Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ♥●• روز شـــمار ماه ربیـــــــع الثــــانی •●♥Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
90402609070146409580.gif

وارد ماه ربیع الثانی (ربیع الآخر) شده ایم مهمترین واقعه در این ماه ولادت با سعادت امام حسن عسکری علیه السّلام پدر بزرگوار حضرت بقیه الله عجّل الله تعالی فرجه الشّریف می باشد.

1- دو خصوصیت در روز ولادت امام :
هر چند برای روز ولادت امام یازدهم علیه السّلام حقّ مخصوصی به خود آن حضرت علیه السّلام می باشد، این روز را خصوصیت دیگری است از این جهت که آن بزرگوار، پدر بزرگوار امام ما ارواحنا و ارواح العالمین فداه می باشد...

روزه : مستحب است به شکرانه ی این نعمت عظمی روزه بدارد. (مفاتیح الجنان . فصل دهم . در اعمال ماه ربیع الثّانی )

گرچه حوادث مهمّ تاریخى این ماه كم است، ولى همین سه حادثه از یكسو یادآور یك روز سرور و شادى است كه مایه خیر و بركت مى باشد و از سوى دیگر، روز اندوه، به خاطر رحلت كریمه اهل بیت، در سرزمین مقدّس قم است،
و از سوى سوم یادآور یك روز عبرت انگیز است كه با قیامى خونین، جنایتكاران حادثه كربلا، در مدّت بسیار كوتاهى تار و مار شدند، و نام ننگین آنان، براى همیشه همراه با نفرت و لعن و نفرین در صفحات تاریخ باقى ماند

11366306015047542611.gif

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
00032367854506817495.gif

1. قيام توابين
در اين روز در سال 65 ه سليمان بن صرد با گروهى از توابين - كه نام شانزده هزار نفر آن در دفتر سليمان ثبت شده بود - براى خونخواهى امام حسين (عليه السلام ) قيام كردند[SUP](244)[/SUP].
در روز دوم ربيع الثانى ، از
((نخيله )) كوفه براى جنگ با ابن زياد ملعون حركت كردند.
در شب جمعه 5 ربيع الثانى از كوفه خارج شدند و روز بعد كنار قبر حضرت اباعبدالله (عليه السلام ) رفتند.
يك يا سه شبانه روز در كربلا ماندند و گريستند و استغفار نمودند و ضجه و ناله كردند، به طورى كه مثل آن روز و به آن اندازه صداى ضجه در آن وادى شنيده نشده بود.
هنگام وداع ، كنار قبر حضرت مانند ازدحام كنار كعبه شلوغ بود. هر كس با حالتى شعر مى خواند و ناله مى كرد و با آن حضرت وداع مى كرد و خود را براى جنگ با ابن زياد آماده مى نمود
[SUP](245)[/SUP].
سليمان از شيعيان على بن ابى طالب و امام حسن و امام حسين (عليهم السلام ) بود
و در جميع جنگها در ركاب امير المؤ منين (عليه السلام ) حضور داشت .
آخر الامر بالشكر ابن زياد رو به رو شدند؛ و بعد از كشتن عده زيادى از آنان و مبارزات و جانفشانى هاى فراوان ، سليمان در سن 93 سالگى در عين الورد به شهادت رسيد
[SUP](246)[/SUP].
از اصحاب سليمان هم فقط 27 نفر كه مجروح و خسته و تشنه بودند جان سالم به در بردند، و بقيه همه به شهادت رسيدند
[SUP](247)[/SUP].

حصين بن نمير ملعون - كه در كربلا دلهاى اهل بيت (عليهم السلام ) را سوزاند - در عين الورد به دست ابراهيم پسر مالك اشتر كشته شد و به جهنم واصل گرديد
[SUP](248)[/SUP].

2. شهادت امام باقر (عليه السلام )
در اين روز به روايتى ، شهادت امام باقر (عليه السلام ) است [SUP](249)[/SUP].

