توبه چیست؟؟؟؟تا چند ساعت بعد گناه میتوان توبه کرد؟

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
توبه چیست ؟
توبه در لغت به معنای رجوع و بازگشت است .
توبه در اصطلاح دینی باز گشت واقعی عبد گنه کار از مسیر اشتباه به سوی خداوند است ، به گونه ای که با این برگشت تمام چیزهایی که به او منسوب است ، تغییر اساسی خواهد کرد ، فکر و اخلاق و رفتار و اموال و دوستان او و........

حقیقت توبه :
عبارتند از بریدن نفس از تعلق به ماده و نفی علاقه و گرایش به عالم اجسام ، به طوری که این عمل برایش ملکه گردد ، و به سرای تطهیر و همراهی با قدسیان وصول یابد . و بدین ورطه حجاب و بعد ، به سبب التفات به معقولات و تعلق به مجردات ، به کنار رود ، چه دوری از یکی از این دو روی ، موجب نزدیکی به روی دیگر است ، و از این رو ، حضرت رسول الله صلی الله علیه و آله فرمودند :
الدنیا و الآخرة ککفتی میزان ایهما رجحت ، نقصت الاخری .
یعنی دنیا و آخرت مانند دو کفه ترازویند که هرکدام سنگینی یابد ، دیگری سبک شود .
یا به قول حکما : دنیا و آخرت به مانند دو هوویند که انس گرفتن با هرکدام موجب بیزاری دیگری و از دیگریست .
جان کلام در حقیقت توبه عبارتند از ترجیح واقعی آخرت بر دنیاست .

لذا رسول خدا صلی الله علیه فرموده اند :
الدنیا محرمة علی اهل الآخرة و الآخرة محرمة علی اهل الدنیا و هما معاَ محرمتان علی اهل الله . ( جامع صغیر ، ج2ص16) .
یعنی : دنیا بر اهل آخرت و آخرت بر اهل دنیا و دنیا و آخرت بر اهل الله حرام است .
( الاوبة الی التوبة من الحوبة – حضرت آیت الله حسن زاده آملی حفظه الله )

کیفیت توبه :
توبه می بایست به کیفیت نصوح باشد یعنی کامل و دائمی و غیر قابل برگشت باشد ، توبه ای که توبه کننده در راه خیر و صلاح خویش قدم گذارد و موجب عبرت دیگران شود .
در ویژگی توبه نصوح حضرات اهل بیت صلوات الله علیهم اجمعین فرموده اند :

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند :
ألتوبة الّنصوح الندم علی الذنب : حین یفرط منک فتستغفر الله تعالی ثمّ لما تعود الیه ابداَ .
توبه نصوح ، پشیمانی از گناه است که وقتی گناه از تو سر زد از خدا آمرزش طلبی و دیگر هرگز مرتکب آن نشوی .

أن یتوب التّائب ، ثم لایرجع فی ذنب ، کما لایعود اللّبن الی الضّرع .
اینکه توبه کننده توبه کند سپس به طرف گناه برنگردد آنگونه که شیر به پستان برنمیگردد .

امام موسی بن جعفر سلام الله علیه فرمودند :
ان یتوب العبد ثمّ لایرجع فیه .
اینکه عبد توبه کند سپس رجوع نکند در معصیت .

امام صادق علیه السلام فرمودند :
هو ان یتوب الرجل من ذنب و ینوی ان لایعود الیه ابداَ .
توبه نصوح آنست که مرد از گناه خود توبه می کند و نیت می کند که ابدا به طرف گناه بر نگردد .

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
پاسخ : توبه چیست؟؟؟؟تا چند ساعت بعد گناه میتوان توبه کرد؟

خواص توبه نصوح :
1 – پاکسازی و طهارت کامل روح :
قال النبی صلی الله علیه و آله :
التائب من الذنب کمن لاذنب له .
توبه کننده از گناه مانند کسیست که اصلا گناه نکرده است .

2- همگونسازی باطن با ظاهر :
امام حسن عسگری سلام الله علیه :
أن یکون الباطن کالظاهر و افضل من ذلک .
باطن با ظاهر یکسان می شود بلکه بهتر از ظاهر .

