کیک اسفنجی

gole yakh

کاربر با تجربه
"کاربر *ویژه*"
سلام دوستای خوبم از بس به رستوران منجی دوازدهم نگاه کردیم دهنموم اب افتاد
یه غیرتی بکنید یه کیک بندازید فر نوش جون کنیم
اینم طرز تهیه

irancook.ir_upload_shirini_keik_cake_esfanji.jpg

کیک اسفنجی ساده

تخم مرغ 10 عدد . آرد گندم 5 لیوان . شکر 3 لیوان

آب یا شیر 2 لیوان . بیکینگ پودر 3 قاشق غذاخوری . وانیل 1/2 قاشق چایخوری

طرز تهیه : فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود.

زرده ها و سفیده های تخم مرغ را جدا کنید ، درون کاسه ای زرده های تخم مرغ ، وانیل و شکر را بزنید تا شکر حل شود و مایعی کرمی و کشدار بدست اید.

irancook.ir_upload_shirini_keik_cake_esfanji_1.jpg

درون کاسه ای دیگر سفیده های تخم مرغ را انقدر با همزن برقی بزنید تا حالت برفی پیدا کند و خود را بگیرد ( وقتی کاسه را برمیگردانید نریزید ).

irancook.ir_upload_shirini_keik_cake_esfanji_2.jpg

آب یا شیر را به مخلوط زرده اضافه کنید ، سفیده ها را نیز اضافه کنید و آرام آرام مخلوط نمائید سپس قاشق قاشق مخلوط آرد و بکینگ پودری که 3 بار الک کرده اید را افزوده و خوب مخلوط نمائید.

irancook.ir_upload_shirini_keik_cake_esfanji_3.jpg

قالب را چرب کنید و مایه کیک را داخل قالب بریزید سپس درون فری که از قبل با حرارت 180 درجه سانتیگراد روشن کرده بودید به مدت 30 – 40 دقیقه بسته به نوع فر بپزید ، پس از پخت اجازه دهید کیک خنک شود و از قالب خارج کنید.

نکته ها : میتوانید نوک قاشق نمک به سفیده ها اضافه کنید سپس مخلوط کنید تا زودتر پف کنید ، از این کیک اسفنجی ساده برای تهیه کیک تولد ، انواع دسر و … میتوانید استفاده کنید.:Wink::Smile:

آسمان

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
من تا حالا خیلی کیک اسفنجی درست کردم. تجربه میگه فقط میزان بکینگ پودره که باعث خوب شدن کیک میشه:smart:

اصلا اهمیتی نداره زرده و سفیده جدا بشن یا نه، فقط شکر، تخم مرغ و شیر (وانیل هم در صورتی که داشتید) و بکینگ پودر رو خوب هم بزنید و در نهایت آرد معمولی رو به مواد اضافه کنید. بعد از اضافه کردن آرد مخلوطو زیاد هم نزنید چون پف نمیکنه.

مثلا من برای خودمون یه دونه تخم مرغ، یه پیمانه کوچیک شکر(کم شیرینی میشه)، دو پیمانه آرد، یک و نیم پیمانه شیر میذارم و یک قاشق مرباخوری بکینگ پودر و یه ذره نمک.

میشه پودر کاکائو هم به مواد اضافه کرد. آخرشم میذاری تو فر تو دمای 150 تا 180 درجه.خیلی خوب میشه

بالا