لعنت شدگان در قرآن

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
ماده لعن 37 مرتبه در قرآن به کار رفته که 36 بار آن لعنت به خدا نسبت داده شده است،

آیات لعنت در قرآن بر چهار دسته است:

1-آیاتی که شیطان رجیم را لعنت می کند:
وَ إِنَّ عَلَيْكَ لَعْنَتىِ إِلىَ‏ يَوْمِ الدِّينِ:
و مسلّماً لعنت من بر تو تا روز قيامت خواهد بود! (78)ص

2-آیاتی که لعنت در آنها متوجه کافرین است:
إِنَّ اللَّهَ لَعَنَ الْكَفِرِينَ وَ أَعَدَّ لَهُمْ سَعِيرًا:
خداوند كافران را لعن كرده (و از رحمت خود دور داشته) و براى آنان آتش سوزاننده‏اى آماده نموده است، (64)احزاب

3-آیاتی که در آن اهل کتاب وبه ویژه یهود را لعنت می کند:
لُعِنَ الَّذِينَ كَفَرُواْ مِن بَنىِ إِسرْ ءِيلَ عَلىَ‏ لِسَانِ دَاوُدَ وَ عِيسىَ ابْنِ مَرْيَمَ ذَالِكَ بِمَا عَصَواْ وَّ كَانُواْ يَعْتَدُونَ:
كافران بنى اسرائيل، بر زبان داوود و عيسى بن مريم، لعن (و نفرين) شدند! اين بخاطر آن بود كه گناه كردند، و تجاوز مى‏نمودند. (78)مائده

4-آیاتی که لعنت در آن متوجه عناوینی است که بعضا در جامعه اسلامی رواج دارد؛ مثل:
الف:عنوان دروغگویی:
وَ الخْامِسَةُ أَنَّ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَيْهِ إِن كاَنَ مِنَ الْكَاذِبِينَ:
و در پنجمين بار بگويد كه لعنت خدا بر او باد اگر از دروغگويان باشد. (7) نور
ب: عنوان ظلم:
أَلَا لَعْنَةُ اللَّهِ عَلىَ الظَّالِمِينَ:
اى لعنت خدا بر ظالمان باد!» (18) هود
ج:عنوان نفاق:
وَعَدَ اللَّهُ الْمُنَافِقِينَ وَ الْمُنَافِقَتِ وَ الْكُفَّارَ نَارَ جَهَنَّمَ خَلِدِينَ فِيهَا هِىَ حَسْبُهُمْ وَ لَعَنَهُمُ اللَّهُ وَ لَهُمْ عَذَابٌ مُّقِيمٌ:
خداوند به مردان و زنان منافق و كفّار، وعده آتش دوزخ داده جاودانه در آن خواهند ماند- همان براى آنها كافى است!- و خدا آنها را از رحمت خود دور ساخته و عذاب هميشگى براى آنهاست! (68) توبه

لعنت در آیاتی دیگر مثل محمد 22و 23/نساء 93/ نور23 و.... هم مطرح شده است

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"
پاسخ : لعنت شدگان در قرآن

در صورتی که دوستان مایل باشند میشه بحث لعن رو در روایات نیز بررسی بشه اعلام کنند تا انشالله مورد بررسی قرار بگیبره..

داداش مهدی

دوست خوب همه
"کاربر *ویژه*"

در صورتی که دوستان مایل باشند میشه بحث لعن رو در روایات نیز بررسی بشه اعلام کنند تا انشالله مورد بررسی قرار بگیبره..
حتما ! لطف کنید ممنون میشم:Star:

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

پیامبر ص هم برخی از صحابه را لعنت کرده است!!!
images

پیامبر گرامی اسلام (ص) در برخی از حالات که کارهایی از صحابه سر میزد که در شان مسلمان نبود لعن را بر زبانشان جاری می کردند.
صاحب موسوعه أطراف الحدیث النبوی حدود 300 حدیث از پیامبر(ص) نقل می کند که اولش کلمه لعن استفاده شده است.
موسوعة أطراف الحدیث النبوی ج6 ص594-606

مثل آنجا که فرمود:«لعن الله من تخلف عن جیش اسامة:خدا لعنت کند کسی که از لشکر اسامه تخلف کند(با او نرود)»
السقیفه و الفدک لابی بکر الجوهری
یا مثل جایی که پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) فرموده:لعن الله الراشي و المرتشي.خدا لعنت كند رشوه گيرنده و رشوه دهنده.
(مسند احمد، ج2، ص190 – مستدرك الصحيحين للحاكم النيشابوري، ج4، ص102)

montazer

ناظر کل
پرسنل مدیریت
"ناظر کل"

پیامبر ص شیخین را لعنت کرد!
روز پنجشنبه بود پيغمبر اکرم پرچم را به دست اسامه داد تمام شخصيتهاي برجسته مهاجرين و انصار در اين لشکر حضور داشتند و وقتي که احساس کردند اسامه بن زيد يک جوان 18 ساله فرماندهي ارتش را به عهده گرفته اعتراض کردند و پیامبر ص فرمود خدا لعنت کند کسی که از لشکر اسامه تخلف کند.