زبان توبه :
عبد گنه کار با زبان دعا و طلب مغفرت از خداوند تبارک و تعالی درخواست عفو و بخشش می نماید و بدین گونه است که ذکر شریف استغفار در لسان روایت به عنوان ذکر نجات بخش و ضروری ترین دعای فردی و جمعی سهم به سزایی در تطهیر و تهذیب نفوس و رشد و کمال معنوی انسان ایفا می نماید ، که در اهمیت این ذکر گفتنی های بسیار است .

ارکان ذکر شریف استغفار :
1 – اعتراف نامه : استغفر الله ( ربی ) . خداوندا به خطای خود اعتراف می نمایم و از محضر با عظمتت در خواست مغفرت و آمرزش دارم .

2 – عهد نامه : و اتوب الیه . و خدایا در پیشگاه با جلالت تو عهد قلبی و عملی می بندم که به سویت برگردم و دیگر سراغ گناه و نافرمانی تو نروم .

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

جایگاه گناه و نجات بخشی توبه :

الّلهمّ انّی اطعتک فی احبّ الاشیاء الیک و هو التّوحید و لم اعصک فی ابغض الاشیاء الیک و هو الکفر فاغفرلی ما بینهما یا من الیه مفرّی آمنّی ممّا فزعت منه الیک .
( مصباح کفعمی - فرازی از دعای سریع الاجابة امام موسی بن جعفر سلام الله علیه )
خداوندا تحقیقا اطاعتت نمودم در محبوب ترین چیزها در نزدت که آن توحید است ، و عصیان و نافرمانیت را ننمودم در مبغوضترین چیزها در نزدت که آن کفر است . پس ببخش برایم آن چه در میان دو است ، ای آن که مفر و پناه من به سوی توست ، مرا از هر چه می ترسم ، ایمن گردان .

آن هنگام که انسان طریق بندگی و عبودیت می پیماید و طاعت الهی دارد ، در حقیقت موحد است .
و آن هنگام که معصیت الهی را مرتکب می گردد و در بیراهه عصیان و نافرمانبرداری الهی سرگردان و غافل است ، در حقیقت کافر است .
این انسان گاهی عابد است و گاهی عاصی است ، یعنی نه توحید خالص و نابی دارد مانند : توحیدی که اولیای الهی و حضرات معصومین :S (31): دارند و نه کفر محض دارد که کافر مطلق به او اطلاق شود . بلکه اعمال او بین توحید و کفر قرار دارد ، از این جهت مولانا موسی بن جعفر سلام الله علیه به زبان دعا به ما تعلیم می فرمایند که از خداوند بخواهیم آن چه از اعمال ما که بین توحید و کفر است را بیامرزد . تا اینگونه از طریق توبه و انابه خود را به جبهه توحید و موحدان حقیقی ملحق نماییم ، تا با این الحاق سعادت ابدی ما تضمین گردد .

