ2KzIpHxfeAP2p6YYDpAPvHLGx4Am5WdolMlvaB-m__gENliikW5Qh7pKp6PU6j91z6tK4p65CniBmBgDJQ=s0-d-e1-ft

مطالعات اخیر نشان می‌دهند که علی‌رغم نوید بهبود شرایط اجتماعی، ارتباطی و آموزش، نتیجه‌ استفاده از رسانه‌های اجتماعی توسط نوجوانان روی‌هم‌رفته منفی بوده است.

نیاز به احساس تعلق!

یکی از عوامل جذابیت رسانه‌های اجتماعی فراهم آوردن بستری مناسب برای شهرت آسان است. فقط کافی است یک مطلب جالب و بامزه توئیت کنید، یک ویدئوی باحال شِر کنید و یا یک متن خردمندانه بنویسید، آنگاه بلافاصله جلب‌توجه می‌کنید. اگر مطلبی که به اشتراک می‌گذارید واقعاً خوب باشد، لایک‌های زیادی دریافت می‌کنید، فالوور بیشتری به دست می‌آورید و از صفحه‌تان بیشتر دیدن می‌شود؛ حتی ممکن است توجه یک سلبریتی را هم به خودتان جلب کنید. درنتیجه حضورتان در شبکه‌های اجتماعی پررنگ‌تر می‌شود و حتی ممکن است به یک «آدم معروف در شبکه‌های اجتماعی» باهزارانلایکوفالوور تبدیل شوید.

چرا شهرت در شبکه‌های اجتماعی برای بسیاری از مردم به‌ویژه نوجوانان تا این حد جذابیت دارد؟ البته دلیل آن کاملاً روشن است؛ آنها امیدوارند حضورشان در شبکه‌های اجتماعی برایشان منفعت مالی و شغلی به همراه داشته باشد و بتوانند جذب آگهی کنند و به رسمیت شناخته شوند. و یک دلیل عمیق‌تر هم وجود دارد؛ نیاز به احساس تعلق. نیاز به تعلق یعنی نیاز به ایجاد و ادامه‌ روابط مثبت ارزشمند و احساس عضویت در گروه‌های اجتماعی. این احساس نیاز تا حدی در وجود همگی هست اما در برخی افراد قوی‌تر از دیگران است.

rNf1h3kCbDFG3RFDFn2XwggghpccVlx77a-b1hbcNm670Kr6Oxi8mQxPiB_uSs2o9SHVpw8a_YJQ4aWumhbkEZohFZhJyJ3vH1kNXkkryStGnKIWIQS7jg=s0-d-e1-ft

یکی از عوامل جذابیت رسانه‌های اجتماعی فراهم آوردن بستری مناسب برای شهرت آسان است.


نوجوانان که این احساس در آن‌ها قوی‌تر است، میل دارند مدت‌زمان بیشتری را صرف خیال‌پردازی در خصوص شهرت و دیده شدن، کسب وجهه و پرستیژِ حاصل از آن کنند. مسئله‌ای که در مورد شهرت وجود دارد، این است که به نظر می‌رسد این پدیده ضمانت نهایی برای ورود به جامعه و پذیرفته شدن در آن است. معروف بودن یعنی همیشه کسانی هستند که برای هر کاری که شخص انجام می‌دهد، کف‌وسوت می‌زنند. شبکه‌های اجتماعی پایگاه مناسبی برای این مسئله است، چراکه به افراد اجازه می‌دهد به‌راحتی افکار، مهارت‌ها، احساسات و ماجراهای روزانه‌شان را با مخاطبان بسیاری به اشتراک بگذارند. شبکه‌های اجتماعی از طریق تعداد لایک‌ها، فالوورها و کامنت‌ها به افراد نشان می‌دهد که آنها و پست‌هایشان تا چه اندازه موردتوجه و پسند دیگران هستند؛ و به آنها نشان می‌دهند که مخاطبانی هستند که تأییدشان می‌کنند و معتقدند مطالب ارزنده‌ای برای به اشتراک گذاشتن دارند.

tBQiNcpsL3ZXaPANyYltqM_00zQ9Aqx7-emYYgNqkbOB2KDkHO_0q1thkEGLARNTF5HCnz3tIeEq99e9xuZDtzuAr1btkBwxHdLjDWaq5ijULOkWHTnsdA=s0-d-e1-ft

افرادی که نیاز به احساس تعلق در آن‌ها قوی‌تر است، میل دارند مدت‌زمان بیشتری را صرف خیال‌پردازی در خصوص شهرت و دیده شدن و کسب وجهه و پرستیژِ حاصل از آن کنند .

بهای شهرت در رسانه‌های اجتماعی

افرادی که نیاز به تعلق در آنان بالاست، مایل‌اند پست‌های بیشتری در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و سلبریتی‌های بیشتری را فالو کنند. اگر افراد معیار منزلت اجتماعی و پذیرش در اجتماع را تعداد لایک‌ها و کامنت‌های پست‌های فیسبوکی خود بدانند، این مسئله در طولانی‌مدت اثرات زیان‌باری برایشان به همراه خواهد داشت. حقیقت غم‌انگیز ماجرا این است که همیشه هم پست‌های افراد موردتوجه قرار نمی‌گیرند و پستی که کمتر از حد معمول لایک و کامنت دریافت می‌کند، ممکن است احساس عدم ارزشمند بودن در جامعه را برای شخص به همراه داشته باشد و او درصدد مقایسه‌ خود با دیگران برآید و احساس سرخوردگی کند.
همچنین اگر تمام فکروذکر فردی معطوف به مشهور شدن در رسانه‌های اجتماعی باشد، ممکن است از ایجاد روابط واقعی در جامعه اجتناب کند، بنابراین با اینکه رسانه‌های اجتماعی به ارضای احساس نیاز به تعلق در افراد کمک می‌کنند، اما اگر فرد آنها را مقیاسی برای دوست داشته شدن و پذیرش در نزد دیگران در نظر بگیرد، درنهایت تبعات مخربی برای وی به همراه خواهند داشت.

