چگونه می توان به کمال رسید؟

mahdi gh

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
امام باقر علیه السلام میفرماید : الکمال کل الکمال التفقه فی الدین. انسان باید فقیه بشود باید نکته سنج بشود و برای کسب معارف دین بکوشد. چندی پیش خدمت یکی از علمای قم بودیم ایشان صحبتی کردند که خیلی من را متحول کرد.ایشان در قسمتی از سخنرانی یک داستانی را بیان کردند که من فقط به ذکر همین داستان برای شما بسنده میکنم و باقی صحبت را از زبان خود ایشان بشنوید.

ایشان میفرمود در زمان طاغوت حکومت یکی از علما را دستگیر کرده بود و به زندان انداخته بود .این عالم ربانی در زندان با یک پیرمرد روستایی هم اتاق شده بود.وقتی که این عالم قرآن میخواند، آن پیرمرد گریه میکرد و به پهنای صورت اشک میریخت وخیلی ناله های جانسوزی می زد به طوری که این مرد فقیه منقلب شده و پیش او رفت و از او پرسید چه میفهمی از این قرآن که این طور گریه میکنی؟ یک کمی خرج من میکنی و از دریای معارف قرآن به من می آموزی تا من هم مثل تو گریه کنم.آن پیرمرد روستایی گفت من در خانه یک بز دارم که ریشش مثل ریش تو است وقتی قرآن میخوانی یاد آن بز می افتم و از درد دوری او میگریم .

خوب در این داستان دقت کنید !!

mahdi gh

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
کمال انسان متاعی گرانبها و کمیاب است حضرت علی علیه السلام در این باره فرمودند:الکمال فی الدنیا مفقود(1)و پیداست که گم شده با زحمتی مضاعف و تلاشی وافر، یافت شدنی است

از ديدگاه قرآن،انسان موجودي است كه مي تواند كمالات بسياري را به دست آورد،چرا كه انسان استعداد تعالي جوئي دارد. خداوند در نهاد و فطرت انسان استعداد سير به سوي خود را قرار داده است :يا ايها الانسان انك كادح الي ربك كدحاً فملاقيه (2
اي انسان همانا تو سخت كوشائي به سوي پروردگارت،پس با او ديدار خواهي كرد

هدف از آفرينش انسان كمال است و انساني شايسته ي عنوان انسان كامل است كه گام در مسير كمال بگذرد.

انسان یک موجود بالقوّه بوده و در بدو تولّد فاقد خوی و خصلت و کمال مطلوب است وتنها با روی آوردن به خصلتهای ویژه است که قوّه را به فعل تبدیل می کند و به تعالی و تکامل مطلوب نایل می گردد

انسان در ابتدأ باید مرز و حدود میان اخلاق ناپسند را از اخلاق پسندیده تشخیص دهد تا بتواند بر انجام یا ترک آن تصمیم بگیرد; زیرا بسیاری از اعمال زشت، از عدم شناخت انسان ناشی میشود و این اعمالِ زشت، مانع رشد و تکامل انسان است

معرفت نفس و خود شناسی از دیگر عوامل رسیدن به کمال است . امام علی علیه السلام میفرمایند: افضل المعرفة، معرفةُ الانسان نفسه(3 )بهترین شناختها آن است که انسان خودش را بشناسد و باز میفرمایند: من عرف نفسه فقد عرف ربّه(4
هر کس خود را بشناسد، همانا خدایش را شناخته است

پی نوشت:
1- غررالحکم
2- انشقاق /6
3- غررالحکم و دررالکلم،
4-غررالحکم،

بالا