بحث ونظر سنجی؛ تاثیرات دنیای مجازی بر زندگی حقیقی ما

تاثیرات فضای مجازی بر زندگی حقیقی شما ؟

• تاثیر مثبت داشته و باعث رشد وترقی من بوده

رای: 12 92.3%
  • تاثیر منفی داشته وباعث عقب گرد من بوده

رای: 0 0.0%
  • تاثیر خاصی نداشته و تغییری مشاهده نکرده ام

رای: 1 7.7%

• مجموع رای دهندگان
    13

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
05587942274519278197.gif

با سلام خدمت دوستان و همکاران عزیز در انجمن منجی دوازدهم

بحثی که میخوایم در این موضوع داشته باشیم درباره تاثیرات مثبت و منفی دنیای مجازی بر دنیای حقیقی تک تکمون هست

دوست دارم همگی صادقانه بتونیم به این سوال جواب بدیم

این موضوع میتونه بهمون کمک کنه ببینیم نقاط قوت وضعفمون در برنامه ریزی برای استفاده از امکانات مجازی و واقعیمون به چه صورت هست .

کسی نمیتونه منکر فواید نت در زندگی ما و صرفه جویی وقت بشه

مطالعات و تحقیقاتی که قبلا باید برا پیدا کردن مطالب ونوشتنشون ساعتها وقت صرف میکردیم

دنبال کتاب ونشریه میگشتیم و از اساتید و صاحبان اندیشه ومشاغل جویایی نظراتشون میشدیم

همچنین خیلی از موارد مشاوره ای وپزشکی و خرید هامون چقدر با وجود نت سرعت پیدا کرده

اما... اماهایی هم در این میان هست که آیا تونستیم وقتمون رو خوب برنامه ریزی و مدیریت کنیم؟

آیا ساعت هایی که در دنیای مجازی هستیم و هر فعالیتی داریم مانع انجام وظایفمون در قبال نزدیکان و دنیای واقعیمون نشده؟

در ادامه موضوع از شما دعوت میکنم ما رو با نظراتتون همراهی کنید
تا بتونیم نقاط قوت وضعف و آسیب ها رو پیدا کنیم
و با ارائه راه کار و تجربیاتمون بتونیم نتیجه ی خوبی بگیرم :gol:

** Hiva **

خودمونی
"منجی دوازدهمی"
نت برای من هم جنبه داشته هم منفی:rolleyes:

مثبت بودنش: دسترسی مطالبی بوده که اگه میخواستم خارج از نت پیدا کنم یا ممکن نبوده یا اینکه هزینه زیادی برام داشت...

منفی بودنش : اصراف وقت بوده که میشد بهتر استفاده ش کرد:Frown:

البته تازگیا وقت نت رو کمتر کردم:Stick Out Tongue: استفاده از نت هم با این محدودیت زمانی جهت گیری خوبی داشته چون کارها رو الویت بندی کردم و بهشون میرسم:Wink:

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
تشکر از نظر هیوای عزیز

بله درسته ... استفاده هایی که از فضای مجازی میکنیم در مقابل صرفه جویی در وقتمون قابل مقایسه نیست ولی خب گاهی هم از طرف دیگه ای وقتمون صرف میشه

البته گاهی ارتباطات در دنیای مجازی میتونه از کنترل فرد خارج بشه
گاهی ما در ارتباطاتمون میتونیم از نظرات و تخصص های همدیگه در جهت پیشرفتمون استفاده کنیم
مثلا دوست ما تخصص داره در بعضی دروس و ما هم کنارش اشکالاتمون رفع میشه
یا کار دوستمون به نوعی باعث میشه ما هم چیزای جدیدی یاد بگیریم اینا خودش کلی تجربه و مشاوره در زمینه های مختلف به ما میده که عالی هست

از جهتی هم گاهی ارتباطات صرفا تبدیل به سرگرمی میشه
بدون اینکه بتونیم کمکی به هم داده باشیم یا چیزی به اندوخته ها و افکار همدیگه اضاف کنیم
ممکنه ساعتها وقتمون درگیر صحبت هایی بشه که هیچ سودی نداره
اینها خودش اتلاف وقت هست وقتی که ما به خاطر استفاده از نت داریم صرفه جویی میکنیم از راه دیگه ای از دستش میدیم ...

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
اگه ما نتونیم کنترلی بر فعالیتمون در نت داشته باشیم به ارتباطات حقیقی خودمون لطمه میزنیم

گاهی کاربر چنان سرگرم این فضا و دوستان مجازی میشه که از دوستان حقیقی وافراد خانواده ی خودش غافل میشه ...

