چند سوال از آیت الله العظمی سیستانی در مورد آرایش بانوان

mahdi gh

کاربر با تجربه
"بازنشسته"
حضرت آیتالله سیستانی در پاسخ به سئوالات مقلدان خود پیرامون برخی شیوههای آرایشی بانوان و نیز نحوه حضور آنان در مجامع عمومی نظر خود را اعلام کردند.

beluLine.jpg

حوزه متن سئوالات و پاسخ این مرجع تقلید به شرح ذیل است.

سؤال :

برخي آرايشگاههاي زنانه به کارگر زن، احتياج دارند آيا يک زن مسلمان مي تواند در چنين آرايشگاهي مشغول کار شود و زنان بي حجاب را اعم از مسلمان و غير مسلمان که در برابر مردان نامحرم، آرايش کرده ظاهر مي شوند، آرايش کند؟

پاسخ :

اگر آرايش کردن آنان، نوعي ترويج فساد و اشاعه گناه، محسوب گردد او چنان حقي را ندارد امّا تحقّق اين عنوان، بعيد به نظر مي رسد.

سؤال :

زني که روي خود را نمي گيرد مي تواند موهاي صورت و ابروان را بردارد و پودر طبيعي و سبک بر صورت بزند؟

پاسخ :

برداشتن موي صورت، و باريک کردن ابروان، مانع از بازگذاشتن رو نمي شود به شرط آنکه از وقوع در حرام، ايمن باشد و بازگذاشتن صورت به انگيزه نگاه نامحرمان، نباشد امّا پس از به کار بردن پودر و وسايل آرايشي، پوشاندن صورت واجب است.

سؤال :

رنگ کردن همه و يا قسمتي از مو به نيّت جلب توجه در مجالس بانوان براي ازدواج، جايز است؟

پاسخ :

اگر، تنها براي آرايش باشد و جنبه فريبکاري و عيب پوشي و يا کم نشان دادن سنّ نباشد، مانعي ندارد.

سؤال :

در کشورهاى غربى متدوال شده که لنزهاى رنگى بر چشم مى چسبانند آيا چنین کارى به قصد آرايش و آشکار شدن در برابر انظار مردان نامحرم، جايز است؟

پاسخ :

اگر زينت حساب شود جايز نيست.

سؤال :

بر سر گذاشتن کلاه گيس به نيت زیباتر شدن ومورد توجه بانوان قرار گرفتن در مجالس ويژه خانمها جهت پيدا شدن خواستگار، جايز است؟ و آيا چنین کارى عيب پوشى به حساب مى آيد؟

پاسخ :

اگر تنها به نيت آرايش باشد و نه فريبکارى و عيب پوشى از چشم خواستگاران، چنان کارى اشکال ندارد.

سؤال :

آيا پوشاندن صورت آرايش کرده در صورتي که آرايش صورت مشخص نبوده و حالت طبيعي صورت را داشته باشد لازم است؟

پاسخ :

اگر زينت شمرده نشود پوشاندن آن لازم نيست.

رفیق امام زمان (عج)

کاربر فعال
"کاربر *ویژه*"
سلام این آیت الله سیستانی چه باحاله همه چیزو راحت کرده آورین آورین...
حالا آرایش در برابر نامحرم چی؟ مثلا جوری که زیاد معلوم نباشه و توی چشم نباشه...؟؟ اونوقتم باید رومونو بگیریم؟؟؟
خب اگه بخوام رومو بگیرم که دیگه آرایش نمیکنم(حد مجاز رو میگما)...
شاید یکی خواست بیاد ما رو بگیره اونوقت چه جوری قیافمونو ببینه؟ خب فک میکنه داریم می پیچونیمش دیگه!!؟
ما که قصد فریبکاری و اینا رو نداریم که فقط میخوایم قشنگ به نظر بیایم همین...البته من از کسایی که آرایشای تابلو میکنن طرفداری نمیکنما اصلا...
من میگم اگه در حد معمولی باشه عیبی نداره...دخترام آرزو دارن که توی چشم پسرا خوشگل به نظر بیان تا انشالا با هم عروسی کنن...
چون الان دیگه دخترا متاسفانه یه جوری شدن که موهاشونو از دو طرف بیرون میذارن و کلی هم آرایش میکنن و میان توی کوچه ...اینجوری خب معلومه که همه ی پسرا اونا رو نگا میکنن و این دخترا هستن که میرن عروسی میکنن نه دخترای خوب و چادری یا امثال اینا...البته دخترایی که موهاشونو بیرون میذارنم بچه های خوبی هستنا اما خب
نون چادریا و خوبا رو آجر میکنن... من خودم واسم پیش اومده یه بار توی یکی از این سایتا یکی بهم درخواست دوستی داد بعد گفت توی نت دوست باشیم! من گفتم در حد مجاز و جوریکه گناه نباشه هستم...بعدا اون گفت تو هم امل تشریف داریا! ولی من خوشحال شدم که گول شیطونو نخوردم و پوزشو به خاک مالیدم...:x

بالا