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

برای اینکه انسان خطاکار و گنه کار توجه بیشتری به توبه داشته باشد و به توبه حقیقی اهمیت داده و برای همیشه خود را در مسیر صلاح و سداد قرار دهد از طرق زیر باید بهره برد :
1 – توجه به آیات قرآن کریم و احادیث حضرات معصومین :S (31): که جنبه انذاری و تهدید به عقاب و عذاب گنه کاران را دارد ، مانند :
قال رسول الله صلی الله علیه و آله :
« ما من يوم طلع فجره ولا ليلة غاب شفقها الا وملكان يتجاوبان (1) بأربعة أصوات :
فيقول أحدهما : ياليت هذا الخلق لم يخلقوا ،
فيقول الآخر : ياليتهم إذا خلقوا علموا لماذا خلقوا ،
فيقول الآخر : ياليتهم إذا يعلموا لماذا خلقوا عملوا بما علموا ،
فيقول الآخر : ياليتهم إذا لم يعملوا بما علموا تابوا ممّا عملوا ».
المحجة البيضاء : 7/93.
هیچ روزی نیست که سپیده دم آن طلوع کند و هیچ شبی نیست که شفق آن پنهان شود ، مگر آنکه دو فرشته در چهار مطلب با یکدیگر گفتگو می کنند :
یکی از آنان می گوید :ای کاش این مردم خلق نمی شدند !
پس دیگری می گوید : حال که خلق شده اند ، ای کاش می دانسنتد که به چه جهت خلق شده اند !
پس دیگری می گوید :حال که نمی دانند چرا خلق شده اند ، ای کاش به آن چه میدانند عمل می کردند !
پس دیگری می گوید : حال که به آنچه می دانند عمل نمی کنند ، ای کاش از فرو رفتن در آنچه که نمی دانند خودداری و پرهیز می نمودند ! .
و فی بعض الروایات :
تجالسوا فتذاکروآ علموا ، فیقول الآخر : یا لیتهم اذ لم یعملوا بما عملوا تابوا ممّا عملوا .
المحجة البيضاء : 7/93.
در روایت دیگری اینگونه آمده است :
ای کاش ( گنه کاران ) دور هم می نشستند و درباره آنچه که نمی دانند گفتگو می کردند !
پس دیگری می گوید : حال که به دانسته های خویش عمل نمی کنند ، ای کاش از اعمال خویش توبه می نمودند! .
در دعای بعد از زیارت مولانا امام علی بن موسی الرضا سلام الله علیه می خوانیم :
سیّدی ، لو علمت الارض بذنوبی لساخت بی ، أو الجبال لهدّتنی ، أو السماوات لاختطفتنی ، أو البحار لأغرقتنی .
ای سید و سرور من ( خدای من )
اگر زمین به گناهان من آگاهی داشت مرا فرو میبرد ،
و اگر کوه ها بر گناهان من آگاهی داشتند مرا می شکستند و خردم می کردند ،
و اگر آسمان ها آگاهی داشتند مرا هدف خود قرار می دادند و می ربودنم و اگر دریاها آگاهی داشتند مرا غرق می نمودند و می کشتنم .
اگر نبود فضل و احسان خدای متعال و رأفت و رحمت واسعه حضرتش این نظام احسن گناه بندگان را بر نمی تابید و با اولین گناه و نافرمانی الهی او را هلاک می نمود . چنان که در آیات نورانی قرآن کریم به این رحمت و فضل الهی اشاره گردیده است :
قال الله تعالی :
ان الله یمسک السماوات و الارض أن تزولا و لئن زالتا ان امسکهما من احد من بعده .
( سوره فاطر آیه 41 )
تحقیقاَ خداست که آسمان و زمین را از نابودی نگه می دارد ، در حالی که اگر از بین روند ، جز او هیچ کس توان حفظ آنها را ندارد .

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

2- شخص گنه کار می بایست باور داشته باشد که علاوه بر مجازات اخروی ، مکافات دنیوی نیز در انتظار اوست و چه عوارض بدی و چه بی توفیقی هایی که بر اثر گناه گریبانگیر گنه کاران نمی شود :
خدای متعال در این باره می فرماید :
وَ ما أَصابَكُمْ مِنْ مُصيبَةٍ فَبِما كَسَبَتْ أَيْديكُمْ وَ يَعْفُوا عَنْ كَثيرٍ .( شوری30)
اگر شما را مصيبتى رسد، به خاطر كارهايى است كه كرده‏ايد. و خدا بسيارى از گناهان را عفو مى‏كند.

امام صادق سلام الله علیه در تفسیر آیه شریفه بالا به نقل از امیرمؤمنان علی سلام الله علیه فرمودند :
« لیس من التواء عرق ، و لا نکبة حجر ، و لا عثرة قدم و لا خدش عود الا بذنب » .
کافی جلد 2 صفحه 445
هیچ رگی نمی زند و هیچ سنگی به پای کسی آسیب نمی رساند و هیچ پایی نمی لغزد و هیچ چوبی به دستی خراش نمی اندازد ، مگر به علت گناه .

و یا روایتی دیگر از امام صادق سلام الله علیه که فرمودند :
« اما انه لیس من عرق یضرب و لا نکبة و لاصداع و لامرض الا بذنب و ذلک قول الله تعالی عزوجل فی کتابه : « [FONT=&quot]وَ ما أَصابَكُمْ مِنْ مُصيبَةٍ فَبِما كَسَبَتْ أَيْديكُمْ وَ يَعْفُوا عَنْ كَثيرٍ
» ، و ما یعفو الله اکثر مما یؤاخذ به » .
کافی جلد 2 صفحه 269
هیچ رگی نمی زند و هیچ بدبختی رو نمی آورد و هیچ سر درد و مرضی ایجاد نمی شود مگر به علت گناه ؛ و چنین است سخن خدای عزّ و جلّ در کتاب خود : هر مصیبتی که به شما می رسد به علتّ آن چیزی است که دستهای شکا کسب کرده اند ؛ در حالیکه خدا خیلی از آن گناهان را بخشیده است .
بعد امام فرمودند :
گناهانی را که خدا از آنها در می گذرد ، بیشتر از گناهانی است که خداوند به علت آنها انسان را عذتب می کند .