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
71334501254509641960.gif

3 ربيع الثانى

1. سفر امام عسكرى (عليه السلام ) به جرجان
در اين روز امام حسن عسكرى (عليه السلام ) براى وفا به وعده اى كه فرموده بودند و آشكار شدند معجزاتى از آن بزرگوار بى طى الارض از سامراء به جرجان تشريف فرما شدند[SUP](250)[/SUP].
جعفر بن شريف مى گويد: سالى قصد حج كردم ، و قبل از حج به زيارت امام حسن عسكرى (عليه السلام ) در سامراء رفتم . اموالى از شيعيان همراهم بود كه بايد به آن حضرت مى رساندم . خواستم از آن حضرت بپرسم اموال را به چه كسى بدهم ، ولى پيش از آنكه من صحبت كنم حضرت فرمودند:
((به مبارك خادم بده )). عرض كردم : همين كار را كرده ام ))، و سپس بيرون آمدم و گفتم :
((شيعيان شما در جرجان به شما سلام مى رسانند)).
امام (عليه السلام ) فرمود:
مگر بعد از مراسم حج به جرجان بر نمى گردى ؟ عرض كردم : بر مى گردم .
فرمودند: 170روز ديگر اول روز جمعه سورم ربيع الثانى به جرجان وارد مى شوى .
آن وقت به مردم اعلام كن كه من در آخر همان روز به جرجان مى آيم . برو به سلامت .
خداوند متعال تو را و آنچه باتوست به سلامت به اهل و اولادت خواهد رسانيد.
پسرى بقراى پسرت متولد شده است . نام او را ((صلت )) بگذار، كه خداوند به زودى او را به حد كمال مى رساند و او از اولياء ما خواهد بود.
من گفتم يابن رسول الله ، ابراهيم بن اسماعيل جرجانى از شيعيان شماست و به دوستان شما هر سال بيش از صد هزار درهم احسان مى كند، و در جرجان از اشخاصى است كه متنعم به نعمت هاى الهى است . امام (عليه السلام ) فرمودند:
((خداوند به ابو اسحاق ابراهيم بن اسماعيل در مقابل احسانى كه به شيعيان ما مى كند جزاى خير بدهد و گناهان او را بيامرزد و او را پسرى صحيح الاعضاء روزى فرمايد كه قائل به حق باشد. به ابراهيم بگو: حسن بن على مى گويد: نام پسر خود را احمد بگذار)).
راوى مى گويد: از خدمت حضرت مرخص شدم و حج رفتم و بازگشتم ، و در روزى كه حضرت معين فرموده بودند به سلامت وارد جرجان شدم . هنگام كه اصحاب ما براى تهنيت آمدند، به ايشان گفتم :
امام (عليه السلام ) مرا وعد داده كه در آخر امروز به اينجا تشريف مى آورند. پس مهيا شويد و مسائل و حوائج خود را آماده كنيد.
شيعيان چون نماز ظهر و عصر را به جا آوردند، در خانه من جمع شدند. ناگاه امام عسكرى (عليه السلام ) در همان ساعتى كه فرموده بودند وارد شدند. هنگام ورود بر ما سلام كردند و ما به استقبال شتافتيم و دست آن حضرت را بوسيديم . آنگاه حضرت فرمودند: من به جعفر بن شريف وعده كرده بودم كه در آخر اين روز نزد شما بيايم . من نماز ظهر و عصر را در سامراء به جا آوردم و نزد شما آمدم تا با شما تجديد عهد نمايم .
اكنون شما حوائج و مسائل خود را بياوريد.
اول كسى كه ابتدا به سؤ ال كرد نضر بن جابر بود. او گفت :
يابن رسول الله ، پسر من از هر دو چشم نابيناست ، دعا فرماييد تا خداوند ديده هايش را به او برگرداند. حضرت فرمودند او را حاضر كن .
او را حاضر كرد و حضرت دست مبارك بر چشمان او كشيد و چشمانش روشن شد.

پس از او يك يك آمدند و حاجت خود را بيان كردند و حضرت حاجتهاى آنان را بر آورده مى نمودند، تا اينكه حوائج همه را بر آوردند و مسائل آنها را جواب فرمودند و همان روز به سامراء مراجعت نمودند.

47439448590269808833.gif

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
18845645257420244257.gif

4 ربیع الثانی : ولادت امام حسن عسکری علیه السلام (بنا به روایت شهید اول) 232 قمری.

ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی رضی الله عنه 173 قمری

وقوع غزوه غابه - سال ششم هجرى قمرى

مرگ منتصر باللّه عباسى - سال 248 هجرى قمرى

18845645257420244257.gif

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
00032367854506817495.gif

8 ربيع الثانى
1. ولادت امام حسن عسكرى (عليه السلام )
در اين روز حضرت امام حسن عسكرى (عليه السلام ) در سال 232 ه جهان را به قدوم خود منور فرمودند[SUP](253)[/SUP]. و به روايت مصباح ، تقويم المحسنين ، اختيارات و دروس شهيد ولادت حضرت در چهارم اين ماه بوده است [SUP](254)[/SUP]. اقوال ديگرى نيز در ولادت آن حضرت وجود دارد كه عبارتند از 27 ذى الحجه [SUP](255)[/SUP]، 10 ربيع الثانى [SUP](256)[/SUP].
پدر آن حضرت امام هادى (عليه السلام ) و مادر محترمه اش بانويى است كه نامش حديث يا حديثه يا سوسن يا سليل است
[SUP](257)[/SUP]. محل ولادت حضرت مدينه و مشهورترين القاب ايشان زكى ، نقى ، و كنيه حضرتش ابومحمد است .
آن حضرت را براى زير نظر داشتن و كنترل رفت و آمدها، در محل سكونت سپاهيان ترك تبار درباره عباسى مسكن داده بودند؛ و از همين جاست كه به آن حضرت
((عسكرى )) مى گويند[SUP](258)[/SUP].

2. شهادت حضرت صديقه طاهره (عليها السلام ) [SUP](259)
[/SUP]

بنابر روايتى كه چهل روز پس از رحلت پيامبر (صلى الله عليه و آله ) را روز شهادت حضرت زهرا (عليها السلام ) دانسته ، روز هشتم ربيع الثانى روز شهادت حضرت به حساب مى آيد.

ناجی دلها

معاون مدیریت
پرسنل مدیریت
"معاونت مدیران"
18845645257420244257.gif

12 ربيع الثانى

1. انقراض بنى اميه
در اين روز با سفاح اولين خليفه عباسى بيعت شد[SUP](265)[/SUP]
و با انقراض دولت بنى مروان ، دولت بنى اميه به كلى منقرض شد.
البته مروان در 27 ذى الحجه كشته شد،
ولى در اين روز با تاءسيس دولت بنى عباس رسما نام بنى اميه از صفحه خلافت برچيده شد.

18845645257420244257.gif

بالا