در صورتی که باید هر چیزی جای خودش باشه
در حقیقت این فضا مثل یک کمک باید باشه برا صرفه جویی در وقتمون
فردی که ساعتها برای مطالعه و تحقیق وقت میگذاشته حالا میتونه به جای رفتن به کتابخونه
ویا کلاسهای مختلف ، همینجا توی نت مطالب وکتابهای مورد نظرشو پیدا کنه
گاهی میتونه راحت دسترسی داشته باشه و گاهی با دانلود کردن و یا پرداختن هزینه خرید آنلاین
از رفت وآمد های اضافی در امان باشه

گاهی هم میتونه با عضویت در سایتها و انجمنها هم از مطالب و فعالیتهای متناسب با روحیه ی خودش بهره ببره و هم میتونه از تخصص خودش برای کمک به دیگران استفاده کنه
دقیقا عین فعالیتهای فرهنگی یا تخصصی که در دنیای واقعی داره
اینها به پیشرفت و رشد فرد کمک میکنه چون در محیطی با تعامل قرار میگیره
.
.
اما ...

قبیله منتظر

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"
یا الله

سلام علیکم

خدا قوت
--------------------------------------

تأثیر شبکه‌های مجازی بر سبک زندگی

چندی پیش کتاب «مطالعات شبکه‌های اجتماعی و سبک زندگی جوانان» به قلم محمدصادق افراسیابی با مقدمه حسن بشیر، دانشیار دانشگاه امام صادق (ع) در 108 صفحه از سوی انتشارات سیمای شرق منتشر و روانه بازار نشر شد. افراسیابی این اثر را با توجه به منویات مقام معظم رهبری در خصوص سبک زندگی اسلامی به رشته تحریر درآورده است. او در این کتاب تلاش کرده تا ابتدا به یک تعریف جامع از مفهوم "سبک زندگی" برسد و در این رهگذر مبانی آن را با تغییراتی که در وجوه مختلف اجتماعی از ساحت فضای مجازی ایجاد شده، مورد بررسی قرار داده است.

164980_173.jpg

افراسیابی در خصوص چگونگی نگارش این اثر می‌گوید: موضوع سبک زندگی یکی از دغدغه‌های اصلی سیاستمداران و سیاست‌گذاران در تمامی کشورهای جهان است. اینکه چه عواملی بر سبک زندگی تأثیر می‌گذارد، موضوعی است که نظر بسیاری از سیاست‌گذاران را به خود جلب کرده و در تلاش‌اند تا به آن پاسخ دهند. سال گذشته مقام معظم رهبری تأکید ویژه ای داشتند که این عوامل تأثیرگذار بر سبک زندگی ایرانیان به ویژه جوانان شناسایی و تبیین شوند. ایشان در آن سخنرانی خود تأکید کرده بودند که باید بعد از احصا در اختیار سازمان‌ها و نهادهای مختلف کشور قرار گیرد. یکی از مسائلی که ایشان مطرح کردند، موضوع تأثیر فضای مجازی بر سبک زندگی اسلامی است. با توجه به این رویکرد، این اثر به رشته تحریر درآمد.

وی ادامه می‌دهد: یکی از مباحثی که همیشه جزء دغدغه های اصلی جامعه ما در این زمینه بوده، تأثیر فضای سایبری و مجازی بر زندگی ایرانی اسلامی است. با وجود انکه در حوزه فضای مجازی مطالعات خاصی صورت نگرفته است، اما همیشه شاهد تأثیرگذاری آن بر شیوه زندگی افراد بوده‌ایم. رسانه‌های اجتماعی به دلیل فضای تعاملی و محاوره‌ای بودنش، تأثیر بسیاری بر اعضای این شبکه اجتماعی می‌گذارد. با توجه به تمامی این موارد، مراحل نگارش «مطالعات شبکه‌های اجتماعی و سبک زندگی جوانان» با همکاری استاد حسن بشیر آغاز شد.

این نویسنده با بیان اینکه در وهله نخست این اثر نگاهی به مفهوم "شبکه" داشتیم، ادامه می‌دهد: در این راستا با دو نگاه مواجه شدیم؛ نگاه نخست بر این دلالت داشت که رسانه‌های اجتماعی نمادی از صمیمیت می‌دانند و دسته دوم؛ گروهی هستند که شبکه‌های مجازی را تجاوز کننده به حریم شخصی افراد در نظر می‌گیرند. در این بخش به دیدگاه‌های مختلف در این حوزه تأمل داشتیم و نقطه نظرات کارشناسانی چون پریس را مورد مطالعه قرار دادیم.

