وظایف منتظران حضرت مهدی (عج)

• نویسنده موضوع ضحا
  • تاریخ شروع

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"
مرا به جمع گدایان خویش مهمان کن ** بگو به مادر خود جنس در هم آوردم

55605_984.jpg

وظایف منتظران حضرت مهدی (عج)

اگر بخواهیم جزء منتظران حقیقی حضرت مهدی(عج) باشیم باید صفات منتظران را داشته باشیم و علاوه برآن وظایفی که بر عهده یک منتظر هست را انجام دهیم.
شناخت امام عصر(عج)، پاک بودن از بدی ها و آراستگی به خوبی ها، پیوند با مقام ولایت، دعا برای تعجیل فرج از مهم ترین وظایف منتظران هستند.

البته وظایف منتظران بسیار زیاد است که به طور اجمال به برخی از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"
index.php

68347406293903993504.gif

1- [FONT=&amp]معرفت به امام زمان(عج)[/FONT]

[FONT=&amp]یکی از مهم ترین وظایف منتظران، شناخت درست و با معرفت امام زمان (عج) هست.

این موضوع تا آنجا اهمیّت دارد که رسول گرامی اسلام(ص) می فرماید: هر کس بمیرد و امام زمانش را نشناسد، به مرگ جاهلی مرده است.(مجلسی، بحارالانوار،ج8، ص368)

این مطلب موضوع بسیار مهمّی است یعنی عدم شناخت صحیح امام زمان خود یعنی مرگ جاهلیت.

آیا از این سرنوشت خوار تر و بدتر هم وجود دارد؟

بنابراین بر همگان است که سعی کنند به این مرگ ذلّت بار نمیرند.

در دعاهای وارده در دوران غیبت می خوانیم: خدایا خودت را به من بشناسان، که اگر خودت رابه من نشناسانی، پیغمبرت را نخواهم شناخت.

بار خدایا پیغمبرت را به من بشناسان که اگر پیغمبرت را به من نشناسانی، حجت تو را نخواهم شناخت.

خدایا حجت خود را به من بشناسان که اگر حجتت را به من نشناسانی از دینم گمراه می گردم.(ابن بابویه، کما الدین، ج2، ص512)[/FONT]

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

i0pznmj43amfx.jpg

2- [FONT=&quot]پاک بودن از بدی ها و آراسته بودن به خوبی ها

[/FONT]

[FONT=&quot]امام صادق(ع) در این باره می فرماید:هر کس دوست دارد از یاران قائم ما باشد، باید که منتظر باشد و در این حال به پرهیزکاری و اخلاق نیکو رفتار نماید..(نعمانی، الغیبه، ص200)

حضرت مهدی صاحب الزمان نیز می فرماید:هر یک از شما باید آن چه را که موجب دوستی ما می شود پیشه خود کند و از هر آن چه موجب خشم ما می گردد دوری گزیند..(مجلسی، بحارالانوار، ج53، ص176)

[/FONT]

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

images

3- [FONT=&quot]پیوند با مقام ولایت[/FONT]

[FONT=&quot]این نیز از وظایف مهم منتظران می باشد که باید قلبا متوجه آخرین حجت خدا بر روی زمین باشد و با او ارتباط برقرار کنند

امام باقر(ع) می فرماید: بر انجام واجبات صبر کنید و با دشمنانتان پایداری کنید و پیوند خود را با امام منتظران مستحکم نمایید.(نعمانی، الغیبه، ص199)

باید توجه داشت که لازمه برقراری این ارتباط عمیق قلبی نیاز به یک قلب سلیم دارد قلبی که از گناهان پاک بوده و به خوبی ها مزین باشد.[/FONT]

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"
images

4- [FONT=&quot]کسب آمادگی برای ظهور

[/FONT]

[FONT=&quot]منتظران حقیقی هر لحظه منتظر عشق خود هستند و خود را برای دیدار و یاری رساندن ان آماده می کنند.

امام صادق(ع) می فرماید: هر یک از شما باید برای خروج حضرت قائم(عج)(سلاحی) مهیا کند هر چند یک تیر باشد.

خدای تعالی هر گاه بداند کسی چنین نیتی دارد امید آن است که عمرش را طولانی کند تا آن حضرت را درک نماید...(همان، ص321)[/FONT]

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"

images

5- [FONT=&quot]ارتباط با عالمان دین و فقها

[/FONT]

[FONT=&quot]این یک تکلیف مشخص برای منتظران است که در زمان غیبت امام زمان(عج) به فقها و عالمان دین مراجعه کنند.

خود حضرت صاحب الزّمان این دستور را می دهند آنجا که می فرمایند: و امّا در رویدادهایی که پیش می آید به راویان حدیث ما مراجعه کنید زیرا آن

ها حجّت بر شما هستند و من حجّت خدا بر ایشان.(ابن بابویه، کما الدّین، ج2، ص 483)[/FONT]

ضحا

کاربر ویژه
"کاربر *ویژه*"
images

6- [FONT=&amp]دعا برای تعجیل در فرج امام زمان(عج)

[/FONT]

[FONT=&amp]دعا آثار زیادی دارد همان گونه که خداوند خود فرموده:«[/FONT][FONT=&amp]ادْعُوني‏ أَسْتَجِبْ لَكُم‏»(غافر/60) بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را.

اما دعا آداب و شرایطی دارد که در بحثی جداگانه به آن می پردازیم انشاالله.

در اینجا یک حدیث از حضرت مهدی(عج) ذکر می کنیم که می فرماید: برای تعجیل فرج بسیار دعا کنید که فرج شما همان است.(طوسی، الغیبه،

ص176) یعنی گشایش همه مشکلات و رهایی از همه سختی ها و فتنه ها و گناهان ظهور امام زمان است.[/FONT]

[FONT=&amp] ای کاش همه می دانستد و خالصانه دعا می کردند[/FONT]

images

و من الله التوفیق

بالا