عبادت و بندگی(2)

mahdi gh

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
آیت الله سید محمد باقر درچه‎ای(ره): گویند كه مرحوم آیت الله سید محمد باقر درچه‎ای، استاد آیت‎الله بروجردی و میرزای نائینی و آقا نجفی قوچانی و ... در قنوت نماز شب، دعای ابو حمزه‎ی شمالی را با حالت ایستاده، می خواندند.[1]
ملا صدرا (ره): این محقق ژرف اندیش كه از نوادر زهّاد و عباد و پیروان حقیقی شریعت محمدی است چندین بار پیاده به مكه مشرف شد و هنگامی كه برای هفتمین بار، با پای پیاده راه حج می پیمود در بصره بدرود حیات گفت. [2]
شیخ مفید(ره): «ابو یعلی جعفری كه داماد مفید و یكی از شاگردان اوست، گفته است كه مفید شبها مختصری می خوابید و باقی را به نماز یا مطالعه یا تدریس و یا تلاوت قرآن مجید می گذرانید ...» .[3]
آیت الله قاضی(ره): آیت الله كشمیری(ره) می فرمود: در ایامی كه در نجف خدمت مرحوم قاضی مشرف می شدم گاهی به منزلشان كه می رفتم می دیدم ایشان در سجده هستند و آن قدر سجده را طولانی می ساختند كه من خسته شده و از منزل بیرون می آمدم.[4]
شهید مطهری: «قبل از خواب، 20 دقیقه الی نیم ساعت قرآن می خواندند و حدود ساعت 10 می خوابیدند، از 5/2 بعد از نصف شب به نماز شب و مناجات می ایستادند. مناجاتهای عجیبی داشتند» )به نقل از خانم ایشان)[5].
آیت الله العظمی بهجت (حفظه الله): آیت الله شیخ جواد كربلائی می گوید: جناب آیت الله بهجت در جدیت در نماز شب و گریه كردن در نیمه های شب مخصوصاً شبهای جمعه كوشا بودند یكی از علماء و مشاهیر به من فرمودند كه : شب جمعه در مدرسه سید (ره) در نجف اشرف در نیمه شب بنده شنیدم با صدای حزین و ناله وگریه در حالی كه سر به سجده گذاشته بود مكرّراً به حق تعالی عرضه می داشت: «الهی و ربّی من لی غیرك، أسئله كشف ضری والنظر فی امری»[6].

mahdi gh

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
[1] . حیات عارفانه‏‎ی فرزانگان ـ ص45.
[2] . سیمای فرزانگان ص164و 166.
[3] . سیمای فرزانگان ص172.
[4] . اسوه‎ی عارفان ـ ص160.
[5] . سرگذشتهای ویژه از زندگی استاد شهید مطهری ـ ج2 ـ ص111 ـ( شورای نویسندگان) ـ ناشر: مؤسسه ‎ی نشر و تحقیقات ذكر .
[6] . فریاد گر توحید ، عارف كامل حضرت آیت الله العظمی بهجت ـ ص 148- تهیه و تنظیم: مؤسسه تحقیقاتی فرهنگی اهل بیت :S (31): ناشر : مؤسسه فرهنگی انتشاراتی انصاری. (چاپ دوم ـ78)

بالا