f-qm4aAC-Z2vdER_FJjKRC00wo75pz-Vqpba56izVFiVLhER-Xuoj2LhuyWpDti_pLRCxhbLNJW5mbpicAJEIuHZ9YUexng7stTJaKQF8FvYOAxn0ld-IQ=s0-d-e1-ft

استفاده‌ بی‌حدوحصر از رسانه‌های اجتماعی می‌تواند سلامت جنسی و اجتماعی نوجوانان را به مخاطره بیندازد. کاهش اعتمادبه‌نفس و پیروی از الگوهایی که رفتارهای خطرناک را در نوجوانان تقویت می‌کنند نیز از دیگر تبعات این مسئله هستند.

شاید سندرم رسانه‌های اجتماعی بهای تازه‌ای باشد که برای این شهرت پرداخت می‌شود. استفاده‌ بی‌حدوحصر از رسانه‌های اجتماعی می‌تواند سلامت جنسی و اجتماعی نوجوانان را به مخاطره بیندازد. کاهش اعتمادبه‌نفس و پیروی از الگوهایی که رفتارهای خطرناک را در نوجوانان تقویت می‌کنند نیز از دیگر تبعات این مسئله هستند. (کوکینگهام و ریان، 2014)

مطالعات همچنین نشان داده‌اند که حضور پررنگ رسانه‌های اجتماعی در زندگی افراد، آنها را گرفتار خودشیفتگی مفرط می‌سازد. خودشیفتگی عبارت است از «برداشتی پرطمطراق اما توخالی و متزلزل از خود» (ایمز، رز و اندرسون، 2006) و نیز یک‌جور وسواس برای موفقیت و ولع برای موردستایش قرار گرفتن. خودشیفتگی را با تعداد دفعات چک کردن و استفاده از فیسبوک (بوفاردی و کمپل، 2008) و تعداد دوستان شخص در فیسبوک (برگمان، فیرینگتون، دیونپورت و برگمان) مرتبط دانسته‌اند. مطالعه‌ای که در سال 2015 انجام‌ شده، نشان می‌دهد که «رضایت از زندگی، پیشرفت و شادی و نشاط درونی از قربانیان استفاده‌ مفرط از فیسبوک محسوب می‌شوند.» (ساتیسی و اویسال، 2015) موضوع این مطالعه بزرگسالان بوده‌اند. حال ببینید کودکان و نوجوانان تا چه میزان در مقابل خطرات روانی و احساسی حاصل از اشباع رسانه‌های اجتماعی آسیب‌پذیرند. کودکان از دوسالگی به‌راحتی به گوشی‌های موبایل دسترسی دارند که «این مسئله باعث می‌شود آنها بازی با این وسایل را جایگزین روابط انسانی و دیگر فعالیت‌های مفیدی کنند که برای شکل‌گیری یک هویت سالم و نیز شناخت از خود و جایگاه خود در دنیای بیرونی ضروری‌اند.» (رادسکی و دیگران، 2014)

HJPG0YdfRzDrDDanZlSip22yjKDHmqTiLchdDlPK7Qcec0R6JJrk7fDV0t5mSijqVlFpvrObsJlEmxCw3aShhnFHr5BFNMttm__ZTfMxLxFk1ATOCnQqjw=s0-d-e1-ft

برای کنترل جنبه‌های منفی فضای مجازی، راهکارهایی مانند محدودیت‌هایی برای زمان استفاده از اینترنت مثلاً موقع غذا خوردن، توی کلاس، یا پیش از اتمام تکالیف مدرسه و یا کارهای خانه پیشنهاد می‌شود

موضوع استفاده نوجوانان از رسانه‌های اجتماعی، نیازمند افزایش سطح آگاهی معلمان و والدین در این زمینه دارد تا بتوانند با تمرکز بر روی جنبه‌های مثبت این پدیده، اقدام کنترل جنبه‌های منفی آن بکنند. راهکارهایی مانند محدودیت‌هایی برای زمان استفاده از اینترنت مثلاً موقع غذا خوردن، توی کلاس، یا پیش از اتمام تکالیف مدرسه و یا کارهای خانه پیشنهاد می‌شود و برای کوچک‌ترها نیز کتاب و بازی بیرون از خانه را می‌توان جایگزین استفاده از اپلیکیشن‌ها کرد.

والدین باید برای نوجوانان الگو باشند و به این نسل نشان دهند که چگونه می‌توان آفلاین زندگی کرد. به عنوان مثال عکس لحظات پرباری را که با دوستان و افراد خانواده‌ گرفته می‌شود را بلافاصله در اینستاگرام خود به اشتراک نگذارند و هرروز لبخند بزنند، بی‌آنکه چپ و راست از خودشان عکس سلفی بگیرند. با روش‌ها و تکنیک‌های مشابه می‌توان از کودکان و نوجوانان در مقابل سندرم رسانه‌های اجتماعی محافظت کرد.
 
آخرین ویرایش:
بالا