« انّ الرّجل یذنب الذنب فیحرم صلاة اللیل و انّ العمل السیئ اسرع فی صاحبه من السّکین فی اللحم » .
کافی جلد 2 صفحه 272
تحقیقاَ فردی که گناه می کند ، پس ، از اقامه نماز شب محروم می گردد ، و همانا که سرعت اثر بد در انجام دهنده آن ، از تأثیر چاقو در گوشت بیشتر است .
[/FONT]

!Erf@n!

کاربر با تجربه
"بازنشسته"

امام سجاد سلام الله علیهدر دعای سی و یکم از صحیفه نورانی خویش خطاب به حضرت حقّ اینگونه انشاء فرموده است :
« اللهم ...فاجعل توبتی هذه توبة لا احتاج بعدها الی توبة ، توبة موجبة لمحو ما سلف و السلامة فیما بقی » . ( صحیفه سجادیه21/31)

خداوندا ...پس این توبه ی مرا توبه ای قرار ده که پس از آن ( هنگام تذکّر و یاد آوردن گناه ) به توبه ای نیازمند نباشم . توبه ای که باعث نابود شدن ( گذشت ) آنچه (گناهان) گذشته و سلامتی( از معاصی ) در آنچه ( از زندگی ) باقی و مانده است باشد .

مرحوم سید علی خان مدنی شارح صحیفه سجادیه در ذیل این فرازنورانی اینگونه می نگارند :
قد یستفاد من قوله علیه السلام :فاجعل توبتی هذه توبة لااحتاج بعدها الی توبة عدم وجوب تجدید التوبة عند تذکر الذنب خلاف لمن ذهب الی ان المتذکر للذنب کالمقارب له فیجب علیه تجدید التوبة .
( ریاض السالکین ج4 ص 447چاپ انتشارات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم )
از کلام حضرت علیه السلام فاجعل ...استفاده میشود عدم وجوب توبه هنگام یادآوری گناه ، بر خلاف نظر کسی که قائل به وجوب تجدید توبه تائب شده هنگام یادآوری گناه .

عالم ربّانی مرحوم فیض الاسلام مترجم و شارح صحیفه سجادیه نیز در ذیل این فراز می نگارند که :
از این جمله ( حضرت ) استفاده میشود که هنگام تذکّر گناه ، تجدید توبه واجب نیست .

حضرت آیة الله حسن زاده آملی هم در این باب بعد از ذکر آرای علما ، چنین می نگارند :
بی شکّ توبه ، تنها در جایی محقق است که گناهی انجام پذیرد ، حال اگر از کسی گناهی سر زند و سپس توبه کند ، و پس از آن گناه را به یاد آورد ، به اتفاق متکلمان نمی توان چنین عملی را قبیح دانست و اساساَ گناهی به وقوع نپیوسته تا توبه نیز لازم شود .
( الاوبة الی التوبة من الحوبة فصل هفتم ص 158-159)

الحمد لله الّذی دلّنا علی علی التوبة الّتی لم نفدها الّا من فضله » . (صحیفه سجادیه( 1/22
و سپاس خدا را که ما را به توبه ای ره نمود که جز به فضل او ، آن را به دست نیاوردیم .

یا من عوّد عباده قبول الانابة .(صحیفه سجادیه 10/12)
ای آن که بندگانش را به قبول پشیمانی عادت داده است .

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

[h=2]
[/h] پيامبر اکرم (ص) : هرکس توبه کند اما دوستان بد خود را تغيير ندهد توبه نکرده است. امام علي (ع) : شخصي که توبه ميکند بايد جسم او سختي طاعت را بچشد همانگونه که اين جسم شيريني معصيت را چشيده بود.
امام صادق (ع) : از شرايط توبه اين است که واجباتي را که ترک نموده اي قضايش را بجا آوري.
امام علي (ع) : با گفتن ذکر (( استغفر و الله ربي و اتوب اليه )) و طلب آمرزش باطن خود را خوشبو و معطر سازيد تا بوهاي بد گناهان شما را رسوا و مفتضح نسازد.
جابر گويد : شنيدم حضرت باقر (ع) ميفرمود : توبه کننده از گناه همانند کسي است که گناه ندارد و آنکه در گناه بماند با اينکه آمرزش خواهد چون مسخرچي است. ( يعني اينکه کسي در گناهش مانده و گناه ميکند با اينکه توبه و آمرزش ميخواهد باز هم به گناه خود ادامه مي دهد ).