افراسیابی می‌افزاید: در ادامه نیم‌نگاهی به تاریخچه این دیدگاه‌ها در ایران و جهان داشتیم و بعد از آن به تعریفی از "سبک زندگی" بر مبنای اصول و روش‌های علمی پرداختیم. متأسفانه موضوع سبک زندگی موضوعی است که افراد نظرات مختلفی را راجع به آن دارند که البته برخی از این نظرات، برداشت‌های شخصی افراد است. در این میان به منابع متعدد علمی و یدنی رجوع کردیم. یکی از منابع مهم مطالعاتی ما در این زمینه کتاب "دین و سبک زندگی" نوشته حجت الاسلام و المسلمین سعید مهدوی کنی بود. رجوع به این آثار بر این اساس بود که سبک زندگی ما بر اساس مبانی دینی تعریف می‌شود. در کنار این مباحث، به موضوعات جدید دیگری مانند تأثیر شبکه‌های اجتماعی در بهبود و گسترش وضعیت سبک زندگی دینی هم پرداختیم.در این مبحث ارائه شد که حوزه دین در شبکه‌های مجازی ظرفیت ناشناخته‌ای دارد که باید از آن استفاده کرد. شبکه‌های اجتماعی دینی می‌تواند در تمامی شاخصه‌های سبک زندگی اسلامی و توحیدی مفید باشد، اگر از ان ظرفیت استفاده کنیم.

وی ادامه می‌دهد: تأثیر شبکه‌های مجازی را بر شاخص‌های مختلف زندگی اعم از گفتمان، پوشش، همسریابی، روابط دوستانه، فعالیت‌های سیاسی و... مطالعه کردیم. در این میان از نظرات و پژوهش میدانی هم استفاده کردیم. ما در طی سال‌های اخیر به مشکلات و معضلات فراوانی مواجه می‌شویم، اما ریشه‌یابی نمی‌کنیم. در حال حاضر فضای مجازی به تهدید مبدل شده، در صورتی که می تواند یک فرصت به شمار بیاید، به شرط اینکه با سیاست از قبل تعیین شده با آن برخورد کنیم.

این نویسنده به بخش پایانی کتاب اشاره می‌کند و می‌افزاید: در بخش‌های دیگر اثر نیز نظریه جهانی شدن سعیدرضا عاملی و کاستلز را مطرح کردیم و به این نتیجه رسیدیم که صرف نظر از انجام هر گونه پژوهش، اثبات نوعی ارتباط میان عضویت و حضور در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی و سبک زندگی جوانان در چارچوب نظریه دو جهانی شدن عاملی و جامعه شبکه‌ای کاستلز امری ممکن است. در فصول پایانی اثر نیز ابتدا نظرسنجی پیمایشی با کاربران صورت گرفته و بعد نتایج آن اعلام شده است.

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
اما در اینجا اماهایی باقی میمونه که نیاز به توجه داره

قرار گرفتن در محیط های اینترنتی باعث ایجاد دوستی هم میشه

از طرفی در فضای مجازی گاها نمیشه اعتماد کرد به هویتها

افرادی هستند که بعد از مدتی شناخت مورد اعتماد میشن ولی افرادی هم هستن که نمیشه به هویتشون پی برد
ما اگه به نوع سالم این ارتباطات هم نگاه کنیم بعضی موارد هست که ممکنه باعث آزار فرد بشه

شما در نظر بگیرید فردی رو که میاد وسعی میکنه با مشاوره در مواردی که احساس نیاز میکنه به دوستان مجازی خودش کمک بده
در این میان که وقتشو و انرژی خودشو داره میذاره افرادی هم هستند که صرفا برای تفریح
موارد غیر واقعی رو مطرح میکنن و اعلام کمک میدن
شما ممکنه با دلسوزی ساعتها وقت بذارید ولی از طرفی کاملا بدون نتیجه باشه
والبته موارد زیاده که میشه با مثال زدن بقیه ی موارد رو آسیب شناسی کرد ...