آیا ابوبکر و عمر به فرمان پيامبر ، جزء سپاه اسامه بودند يا خير؟

آيا پيامبر افراد متخلف را لعن کردند؟

وقتي پيغمبر شنيد که مهاجرين و انصار صحابه به اسامه طعنه ميزنند به شدت غضبناک شد و از منزل خارج شد پارچه مشکي پيغمبر بر سرش بسته بود و قطيفهاي هم بر روي آن بود بالاي منبر رفت و پس از حمد و ثناي الهي فرمود:اين چه سخني است که از بعضي نسبت به فرماندهي اسامه ميشنوم اگر امروز شما نسبت به اسامه بن زيد اعتراض ميکنيد قبلاً هم نسبت به فرماندهي پدرش زيد هم اعتراض ميکرديد قسم به خدا زيد هرآيينه شايسته و زيبنده فرماندهي بود فرزند او هم.
سيره حلبي ، ج3 ، ص 227 ، طبقات کبري ابن سعد ، ج 2 ، ص 90 ، تاريخ دمشق ج ، 2 ، ص 55 عمده القاري في شرح صحيح بخاري ، ج 18 ، ص 77 امتاع الاسماع المقريضي ، ج 2 ، ص 124 و ج 14 ص 520

آيا پيامبر افراد متخلف از جيش اسامه را لعن کردند؟

شهرستاني در کتاب ملل و نحل جلد اول ص 129 چاپ بيروت و در چاپ دار المعرفه جلد اول ص 23 در چاپ قاهره ص 13 ميگويد:

جهزوا جيش أسامة لعن الله من تخلف عنه :سپاه اسامه را مجهز کنيد خدا لعنت کند هر کس را که از سپاه اسامه تخلف کند

سيد شريف جرجاني در کتاب مواقف ج 8 ص 619 چاپ استانبول ، ص 806 طبع هندوستان ، ص 376 طبع مصر تعبيری دارد بر اينکه پيغمبر اکرم فرمودند :
جهزوا جيش أسامة لعن الله من تخلف عنه :خدا لعنت کند کساني را که از سپا ه اسامه تخلف ميکنند .

جوهري از بزرگان اهل سنت در کتاب السقيفه اين قضيه را مفصل آورده:

فتثاقل لاسامه وتثاقل الجيش بتثاقله

تا آنجايي که نبي مکرم بارها فرمود هر چه سريعتر لشکر اسامه و سپاه اسامه حرکت کند بعد فرمود:

انفذوا جيش اسامه

هر چه سريعتر مقدمات حرکت سپاه اسامه را مجهز کنيد و آماده کنيد

لعن الله من تخلف عنه :خداي عالم لعنت کند آن کساني را که از جيش اسامه تخلف ميکنند

آيا ابوبکر و عمر به فرمان پيامبر جزء سپاه اسامه و متخلفين بودند يا خير؟
ابن حجر عسقلاني متوفي 852 هجري در شرحش بر صحيح بخاري که از مهمترين و بهترين و معتبرترين شرح بر صحيح بخاري هست صراحت دارد بر اينکه تجهيز اسامه روز شنبه قبل از رحلت پيغمبر اکرم به دو روز بود

آن افرادي که در سپاه اسامه بودند شخصيتهاي بزرگ مهاجرين و انصار بودند ؛شخصيتهاي مثل ابو بکر عمر ابو عبيده جراح و سعد و سعيد و قتاده و همه بودند وقتي به فرماندهي اسامه اشکال تراشي کردند با اينکه پيغمبر بيماريش شدت گرفته بود فرمان داد هر چه سريعتر سپاه اسامه را مجهز کنيد و آماده حرکت باشد.
فتح الباري ج 8 ص 124 باب بعث اسامه بن زيد

صالحي دمشقي در کتاب سبل الهدي والرشاد ج 6 ص 248 ميگويد محمد بن عمر و ابن سعد آوردهاند که:

انّ ابا بکر کان ممن امره رسول الله بالخروج مع اسامه: ابوبکر از کساني است که پيغمبر اکرم دستور داد با سپاه اسامه حرکت کند .

صالحي دمشقي می نویسد:ابن تيميه ميگويد پيغمبربه ابوبکر دستور داده بود به جاي او نماز اقامه کند و مردم به امامت او نماز جماعت بخوانند اين منافات دارد با حضورابوبکر در جيش اسامه ايشان ميگويد اين سخن سخن بياساس است چون وقتي که رسول اکرم دستور داد سپاه اسامه مجهز شود و آماه حرکت شود پيغمبر اکرم مريض نبودند.

و همچنين در مصادر متعدد اهل سنت آمده که خود عمر الخطاب وقتي اسامه را ميديد ميگفت :

السلام عليک ايها الامير

اسامه گفت : يا امير المؤمنين تقول لي هذا

تو به من بعنوان امير و فرمانده خطاب ميکني ؟

عمر گفت :مادامي که من زنده هستم تو را به عنوان امير و فرمانده صدا خواهم کرد چرا ؟

مات رسول الله و انت علي امير

روزي که پيغمبر از دنيا رفت تو بر من امير رئيس و فرمانده بودي . روزي که پيغمبر از دنيا رفت تو فرمانده منسوب پيغمبر بر من عمر بودي .

تهذيب الکمال مزي که از شخصيتهاي رجالي اهل سنت است ج 2 ص 344 تاريخ دمشق ج 8 ص 70 کنز العمال متقي هندي ج 13 ص 271 .

حلبي در سيرهاش ميگويد:حتى بعد أن ولي الخلافة إذا رأى أسامة رضي الله تعالى عنه قال السلام عليك أيها الأمير فيقول اسامة غفر الله لك يا أمير المؤمنين تقول لي هذا فيقول لا أزال أدعك ما عشت الأمير مات رسول الله صلى الله عليه وسلم وأنت علي أمير

عمر حتي به خلافت هم رسيده بود وقتي اسامه را ميديد ميگفت سلام بر تو اي فرمانده و امير من و اسامه ميگفت غفر الله لک چنين و چنان تا آخر قضيه که باز عمر ميگفت پيغمبر از دنيا رفت تو بر من امير بودي .

سيره حلبي ج 3 ص 209 سيره نبوي زيني دهلان حاشيه سيره حلبي ج 2 ص 3

pst_05.jpg
pst2204.jpg
pst2202.jpg
pst2_01.jpg

بالا