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

امام صادق (ع) فرمودند : هرکس گناهي کند هفت ساعت از روز درباره آن ( گناه ) به او مهلت دهند ( تا توبه کند ) پس اگر سه بار گفت : (( استغفر الله الذي لا اله الا هو الحي القيوم )) آن گناه بر او نوشته نشود. امام صادق (ع) : رسولخدا (ص) فرموده است : هر که يکسال پيش از مرگش توبه کند خداوند توبه اش را مي پذيرد سپس فرمود : يکسال هم زياد است هرکه يکماه پيش از مرگش توبه کند خدا توبه اش را بپذيرد سپس فرمود يکماه زياد است هرکه يک هفته پيش از مرگش توبه کند خدا توبه اش را بپذيرد سپس فرمود : يک هفته زياد است هر که يک روز پيش از مرگش توبه کند خدا توبه اش را بپذيرد سپس فرمود : يک روز زياد است هرکه پيش از ديدار مرگ ( ملک الموت ) توبه کند خدا توبه اش را بپذيرد.
امام باقر (ع) : همين که جان به اينجا رسيد ( و اشاره به گلوي خود فرمود ) براي عالم ( و دانا ) توبه نباشد و براي نادان وقت توبه ( باقي ) است.
حضرت علي(ع): شيطان انسان گناهکار را در آرزوي توبه نگاه مي دارد تا آن را به تاخير اندازد تا زماني که مرگ او در حال غفلت فرا برسد.
رسول خدا(ص): توبه دري دارد که پهناي آن به اندازه وسعت مشرق تا مغرب است و تا خورشيد از مغرب طلوع نکند، اين در بسته نمي شود.

نورا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

حديث قدسي: اگر آنهائي که به من پشت کرده اند مي دانستند که من چه اندازه انتظار ديدن آنها را مي کِشم و چه مقدار مشتاق توبه و بازگشت آنها هستم هر آينه از شدت شور و شوق نسبت به من جان مي دادند و تمام بند بند اعضايشان به خاطر عشق به من از هم جدا مي شد.
شخصي از امام علي(ع) پرسيد: بزرگترين گناه کبيره کدام است؟ آن حضرت در پاسخ فرمودند: مايوس و نااميد شدن از رحمت الهي.

رسول خدا(ص): اگر آنقدر خطا کنيد که خطاهايتان به آسمان رسد و سپس توبه کنيد، خداوند توبه شما را مي پذيرد؛ از درگاه او نااميد نباشيد.
حضرت باقر(ع): هرگاه مردي در شب تاريک شتر و توشه و اهل و عيالش را در بياباني گم کند و سپس در حين تلاش براي يافتن ايشان يک مرتبه ايشان را بيابد ،چقدر خوشحال مي شود پس خداوند متعال بيشتر از اين شخص نسبت به بنده اش که توبه مي کند و به سوي او باز مي گردد ،خوشحال مي شود.
حضرت صادق(ع): هنگامي که بنده اي توبه حقيقي کرد خداوند او را دوست مي دارد و در دنيا و آخرت گناهان او را مي پوشاند و هر چه از گناهان که دوفرشته موکل بر او برايش نوشته اند از يادشان ببرد و به اعضاي بدنش وحي مي کند که گناهان او را پنهان کنيد و به نقاطي از زمين که او در آنجا گناه کرده است فرمان مي دهد که گناهان او را پنهان کنيد.

حضرت رضا(ع): کسي که از گناهي توبه کند در حالي که از آن دست برنداشته و آن را بجاي
مي آورد همچون مسخره کننده پروردگار خويش است.

یلدا

کاربر همکار انجمن
"کاربر *ویژه*"

[h=3]آثار توبه و استغفار

1- گستردگي رحمت و مغفرت الهي:
«و من يعمل سوء او يظلم نفسه ثم يستغفر الله يجدالله غفورا رحيما ؛ هر کس گناهي کرده باشد يا به خودش ظلم کند، پس استغفار کند، خداوند را آمرزنده و مهربان خواهد يافت .»