kyana

کاربر ویژه
"بازنشسته"
سلام به ناجی عزیز و بقیه دوستان
به نظرمن اینترنت و دنیای مجازی هم دقیقا مثل هر تکنولوژی دیگه هم نقاط مثبت داره هم منفی
این ماهستیم که به فعالیتمونو استفادمون جهت میدیم
مدیریت زمان و زندگی ماباید جوری باشه که الویت با زندگی واقعیمون باشه
متاسفانه دنیای مجازی مثل آهن ربا میمونه هرچی بیشتر نزدیک بشی بیشتر جذب میشی
حالا این جذب شدن میتونه درجهت رشد باشه یا درجهت عکس
گاهی کسانی هستند که تعادیلی برقرار نمیکنن بین دنیای واقعی و مجازی و تایمی روکه صرفش میکنن
گاهی دیدیم کم گذاشتن همسران روواسه همدیگه
مادران رو واسه بچهاشون و.....
اینترنت مثل یه دانشگاه میمونه ولی آیا ما 24 ساعته دانشگاه هستیم؟
آیا ما بخاطر دانشگاه بقیه ابعاد زندگیمونو نادیده میگیریم؟
.............
اینترنت درمورد زندگی خود من جز تاثیرات مثبت چیزی نداشته
شاید به خاطر جهت دهی خودم بوده
شاید بخاطر اشنا شدنم با دوستان بسیار عالی بوده که جز تلاش برای تاثیر مثبت هدف دیگه ای نداشتن
و هزارتا شاید دیگه که اگه نبودن ممکن بود من الان در مسیر عکس میبودم

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
سلامی دوباره

نکات زیادی هست که میشه تو این موضوع بهش پرداخته بشه
خیلی از مشکلاتی که با استفاده از تجربه ی دیگران میتونیم حلش کنیم

یه روز یکی از دوستان خوب مجازی من حرف قشنگی زدند که هیچ وقت از یادم نمیره
ایشون گفتند

خرج مهربانی و محبت در فضای مجازی در بسیاری از مواقع اسرافه
اگه به این جمله دقت کنیم میبینیم که درست گفتن
واقعا اسراف هست اگه باعث کمرنگ شدن ارتباط ما با دوستان و خانواده هامون بشه
همونطور که ما وقتی دانشگاه میریم و یا استخدام بشیم این روابط کاری ودرسی ما رو از دوستان سابقمون جدا نمیکنه و حجم بیشتر درس وکار باعث نمیشه از فامیل و خانواده دور بمونیم فعالیت در فضای مجازی هم باید همینطور باشه

همیشه باید حد وسط رو نگه داشت

هر چند عده ای که حضورشون در فضای مجازی شبیه جهاد فرهنگی و مبارزه علیه جنگ نرم باشه
فرق میکنه و اون یه بحث جداست و کاملا فرق میکنه

هژبر ژیان

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"
برای بنده تاثیرات مثبت و منفی فراوان داشته

تاثیرات مثبت: اول از همه با چگونگی بحث کردن در فضای مجازی اشنا شدم به علت تعداد بحث های زیادی که داشتم

دوم هم خوندن اخبار دست اول از اینترنت به طوری که من از نگاه کردن اخبار راحت کرده
برای سرگرمی فوق العاده است گاهی اوقات تایپک های خوبی پیدا می کنم و می شینم می خونم که خیلی بهم کمک می کنه

با روحیات ادم ها اشنا می شم که خیلی خوبه

ضمن این که من چندان ادم اجتماعی نیستم و همین فضای مجازی موجب می شه با افراد بیشتر ارتباط برقرار کنم

و از همه مهم تر نیاز منو به بحث بر طرف می کنه که این مهم ترین فایدشه

تنها ضرری که داره اینه که ذهن من با خودش در گیر کرده
و وقتم رو تا حدی تلف می کنه

سپاس

مسافر

کاربر ویژه
"بازنشسته"
سلام.

بنظر بنده هم قبل از هر چیزی مدیریت لازم هست که بتونیم از هر زمان و مکانی نهایت استفاده و بهره رو ببریم.

در اینکه دنیای مجازی باعث رشد و ترقی ما شده شکی نیست اما گاهی بر اثر عدم مدیریت همین فضا ضربه های سختی رو هم به افراد وارد میکنه
بنظرم باید قبل از ورود به فضای مجازی یک شناخت دقیق و اساسی از خود و روحیاتمون داشته باشیم که هنگام ورود از بعضی آسیبها مصون باشیم

یا بعبارتی آنتی ویروس قوی بر روی ذهن و افکارمون نصب کنیم که در مقابل ویروسها مقاوم باشه.

بالا