در روايتي از امام باقر ( عليه السلام) نقل شده است که آن حضرت فرمود: «التائب من الذنب کمن لاذنب له تائب چون کسي است که گناه نکرده است .»
خداوند، در مقابل استغفار و توبه، وعده پذيرش آن و آمرزش گناهان را داده است، اما اين سؤال مطرح مي شود که خداوند تا چه حد گناهان را مي بخشد؟ چه بسا سنگيني بار گناهان تا آنجا باشد که انسان اميد عفو و بخشش الهي را در خود نبيند.
با تدبر در آيات قرآن کريم، به اين نتيجه مي رسيم که در هيچ زمان و در هيچ وضعيتي، جايي براي نااميدي و مايوس شدن از درگاه الهي وجود ندارد و رحمت واسعه الهي همواره شامل حال بندگان ، به خصوص مؤمنان خواهد بود .
قرآن کريم در اين باره مي فرمايد: «قل يا عبادي الذين اسرفوا علي انفسهم لا تقنطوا من رحمة الله ان الله يغفر الذنوب جميعا ؛ بگو: اي بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده ايد! از رحمت خداوند نااميد نشويد که خداوند همه گناهان را مي آمرزد .»
اين آيه يکي از اميد بخش ترين آيات قرآن نسبت به گناهکاران است . شمول و گستردگي آيه به اندازه اي است که حضرت علي (ع) فرمود: درتمام قرآن آيه اي وسيع تر از اين آيه نيست .
هر چند در اين آيات و روايات، به انسان مژده و بشارت ، بخشش و عفو گناهان داده شده است، اما انسان مؤمن بايد همواره با تأسي از تعاليم قرآن، راه تعالي و كمال را براي خود فراهم سازد؛چرا که ايمان واقعي به انسان جرأت ارتكاب گناه و معاصي را نمي دهد .
در هر حال ، گناه ، اثرات خود را بر جاي مي گذارد و حتي در صورت محو آثارآن، انسان از آن کمالاتي که مي توانست با تقوا و انجام اعمال صالح انجام دهد، محروم مي ماند و اين با هيچ چيز قابل جبران نخواهد بود.

2- صفاي باطني:

توبه و استغفار ،در شستشوي روح و صفاي دل نقش مؤثر و اساسي دارد . پيامبر اسلام (صلي الله عليه و آله) مي فرمايد: «قلوب آدميان همانند فلزات به زنگار ويژه خود مبتلا مي شود، پس آن ها را بوسيله استغفار و تلاوت قرآن صيقل دهيد .»

3- در امان ماندن از وسوسه هاي شيطان:

شيطان به عنوان دشمن هميشگي و قسم خورده انسان، لحظه اي از برنامه ريزي براي گمراهي انسان دست بر نمي دارد. بنابراين مبارزه و فراگرفتن راه هاي در امان ماندن از شر او، بايد همواره مورد توجه انسان باشد. حضرت رسول (ص) مي فرمايد: «ثلاثه معصوم من ابليس و جنوده: «الذاکرون لله و الباکون من خشيه الله و المستغفرون بالاسحار؛ سه گروه از شر ابليس و لشکريان او در امانند: کساني که به ياد خداوند هستند، کساني که از ترس خدا گريه مي کنند و کساني که در سحرگاهان استغفار مي کنند .»

4- توفيق رزق معنوي:

كسب علوم و معارف ، از ارزاق معنوي است که در اثر گناه، انسان از فيض آن محروم مي شود .
ولي در پرتو طلب مغفرت و تمسک به توبه و استغفار، زمينه براي بهره مندي از آن علوم و معارف فراهم مي شود .
از امام صادق ( ع) نقل شده است: هرکس به مدت دو ماه بطور متوالي استغفار نمايد، گنجي از علم يا ثروت، رزق و روزي او خواهد شد .
در برنامه انسان ساز اسلام و قرآن، تلاش شده ، انسان به چنان يقين و شناختي از گناه و آثار آن دست يابد که هرگز به فکر آلوده شدن نيفتد تا نياز به توبه و استغفار پيدا کند؛ چرا که بدون ترديد نفسي که اصلاً به گناه آلوده نشود و صفا و پاکي ذاتي خودش را حفظ کند، از آن نفسي که پس از آلوده شدن به گناه، از راه توبه و استغفار پاک شده باشد، با ارزش تر است.
[/h]

بالا